Καρμικά

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Καρμικά

Δημοσίευση από Vasoula »

Νομίζω ότι εδώ είναι η πιο κατάλληλη ενότητα για αυτά που μου ζητησατε να αναφέρω, σχετικά με την καρμική μας εργασία...

Τα πρώτα μερη είναι από το βιβλίο που δεν έχει τελειωμό :lol:
Είναι αυτά που μου δοθηκαν και οι δικές μου επιγνώσεις μέσα από μια μεγάλη ταλαιπωρία του φυσικού μου σώματος, μέχρι να βρω τον Εαυτό μου...

΄Οτι μπορώ να πω, ειναι μόνο από την δική μου αντίληψη και εμπειρία...και η εργασία πάντα εσωτερική!

...Στο πρώτο επίπεδο εμπεριέχεται η δική σου εργασία, που χρειάζεται ολοκλήρωση με συμμετοχή των άλλων. Αυτή είναι δύσκολη εμπειρία, γιατί εσύ παίζεις τον πρώτο ρόλο και αν δεν έχεις επίγνωση μπορεί να την αφήσεις πάλι ανολοκλήρωτη, παρασυρόμενος από συναισθηματικά ή νοητικά πλάνα.

Στο δεύτερο επίπεδο εμπεριέχεται η εργασία των άλλων που χρειάζεται ολοκλήρωση με συμμετοχή δική σου και είναι πιο εύκολη εμπειρία, γιατί δεν έχεις άμεση ευθύνη της ολοκλήρωσης.

Στο τρίτο επίπεδο εμπεριέχεται η εργασία που χρειάζεται ολοκλήρωση, με συμμετοχή και δική σου και των άλλων. Και είναι η πιο δύσκολη εμπειρία, γιατί πρέπει όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν επίγνωση, ώστε να ολοκληρωθεί η εργασία.. Σπάνια ανταποκρίνονται όλα τα μέλη της ομάδας αυτής στην εργασία που απαιτείται. Γιατί προϋποθέτει ίδιο επίπεδο συνειδητότητας.

Πολλοί άνθρωποι έχουν μερική γνώση προηγούμενων εμπειριών και παραμένουν νοητικά μόνο «δεμένοι» σε γεγονότα που τα θεωρούν κάρμα.
Δυσκολίες στις σχέσεις με κάποιους ανθρώπους, μεγάλα και βαθιά μπλοκαρίσματα, νευρώσεις, κρίσεις και πολλά ακόμα θεωρούν ότι δυσκολεύουν την τωρινή τους ζωή και μένουν περισσότερο εγκλωβισμένοι στο παρελθόν, χωρίς να κατανοούν την αξία του παρόντος.

Σε κάθε ζωή μας η ψυχή μας έχει κάποια μορφή και κάποια προσωπικότητα, η οποία στο μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων, σβύνει με τον φυσικό θάνατο και παραμένει μόνο η συναισθηματική σύνδεση με κάθε της εμπειρία.

΄Ετσι οι αλλεπάλληλες προσωπικότητες που είχε η ψυχή μας έχουν σαν μοναδικό σύνδεσμο με εμάς τα συναισθήματα που είχε βιώσει σε κάθε της ενσάρκωση, χωρίς να παίζει ιδιαίτερο ρόλο η καθαυτό ζωή της.

Ένας βιασμός, πχ. αφήνει στην ψυχή συναισθήματα φόβου και απόρριψης στο 2ο κέντρο, ένας έρωτας που δεν ευδοκίμησε αφήνει συναισθήματα απόρριψης και πόνου στο κέντρο της καρδιάς, ένα έγκλημα αφήνει συναισθήματα μίσους και εκδίκησης και είναι αυτά που επεξεργάζεται ή θέλει να επεξεργαστεί η ψυχή με την βοήθεια της προσωπικότητας, γι’ αυτό και ορίζει πριν την ενσάρκωση ορισμένες παραμέτρους για την ζωή της στον φυσικό κόσμο.
Η μνήμη της ψυχής προβάλλει στην ζωή μας καταστάσεις για να δουλέψουμε αυτά τα συναισθήματα που έχουν παραμείνει σαν δεσμεύσεις στην εξέλιξή της.

Σ’ αυτές τις καταστάσεις εμπλέκονται πολλές φορές (χωρίς να είναι πάντα απαραίτητο) και ψυχές που έχουν βρεθεί μαζί με την ψυχή μας σε κάποια ζωή, ώστε να επεξεργαστούν μαζί τα συναισθήματα, δίνοντας ο ένας ευκαιρίες στον άλλον.

΄Όμως εδώ στον φυσικό κόσμο, δεν λειτουργεί η ψυχή με την προσωπικότητα μόνο, αλλά και με τον διαμορφωμένο χαρακτήρα, μέσω βιωμάτων και προτύπων, ώστε οι ισορροπίες τις περισσότερες φορές ανατρέπονται.

Αν το επίπεδο συνείδησης της προσωπικότητας είναι να ζει μόνο με τον χαρακτήρα, οποιαδήποτε γνώση για την προηγούμενη ζωή έρχεται και δεσμεύει την πορεία της.
Θεωρεί την σχέση καρμική και χωρίς να μπορεί να επεξεργαστεί σε βαθύτερο επίπεδο τις επιγνώσεις, ζει ξανά το ίδιο μαρτύριο, συναισθηματικά.

΄Οσοι εργάζονται προς την κατεύθυνση των συναισθημάτων τους, μπορούν μέσα από την αναγνώριση τους να λύσουν οποιοδήποτε μπλοκάρισμα έχει δημιουργηθεί, ανεξάρτητα από ποιόν ή πώς προέκυψε και δεν χρειάζονται την συμμετοχή του.

Υπάρχουν ομάδες ψυχών που έχουν κοινό σκοπό και στόχους και χρειάζεται να είναι μαζί στην φυσική ζωή. Η δυσκολία σ’ αυτήν την περίπτωση είναι ότι αν δεν είναι όλοι στο ίδιο επίπεδο συνειδητότητας, θα χρειαστεί ένας από όλους να προηγηθεί για να μπορέσει να βοηθήσει και τους υπόλοιπους.
Οι χαρακτήρες που έχουν διαμορφωθεί παίζουν μεγάλο ρόλο στην αποδοχή του ομαδικού έργου, γιατί συνήθως οι άνθρωποι δεν εργάζονται εσωτερικά και έτσι οι προσπάθειες δεν έχουν πάντα αποτέλεσμα.
΄Όμως οι ψυχές αυτές έλκονται και είναι βαθύτερες οι αιτίες, από μια απλή σχέση αγάπης, φιλίας και συντροφικότητας που φαίνεται να τις διέπει. Και υπάρχει μεγάλος «πόνος» από τον φυσικό χωρισμό, όταν οι χαρακτήρες δεν συμβιβάζονται και αντικρούονται…
Αυτή είναι η πιο δύσκολη περίπτωση εργασίας…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

H πιό δύσκολη έ; :?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι βίωσα μία τέτοια περίπτωση σε πολύ νεαρή ηλικία.
Μια ομάδα 5 ατόμων...Τελικά μόνο εγώ μπόρεσα να προχωρήσω προς την ολοκλήρωση του έργου μας. Αυτό με δυσκόλεψε πολύ, γιατί δεν είχα και τις ανάλογες επιγνώσεις τότε. Ο αποχωρισμός μου έφερε πόνο. Δεν ήξερα... Ομως αυτά τα άτομα γέμιζαν την ζωή μου τότε...΄Ηταν όμως μια καλή διαδρομή που με εφερε στην αξία και την γνώση της έννοιας "ομάδα ψυχών"... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αλλου ρωτάω...αλλου βρίσκω απαντήσεις.....αυτο που με εντυπωσιάζει είναι η ταχύτητα..
Καλά βρε παιδιά...στο μυαλο μου είσαστε ?..
Επιφυλάσσομαι για αυριο το μεσημέρι , που θα είμαι πιο ήρεμη...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχαχα σε νοιωθω αετουλι μου τι απαντησεις παιρνεις!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αντε τώρα να με πάρει ο ύπνος.....
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Υπέροχο κείμενο και με εκανε να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα που αγνοούσα η τα είχα μπερδέψει.Πολλά που συμβαίνουν στη ζωή μου πιστεύω πως είναι καρμικά. Ακολουθόντας αυτη τη 'φιλοσοφική' προσεγγιση της δουλειάς με τα συναισθήματα ίσως με ασυνειδητη επιφύλαξη και φοβο αρχικά για λογο που δεν εχω ακριβώς εντοπίσει ακόμα μπορώ να πω πως με έχει οφελήσει πάρα πολύ.
Σημερα συνειδητοποίησα πως φοβάμαι να πω την γνώμη μου [σε ακραίο βαθμο για κάποια πραγματα] αν πιστεύω οτι μπορεί να είναι αντιθετη με του αλλου γιατι φοβάμαι πως θα στενοχωρηθεί πολυ ο αλλος ή οτι θα θυμώσει πολυ μαζί μου και θα με εξευτελισει.Βεβαια εξαρτάται και με το ποιος είναι ο αλλος για το ποσο θα νιωθω καλα η οχι.Καταλαβα πως δεν είναι δικό μου πρόβλημα αυτό αλλα του άλλου αν αντιδράσει ετσι και βρηκα οτι ξεκινησε απο την παιδική μου ηλικια λόγω καποιων συγκεκριμένων καταστέσεων και συμπεριφορών απο το οικογενειακο μου περιβάλλον!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δευκαλίωνα, θα σου πω και κάτι άλλο.

Τα συναισθήματα που έρχονται μέσα μας σαν μνήμες από προηγούμενη εμπειρία της ψυχής μας, δημιουργούνται συνήθως και σ' αυτήν. Δηλαδή, αν το συναισθημα της απόρριψης έχει παραμεινει "αδούλευτο" από το παρελθόν, στην σημερινή ζωή σου θα έρθουν έτσι τα γεγονότα, ώστε να σε οδηγήσουν στο ίδιο συναίσθημα και να σε "αναγκάσουν" να το δουλέψεις...

Αυτό είναι που έχεις σίγουρα ακούσει να λέγεται, ότι όλα είναι επιλογές μας...Φυσικά δεν εννοείται ότι είναι επιλογές του χαρακτήρα μας, θα ήταν αστείο και μόνο να το σκεφτείς.

Είναι επιλογές του Εαυτού μας, για τον οποίον αρχικά οι άνθρωποι δεν έχουν αντίληψη, μια και ζουν μόνό με αυτόν που γνωρίζουν σαν "εγώ".

Η αναζήτηση του, ειναι μέρος της διαδικασίας της ζωής μας, ώστε να ελευθερωθούν τα μπλοκαρισμένα συναισθήματα και να μπορέσουμε να εξελιχτούμε συνειδητά.

΄Ετσι όταν εργάζεσαι εσωτερικά με τον συναισθηματικό σου κόσμο και βρίσκεις τις αίτίες των μπλοκαρισμάτων σου, σίγουρα λύνεις και μπλοκαρίσματα συναισθηματικά από το παρελθόν.
Δεν εργαζόμαστε με το αποτέλεσμα, αλλά με τις αιτίες που το δημιούργησαν...

Η δυνατότητα να εργαστείς με την πνευματική ενέργεια, είναι και η ουσία του ρέικι. ΄Οχι γιατί με το ρέικι θα έχεις αντίληψη των καρμικών ή των συναισθημάτων... αλλά γιατί θα έχεις την ευκαιρία να νιώσεις τον εαυτο σου και να έργαστείς μαζί του για την ψυχική σου ισορροπία.
Βέβαια αυτό είναι μία εν δυνάμει δυνατότητα...Το πόσο θα εργαστείς μαζί της ειναι ένα άλλο θέμα...για να μην παρεξηγηθώ ότι με το ρέικι θα γίνουν θαύματα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το πόσο θα εργαστείς μαζί της ειναι ένα άλλο θέμα...για να μην παρεξηγηθώ ότι με το ρέικι θα γίνουν θαύματα!
_________________
ΑΥτο Βάσω μου το θεωρω την πεμπτουσία του Ρέικι.
Κι αν δεν γινει κατανοητό,αν δεν το νοιωσεις τοτε δημιουργούνται εν-τυπωσεις "παράδοξες". :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Δηλαδή ποιές μπορεί να είναι αυτές οι εντυπώσεις?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτες Ζεφυρουλα μου που μπορεί παραδόξως να δημιουργηθούν σε ολους μας.
Οι απαντήσεις είναι μεσα μας ,ούτως ή αλλως.Θα τις βρείς σε κάθε ερώτημα.Η ψυχή πάντα ξέρει! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Είναι μοναδική εμπειρία να δουλεύεις με τον εαυτό σου και να βλέπεις να ξετυλίγεται σιγά-σιγά το κουβάρι σου. :D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε νοιώθω!Ποτε δεν σταματάει για κανεναν και το ζουμε ολοι ταυτόχρονα. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ένας τρόπος για να δεις τα καρμικά μπλοκαρίσματα είναι το ρέικι?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή ποιές μπορεί να είναι αυτές οι εντυπώσεις?
Ζεφυράκι, οι εντυπώσεις που μπορούν να δημιουργηθούν, είναι ότι απλά και εύκολα παίρνουμε ένα μαγικό ραβδάκι κι αρχίζουμε να θεραπεύουμε, χωρίς να έχουμε αναγνωρίσει καν τις αιτίες ασθένειας στον εαυτό μας.

΄Ετσι που διδάσκεται το ρέικι συνήθως, αφήνει τους ανθρώπους μετέωρους να νομίζουν ότι κάτι δεν κάνουν καλά, και δεν μπορούν με το ρέικι σαν αυτοθεραπεία, να ισορροπήσουν.

Η εργασία με την πνευματική ενέργεια είναι αδιάκοπη και χρειάζεται επιμονή, αφοσίωση και υπομονή. Η επανασύνδεση με τον Εαυτό μας έχει διαδρομή. Το ρέικι δημιουργεί συνεχώς ρήγματα, στον χτισμένο μας εαυτό, αλλά τα "γκρεμίσματα" είναι δική μας εργασία και όχι του ρέικι.

Αυτό εννοούσα με το να "μην παρεξηγηθώ"...

Η ομορφιά της αναζήτήσης σε φέρνει και στην πληρότητα της ανακάλυψης...Η ενέργεια είναι εδώ, εμείς όμως είμαστε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”