Καρμικά

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

καμία φορά θεωρούμε ότι όλες οι ψυχές επι γης είναι εδώ για να ολοκληρώσουν το καρμα μέσω του ντάρμα της ψυχής τους και να ενσωματωθούν μέχρι και στο τελευταίο κύτταρο τους με την ουσία τους

όμως τελικά καταλήγω ότι δεν έιναι ακριβώς έτσι τα πράγματα για την πορέια όλης της Γης και της δόνησης της

όλη η πορέια της εξέλιξης της Γης γίνεται με ένα σταδιακό και πολλές φορές ακατανόητο για εμας τρόπο, δλδ ασυνείδητο, δεν παυει όμως να γίνεται ακόμα και αν δεν ολοκληρώνει την δίκη μας ηλικιακη διαδρομή

η κάθε ψυχή έχει την δική της διαδρομή, και πιθανόν σε κάθε ενσαρκωση το δικό της κομματάκι να επεξεργαστει απο το παζλ

έχω αντιληφθει ότι οι ψυχές έρχονται προς ενσαρκωση να ολοκληρώσουν ένα κομματάκι απο το παζλ του συναισθηματικου τους κόσμου και όχι απαράιτητα να τον ενσωματώσουν ολόκληρο σε μια διαδρομη με τα γήινα δεδομένα πάντα

οπότε ακόμα και η πέινα και η αλητέια και η πορνεία και η δολόφονέια και και και, για μια ψυχή είναι ένα κομματάκι απο το παζλ, ασχετα αν αυτό στο λογικό μας νου που διαχωρίζει το καλό και το κακό δεν αντηχεί σαν πνεύμα

για την ουσία αυτης της ψυχής όμως είναι πνευμα ακόμα και η ένδεια, και η πορνεια και η δολοφινία

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

για την ουσία αυτης της ψυχής όμως είναι πνευμα ακόμα και η ένδεια, και η πορνεια και η δολοφινία
Έτσι νοιώθω και εγώ..... Φαίνονται σαν 2 ομόκεντροι κύκλοι που ο ένας εκφράζει ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΜΑΙ και ο άλλος ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ
+/- ΘΕΤΙΚΟ/ΑΡΝΗΤΙΚΟ για να ολοκληρωθεί η Γνώση και να γίνει ΕΝΑ που να τα περιέχει ΟΛΑ !!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

συμφωνώ ότι ένας δολοφόνος, δυνητικά, ακολουθεί το κάρμα του, η εξελικτική του πορεία προς τον δρόμο του Ολου όμως, απέχει όσο η Γη από το Απειρο!

Στην πορεία μας στην Γη, αυτή η δυναμική της εξέλιξής της ψυχής, δεν ακολουθεί έναν "μοιραίο" προγραμματισμό, αλλά δραστηριοποιεί την αιτία και το αποτέλεσμα μέσα από την ελεύθερη βούληση να εκφράζεται σαν σκιά ή σαν φως!

΄Ενα δολοφόνος, δηλαδή, μπορεί να βιώνει εξελικτική πορεία, προς τα πίσω όμως και αυτό δεν αφορά την επιλογή της ψυχης του απαραίτητα, αλλά την επιλογή της συνείδησής του και μόνο...

Η ελευθερη βούληση περιλαμβάνει τα πεδία και της ψυχής και της συνείδησης...Αν λοιπόν η υλική πραγματικότητα με δημιουργήσει "δολοφόνο", αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ακολουθώ την βούληση της ψυχής μου που εξελίσσεται μέσα από την σκιά της εκδήλωσης της...

Κοινά και με απλά λόγια, αν είμαι διαρκώς θυμωμένος και δεν μπορώ να νιώσω τον Εαυτό μου, θα πάθω έλκος, χωρίς αυτό να είναι η επιλογή της ψυχής μου...αλλά της βολής μου, να παραμένω άνθρωπος, χωρίς να μπορώ να είμαι ο Εαυτός μου...
Αν σκοτώσω τον εραστή μου από ζήλεια, δεν θα είναι επιλογή της ψυχής μου η φυλακή, αλλα η επιλογή της ασυνειδητης συνείδησής μου...

Δεν είναι μοιραία και προγραμματισμένη η ζωή μας...Δεν είναι τουλάχιστον η δικη μου αλήθεια αυτή... @};-

Η πορεία προς την ενάρμονιση των βουλήσεων, περιέχει και την συνειδητή δράση μας...

Το πνεύμα είναι πάντα εν δυνάμει μέσα μας, αλλά αυτό το "εν δυνάμει", δυστυχώς δεν το κανει και ενεργό!

Η τρίτη διάσταση έτσι κι αλλιώς είναι πνευματική, ακόμα και αν δεν φαίνεται ως τέτοια...Γι' αυτό ακριβώς το "εν δυνάμει"...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Γιαυτό και η διευκρίνηση: ;)
Η εκπλήρωση του Κάρμα μέσα στον Δρόμο σου χαρακτηρίζεται από την Δράση και όχι από την αντίδραση. Αυτό σημαίνει ότι έχεις πνευματοποιήσει την ύλη και ακολουθείς τον δρόμο της Αλήθειας, που οδηγεί στο τέλος των ενσαρκώσεων.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννυ μου είναι απλή η εναρμόνιση με την βούληση Του!!!

Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις μια βαθιά ερώτηση στον εαυτό σου...

"γιατί ενώ έχω όλα τα καλά, δεν είμαι ευτυχισμένος?"

ή

"γιατί, αφού το μόνο που εύχομαι είναι, να έχω υγεία, δεν είμαι υγιής?"

ή

"όσα κάνω, εκπληρώνουν τις επιθυμίες μου? και αν όχι, γιατί συνεχίζω και τα κάνω?"

ή

"γιατί συνεχίζω να νομίζω ότι αγαπώ τον εαυτό μου, αφού τον ελέγχω, ώστε να είναι τέλειος? Τι σημαίνει για μενα τελειος?"


Πολλοί θεωρούν ότι "βγήκαν" από το κοπάδι, μα η αντίδρασή τους τούς φέρνει ενεργά μέσα σ' αυτό...

Η ερώτηση "τι σημαίνει γιά μένα "κοπάδι" και γιατί, αφού είμαι μέσα σ' αυτό, νιώθω μόνος μου?" είναι μια καλή αρχή να αναγνωρίσεις την αιτία της εσωτερικής μοναξιάς, που δημιουργεί την ζωή ενός "νεκρού" τελικά...

Απλά πράγματα χρειάζονται, για να είσαι στον δρόμο σου...

Γιατί και ο θεός είναι απλός και όχι υπερφυσικό ον, που ζει κάπου έξω στο σύμπαν!!!

Την λογική την έχουμε για να μπορούμε να έχουμε τις δικές μας σκέψεις και πράξεις...Αν την αφήσουμε να μας οδηγήσει στις σκέψεις και τις πράξεις των άλλων, τότε δεν θα βρούμε ούτε τον δρόμο μας, ουτε καν το "όφελος" από την ζωή μας...

Και αυτό δεν είναι μόνο το Κάρμα μας...αλλά και η ανθρώπινη λογική που μόνη της, χωρίς το πνεύμα της, είναι ζωώδης και στατική, γι' αυτό και αντιδρά...δημιουργώντας την αιτία και το αποτέλεσμα των πολλαπλών ενσαρκώσεων...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Γιατί και ο θεός είναι απλός και όχι υπερφυσικό ον, που ζει κάπου έξω στο σύμπαν!!!
:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Η ελευθερη βούληση περιλαμβάνει τα πεδία και της ψυχής και της συνείδησης...Αν λοιπόν η υλική πραγματικότητα με δημιουργήσει "δολοφόνο", αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ακολουθώ την βούληση της ψυχής μου που εξελίσσεται μέσα από την σκιά της εκδήλωσης της...

Κοινά και με απλά λόγια, αν είμαι διαρκώς θυμωμένος και δεν μπορώ να νιώσω τον Εαυτό μου, θα πάθω έλκος, χωρίς αυτό να είναι η επιλογή της ψυχής μου...αλλά της βολής μου, να παραμένω άνθρωπος, χωρίς να μπορώ να είμαι ο Εαυτός μου...
Αν σκοτώσω τον εραστή μου από ζήλεια, δεν θα είναι επιλογή της ψυχής μου η φυλακή, αλλα η επιλογή της ασυνειδητης συνείδησής μου...
Αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ εύκολο να χάσουμε το "δρόμο" μας

Το είχα νιώσει ότι μπορεί να είναι έτσι τα πράγματα :? :-?

Αυτό που είχα πει κάποτε στον εαυτό μου ήταν ότι η ψυχή πριν γεννηθεί ψάχνει να βρει μυαλό. Όταν βρει το μυαλό τότε είναι για να έχουν μια συνεργασία.
Το μυαλό είναι για να λειτουργείς για τις γήινες απαιτήσεις όπως σπουδές,δουλειά κλπ και η ψυχή είναι που σε οδηγεί σε Ανώτερα μαθήματα.
Αν λειτουργείς μόνο με το μυαλό τότε δεν μαθαίνεις τίποτε.
Αν λειτουργείς μόνο με την ψυχή τότε δεν έχεις τίποτε.
’ρα το μυαλό με την ψυχή πρέπει να συνεργαστούν για να μπορέσουν μαζί να "σπάσουν κώδικες" και να βρουν λύσεις στα προβλήματα της ενσάρκωσης.

Αυτά ήταν και είναι σκέψεις και απορίες που έχω. @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Τί είπες τώρα βρε βάσω μου ..... @};- @};- @};-
Πολλοί θεωρούν ότι "βγήκαν" από το κοπάδι, μα η αντίδρασή τους τούς φέρνει ενεργά μέσα σ' αυτό...

Η ερώτηση "τι σημαίνει γιά μένα "κοπάδι" και γιατί, αφού είμαι μέσα σ' αυτό, νιώθω μόνος μου?" είναι μια καλή αρχή να αναγνωρίσεις την αιτία της εσωτερικής μοναξιάς, που δημιουργεί την ζωή ενός "νεκρού" τελικά...
Πόσο μα πόσο κεθρεφτίζει τις σκέψεις μου................ομως βρίσκομαι ακόμα αναρωτούμενος........ και πολές φορές νιώθω όντως ''νεκρός''...........
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tάσο μου, η ύλη σου δινει πολλές αιτίες να περάσεις στην ζωή του "νεκρού"...Και αυτό είναι μια φυσιολογική πορεία που δεν μπορείς εντέλει να αποφύγεις...

Το θέμα είναι, ότι πολλοί, οι περισσότεροι, βολεύονται σ' αυτήν την άπραχτη ζωή του "νεκρού", νομίζοντας ότι παίρνουν αξία από τον "τάφο" τους και εξακολουθούν και τον "στολίζουν"...

Μακάβρια είναι αυτά που λέγω, αλλά τα βιώσα... @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Τελικα και τα μακαβρια ειναι μερος της ζωης..
ισως και ο δρομος για την ζωη!!
αρκει να τα δεις και να εχεις θεληση να τα αντιστρεψεις.. οπως εσυ!!!

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν αντιστρέφεις ίσως, Αμαλίτσα...
εναρμονίζεις... :x

όταν υπάρχει μέσα σου δυσαρμονία, να μπορείς να την αναγνωρίσεις και να ακολουθήσεις αυτό που σε φέρνει σε αρμονία, όσο δύσκολο και αν φαίνεται...

Γιατί τελικά δεν είναι δύσκολο, απλά σε ξεβολεύει και φοβάσαι...

Η κίνηση της πνευματικής "μηχανής", ώστε να εναρμονιστεί ο "κόσμος" μας, ξεκινάει πάντα με την εσωτερική αλήθεια...

΄Ετσι όμως λέει σοφά και ο λαός..."η αλήθεια πονάει..."

΄Αν επιλέξεις την προσαρμογή στο ψεύτικο, τότε ακολουθείς την μοιρα της ανθρωπότητας...

Αν επιλέξεις την ευθυγράμμιση με το αληθινό, τότε ακολουθείς το ντάρμα...γνωρίζοντας ότι αυτός ο Δρόμος που ανοίχτηκε για σένα, είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Δικιο εναρμονιζω ειναι το σωστο ...

>:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Όχι βέβαια ότι είναι εύκολο όλο αυτό και πάντα πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά γιατί νομίζω ότι το να χάσουμε το δρόμο είναι εύκολο.

Το Εγώ κάνει τα δικά του τερτίπια!!! :? :?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Ζεφυράκι...

Δεν μπορείς να χάσεις τον δρόμο σου ποτέ, αν έχεις αποφασίσει να τον διαβείς, ανατρέποντας την πρότυπη ζωη...

Οι καταστάσεις στην φυσική σου ζωή, μπορεί να σε σπρώχνουν βίαια καμιά φορά, αλλά επανέρχεσαι στο κέντρο σου πολύ πιο γρήγορα...

Φαντάσου τον Εαυτό σου σαν ένα τεράστιο ελαττήριο, που ενώνει την γη με τον ουρανό...
΄Οσο και να σε σπρώξουν, το "ελατήριο" θα σε επαναφέρει στην ευθεία του Εαυτού σου...

΄Οταν όμως αυτό το ελατήριο είναι "κομμένο" σε τρία μέρη "συνείδηση-ψυχή-πνεύμα" φυσικό είναι να μην μπορείς να επανέρθεις στην ευθυγράμμιση, γιατί δεν την είχες ποτέ!!

Γι' αυτό είπα Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

^:)^ ^:)^ ^:)^

Που θα πάει διόρθωνε με εσύ Βασω μου γι' αυτό σε αγαπάω O:-) O:-) >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”