Καρμικά

Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ακούω συχνά ότι καθένας μας με βάση τις καρμικές σχέσεις από προηγούμενες ζωές, διαλέγει τους γονείς του, τον τόπο του, τη στιγμή που θα γεννηθεί, τα εμπόδια... Πιθανόν να είναι έτσι. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί, αν θέλει κάποιος το δέχεται αν δε θέλει δεν το δέχεται.
Γιατί όμως να μας απασχολεί η αναδρομή κι όχι το εδώ και τώρα; Κάθε ζωή είναι διαφορετική, μοναδική, αναξάρτητη.
Κι αν πρέπει κάτι να μας αφορά σε σχέση με το κάρμα μας αυτό θα πρέπει να είναι ότι κάθε στιγμή της εδώ ζωής μας δημιουργούμε κάρμα.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμφωνώ απόλυτα να μην μας απασχολούν οι προηγούμενες ζωές, που συντελέστηκαν για την ψυχή μας με μια άλλη προσωπικότητα...

΄Ομως στο αστρικό πεδίο η ψυχή μας συνεχίζει να εργάζεται και μετά την αποχώρηση από τον φυσικό κόσμο...Δεν κάθεται ξαπλωμένη στα λιβαδάκια, το έχουμε πει...

Το αστρικό πεδίο, είναι το συναισθηματικό μας πεδίο και αυτό είναι ίδιο σε όλες τις ενσαρκώσεις. ΄Ολη η "εργασία" γίνεται με το συναίσθημα...Η ανθρωπότητα είναι "εγκλωβισμένη" στο συναισθηματικό της πεδίο και γι' αυτό οι εντάσεις της!

Τα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα μεταφέρονται από ζωή σε ζωή...΄Ετσι δεν επεξεργαζόμαστε τις προηγούμενες "πράξεις", αλλά το συναίσθημα...Και εκεί έχει νόημα όλη η εργασία μας...

Τώρα αν ήμουν η Μαρία Αντουανέτα, λίγο με ενδιαφέρει σαν Βάσω...
Η συναισθηματική αιτία όμως που η Μαρία Αντουανέτα αποκεφαλίστηκε (λέμε τώρα), έρχεται προς επεξεργασία και στην Βάσω, μέσα από τα τωρινά της βιώματα...

Κάτι θα συμβεί που το μπλοκάρισμα το λαιμό θα βρει την συναισθηματική του αιτία...

Είναι η δική μου εμπειρία...για να μην παρεξηγηθώ σαν αυθεντία ε? ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

συμφωνώ απόλυτα με την Βάσω

και εγώ έτσι τελικά αντιλήφθηκα την λειτουργία του καρμα και όντως αυτη είναι η ουσία και η αληθινή με πράξεις και αποτελεσματα προσεγγιση του

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Κάτι θα συμβεί που το μπλοκάρισμα το λαιμό θα βρει την συναισθηματική του αιτία...
Βάσω μου δεν το κατάλαβα.....( ξανθιά βλέπεις) μπορείς να με βοηθήσεις?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ζεφυράκι, όσο εργάζεσαι, τα μπλοκαρίσματα φέρνουν και τις επιγνώσεις...

Οι αιτίες του μπλοκαρίσματος είναι πάντα βιώματα συναισθηματικής φύσης, όπως πχ. βία από τους γονείς, που μπλόκαραν την έκφραση του παιδιού και ως ενήλικα. Συναισθηματική αστάθεια και έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό...

Αυτό δεν έχει σχέση με προηγούμενη ζωή σαν πράξη, αλλά σαν "μπλοκάρισμα" που χρειάζεται επεξεργασία στο τώρα!

κατάλαβες? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

’στα Βάσω μου νομίζω ότι έχω μπει αρκετά βαθιά μέσα μου είναι κομμάτια του παζλ που τα βλέπω για πρώτη φορά.

Προσπαθώ να καταλάβω είμαι και λίγο αργόστροφη φαντάσου ότι Αύγουστο μου είπες για τη γείωση και έφτασε Δεκέμβριος.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο χρόνος δεν έχει σημασία, σημασία έχει η πρόθεση, Ζεφυράκι... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

:x :x @};- @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Ζεφυρούλα, η Βάσω εννοεί το εξής, με πιο απλά λόγια (Βάσω διόρθωσέ με αν χρειαστεί..μην δίνω λάθος ερμηνείες..)Σε κάθε ενσάρκωση «κουβαλάμε» το συναισθηματικό μας πεδίο..δηλαδή τα συναισθήματά μας (φόβους, ανασφάλειες κ.α.) Αν κάποια ψυχή για παράδειγμα σε κάποια προηγούμενη ζωή είχε κακοποιηθεί από τους γονείς και κατά συνέπεια φοβόταν να επικοινωνήσει με άλλους ανθρώπους, αυτό σημαίνει ότι της είχε δημιουργηθεί αυτομάτως μπλοκάρισμα στο 5ο κέντρο που είναι ο λαιμός.
Στο ίδιο παράδειγμα λοιπόν, το συναίσθημα του φόβου της επικοινωνίας η ψυχή το κουβαλάει σε κάθε ενσάρκωση και δημιουργεί καταστάσεις και γεγονότα ώστε κάποια στιγμή να δουλευτεί και να λυθεί.
Τα γεγονότα και οι καταστάσεις μπορεί να είναι αποκεφαλισμός σε μια ζωή, κακοποίηση ξανά από γονείς σε μια άλλη κ.α. διάφορα..
Αρα, εάν η ίδια ψυχή στην τωρινή της ζωή έχει ένα μπλοκάρισμα στο λαιμό και δεν μπορεί να επικοινωνήσει εύκολα με τους άλλους ανθρώπους, το να μάθει τις καταστάσεις , τις πράξεις δηλαδή που δημιούργησε η ίδια στις προηγούμενες ζωές για να αναγκαστεί να δουλέψει με αυτό..δεν θα την βοηθήσει καθόλου..γιατί ήταν απλά οι πράξεις...το ΜΕΣΟ δηλαδή για να το φέρει στην επιφάνεια και να το δουλέψει.Αυτό που θα την βοηθήσει είναι να δει στην τωρινή της ζωή, το συναίσθημα ποιανού συμβάντος της έχει δημιουργήσει το μπλοκάρισμα στο λαιμό..να το επεξεργαστεί και να το λύσει.
Όταν το λύσει στο τώρα, αυτομάτως λοιπόν λύνεται το κάρμα…η ψυχή πέτυχε να το λύσει λοιπόν μετά από διάφορες ενσαρκώσεις.

Καλή Δύναμη Ζεφειρούλα... @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

..τώρα που το σκέφτομαι... :-?
..αν κάποιος άνθρωπος δεν έχει αυτογνωσία των συναισθηματικών του μπλοκαρισμάτων είναι πολύ επικίνδυνο και μπλέξιμο χειρότερο να ασχοληθεί με προηγούμενες ζωές γιατί αν μάθει ότι τον είχαν αποκεφαλίσει για παράδειγμα ίσως θεωρήσει ότι υπάρχει κάτι που πρέπει να λυσει και…από λάθος να του συμβεί και καμία αυθυποβολή με κάποιο συναίσθημα..ενώ αυτό μπορεί να έχει λυθεί σε κάποια προηγούμενη ζωή.
Αρα, και βάση αυτού του σκεπτικού είναι λάθος να ανατρέχουμε στις προηγούμενες ενσαρκώσεις αν πρώτα δεν είμαστε σίγουροι για το τώρα. :-?
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό πού θέλω να ρωτήσω είναι γιατί σε κάποια μέρη-χώρες του πλανήτη μας υπάρχουν τόσοι πολοί θάνατοι -αρώστιες και κάθε λογιών κακουχίες και σε αλλα όχι.
Μερικες σκεψεις ...

Γιατι θα πρέπει να βρούμε απαραίτητα μια μεταφυσική εξήγηση για ολο αυτο και οχι κάτι πιο απλό...?
Κατα την γνώμη μου η κατάσταση που επικρατεί σε αυτές τις χωρες δεν είναι μονο αποτέλεσμα ψυχης αλλα και χαρακτήρα και ελλειψεως στοιχειώδους λογικής και μόρφωσης.
Εχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που κατέχονται απο μια μοιρολατρεία που τελματώνει και απο διάφορες δεισιδαιμονίες που κατευθύνουν τις πράξεις τους και που είναι προιόντα αναλφαβητισμού.

Αναπαράγονται ανεξέλεγκτα ..... δεν αποφασίζουν να μάθουν και να γνωρίσουν αλλες μεθόδους επιβίωσης , ιατρικής κλπ.... δέν διανοούνται να αμφισβητήσουν την μοίρα τους και τους θεούς τους....

Μέχρι ενος σημείου δεν το είχα εξετάσει , μεχρι που αρχισα να συνομιλω στη δουλειά , με μεταναστες απο αυτες τις περιοχές...Μπαγκλαντες, Νιγηρία, Πακιστάν, Σομαλία κλπ εκτός τους πιο κοντινούς μας ...Αλβανία, Βουλγαρία, Καζακστάν ...
Είναι ολοι τους αξιοθάυμαστοι.....μαχητές της ζωής..

Δεν δέχονται ούτε μοίρες , ουτε θεούς και δαίμονες..ερχονται απο τα μερη τους χωρις καμία ασφάλεια και τα καταφέρνουν αλλοτε επειδή η απελπισία τους εφερε σε αδιέξοδο και αλλοτε επειδή η πίστη και η ελπίδα οδήγησε τα βήματα τους..
και αυτοί αλλαζουν το κάρμα τους και μας δείχνουν την ισχύ της θελήσεως.
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Μαρία μου σε υπερ- ευχαριστώ. :x :x @};- @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατι θα πρέπει να βρούμε απαραίτητα μια μεταφυσική εξήγηση για ολο αυτο και οχι κάτι πιο απλό...?
Ελενη μου, αυτή η απλή εξήγηση αρκεί στους ανθρώπους που δέχονται την ζωή τους μοιραία...
Μέσα σ' αυτούς τους ανθρώπους, που σκέφτονται με την απλή λογική, δεν υπάρχει χώρος ούτε για τον Εαυτό τους, ούτε για το Πνεύμα τους... όλα γίνονται τυχαία!

Εμένα προσωπικά δεν μου αρκεί να επεξεργάζομαι την ζωή μας εδώ, με την απλή λογική...

Οι μετανάστες δεν αλλάζουν το κάρμα τους...Απλά το ακολουθούν, χωρίς να το εκπληρώνουν απαραίτητα...

Στα κύτταρά τους υπάρχει ήδη η μνήμη της μιζέριας. ΄Οτι και να αποκτήσουν εδώ, δεν μπορούν να το χαρούν και σέρνουν την μοίρα τους, με λίγο περισσότερο φαγητό, από αυτό που είχαν.

Εξακολουθούν και δεν είναι ελεύθεροι, φοβούνται και δεν φεύγουν ποτέ από την κατάσταση του "μετανάστη"...

΄Εχω "μαθητές" από Βουλγαρία και Αλβανία...
Το ρέικι και το μεταφυσικό, κοντράρει στους ίδιους "τοίχους", στον ίδιο εγωισμό, στα ίδια κρυμμένα συναισθήματα που υπάρχουν στο υποσυνείδητο όλων των ανθρώπων, ανεξάρτητα από τον τόπο καταγωγής τους.

Η προσπάθεια τους να προσεγγίσουν εσωτερικά τον Εαυτό τους, δεν έχει να κανει με το ενδιαφέρον τους, αλλά με την κατάσταση του "μετανάστη" που βιώνουν, χωρίς κριση...

' Ετσι το "δεν αποφασίζουν να μάθουν", δεν ολοκληρώνει την μεταφυσική αλήθεια, που σου δινει την ζωή σου πίσω!!!

Δεν αρκεί μονο να αποφασίσουν να μάθουν...όπως όλοι οι άνθρωποι, χρειάζεται να νιώσουν ότι ο θεός δεν στέλνει κεραυνούς, ούτε είναι περισσότερο πνευματικός στις χώρες που βιώνουν "πλαστική" αφθονία...

Το κάρμα της κάθε χώρας είναι η ομαδική υποσυνείδητη παραίτηση από την ελευθερία. Και αυτό μόνο ομαδικά μπορεί να ανατραπεί, μια και το συλλογικό ασυνείδητο περιέχει την δυναμική με την οποία το τροφοδότησαν οι λαοί ανά τους αιώνες...

Στην Ελλάδα πχ. το συλλογικό ασυνειδητο έχει εκείνη την δυναμική του "Πατρίδα, Θρησκεία, Οικογένεια"...Τα κύτταρά μας είναι ποτισμένα με αυτήν την δυναμική και η ανατροπή της, χρειάζεται από τον καθένα μας εκείνη την εσωτερική εργασία, που εδραιώνει την ελευθερία, κάνοντας την δουλοπρέπεια σ' αυτές τις "αξιες", σεβασμό στο Πνεύμα της Ελλάδας!

Απλά, η άποψή μου... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σημερα το πρωι που πηγα να παρω τον θεμη τον ρωτησα πως και δεν εχεις σχολειο? κανει απεργια η δασκαλα?
μου απαντησε.. οχι γιορταζουμε κατι καλους παπαδες που προστατευαν τα σχολεια μας...
Φυσικα καταλαβα οτι εννουσε τους 3 ιεραρχες και στο δρομο σκεφτομουν οτι αυτες οι γιορτες υπαρχουν μονο στην Ελλαδα και κρατανε τοσα χρονια... αραγε ποιος και γιατι τις θεσμοθετησε και που αποσκοπουν? (ακου ιεραρχες...)

Σ ευχαριστω Βασω για την απαντηση :-D
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Συμφωνώ απόλυτα! ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”