Καρμικά

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Για θυμηθειτε και την γιορτη του Αγιου πνευματος..
που ειναι αργια μονο για τους δημοσιους υπαλληλους....
:D :D :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σωστο κι αυτο!

Εγω βεβαια εννοουσα πως μαθαινουν σε παιδια τοσο μικρης ηλικιας για τους καλους παπαδες κλπ
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ναι το καταλαβα...
και συμπληρωσα πως διαιωνιζουν καποια πραγματα..
ποσες γιορτες γιορταζονται κτλ και κτλ... ;)
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Μα.. αν ένας άνθρωπος δεν έχει να φάει και είναι συνέχεια μέσα στις αρρώστιες, πώς να μπορέσει να "ψάξει" το πνεύμα του;;; Μέχρι τότε θα έχει πεθάνει.. [black humor :P ]
Τι θέματα θα έχει να δουλέψει ένα παιδί της Αφρικής;

Και κάτι άλλο.
Ίσως ακουστεί χαζό.. αλλά με τα ζώα τι γίνεται; Μετενσαρκώνονται και αυτά [είτε πάλι σε ζώα είτε σε.... άνθρωπο;] ; :-?
Θυμάμαι Βάσω είχες πει σε κάποιο ποστ οτι τα ζώα δεν έχουν ανώτερα πεδία.. άρα αυτό σημαίνει οτι όταν πεθαίνουν αυτό ήταν; Μετενσάρκωση γιοκ; :P
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Αμαλίτσα γιατί μένεις στο εξωτερικό περίβλημα, στον ρόλο αν θέλεις που κάποια ψυχή έχει επιλέξει για να ολοκληρώσει την εμπειρία της??? Γράφεις τι μάθημα έχει να μάθει ένα παιδάκι της Αφρικής????
Πολλά μαθήματα γιατί η πείνα, η στέρηση, η αρρώστεια δεν είναι τιμωρία είναι ο δικός του δρόμος επιλογής από θέση ψυχής και όχι μορφής.... Όταν βλέπεις ένα έργο όπου ο ηθοποιός τραβά τα μύρια όσα και συμπάσχεις μαζί του, όταν τελειώσει ο ρόλος του αυτός γυρίζει σπίτι του ήρεμος και γαλήνιος..... Έτσι και οι ψυχές κατά την ενσάρκωση τους έχουν αποδεχθεί ένα ρόλο μέσα από τον οποίο η ύπαρξη αντιλαμβάνεται την εμπειρία και αυτή πίστεψε με δεν είναι πάντα ευχάριστη στην αρχή....Όσοι λοιπόν επιλέγουν να γεννηθούν σε μια υποανάπτυκτη όπως συνηθίζουμε να λέμε χώρα αυτές οι ψυχές έχουν θέματα να επιλύσουν που θα τους βοηθήσουν στην μετέπειτα εξέλιξη τους....
Πολλά παιδάκια που έχουν επιλέξει ως τόπο γέννησης της Ινδία, την Αφρική, το Μεξικό πεθαίνουν από κακουχίες και ίσως σε επίπεδο μορφής/ ύλης να μη αντιλαμβάνονται σε πρώτη φάση την αιτία όμως κάθε αιτία επιφέρει και κάποιο αποτέλεσμα στην δική τους εξέλιξη... Αν σήμερα βλέπουμε τον Χουάν να υποφέρει αύριο θα είναι ο Μπαράκ που ίσως κατευθύνει την τύχη όλης της Αφρικής.....
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε εμείς για να ανακουφίσουμε όποιον απλώνει το χέρι σε μας είναι να του δώσουμε αγάπη και υλική υποστήριξη,αν μπορούμε για να ξεπεράσει την δυσκολία του κάπως εύκολα, όμως δεν θα σηκώσουμε εμείς τον δικό του σταυρό γιατί έτσι τον εμποδίζουμε να ολοκληρώσει το έργο του..... Όπως και στο έργο που σου είπα παραπάνω το κατανοούμε αλλά μένουμε αποστασιοποιημένοι , όχι αδιάφοροι, στο δράμα που εκτυλίσσεται....
Αυτή είναι η δική μας αληθινή συμμετοχή σε όλα τα δράματα που εκτυλίσσονται γύρω μας.......
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

HARIDEA έγραψε:

Γράφεις τι μάθημα έχει να μάθει ένα παιδάκι της Αφρικής????
Πολλά μαθήματα γιατί η πείνα, η στέρηση, η αρρώστεια δεν είναι τιμωρία είναι ο δικός του δρόμος επιλογής από θέση ψυχής και όχι μορφής....


Συμφωνώ, όπως και ένα παιδί που γενιέτε σε ένα μέρος χωρίς πλαστική αφθονία...σίγουρα θα έχει περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί με τα συναισθήματά του και οι κοντινοί του ανθρωποι το ίδιο και οι τρυγύρω(τόπος-χώρα)το ίδιο.Τους συνδέει το κάρμα.Η Βάσω το είπε πολύ ωραία πιο πάνω πιστέυω.

Και υπάρχει και το ντάρμα που και αυτό είναι το ίδιο συλογικό και ενσωματομένο με το κάρμα(ελπίζω να σχολιάσει και κανένας με περισσότερη ευγλωσία).Που απο όσο ξέρω έχει να κάνει με το τρόπο σκέψης.Κάθε σκέψη θα βρεί τις ανάλογες συχνότητες όμοιων σκέψεων και πως δημιουργείς εσύ ο ίδιος με τις σκέψεις σου καταστάσεις και συναισθήματα που θές.

Θα ήθελα να μάθω και γιαυτό περισσότερα αν γίνετε :D

Όσα βιβλία διάβασα περί αυτού ήταν αρκετά δυσνόητα για μένα...... γιαυτό φορουμάκι μου περιμένω :x :x :x :x :x :x :x :x
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Στην έφτιαξα εγω την παράθεση...

και για να μάθεις πως γίνεται η παράθεση και διάφορα άλλα διάβασε εδω....

viewtopic.php?p=36616#36616

:D
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Ευχαριστώ Ηλία....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ίσως ακουστεί χαζό.. αλλά με τα ζώα τι γίνεται; Μετενσαρκώνονται και αυτά [είτε πάλι σε ζώα είτε σε.... άνθρωπο;] ;
Θυμάμαι Βάσω είχες πει σε κάποιο ποστ οτι τα ζώα δεν έχουν ανώτερα πεδία.. άρα αυτό σημαίνει οτι όταν πεθαίνουν αυτό ήταν; Μετενσάρκωση γιοκ;
Yπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πιστεύουν στην μετεμψύχωση Αμαλίτσα. Μετεμψύχωση σημαίνει ότι η ψυχή επιλέγει να έρθει και με την μορφή ζώου. Μετενσάρκωση σημαινει ότι η ψυχή επιλέγει μόνο ανθρώπινη μορφή.

Η δική μου κατανόηση δεν έχει αντιληφθεί την μετεμψύχωση. Δηλαδή δεν πιστεύω σ' αυτήν...!!!

΄Εχω νιώσει ότι η ψυχή των ζώων έχει ένα Πνεύμα, το οποίο "διαχειρίζεται" τις ψυχές των ζώων συλλογικά.
Δηλαδή η ψυχή των ζώων δεν έχει ατομικοτητα, όπως των ανθρώπων, αλλά είναι συλλογική η εξέλιξη τους, σαν βασίλειο...

Στον αστρικό κόσμο, δεν έχω "αντιληφθεί" ζώα με την γνωστή μορφή...

και πάλι διευκρινίζω ότι είναι η δική μου εμπειρία!! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάρμα είναι ο Δρόμος, Τάσο !
Αυτό που είπε ο Ιησούς… «είμαι ο Δρόμος, η Αλήθεια, η Ζωή…»

Η εκπλήρωση του Κάρμα μέσα στον Δρόμο σου χαρακτηρίζεται από την Δράση και όχι από την αντίδραση. Αυτό σημαίνει ότι έχεις πνευματοποιήσει την ύλη και ακολουθείς τον δρόμο της Αλήθειας, που οδηγεί στο τέλος των ενσαρκώσεων.

Αναφέρεται πολύ όμορφα στην Μπαγκαβάτ Γκίτα


«Όποιος, ελεύθερος από κάθε προσκόλληση,
δεν κυριεύεται από τη χαρά τις στιγμές της ευτυχίας
και δεν βυθίζεται στη θλίψη τις στιγμές του πόνου,
αυτός βρίσκεται στο επίπεδο της τέλειας γνώσης.
Όποιος αποσύρει τις αισθήσεις του από τα αντικείμενα της απόλαυσής τους,
όπως η χελώνα μαζεύει τα πόδια και το κεφάλι μέσα στο καβούκι της,
αυτός κατέχει την πραγματική γνώση.»

«….Για τα έργα μόνο να νοιάζεσαι, ποτέ για τους καρπούς τους. Κίνητρό σου να μην είναι ο καρπός του έργου, μα ούτε κι η προσκόλληση σου να είναι στην απραξία. Σταθερός να εκτελείς τα έργα εγκαταλείποντας κάθε προσκόλληση και μένοντας ίδιος και στην επιτυχία και στην αποτυχία….»

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Α νόμιζα οτι ήταν το ίδιο, μετενσάρκωση και μετεμψύχωση.. :-?
Ευχαριστώ! :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Η εκπλήρωση του Κάρμα μέσα στον Δρόμο σου χαρακτηρίζεται από την Δράση και όχι από την αντίδραση. Αυτό σημαίνει ότι έχεις πνευματοποιήσει την ύλη και ακολουθείς τον δρόμο της Αλήθειας, που οδηγεί στο τέλος των ενσαρκώσεων.
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω μου , δεν διαφωνώ με το σύνολο της αποψης σου. Τα ίδια πιστεύω όσον αφορα το σύλλογικό ασυνείδητο.
Το κάρμα της κάθε χώρας είναι η ομαδική υποσυνείδητη παραίτηση από την ελευθερία. Και αυτό μόνο ομαδικά μπορεί να ανατραπεί, μια και το συλλογικό ασυνείδητο περιέχει την δυναμική με την οποία το τροφοδότησαν οι λαοί ανά τους αιώνες...
Σε αυτό εδω είναι που εχω μερικές σκέψεις..
Δλδ, πιστεύω οτι ναι μεν το κάρμα της κάθε χώρας μπορέι να ανατραπεί ομαδικά αλλα υπάρχει και η πιθανότητα να βιώσουν μερικοί το δικό τους εντελώς διαφορετικά αν μενονωμένα εχουν την βούληση να το κάνουν.
Βέβαια , πάλι αυτό που λέω αγγίζει την επιφάνεια με την εννοια οτι και αυτοί που αντιδρούν πάλι το κάρμα τους εκπληρώνουν αλλα με αντίθετη κατευθυνση απο τους αλλους.

Να προσθέσω οτι προς το παρόν , δεν εχω ξεκαθαρίσει πλήρως μεσα μου, το όριο μεταξύ πεπρωμένου και ελευθερίας βουλήσεως.
Η τάση που εχω για την ωρα , είναι οτι ναι μεν υπάρχει ενα κάρμα δεδομένο αλλα ο τρόπος που θα το διαβούμε εχει να κάνει με το θελω του καθενός.
Ετσι οταν βλεπω ανθρώπους που προσπαθούν .....οπως μπορουν να αλλαξουν αυτά που βρήκαν ....εχω την αίσθηση οτι εξελίσονται.

Στο παραδειγμα της Αμαλίτσας που ρωτάει αν
Μα.. αν ένας άνθρωπος δεν έχει να φάει και είναι συνέχεια μέσα στις αρρώστιες, πώς να μπορέσει να "ψάξει" το πνεύμα του;;; Μέχρι τότε θα έχει πεθάνει.. [black humor ]
Τι θέματα θα έχει να δουλέψει ένα παιδί της Αφρικής;


η αποψη μου είναι οτι οταν η ύλη είναι σε αυτές τις συνθήκες δεν μπορούμε να ασχοληθουμε με το πνευμα μας συνειδητά , οποτε ακομη κι αν υπάρχει κάποια εξέλιξη θα είναι πολυ αργή.
Η Εξέλιξη είναι εξέλιξη της συνείδητότητας και συνειδητότητα , ασυνείδητα δεν μπορεί να υπάρξει.
Το παιδάκι προφανως θα εχει τα δικά του ζητήματα προς εργασία αλλα μερικά παιδάκια δραπετεύουν απο την πείνα και την ανέχεια...
και επεξεργάζονται αλλιως τα θέματα τους.
Άβαταρ μέλους
white_rabbit
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Απρ 2008 11:55 pm

Δημοσίευση από white_rabbit »

Βάσω είναι πολύ δυνατά όλα αυτά που γράφεις. Είμαι σίγουρος ότι βοηθάνε όλους μας να φωτίσουμε κρυμμένες πτυχές, ανεξαρτήτως επιπέδου συνειδητότητας!

Μεγάλο ευχαριστώ και αγάπη από εμένα!

:D
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Μετά από όσα εχω διαβάσει ο καθένας μας έχει κάνει επιλογή που και πότε θα γεννηθεί. ’ρα αυτά που βιώνουμε τώρα είναι μετά από δική μας επιλογή για μαθήματα που χρειαζόμασταν να πάρουμε, άσχετα που μερικές φορές μας φαίνεται βουνό η επιλογή μας.

Έτσι και τα παιδάκια που είναι γεννημένα στην Αφρική αποφάσισαν για τους δικούς τους λόγους να έρθουν σε εκείνη την περιοχή.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”