"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Επισκέπτης

"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η αφορμή για να ανοίξω αυτό το τόπικ, ήταν μια πρωϊνή "φλασιά" που με έκανε να "θυμηθώ" όλα τα "τυχαία" γεγονότα της ζωής μου που δεν ήταν τόσο "τυχαία" και όρισαν τον δρόμο μου ως σήμερα.

Ο λόγος που το άνοιξα αυτό το τοπικ είναι για να είμαστε συνειδητοί και πολύ περισσότερο "παρατηρητές" της ζωής μας ώστε να αισθανόμαστε πιο εύκολα τα σημάδια που μας δίνονται καθημερινά και που αν τα παρατηρήσουμε θα ανεβάσουμε την δόνησή μας και θα αισθανόμαστε πιο όμορφα στην καθημερινότητά μας...

Θυμηθείτε μαζί μου όλα τα όμορφα σημάδια που σας δόθηκαν και μοιραστείτε τα... Θα δείτε οτι όσο μοιράζεστε θα θυμηθείτε και άλλα, και άλλα...

Θα μοιραστώ μαζί σας πρώτα από όλα πως βρέθηκα "τυχαία" στο φόρουμ της Βάσως και τι προέκυψε μέσα από αυτό.
Τον Ιούνιο που μας πέρασε έχασα ένα πολύ καλό μου φίλο από καρκίνο.
Τότε ήταν που είχα αποφασίσει να εργαστώ με το ρέικι αλλά πίστευα οτι θα βρεθεί στον δρόμο μου ο κατάλληλος άνθρωπος που θα μου δώσει την μύηση.
Ενα βράδυ λοιπόν, έπεσα να κοιμηθώ. Ξύπνησα μέσα στην νύχτα από ένα σκυλάκι που γάβγιζε τρελλά. Στην φάση που ήμουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, εμφανίστηκε ο πεθαμένος φίλος μου στην πόρτα του μπαλκονιού και άρχισε να μου μιλάει. Ομως με το γάβγισμα του σκυλιού δεν μπορούσα να ακούσω τι μου έλεγε. Του είπα λοιπόν να κάνει το σκυλάκι να σταματήσει να γαβγίζει για να ακούω. Στην στιγμή το σκυλί σταμάτησε και άκουσα να μου λέει να φορέσω αμέθυστο κρύσταλο στον λαιμό μου. Το πρωϊ που ξύπνησα ο άντρας μου με ρώτησε αν ξύπνησα από το γάβγισμα το βράδυ.
Του είπα πως ναι και έπειτα με ρώτησε αν αντιλήφθηκα πόσο ξαφνικά σταμάτησε να γαβγίζει!

Πήγα στο γραφείο, μπήκα στο google και έβαλα την λέξη "κρύσταλλοι". Και βρέθηκα σ'αυτό το φόρουμ...

Τον Οκτώβριο πήρα τον 1ο βαθμό ρέικι από την Βάσω και ήταν θεϊκή η μύηση.... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Eλενακι μου!!!!!!!!!
Ανοιξες ενα απο τα πιο αγαπημενα μου θεματα...
Δεν πιστευα ποτε στα τυχαια ακομα και τοτε που δεν ειχα ασχοληθει με την συγχρονικοτητα...... απο οταν ασχοληθηκα παρατηρω πολυ τα σημαδια και θα μπορω να σου γραφω μερες......
Πιστευω απολυτα στην συγχρονικοτητα !!!!!!!!!!
Εχω γραψει καπου πως βρεθηκαμε με την Ντανυ απο το πουθενα μπροστα στην Βασω...
Την μερα που τα εφτιαξα με τον Γιωργο .. ειχε πεθανε η μαμα της Ντανυς εκεινη την μερα προτοακουσα απο τον Γιωργο για αυτην...
Ακριβως ενα χρονο μετα ιδιο μηνα την γνωρισα .....
Ποσο τυχαιο πια ???
Θα σου γραψω και αλλα ....
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Είχα και εγώ παρόμοιες εμπειρείες "συμπτώσεων" και σίγουρα έχουν σημασία και ερχονται πράγματα σαν "θεοσταλτα".Αλλά ειναι πολυ σημαντικό πως πιστευω οτι πάντα έχουμε την επιλογή για το τι θα κάνουμε! Και ισως υποψιάζομαι πως μπορει πολλές τέτοιες συγχρονικότητες να τις αγνοούμε..
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Σε μένα οι συγχρονικότητες ήταν για να με φέρουν σε θέση επιλογής.
Ενώ έβλεπα τα σημάδια, ακόμα τις συνθήκες που η μια ήταν ολόιδια με την άλλη αρνιόμουν να επιλέξω.. ’σε μεγάλε έλεγα στο εαυτό μου που να τρέχουμε τώρα καλά είμαστε εδώ....’σχετα αν το εδώ είχε πιάσει μούχλα και βρώμαγε.... Όμως όσο δεν επέλεγα τόσο η αναπνοή μου δεν έβγαινε..Ένοιωθα να βυθίζομαι σε μια θάλασσα χωρίς πάτο... Φανταζόμουν τον εαυτό μου στην άκρη μιας ψηλής βουνοκορφής... Πάνω ουρανός κάτω γκρεμός.... Και τότε παίρνοντας μια βαθιά αναπνοή πήδηξα στον γκρεμό.... Έτσι βέβαια μου φαινόταν τότε.... Σήμερα που το σκέφτομαι γελάω και σκέφτομαι..... Χμ Σιγά το βουνό καλέ...τελικά λοφάκι ήταν.!!!!!!
:-D :-D :-D
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ετσι ειναι Χρυσουλακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

:* :* :* :* :* :*
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πριν λίγες μέρες έστειλα στη Βάσω ένα πμ για να κάνουμε ένα ραντεβού με τρεις φίλες μου οι οποίες θέλουν τον 3ο. Η μία από αυτές μου είπε πως όταν είδε τη φωτογραφία της Βάσως στο φόρουμ, είπε μέσα της πως μόνο με αυτή τη δασκάλα θέλει να συνεχίσει! Η Βάσω μου εκλεισε ένα ραντεβού αρκετές μέρες μετά, μέσα στον Μάιο....Είναι η μέρα γενεθλίων της συγκεκριμένης φίλης μου :-? Σύμπτωση?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Tζιλντάκι... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Τιποτα δεν ειναι συμπτωση ;)

:* :* :*
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ακούστε όμως και το άλλο...μόλις πριν λίγο το έμαθα και κουφάθηκα! :-o

Από τις τρεις προαναφερόμενες φίλες (η μία είναι αυτή που σας είπα παραπάνω), η δεύτερη έχασε τον άντρα της 35 χρονών και πάντα πιστεύει για διάφορους λόγους ότι αυτός την "προσέχει" και την καθοδηγεί......Η ΄μέρα που κανόνισε η Βάσω το ραντεβού είναι η μέρα που γεννήθηκε ο άντρας της!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα βρε Τζιλντάκι...κουφάθηκα κι εγώ τώρα! :-o

άντε περιμένουμε και την τρίτη... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μα δεν είναι καταπληκτικό βρε Βάσω? Εκλεισες ένα ραντεβού για είκοσι μέρες μετά! Τόσο "τυχαίο" ήταν? Θα ψάξω να βρω τι γίνεται και με την τρίτη :-?
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Απίστευτο ε? Έχω συγκλονιστεί !!!!

@};- @};- ^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Απίστευτο Τζιλντάκι!!!

Την Τρίτη 27 απριλίου γιορτάζει ο Συμεών...

Κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον Συμεών...

Ο Συμεών, ο οποίος αποκαλείται και «’γιος Συμεών ο Αδελφόθεος», ήταν επίσκοπος στην Ιερουσαλήμ.


[Επεξεργασία] Ταυτότητα
Η ταυτότητά του δεν είναι σαφής. Ονομάζεται «Αδελφόθεος» καθώς υπάρχει η παραδοσιακή άποψη ότι ήταν ένας από τους τέσσερις γιους του Ιωσήφ (ταυτιζόμενος με το Βιβλικό πρόσωπο ονόματι Σίμων) και άρα ετεροθαλής αδερφός του Χριστού. Κατ' αυτή την παράδοση, ήταν αδελφός του «αδελφοθέου» Ιακώβου, του πρώτου επισκόπου Ιεροσολύμων, τον οποίο και διαδέχτηκε μετά την εκτέλεσή του. Μια άλλη άποψη είναι ότι ο Συμεών καθώς και τα άλλα αδέρφια του Ιησού ήταν κατά σάρκα αδέρφια, δηλαδή παιδιά της Μαρίας με τον Ιωσήφ[1]. Σύμφωνα με άλλες πηγές, ήταν γιος του Κλωπά, αδερφού του Ιωσήφ, άρα ήταν εξάδερφος του Χριστού.

Ως επίσκοπος επέδειξε αγωνιστικότητα και θάρρος, ιδιαίτερα αντιμετωπίζοντας το μαρτύριο, καθώς κατά την παράδοση σταυρώθηκε σε ηλικία 120 ετών. Η μνήμη του τιμάται στις 27 Απριλίου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι σχέση έχει ο Συμεών όμως? :-?

και αυτή η ημερομηνία?

Τρίτη 12.5. είναι...


ααααααα...ξανθιάααααααααα! :)) :)) :)) :))

εννοούσα την τρίτη φίλη, όχι την Τρίτη σαν ημέρα...

ααααααααα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”