Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Χε! Μάλλον περιγράφει την "απαραίτητη γυναίκα" ...
;)
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ρε μπας και λες για την μάνα μου
;;;

Και εμένα μου θυμίζει την μάνα μου και τον εαυτό μου μαζί που ήμουνα βολεμένη και της τα είχα φορτώσει όλα για πάρα πολύ καιρό!!!Τώρα που τα κάνω όλα μόνη μου καταλαβαίνω τι μαλ@@@@κίες έκανα τότε!!!!
Τώρα την φροντίζω εγώ αλλά έχει κατανοήσει ότι δεν δέχομαι την εκμετάλλευση..Δεν αντιστρέφω τους ρόλους γιατί ξεκαθάρισα με την μέση μου. και τα βάρη της........
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σας το έχω πει...

Η φυσική ζωή μας, χωρίς την γνώση του βάθους της ύπαρξής μας, είναι απελπιστικά ίδια και την αντιμετωπίζουμε ανεύθυνα, λόγω της ανωριμότητάς μας, να είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

΄Οτι λέμε και μοιραζόμαστε είναι μερικές φορές, για να μην πω όλες τις φορές, τόσο μα τόσο ίδιο, που δεν ξεφεύγουμε ούτε στις "τυποποιημένες" ασθένειες...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Έτσι είναι γμτ... :?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Kαλημερα Βασω μου!!! Απο χθες (δεν περιμενα καν απο την καινουργια χρονια), πηγα ξανα στο γυμναστηριο!!! Κι οποτε προλαβω τα υπολοιπα... Αμαν πια....
Καλη χρονια!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d< :D :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Η ψυχή μας έρχεται εδώ για να εργαστεί με τα συναισθήματα, και να βρεθεί στην πνευματική κατάσταση της θειότητας, αναγνωρίζοντας σαν πηγή δημιουργίας της μόνο την !ανώτερη συνειδητότητα που εμείς ονομάζουμε θεό
Ξαναδιαβάζοντας τα κείμενα, φρέναρα απότομα εδώ!!!
Με απασχολούσε πολύ τον τελευταίο καιρό το θέμα Θεός και με ξένιζε διότι ο Θεός που εγώ είχα απορρίψει είναι αυτός ο γεράκος ο ιδιοτελής και μονίμως θυμωμένος που μας έμαθαν στο σχολείο.
Δεν μπορούσα όμως να βρω μέσα μου τί σημαίνει Θεός και να κάνω αντικατάσταση εννοιών.
Κάτι πήγαινα να αγγίξω αλλά μου ξέφευγε.
Αυτό που διάβασα όμως χωρίς ακόμα να το έχω κατανοήσει πλήρως μου έδειξε ένα φως.
Ξεκαθαρίζοντας ο άνθρωπος με τα αισθήματά του και τα αρχέγονα ένστικτά του, κατανοώντας την πραγματική του φύση αρχίζει να ζει συνειδητά.
Ανάλογα λοιπόν με τα βήματα που έχει κάνει αλλάζει και πεδία συνειδητότητας.
Όταν φτάσει στο ανώτερο βιώνει αυτό που συνηθίζουμε να λέμε τον Θεό αλλά ουσιαστικά ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ
Σωστά τα κατάλαβα; :-?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εούλα η αρχική προσέγγιση ειναι να σταματήσεις να νιώθεις ένοχη για την απομάμκρυνση από το γεράκο...

Μπορεί να σου φαινεται αστείο και να σκέφτεσαι ότι το έχεις ξεπεράσει, όμως θα σου πω, να μην βιάζεσαι...

Μπορεί τον γεράκο να τον ακυρώσαμε, αλλά τα λόγια του αναβλύζουν πάντα μέσα στην συνείδησή μας και προσαρμόζουμε την ζωή μας στις 10 εντολές, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Σωστά το έπιασες...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ξεκαθαρίζοντας ο άνθρωπος με τα αισθήματά του και τα αρχέγονα ένστικτά του, κατανοώντας την πραγματική του φύση αρχίζει να ζει συνειδητά
συνέχισέ το σε ένα παραπάνω πεδίο...΄Οχι με το συναίσθημα, αλλά με την νόηση...Ξεκαθάρισε με τα πρότυπα της ζωής, για να αγγίξεις το πνεύμα σου...

Και να ξέρεις, ότι ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Efthimia έγραψε:Kαλημερα Βασω μου!!! Απο χθες (δεν περιμενα καν απο την καινουργια χρονια), πηγα ξανα στο γυμναστηριο!!! Κι οποτε προλαβω τα υπολοιπα... Αμαν πια....
Καλη χρονια!!! :x :x :x

Να μια μεγάλη αγκαλιά κι από μένα Ευθυμία μου! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

συνέχισέ το σε ένα παραπάνω πεδίο...΄Οχι με το συναίσθημα, αλλά με την νόηση..
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?

Δεν έπιασα ακριβώς τί θέλεις να πεις...
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα το λες μόνη σου Ευούλα...

Ξεκαθαρίζοντας ο άνθρωπος με τα (συν)αισθήματά του...αρχίζει να ζει συνειδητά...

Η συνειδηση περνάει από το συναισθηματικό πεδιο (και την λογική του) στο νοητικό πεδίο (και την νόηση του)...

Εκτός αν πιστεύεις ότι οι άνθρωποι ζουν με την νόηση, πριν ξεκαθαρίσουν με το συναίσθημα και τον έλεγχο μέσω αυτού... :))



:x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 31 Δεκ 2008 12:36 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Όχι βρε... έτσι που το έγραψες νόμισα πως κάτι άλλο ήθελες να πεις...
:))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Η θρησκεία με την έννοια που έχει κυριαρχήσει στην ανθρωπότητα, απέτυχε...Δεν ήταν λάθος της πνευματικής μονάδας, αλλά των ανθρώπων...Η έμπνευση δόθηκε, η θειότητα επίσης...Το πως την επεξεργάστηκαν οι μάζες έχει διαφορά.

Κανείς δεν μπορεί να κάνει τον κοινό νου, συμπαντικό νου και κανείς επίσης δεν μπορει να κάνει την συνείδηση, συνειδητότητα!
Αυτό είναι ατομικό έργο, που έχει διευρυμένη αξία στο σύνολο!

Οι αξίες της θρησκείας δεν είναι οι δέκα εντολές...
Η αγάπη δεν είναι διδασκαλία
Το φως δεν ανήκει στον ουρανό...

Είμαστε πνευματικά όντα, αλλά ας δουμε τι σημαίνει αυτό...
Γιατί πολλές φορές το πνευμα παρομοιάζεται σαν κάτι ανώτερο, από την "βρώμικη" φύση των ανθρώπων...

Μέσα σε όλες τις εποχές υπήρξαν και θα υπάρχουν οι άνθρωποι που ήταν και είναι φωτοδότες για το σύνολο! Και ήταν και είναι η έκφραση της συμπαντικής μονάδας που επιτελεί το έργο της εξέλιξης, ανεξάρτητα από τις μικρές θελήσεις των ανθρωπων....
πολύ ενδιαφέρον αυτό το πόστ :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Δημοσίευση από Μάνος »

Διαβάζοντας το τόπικ και συγκεκριμένα τα περί "σκεπτομορφών", μου δημιουργήθηκε μέσα μου ένας φόβος... Θεώρησα πως οι σκεπτομορφές είναι κάτι ύπουλο και αλλοίμονο σε εκείνον που θα τις χρησιμοποιήσει... Αυτή την αίσθηση μου έβγαλε... Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα πλήρως τι ήθελες να πεις Βασούλα μου, γιατί κάπου μπερδεύετε και το αστρικό στη μέση (του οποίου η έννοια δεν μου είναι ξεκάθαρη μέσα στο μυαλό μου). Όπως και να έχει είναι κάτι το οποί το σημειώνω για αν επανέλθω αργότερα...

Τώρα σε σχέση με την ενέργεια που διάβασα στην αρχή του τόπικ, συμφωνώ απόλυτα στο ότι από εμάς εξαρτάται αν θα επιτρέψουμε ή όχι να μας επηρεάσει η όποιας μορφής ανρητική ενέργεια από τον άλλον!

Κάπου παρακάτω αναφέρονται μέσα στο ίδιο τόπικ θέματα περί ψυχών, μετενσάρκωσης κλπ... Για να είμαι ειλικρινής πάντα αναρωτιόμουν τι γίνεται η ψυχή του κάθε ανθρώπου όταν πεθαίνει... Η μετενσάρκωση, σαν απάντηση, σαν απάντηση, δεν είναι κάτι που με χαλάει, αλλά ούτε που με καλύπτει και πλήρως από την άλλή... Ίσως γιατί δεν το έχω ψάξει αρκετά... Έτσι όπως τώρα τα έχω στο μυαλό μου, έχω θέματα υψίστης σημασίας για να εστιάσω, από την μετενσάρκωση. Όχι ότι είναι κάτι ασήμαντο για να το ψάξω, σίγουρα όμως δεν είναι το Νο.1 στη λίστα του ενδιαφέροντος μου... Θα έρθει πιστεύω και για μένα η κατάλληλη στιγμή...

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου, ας πούμε ότι κάλυψες ένα ποσοστό της περιέργειας σου για την έννοια "σκεπτομορφή", αλλά είναι κάτι που δεν σου χρειάζεται ακόμα, γιατί σου λείπουν βασικότερες έννοιες εσωτερισμού...Όλα στον χρόνο τους...
Μπορεί να φοβήθηκες και λογικό το βρίσκω...Όλα μαθαίνονται με την σειρά τους, γιατί και στο σχολείο αν πας να μάθεις τους λογάριθμους, ενόσω είσαι στην τρίτη δημοτικού, θα φοβηθείς

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”