Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω αν η εποχή πια χρειάζεται το "πλασματικό" ή το αληθινό...

αρκετά δεν νομίζεις με τα ψέμματα που θα μας έκαναν ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ???

Δεν είδα εντωμεταξύ και κανέναν να γίνεται...

λέω τώρα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για μένα παιδια η καλύτερηαρχήειναι να είσαι τυχερός και να βρεθεί μπροστά σου καποιος και να σου πει ακόμα κι αν δεν κατλαβαινεις την δεδομενη στιγμή."Η Δυναμη ειναι μεσα σου,ΟΛΑ εισαι εσύ ειτε το καταλαβαίνεις είτε οχι"
Δικη μου άποψη.Ολα τα αλλα ειναι περι-ΟΥΣΙΑ .
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ είμαι η οδός η αλήθεια και η ζωή...

και αυτό που ένας μπορεί...μπορούν όλοι!!!

αυτό μου είπε, και έγινα σφαίρα!!!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δεν είναι όλοι τυχεροί βρε παιδιά...
Το πιό πιθανό , όταν αρχίσει κάποιος να ψάχνεται έίναι πέσει πάνω σε κάποιον επιτυδιο "ξερόλα"...
Τουλάχιστον αυτές οι σχολές διδάσκουν την καλή πρόθεση, την αγάπη , την αγνότητα, και τον αφήνουν μόνο του να ψαχτεί.
Δεν του επιβάλλουν, δεν τον βιάζουν... και τον βοηθάνε πολύ με τους διαλογισμούς τους...

Πέρυσι που είπε η δασκάλα μου , τη λέξη "αγγελοι" , την άκουσα και τα έκανα πάνω μου και πίστευα ότι θα πέσει φωτιά να με κάψει.

Πήρα δειλά-δειλά CD διαλογισμών με Μιχαήλ- Γαβριήλκαι πριν τα βάλω να παίξουν , έλεγα στο Θεό: "Αχ θεούλη μου , ας μην πάθει τίποτα το μωράκι μου που κοιμάται πάνω..." :?
Τα θυμαμαι τώρα και βλέπω πόσο ηλίθια είμουνα που φοβόμουνα !!!

Ποιον φοβόμουνα??? Την αγάπη? Αυτά τα όντα του Θεού που μόνο προστασία μπορεί να προσφέρουν?? :cry:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Danielli την 24 Αύγ 2008 4:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τουλάχιστον αυτές οι σχολές διδάσκουν την καλή πρόθεση, την αγάπη , την αγνότητα, και τον αφήνουν μόνο του να ψαχτεί.
Ντάνυ, τα ίδια λένε όλες και οι ίδιοι ξερόλες υπάρχουν σε όλες.

Για πρώτο πιάτο εχουμε ενα τύπο που συνήθως δεν βλέπεται ...με αρκετή δόση σοφιστίας και μπλά μπλά...παρουσιάζεται με σεμνό ύφος που αποπνέει ταπεινότητα , απειρη κατανόηση κλπ ανάμικτο με ενα στρατιωτικό στήσιμο και ιεροπρέπεια.

Ακουλουθεί , η απόλυτη φιλία στο πρόσωπο άλλων ''βλαμμένων'' [ συγνώμη αλλά μόνο αυτό μου ερχεται με την εννοια οτι εχουν κάποια βλάβη ]

Και τέλος σαν κύριο γευμα , ερχεται η διδασκαλία περί αγάπης, αλτρουισμού, αγνότητας , αδελφοσύνης κλπ...

Πάμε παρακάτω....

Αφου τελειώσει το γεύμα και φύγουμε ..κάποιος απο την προσφιλή παρέα ας πούμε...μένει στο δρόμο [ το αυτοκίνητο του] .
Τότε σκέφτεσαι εσύ που είσαι απο πίσω με το δικό σου αυτοκίνητο...<< ας κατεβούμε να βοηθήσουμε η τουλάγχιστον να πάμε το όχημα στην άκρη μέχρι να ερθει το express service του ''αδελφού'' και του επισκευάσει το αμάξι.

Οπότε τότε ακούγεται η φωνή του ''αγγέλου'' να λέει
<< αντε φύγε >> και εσύ λες << μα χάλασε το αυτοκίνητο του Γ...>> και η ''αγάπη'' απαντάει << και εμας τι μας νοιάζει >>.....

Φαντάσου να ηταν και τίποτα σοβαρό...
Αν δεν δεί κανείς απο πολύ κοντα όλο αυτό το χώρο...αν δεν μπει μεσα στην καθημερινότητα του, αν δεν θέλει να ψάξει...καλύτερα για μενα είναι να διαβάζει μόνος του , να πειραματίζεται μόνος του και όποτε .......ετσι αν μη τι άλλο ακόμη και να φαντασιώνεται ...απλώς κάνει τουρισμό...

Απόψεις...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πολύ παραστατικό το παράδειγμα σου όπως πάντα !! :lol:

Ποιός όμως λογικός- όχι πνευματικός- άνθρωπος δεν κόβει λάσπη μόλις βλέπει τέτοιες αντιφάσεις;; :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ποιός όμως λογικός- όχι πνευματικός- άνθρωπος δεν κόβει λάσπη μόλις βλέπει τέτοιες αντιφάσεις;;
Xμ! Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ανθρωπος το πιο πιθανόν είναι να μην είχε ερθει καθολου σε επαφή με αυτό το είδος.

Ομως απ οτι φαίνεται η λογική μόνη της δεν είναι ικανή να ανταπεξέλθει στα παιχνίδια της ενέργειας. Προφανως χρειάζεται και η γνώση και άλλα πολλά που για πρώτη φορά εμφανίζονται σε φόρουμ...απίστευτο.... :D αλλα αληθινό....

Πάντως , οτι φεύγεις , φεύγεις ...... :wink:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

aetos έγραψε:Πάντως , οτι φεύγεις , φεύγεις ...... :wink:
:wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ξαναδιαβασα πολλες φορές τις απαντήσεις που εχουν δοθεί και σε συνδιασμό με αλλες που είδα στην θεραπεία και στα βιβλία μου, μου δημιουργηθηκαν ορισμένες απορίες στις οποίες δεν μπορω να απαντήσω μεχρι στιγμής.
Τώρα, αν κάποιοι άνθρωποι στέλνουν ενέργεια από το 3ο τους κέντρο μόνο, αυτή μπορεί να γίνει χειριστική και εξαναγκαστική για πολλούς ανθρώπους που την λαμβάνουν. Πως γινεται αυτό θα μου πείτε…
Υπάρχει ένας παράγοντας, που αφήνει έξω την πνευματική ενέργεια από κάθε δράση…Και αυτός είναι η βαθιά και αγνή πρόθεση, που αν δεν έχει επεξεργαστεί εσωτερικά, παραμένει πρόθεση νοητική και συναισθηματική και εκεί γίνονται όλες οι «εμπλοκές» των ενεργειών…Ο άνθρωπος δηλαδή αφήνει το πνευματικό του πεδίο, έξω από την δράση του και στέλνει ενέργεια από τα άλλα δύο!

Η αποκλειστική μας ευθύνη, όταν εργαζόμαστε με τις ενέργειες, χωρίς την εσωτερική πείρα, είναι να προστατεύουμε τον εαυτό μας, από αυτού του είδους την ανταλλαγή.
Και αυτό γίνεται όταν συνειδητά αφήνουμε το πνευματικό μας πεδίο να «αγκαλιάσει» όλα τα υπόλοιπα

Πως θα ξέρουμε εκ των προτέρων τι δουλειά εχει η δεν εχει κανει ο καθενας που αποφασίζει να στείλει ενέργεια ? Λέει << ζητήστε ενέργεια κλπ....>>
Αρα , είναι σχετικά παρακινδυνευμένη αυτή η ανταλλαγή αν δεν είμαστε σίγουροι και για τους άλλους και για εμάς.
Επίσης ακόμη κι αν κάποιος εχει καταφέρει να ανεβάσει το πνευματικό του επίπεδο , αυτό είναι εγγύηση οτι δεν θα βρεθεί ποτέ σε μια αδύναμη στιγμή και τότε θα εκπέμπει απο το τρίτο?


Σχετικά με την ευθύνη του ''μαθητή'' σκέφτομαι οτι αν είχε ήδη εργαστεί και ισορροπίσει τα κέντρα του δεν θα χρειαζόταν τα παραπάνω ...αρα ως μαθητής είναι σχεδόν αδύνατο να περιφρουρήσει τον εαυτό του αφου αποκλείεται να μπορεί να ελέγχει σε αυτό το βαθμό το πνευματικό του...

Και καλά να υπάρχει αξιος συντονιστής και να μπορεί να διακρίνει τι συμβαίνει κάθε στιγμή αλλά αν δεν υπάρχει τι γίνεται?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αρα , είναι σχετικά παρακινδυνευμένη αυτή η ανταλλαγή αν δεν είμαστε σίγουροι και για τους άλλους και για εμάς.
για τους άλλους, αετούλι, δεν είσαι σίγουρη, μα για τον εαυτό σου είσαι...!!! ΄Η οφείλεις να είσαι...

Με την μύηση στο ρέικι, το πνευματικό σου πεδίο έχει ενεργό δράση και είναι δική σου η ευθύνη να το εντάσσεις μέσα στην ζωή σου και όχι μόνο στην ανταλλαγή ενέργειας, αλλά σε όλες σου τις "δραστηριότητες"...

Και είναι αυτή η διαφορά μεταξύ αυτών που ασχολούνται απλά με την ενέργεια, από αυτούς που έχουν μύηση πνευματική!!!!

Κατά την εμπειρία μου, βέβαια!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εντάξει Βάσω :D . Για το ρέικι δεν ξέρω αλλά η άπάντηση σου ήταν το κλειδί για να αντιληφθώ κάτι που είναι πολύ όμορφο .....δικό μου.

Σ' ευχαριστώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πως θα ξέρουμε εκ των προτέρων τι δουλειά εχει η δεν εχει κανει ο καθενας που αποφασίζει να στείλει ενέργεια ?
Είναι πολύ δύσκολο να κατανοηθεί απο τον ανθρωπινο νου, όμως ακόμα και αν μας στίλει κάποιος ενέργεια με το 3ο κέντρο εκτός του ότι δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε εκ των προτέρων, άν υπάρχει σε εμάς τρυπίτσα τότε θα περάσει απο τον άλλο!!στο παρελθόν μου έτυχε και το βίωσα και αυτό!!!όταν όμως το αντιλήφθηκα και ανέλαβα την ευθύνη του εαυτού μου, όχι φταίει ο άλλος που στέλνει αλλά κατι έχω να δω εγώ που έλαβα, τότε όλα ξεκαθάρισαν μπροστα μου!!!όσο πιο πολύ καθαρίζουμε, τόσο πιο πολύ δυναμώνουμε και δεν μας αγγίζει κατι άλλο.....άσχετο με την ίδια τη δόνηση που εκπέμπουμε εμείς!!!! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

όσο πιο πολύ καθαρίζουμε, τόσο πιο πολύ δυναμώνουμε και δεν μας αγγίζει κατι άλλο.


Aκριβώς !Μόνο τότε ενδυναμώνεσαι και ανακαλύπτεις ταυτοχρονα ότι δεν φοβασαι κανενός "επίθεση"!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ!!!


ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”