Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής .....

Μπορεί κάποιος , όπως δίνει ενέργεια [ στο ρέικι ας πούμε] να την ''πάρει'' απο ενα άλλο εν αγνοία του?

Αν όχι , τότε πως γίνεται και στέλνουμε [ αυτό το εχω επιβεβαιώσει οτι συμβαίνει] αλλά δεν ισχύει και το αντίθετο?

Γνωρίζω μια αποψη που σέβομαι αλλά δεν είμαι βέβαιη οτι είναι ετσι που λέει οτι αν μια ενέργεια αντιβαίνει ως προς το γενικό καλό το κοσμικό την απορρίπτει και δεν την μεταδίδει...αλλά είναι ετσι?

Και το πιο ''περίεργο''
Πως και για πιο λόγο να ''χρησιμοποιήσει '' κάποιος την δική μας ενεργεια...αυτό που λέει η Τζίλντα?

Αυτό το κράνος που λες είναι σχήμα λόγου η κάτι απίστευτο που θεωρητικά συνέβει????

Ελενάκι, θα σου απαντήσω από εδώ για την ερώτησή σου, ανοίγοντας συγχρόνως χώρο και στην Τζίλντα να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία της, απατώντας στις ερωτήσεις σου, αν και εφ’ όσον θέλει και νιώθει καλά με αυτήν την ενθύμηση ενός βιωματικού γεγονότος…

Εγώ, όντας πια μακριά από τον «λυπημένο» και «προδομένο» εαυτό μου, δεν έχω πρόβλημα να μοιραστώ όποια σκληρή εμπειρία με έφερε στην κατάσταση εσωτερικής ευδαιμονίας…

Στην ερώτησή σου λοιπόν, θα απαντήσω μονολεκτικά ΝΑΙ…

Μπορεί κάποιος να σε χειριστεί και να σε φτάσει σε κατάσταση εξάρτησης, αν φυσικά εσύ του το επιτρέψεις…
Αλλωστε, αυτό δεν γίνεται καθημερινά στην ζωή μας?
Και δεν χρειάζεται να είναι γνώστης της ενέργειας, αλλά η αλληλεπίδραση μας μέσω της υλικής ενέργειας είναι ξεκάθαρη και ολοφάνερη, στις σχέσεις μας με τους άλλους…

Δες τι γίνεται με τους γονείς, τα παιδιά μας, τον σύντροφό μας, τους φίλους μας!!!
Μπορεί συνειδητά να μην έχουν καμία σχέση με γνώση της ενέργειας, αλλά ασυνείδητα αυτή η γνώση ενυπάρχει και χρησιμοποιείται κατά κόρον…

Πόσο μάλλον, αν η γνώση είναι συνειδητή…

Η υλική ενέργεια δεν είναι μόνο ο αέρας που αναπνέουμε. Είναι η ενωτική ενέργεια που υπάρχει στην υλική μας παρουσία και λέγεται Αύρα.
Εκεί το συναισθηματικό και νοητικό μας πεδίο είναι ισχυρές ενεργειακές δονήσεις, που κατευθύνουν την ζωή μας εδώ στον φυσικό κόσμο.
Και μέσα από αυτήν την ισχυρή ενέργεια μπορούν να αλληλεπιδρούμε ο ένας στον άλλον.

΄Όταν στην Αύρα μας συμπεριληφθεί και το πνευματικό πεδίο, τότε οι δονήσεις που έρχονται στην φυσική μας ζωή είναι πάρα πολύ ισχυρές και μπορούν οι άνθρωποι να αναλάβουν την ευθύνη της φυσικής τους ζωής, αν μπορέσουν βέβαια, να «εργαστούν» με αυτές τις δονήσεις που έρχονται από το πνευματικό τους πεδίο, και αντέξουν αυτό το ενεργειακό "σοκ"... :wink:

Αυτό γίνεται με τις μυήσεις στο ρέικι…Γι’ αυτό και τις κάνω…
Αλλιώς θα είχα εγκαταλείψει το «σπορ» και θα ασχολιόμουν με το πνεύμα, μόνο μέσω του λόγου…
Μπορεί βέβαια, ή μάλλον είμαι σίγουρη, ότι θα υπάρχει κι άλλος δρόμος να γίνει αυτή η ενεργειακή επαφή, και ανήκει στην σφαίρα εμπιστοσύνης του καθενός μας να βρει τον σωστό δρόμο για το πνεύμα του…

Η ενέργεια λοιπόν που ανήκει μόνο στο συναισθηματικό και νοητικό μας πεδίο, μπορεί (ή μάλλον όχι μπορεί είναι) χειριστική.
Η ενέργεια που απορρέει και από το πνευματικό μας πεδίο, έχει την θεϊκή δόνηση και έτσι δεν διασπάται σε πόλους κατά την μεταφορά της, γιατί είναι ουδέτερη, και αυτό σημαίνει, για να σας το εξηγήσω με φυσικούς όρους, πως είναι πάρα πολύ λεπτοφυής, και έτσι δραστική και τελείως αόρατη σε κάποιον «ανεκπαίδευτο»…

Αυτή η λεπτοφυής και ουδέτερη ενέργεια περνάει μέσα από τα δικά μας φυσικά πεδία (με το φυσικά πεδία εννοώ το νοητικό και το συναισθηματικό) και όταν αυτά είναι μπολοκαρισμένα από τις δικές μας ανεπεξέργαστες επιθυμίες και σκέψεις, αρχίζει και τις διαλύει, φέρνοντας στην επιφάνεια και την αντίστοιχη δράση αυτής της μπλοκαρισμένης ενέργειας, που θα εκδηλωθεί στο ανάλογο πεδίο με τα συμπτώματα και στο φυσικό μας σώμα…

Θεωρώ ότι η εργασία μας με την πνευματική ενέργεια δεν γίνεται μόνο με τις επιθέσεις των χεριών στο σώμα σου, αλλά είναι διαρκής και καθημερινή, ανεξάρτητα από το πόσο ακουμπάς τα χέρια σου στο σώμα…Είμαι όμως σίγουρη, ότι η άσκηση στο σώμα φέρνει και την διεύρυνση του νου στα υπόλοιπα πεδία και έτσι αρχίζει κανείς να έχει και την βιωματική τους εμπειρία. Γι’ αυτόν τον λόγο θεωρώ ευεργετική την επίθεση των χεριών και την ανίχνευση της ενέργειας στο σώμα μέσω των θέσεων που δίνονται στο ρέικι, χωρίς να είναι όμως απόλυτες…

Αν δεν κάνει κανείς συνειδητά αυτήν την εργασία, οι καθαρισμοί μέσω της πνευματικής ενέργειας, που έρχονται έτσι κι αλλιώς, δεν μπορούν και να αξιολογηθούν.
Γι’ αυτό προκύπτει και η ερώτηση διαρκώς «γιατί αφού κάνω ρέικι, αισθάνομαι τόσο πεσμένη και τόσο χάλια ψυχολογικά?»


Η δράση της εργασίας όμως έρχεται μόνο, όταν μαζί με το σώμα, εργάζεσαι και με τα υπόλοιπα πεδία, δηλαδή και με το συναισθηματικό και με το νοητικό, για να πραγματοποιήσεις , συνειδητά και με γνώση, την ενωτική πράξη της θεραπείας σου!!!

Θεωρώ ότι στην ανταλλαγή ενέργειας που γίνεται μέσα από το ρέικι, η πνευματική ενέργεια δρα καταλυτικά σε όλα τα πεδία και τα ενισχύει. Εχει την ιδιότητα να επεμβαίνει σε όσα μπλοκαρίσματα βρει και να τα τροφοδοτεί με ουσιαστικό φως!
Δεν μπορεί να γίνει «χειριστική» γιατί συμμετέχει ενεργειακά και το πνευματικό πεδίο, που είναι «ουδέτερο».

Τώρα, αν κάποιοι άνθρωποι στέλνουν ενέργεια από το 3ο τους κέντρο μόνο, αυτή μπορεί να γίνει χειριστική και εξαναγκαστική για πολλούς ανθρώπους που την λαμβάνουν. Πως γινεται αυτό θα μου πείτε…
Υπάρχει ένας παράγοντας, που αφήνει έξω την πνευματική ενέργεια από κάθε δράση…Και αυτός είναι η βαθιά και αγνή πρόθεση, που αν δεν έχει επεξεργαστεί εσωτερικά, παραμένει πρόθεση νοητική και συναισθηματική και εκεί γίνονται όλες οι «εμπλοκές» των ενεργειών…Ο άνθρωπος δηλαδή αφήνει το πνευματικό του πεδίο, έξω από την δράση του και στέλνει ενέργεια από τα άλλα δύο!

Η αποκλειστική μας ευθύνη, όταν εργαζόμαστε με τις ενέργειες, χωρίς την εσωτερική πείρα, είναι να προστατεύουμε τον εαυτό μας, από αυτού του είδους την ανταλλαγή.
Και αυτό γίνεται όταν συνειδητά αφήνουμε το πνευματικό μας πεδίο να «αγκαλιάσει» όλα τα υπόλοιπα…
Τότε δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση, να επιτρέψουμε «χειρισμό» ή «ενεργειακή κλοπή»…Γιατί όταν συνειδητά αφήνουμε το πνευματικό μας πεδίο να δράσει, δημιουργείται εσωτερικά χώρος στην θεϊκή δόνηση της αγάπης, που αποκλείει κάθε φόβο!!! ΄Εστω και στιγμιαία…
Μα είναι μια καλή αρχή, να κατανοήσουμε πως ανακτάται η δύναμή μας!!!!!!!!!


:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγώ δεν μπορώ να το αναλύσω όπως η Βάσω που έχει και τη γνώση
και το χάρισμα της εκφρασης. Θα σας πω δυο λόγια έτσι όπως τα
νοιώθω.
Κατ΄αρχήν έχετε δεί μητέρες με γυιους σε μεγάλη ηλικία (σαράντα και βάλε) που δεν παντρεύτηκαν ποτε και ζούν ακόμα με τις μητέρες τους? Οι μάνες είναι κάτι αρχοντογυναικες, σωματώδεις,καλοβαλμένες, στητές....με μάτια που πετάνε σπίθες και φωνη που κάνει το γυιο να παγώνει....οι γυιοί από την άλλη έχουν πλαδαρο σώμα συνήθως(και αυτό εξηγείται), χαμηλών τόνων φωνή και κρατάνει τη μαμά από το μπράτσο...Είναι κλασσικη περίπτωση ενεργειακού "βαμπίρ" αυτές οι μάνες...
Παλιότερα, όταν τα παιδιά και μετά το γάμο ζούσαν με τη πατρική οικογένεια(για οικονομικούς συνήθως λόγους) , οι γιαγιάδες έπαιρναν τα εγγόνια τους και κοιμοντουσαν μαζί...υποσυνείδητα ένοιωθαν ότι έπαιρναν ενέργεια α πό αυτά..
¨Οσο για το πως μπορει κάποιος να σου πάρει την ενέργεια θα σας πώ το εξής. Στις ομάδες, όταν τα μέλη διαλογίζονται η κάνουν διάφορα τελετουργικά και οι δονήσεις τους ανεβαίνουν, ο συντονιστής μπορει κάλλιστα να "πάρει" αυτή την ενέργεια και με τις κατάλληλες τεχνικές να την χρησιμοποιήσει για ιδιοτελείς σκοπούς.

Αυτά πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη και η Βάσω ας με διορθώσει σε ό,τι κάνω λάθος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τζίλντα αναγνωρίζω την ενέργεια μέσα από τον διαλογισμό και κυρίως τον ομαδικό...

Αυτό που μπορεί να κάνει ο "καθοδηγητής" είναι να χειριστεί και να κατευθύνει προς την αντίδραση που τον εξυπηρετεί.

Και αυτή που τον εξυπηρετεί, είναι να δοξαστεί σαν "δάσκαλος" και να έχει τους αφοσιωμένους "ύπηκόους" να τον υπηρετούν, με ό,τι κι αν σημαίνει αυτή η λέξη...

Προσπάθησαν λοιπόν και σε μένα να το κάνουν...Οι αντιστάσεις που βρήκαν, τους έκανε να συνθηκολογήσουν μαζί μου και να μου λένε συνεχώς ότι "είμαι ευλογία στην ζωή τους"...
΄
΄Οταν εντόπισαν ότι αυτή η "ευλογία" είναι αυστηρή, τότε υποχώρησαν και μ άφησαν ήσυχη...ή μάλλον όχι, δεν με άφησαν ήσυχη...

Η Πρόέδρος πχ. της ένωσης ρέικι, μετά την ομολογία αυτή που έκανε παρουσία και άλλων ανθρώπων, (που βασιζόταν στην φυσική αφθονία που εντόπισε ότι είχα) και αφού κατανόησε ότι δεν χαρίζω απλά την ευλογία μου, άρχισε να μου επιτίθεται με όποιο τρόπο για να μιλήσει στο συναισθημά μου και να το κάνει από φόβο να υποχωρήσει...

Της δήλωσα λοιπόν μέ όποια πράξη...ότι "χέστηκα" με όποια φυσική της αντίδραση που έχει ρίζα στον φόβο της...Καθόλου δεν με επηρέασε στις δράσεις μου...γιατί απλά δεν φοβάμαι!
Και αυτό είναι "ευλογια" δικη μου...

Αυτό εννοείς, φαντάζομα, "ιδιωτελείς σκοπούς" ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι και αυτό Βάσω μου. Εχω βιώσει όμως σε χώρο οπου κάναμε άσκηση καμιά δεκαριά άτομα και η ενέργεια έρρεε αφθονη και την νοιώθαμε, γιατί για αρκετή ώρα νόμιζα πως δεν πατούσα στη γή, ο συντονιστής να κάνει μετά περιεργες επικλήσεις σε "κυρίους" και σε διάφορες άλλες άγνωστες για μένα οντότητες.Ιδιοτελής σκοπός είναι το ότι μάλλον προσπαθούσε με την δική μας ενέργεια να "τραβήξει"από τις οντότητες αυτές αυτά που ήθελε. Πνευματική
(?) άνοδο,εκτροπή της ενέργειας εκεί που αυτός ήθελε, υλοποίηση κλπ κλπ
Σε άλλες περιπτώσεις πάλι η ενέργεια που τραβούσαν οι διάφοροι δάσκαλοι ήταν τα πολύτιμα ευρουλάκια μας (γιατι δεν τα άξιζαν, όχι γιατι εγώ είχα αντίρρηση να πληρώσω γι΄αυτά που μου έδιναν), γιατί και το χρήμα ενέργεια είναι....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είπα στη ζεφίρα ότι θα πούμε λεπτομέρειες πιο ιδιωτικά γιατι όπως ξέρετε και 'ΔΙΚΑΙΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ' υπάρχει (που πιθανολογώ ότι θα σχετίζεται και με διατάξεις του κοινού ποινικού δικαίου)...γι΄αυτό δεν θέλω να αναλύσω και ίσως να κατονομάσω ομάδες κλπ....γιατί δεν θέλω να υποπέσω σε καμία από αυτές τις παραβάσεις..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:shock: :shock:

τι λες? τι λες τώρα? επικλήσεις?

πως το επιτρέψατε :shock: :evil:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

gilda έγραψε:Είπα στη ζεφίρα ότι θα πούμε λεπτομέρειες πιο ιδιωτικά γιατι όπως ξέρετε και 'ΔΙΚΑΙΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ' υπάρχει (που πιθανολογώ ότι θα σχετίζεται και με διατάξεις του κοινού ποινικού δικαίου)...γι΄αυτό δεν θέλω να αναλύσω και ίσως να κατονομάσω ομάδες κλπ....γιατί δεν θέλω να υποπέσω σε καμία από αυτές τις παραβάσεις..
gilda μου μήπως κάνεις λάθος :? :?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιατί, μας ρώτησε κανείς? ¨οταν ρώτησα εγώ ποιος είναι ο Κυριος που επικαλούμαστε μου απάντησε ότι ο κύριος είναι ένας και δεν έχει όνομα...προφανως εκείνος ήξερε πολύ καλά ποιος ήταν ο κύριος του, σε μας δεν ήθελε να πεί...κι εγώ όπου φύγει φύγει...και ξέρεις, ήταν υπέρανω πάσης υποψίας ...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σε ποιο πράγμα ζεφίρα μου? Μήπως δεν με ρώτησες εσύ ? Δεν θυμάμαι καλά, σε ερώτηση κάποιου αν μπορούν να μας κλέψουν την ενέργεια απάντησα ότι θα τα πούμε κάπου αλλού..εσυ δεν ρώτησες?
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Όχι δεν ρώτησα εγώ αλλά δεν πειράζει :D :D :D :D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συγγνώμη, έκανα λάθος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σημαντικά αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας Τζίλντα, ανεξάρτητα από ποιόν προέκυψαν οι ερωτήσεις...

Και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ονομάσεις το ποιός ήταν ή είναι!!!!

Αυτο που χρειάζεται να κάνουμε όλοι μας, είναι να πάρουμε την ευθύνη, για ότι επιτρέπουμε να μας κάνουν, όποιον κύριο και αν έχουν...

Πίστεψέ με, και το λέω με απόλυτη ευθύνη των λόγων μου, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ, στα όσα "ταξίδια" μου, που να μου είπε ότι ήταν ο "κύριος" μου...ΠΟΤΕ!!!!!

Ποτέ δεν ήρθα πρόσωπο με πρόσωπο με κάτι άσχημο και αρνητικο, εκτός από τις ίδιες μου τις σκεπτομορφές και τον φρικτό τους ρόλο!!!!

΄Οσοι θεωρούν ότι κάποια πνευματική οντότητα ή δεν ξέρω κι εγώ ποιά άλλη οντότητα και από ποιον κόσμο έρχεται, μπορεί να τους "βλάψει" είναι αυτοί που φοβουνται τον θεό, ακόμα και αν λένε ότι τον αγαπάνε...

Φόβος και μόνο αυτός μπορεί να δώσει συγκατάβαση στην ενέργειά μας να γινει "υποχείριο"...

Φως κρυστάλλινο για όλη μας την ύπαρξη και αυτήν αναγνωρίζω...

Οι κύριοι και οι οντότητες να βρουν κάποιον που φοβάται για να τον κυριεύσουν κιόλας!!

Αγάπη και μόνόν αυτή εκχύω στις καρδιές όλων των ανθρώπων να πάψουν να φοβούνται... :cry: :cry:

Το ίδιο ας κάνόυμε όλοι μας! Και είναι αυτός ο σκοπός μας!!

ωωω θεέ μου... :shock: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΣΥνέχισε.........
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το "κύριος" μάλλον (τώρα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα) πήγαινε στον κύριο του κοσμου...Μάλλον καβαλιστικό μου ακούγεται αυτό, γιατί εκεί αναφέρουν ότι ο κύριος δεν έχει όνομα, που μπορει να εκφωνηθεί...

Η καβάλα και οι άγγελοι της, ειναι μία μυστική δοξασία που δεν έχει σχέση με τελετουργίες και επικλησεις στην εσωτερική της αξία.

Είναι ένας άλλος δρόμος, απλά!

Μερικοί τον περπατάνε μέ φόβο και με διεκδίκηση

και έτσι οπως συμβαίνει πάντα, αυτό που ζητάς, αυτό παίρνεις!!

το σκοτάδι δεν υπάρχει μόνο στην φαντασία μας.
Στον αστρικό κοσμο υπάρχει και σαν πεδίο...Και αλλίμονο!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αρα οποιος επικαλειται τον "ΚΥΡΙΟ" σημαίνει οτι εχει βρεθεί σε αλλο πεδίο;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”