"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αααχ, όταν εγώ πόναγα οι τότε δικοί μου δάσκαλοι ήταν σε φάση "ψωφάς και στην λέω". Πωπω, μόνο αντίδραση μου έφερνε αυτή η στάση..! Πως να αναγνωρίσω ότι έχω και εγώ λάθος? Αφού πονούσα!
Mικρή μου γλυκειά Ψυχή! ΄Εχεις δίκιο...
Οι δικοί σου δάσκαλοι δεν μπορούσαν ίσως να διακρίνουν τα επίπεδα ωριμότητας που έχει ο μαθητής τους και αυτό είναι σημαντικό, στον τρόπο που προσεγγίζει κανείς τα βαθύτερα υποσυνείδητα πεδία...

Η συνείδηση διαφοροποιείται ηλικιακά, όσο και να λέμε ότι η φυσική ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο στην εσωτερική εργασία...

Αλλιώς προσεγγίζέις έναν νέο στην ηλικία των 20 και αλλιώς έναν νέο στην ηλικία των 30...

Το κάθε στάδιο έχει την δική του ωριμότητα και ανάπτυξη, όπως και τα επίπεδα που μπορεί να κατανοήσει ο κάθε ένας τους...

Είναι όμως έργο των δασκάλων, για όσους θέλουν αυτόν τον ρόλο βεβαίως βεβαίως, να επιτρέπουν στον άνθρωπο να είναι όπως θέλει από την μια, αλλά να τον βοηθούν και να τον υποστηρίζουν από την άλλη, αν έχει εκφράσει την απόλυτη βαθιά ανάγκη του να θεραπευτεί, στην βαθύτερη κατανόηση της αλήθειας, που κρύβεται από τους "οφθαλμούς" του...

Η Αρχή κάθε θεραπείας είναι η ενσυναίσθηση, Σοφάκι, που σε κάνει να δίνεις στον άλλον αυτό που η Ψυχή και όχι το εγώ, έχει ανάγκη κάθε φορά, για να θεραπεύσει τους τραυματισμούς της!

Πέρα από αυτό, θα μιλήσω λίγο για τις φυσικές ασθένειες που επιφέρουν τα ψυχικά τραύματα και την διαδικασία θεραπείας τους, για να καταλάβεις ότι μία ασθένεια εξελίσσεται διαφορετικά σε χρόνο, στον 20χρονο και διαφορετικά στον 30χρονο ή στον 40χρονο, πράγμα που ωθεί από μόνη της αυτή η διαδικασία της εξέλιξης να είσαι πιο "σκληρός" στην οριοθέτηση των τραυμάτων και της αυτο-διάθεσης των συναισθημάτων.

Δεν θα μπορούσε ποτέ η ενσυναίσθηση να κάνει έναν σοβαρό άνθρωπο, που θέλει να λέγεται "θεραπευτής" να ωθήσει ένα 20χρονο παιδί να ωριμάσει πριν την ώρα του, μέσα στον πνευματικό του δρόμο, αλλά θα του άφηνε όλες τις προϋποθέσεις της σταδιακής ωρίμανσης και της εμπειρίας μέσα από αυτό που οι άνθρωποι ονομάζουν "λάθος-σωστό"...

Διαφοροποιείται όμως η ανάγκη αυτή, σε έναν άνθρωπο που έχει περάσει στην φυσική διαδικασία ωρίμανσης, αλλά η συμπεριφορά του εξακολουθεί και ανήκει στην εφηβική κατηγορία των παθών και της ορμής των συναισθημάτων...

Αυτά για να σου δώσω κάποιες εξηγήσεις, σχετικά με τον τρόπο της δικής μου προσέγγισης, της δικής μου Ψυχής αρχικά!! :D :D :D

Βέβαια, όπως σου είπα και κατ' ιδίαν, δεν μπορώ να κρίνω, (και ούτε θέλω, και ούτε με αφορά), τα επίπεδα ωριμότητας των ανθρώπων, που ενώ από την μια θέλουν διακαώς να βοηθηθούν, από την άλλη δεν έχουν καν την διάθεση να δουν με αλήθεια τον εαυτό τους και αντί να μείνουν με ταπεινότητα στην δική τους αυτο-διάθεση, σπρώχνουν το εμπόδιο σε όποιον λειτούργησε γι' αυτούς θεραπευτικά...

Και είναι και ο λόγος, όπως σου εξήγησα, που δεν θα κάνω ένα δεύτερο σεμινάριο ΑΓΑΠΗΣ-ΣΟΦΙΑΣ...

Αν βρεις παλαιότερα ποστ του μέλους μας "Ναταλί-Νεφέλη" και τα παρατηρήσεις στον χρόνο, θα καταλάβεις ακριβώς τι λέω, όπως θα καταλάβεις επίσης ότι σε έναν άνθρωπο 40 χρόνων δεν μπορείς παρά να του πεις ότι οι τόσες ασθένειες που έχει το φυσικό του σώμα, είναι επακόλουθο του τόσου μίσους που εκφράζει εντελώς ανώριμα, όταν από την μια έχει οργή για την μητέρα του, ενώ από την άλλη τρέφεται και συντηρείται σ' αυτήν την ώριμη ηλικία, από αυτόν που μισεί...

Αυτά γιατί θέλω να αποφύγω κάθε είδους παρεξήγηση, μια και το ιντερνετ είναι πηγή τέτοιων συμπερασμάτων!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Βέβαια, όπως σου είπα και κατ' ιδίαν, δεν μπορώ να κρίνω, (και ούτε θέλω, και ούτε με αφορά), τα επίπεδα ωριμότητας των ανθρώπων
E, πριν 5 χρόνια δεν περίμενα ότι θα γνώριζα κάποιον άνθρωπο που θα είχε απόσταση ηλικίας από μένα, θα το πίστευε αυτό και θα το εφάρμοζε και απέναντί μου!

Πόσοι άνθρωποι λένε ότι δεν κρίνουν... Αλλά τα "σχόλειά" τους είναι "καλοπροέρετες παρατηρίσεις" [ενώ απλά είναι αναπαραγωγή του εαυτού τους και της προσωπικής τους γνώμης].


Οκ, το σταματάω εδώ γιατί μετά θα πέσει θάψιμο! :)) :)) :))
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το ξέρω Σοφάκι... :-( :-(

Αυτοχριστήκανε οι άνθρωποι "εκπαιδευτές", μόνο και μόνο γιατί είχαν κάποιον κοινωνικό ρόλο!

΄Ελα όμως που λειτούργησαν (για να μην πω λειτουργούν) αιώνια σαν εκπαιδευτές μας, χωρίς να συνυπολογίσουν ότι δεν μπορούν οι μονόφθαλμοι να παραμένουν αιώνια οδηγοί του Δρόμου μας!

Αααχ, όταν εγώ πόναγα οι τότε δικοί μου δάσκαλοι ήταν σε φάση "ψωφάς και στην λέω".
γιατί κι αυτοί έτσι βίωσαν την εκπαίδευσή τους...Και μόλις εξέλειψαν οι δικοί τους "δάσκαλοι", λόγω της φυσικής διαδικασίας του θανάτου, νόμισαν ότι έμαθαν αρκετά, ώστε να εκπαιδεύσουν με τον ίδιο σκληρό, μα και απατηλό τρόπο, τους δικούς τους "μαθητές"...

και η μεταφορά της σκυτάλης στον δρόμο αυτόν της ανεπάρκειας, της ανωριμότητας και της πόλωσης, συνεχίζεται, από παράδοση σε παράδοση, από βίωμα σε βίωμα... :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Bασούλα >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Εγώ "μοίρα"εννοώ τα χαρίσματα της Ψυχής μας, τα οποία βέβαια δεν είναι απαραίτητο να μπορέσουν να εκδηλωθούν σε μία ενσάρκωση.
Το πεπρωμένο περιέχει την ατομική ευθύνη μας, αυτά τα χαρίσματα θα τα εντάξουμε στην Ζωή, μέσα από τις ύψιστες ανατροπές, που αντέχει ο καθένας μας να κάνει στον χαρακτήρα του...
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”