Καρμικά

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:συμφωνώ ότι ένας δολοφόνος, δυνητικά, ακολουθεί το κάρμα του, η εξελικτική του πορεία προς τον δρόμο του Ολου όμως, απέχει όσο η Γη από το Απειρο!

Στην πορεία μας στην Γη, αυτή η δυναμική της εξέλιξής της ψυχής, δεν ακολουθεί έναν "μοιραίο" προγραμματισμό, αλλά δραστηριοποιεί την αιτία και το αποτέλεσμα μέσα από την ελεύθερη βούληση να εκφράζεται σαν σκιά ή σαν φως!

΄Ενα δολοφόνος, δηλαδή, μπορεί να βιώνει εξελικτική πορεία, προς τα πίσω όμως και αυτό δεν αφορά την επιλογή της ψυχης του απαραίτητα, αλλά την επιλογή της συνείδησής του και μόνο...

Η ελευθερη βούληση περιλαμβάνει τα πεδία και της ψυχής και της συνείδησης...Αν λοιπόν η υλική πραγματικότητα με δημιουργήσει "δολοφόνο", αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ακολουθώ την βούληση της ψυχής μου που εξελίσσεται μέσα από την σκιά της εκδήλωσης της...

Κοινά και με απλά λόγια, αν είμαι διαρκώς θυμωμένος και δεν μπορώ να νιώσω τον Εαυτό μου, θα πάθω έλκος, χωρίς αυτό να είναι η επιλογή της ψυχής μου...αλλά της βολής μου, να παραμένω άνθρωπος, χωρίς να μπορώ να είμαι ο Εαυτός μου...
Αν σκοτώσω τον εραστή μου από ζήλεια, δεν θα είναι επιλογή της ψυχής μου η φυλακή, αλλα η επιλογή της ασυνειδητης συνείδησής μου...

Δεν είναι μοιραία και προγραμματισμένη η ζωή μας...Δεν είναι τουλάχιστον η δικη μου αλήθεια αυτή... @};-

Η πορεία προς την ενάρμονιση των βουλήσεων, περιέχει και την συνειδητή δράση μας...

Το πνεύμα είναι πάντα εν δυνάμει μέσα μας, αλλά αυτό το "εν δυνάμει", δυστυχώς δεν το κανει και ενεργό!

Η τρίτη διάσταση έτσι κι αλλιώς είναι πνευματική, ακόμα και αν δεν φαίνεται ως τέτοια...Γι' αυτό ακριβώς το "εν δυνάμει"...

@};-

ναι όντως είναι αλήθεια αυτό

μου γεννήθηκε η εξης απορεία, στην εκδήλωση της σκιάς δεν υπάρχει εξέλιξη δλδ αν καποιος όντως <<χανει>> μια ενσάρκωση μέσα στην σκιά δεν αποκτά όμως και μέσα απο εκει γνώση, σοφία

αλλά θα μου πεις και πάλι αυτο επιλογη είναι δλδ να μετατρεψει την σκια σε γνώση και τότε γίνεται όφελος για την ψυχή
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φωτεινούλα πάντα υπάρχει εξέλιξη...

η ψυχή εργάζεται στο πεδίο της με άλλη δυναμική, όταν έχει εκδηλωθεί σαν σκιά, στο φυσικο πεδίο...Κι αυτό εμπεριέχει εξέλιξη...
θα ακολουθήσει απλά το αποτέλεσμα...

Ο Χίτλερ, πχ. ήταν εκδήλωση σκιάς. Η ψυχή θα εργαστεί με το αποτέλεσμα, κινουμενη προς το φως...

Η επόμενη ενσάρκωση θα περιέχει την εξέλιξη της σαν σκιά, και την δυναμική να ενσωματώσει το φως...Πολύ πιο "δύσκολη" η πορεία της στο φυσικό πεδίο του "καλού-κακού", γιατι η προσωπικότητα θα είναι αδύναμη να επιβιώσει σ' αυτό, μια και εμπεριέχει την "σκιά"...

Απ' ότι έχω αντιληφθεί, η νέα προσωπικότητα θα είναι "έρμαιο" του κακού των άλλων, το οποίο θα χρειάζεται να ισορροπήσει εσωτερικά, με το ίδιον φως!

Σ΄αυτήν την περίπτωση μπορείς να αντιληφθείς πως η κίνηση προς το φως, θα της είναι περισσότερο επιτακτική και έτσι η εσωτερική ώθηση με μεγαλύτερη ένταση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

το έπιασα :thumbsup:

ευχαριστώ O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα ηθελα να ρωτήσω κάτι που δεν μπορω να το καταλάβω..
Γιατί μια ψυχη θα διαλέξει να εχει αρρωστο σωμα η μυαλό σε κάποια ενσαρκωση?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί τα σχέδια των ψυχών μας είναι τόσο πολλά, όσο και οι άνθρωποι...

Η εξέλιξη του καθενός μας μπορεί να περνάει μέσα από την αλληλεπίδραση, αλλα ουσιαστικά είναι ατομική...

Θα ρώταγες άραγε, αετούλη, με την ίδια ευκολία, γιατί ο Ιησούς επέλεξε να σταυρωθεί?
και που βασιζόταν η εξέλιξη του με βάση την απλή λογική μας???

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για να πω την αλήθεια το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα δεν κατάφερα να βρω απάντηση.
Οντως δεν εξηγούνται ολα αυτα με την λογική μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Ελενάκι...δεν εξηγούνται με την λογική μας και δεν τεκμηριώνονται παρά μόνο μέσα από την ζωή μας! :x :x

Για θυμήσου..."η γη είναι επίπεδη" έλεγε η λογική μας και πετροβολήσαμε αυτόν που έλεγε ότι η γη γυρίζει...και ειναι σφαίρα!

"ο δρόμος για τον θεό περνάειμέσα απο την λατρεία του" έλεγε η λογική μας και σταυρώσαμε αυτόν που έλεγε ότι η αγάπη είναι η σύνδεσή μας με τον Εαυτό μας"...

πόσα να θυμηθούμε... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

Πολλές οι αλήθειες που γράφετε και σήγουρα πολλες οι δικές μας σκεψεις και αναζητήσεις μέσα στο δρομο τον δικό μας.
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ετσι είναι χαμογελάκι..,,αλλα μερικα είναι ακατανόητα..
Οταν βλέπω παιδιά να γεννιωνται με προβλήματα ..οσο και να πιστεύω αναρωτιέμαι ενα γιατί....και δυσκολεύομαι να κάνω τις συνδέσεις...

Πρόσφατα είχαμε μια περίπτωση ενος παιδιού με σύνδρομο Ντάουν.
Δεν είχε γίνει προγεννητικός ελεγχος και γεννηθηκε ετσι με όριο επιβίωσης περίπου τα 35 -40 χρόνια απ οτι είπαν..
Ακολούθησαν συζητησεις ....
Αλλος ελεγε οτι καλως δεν εγινε ο ελεγχος επειδη η διακοπη της εγκυμοσύνης σε αυτό το μηνα είναι φόνος ....και αφου το εστειλε ο Θεός .....θα εχει σκοπό..
Αλλος σκεφτόταν τις συνέπειες στην οικογένεια και τα αλλα παιδιά
Αλλος ελεγε οτι προφανως θα ειχε πολλά βάρη στο καρμα του και τωρα αυτοτιμωρείται
Αλλος οτι ειναι αγγελος που θα δωσει μαθήματα στους αλλους...

Εγω είμαι υπερ του ελεγχου και της διακοπης σε αυτα τα ζητήματα ...σκεφτόμενη οτι αφου εχουμε τα μεσα να προβλέπουμε γιατί να μην δραστηριοποιηθούμε....αλλα πάλι δεν γνωρίζω ....
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Υπέρ του ελέγχου είμαι κι εγώ Ελένη, και πήρα το όποιο ρίσκο της αποβολής κι έκανα την εξέταση στην 2η κόρη μου. Δεν ξέρω αν κάτι δεν ήταν οκ τι απόφαση θα έπαιρνα εν τέλει.
Ωστόσο -κι εσύ το γνωρίζεις πολύ καλύτερα- οι ασθένειες που δεν μπορούμε να ανισχνεύσουμε με προγεννητικό έλεγχο είναι τόσες πολλές... Κι άλλες τόσες στην πορεία... Οπότε...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εγω συμφωνώ με τις προηγούμενες, και πιστευω ότι μιά τέτοια περίπτωση , αν γεννηθεί τελικά θα "τύχει" μιάς ακολουθίας συγκυριών σε συνδιασμό με το κατάλληλο άτομο, που δεν θα το ψάξει, δεν θα κάνει έλεγχο , θα γίνει ο έλεγχος αλλά δεν θα διαγνωστεί ....κλπ...
Αλλος ελεγε οτι προφανως θα ειχε πολλά βάρη στο καρμα του και τωρα αυτοτιμωρείται
Αλλος οτι ειναι αγγελος που θα δωσει μαθήματα στους αλλους...
Και αυτά είναι εν μέρη αληθεια, μόνο που δεν νομίζω ότι αυτοτιμωρείται , αλλά επιλέγει ένα γρήγορο τρόπο να εξισοροπήσει κάρμα, και παράλληλα "βοηθάει " και τους άλλους.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

Εγώ θα πω καπως αλοιώτικα, οτι είναι επιλογή ψυχής που με αυτή την επιλογή καποιοι θα βοηθηθούν στην δική τούς διαδρομή.
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Εγώ θα πω καπως αλοιώτικα, οτι είναι επιλογή ψυχής που με αυτή την επιλογή καποιοι θα βοηθηθούν στην δική τούς διαδρομή.
Σαφώς και πρωσοπική διαδρομή του καθενός μας ,έχει να κάνει και με ζωές αλλων,και μόνο ο ερχομός μιας ψυχής έχει δώσει-πάρει σε πολούς αλλους πριν ακομα δεί ή περπατήσει ή οτιδήποτε
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ακούσα τις προάλες το εξής

ένα ζευγάρι φιλικό ανακαλυψε στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης ότι το μωράκι όπως το dna ολοκληρώνεται και ενώνεται δημιουργώντας την γνωστή αλυσίδα, σε ένα σημεία δεν ήταν ενωμένη (δεν έιμαι και σίγουρη αν τα μεταφέρω σωστά ιατρικά)

ο γιατρός :-o , πήγαν σε γενετιστές και ήρθαν σε επαφή και με το εξωτερικό, οι γενετιστές τους είπαν ότι απο την στιγμη που οι γονείς, αφου υποβλήθκαν σε εξετασεις δεν έιχε κανενας κατι τέτοιο, θα έπρεπε να προχωρήσουν την εγκυμοσύνη γιατι πολύ πιθανόν το μωρό να γεννιόταν οκ και να έπρεπε να το παρακολουθησουν έπειτα στην νοητική και συναισθηματικη του αναπτυξη ή να το ρίξουν με δική τους πάντα απόφαση

οι γονέις το κρατήσαν και το μωράκι γεννηθηκε μια χαρά

όμως παρατήρησα με όλη αυτη την εμπειρία πως εκπαιδευτηκαν και ρούφηξαν οι ίδιοι μια τέτοια εμπειρία

είναι πραγματικα προκλήσεις σε γήινο επίπεδο γαι τους γονείς, που δεν γνωρίζουμε κιόλας τις προθέσεις και το σχέδιο τις κάθε ψυχής που επιλέγει να βιώσει
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
fairytale
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009 12:24 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από fairytale »

Η Βασω εγραψε :
Οι πράξεις της προηγούμενης ζωής έχουν σημασία μόνο στο συναισθηματικό μπλοκάρισμα, που όμως προκύπτει πάντα από αυτήν την ζωή.

@};-

Βασω θα ηθελα να σε ρωτησω αν μπορουν να μεταφερονται και οι σωματικες πληγες σε καθε μετενσαρκωση μιας ψυχης, πληγη η οποια ηταν και η αιτια θανατου.
Γνωριζω δυο προσωπα τα οποια πριν απο καποια χρονια συναντησαν μια γυναικα που ασχολιοταν τις καρμικες σχεσεις, την αυρα..κτλ. Εκεινη λοιπον, η γυναικα τους ειπε πως εχουν συναντηθει απειρες φορες σε προηγουμενες ζωες και καθε φορα ο ενας σκοτωνει τον αλλον σε καποιο συγκεκριμενο σημειο του σωματος. Το σημαδι αυτο το εχουν και οι δυο στο σωμα τους απο πολυ μικρη ηλικια.
Ειναι οντως αληθινο αυτο?
:?:
...accept yourself as you are...
..and then...become better every day..

http://www.youtube.com/watch?v=u6FwEJwwYcQ

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”