Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω Αλέξανδρε συμφωνώ!!!! :D

όμως πια αυτές οι "δυνάμεις" χρειάζονται να μετασχηματιστούν και να γειωθούν, μέσα από αλήθεια και αγάπη!

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εφαρμοστεί αυτή η προστασία στον πλανήτη μας!

Εγώ δεν αφήνομαι στο μοιραίο, αλλά στην αγάπη...και αυτήν θεωρώ την μεγαλύτερη προστασία μου!
Χωρίς να κουνήσω το "δαχτυλάκι" μου, σφραγίζω την πύλη του "κακού", απλά γιατί για μένα δεν υπάρχει σαν επιλογή πια, αλλά σαν εξέλιξη.... :wink:

Τίποτα δεν είναι δεδομένο, εκτός από την επιλογή...
μέχρι να εναρμονιστούν οι θελήσεις μας!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ έγραψε:ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ!!!

Αγαπητέ Αλέξανδρε, θα ήθελες να μου εξηγήσεις τί εννοείς με αυτή σου τη φράση?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Το πρώτο πράγμα λοιπόν που θα ήθελα να σας υπενθυμίσω είναι ότι η Ιεραρχία στέκει. Πίσω απ’ όλα όσα συμβαίνουν σήμερα βρίσκεται όπως πάντα η ίδια ομάδα πνευματικών Δυνάμεων κι οι ίδιοι Πρεσβύτεροι Αδελφοί και Διδάσκαλοι, οδηγώντας την ανθρωπότητα στην ατραπό της ζωής και φέρνοντάς μας με ασφάλεια και ικανοποιητικά στο τωρινό σημείο ανάπτυξης.
O Bούδδας,το φως,η φωτιση και ο Χριστός ο Oποίος εκφράζει για μας την αμετάβλητη αγάπη του Θεού, είναι ακόμη μαζί μας και η Ιεραρχία στέκει σαν ένα προπύργιο ισχύος ανάμεσα σε μας και την πιθανή καταστροφή· αυτό το κέντρο πνευματικής ζωής είναι “σαν τη σκιά ενός μεγάλου βράχου σε μια έρημη γη”.
O οργανωτής αυτών των Δυνάμεων αυτή την εποχή είναι ο Βούδδας. Είναι το σύμβολο της διαφώτισης ή της φώτισης. Αμέτρητα εκατομμύρια ανά τους αιώνες Τον αναγνώρισαν ως Φωτοδότη από ψηλά.
Το αρχαίο μήνυμά Του είναι τόσο νέο σήμερα όσο όταν μίλησε πάνω στη γη· είναι απελπιστικά αναγκαίο να αναγνωρισθεί η αλήθειά του και να ακολουθηθούν οι “οκτώ τρόποι ζωής” που θα επιτρέψουν στην ανθρωπότητα να βρει την απελευθέρωση. Πάνω στα θεμέλια της διδασκαλίας Του ο Χριστός ύψωσε την υπερδομή της αδελφότητας του ανθρώπου για να δημιουργήσει μια έκφραση της Αγάπης του Θεού. Σήμερα, καθώς βλέπει την επειγουσα αναγκη ''το συντριμμένο, ερειπωμένο κόσμο'', το ανθρώπινο γένος έχει μια καινούργια ευκαιρία ν’ απορρίψει τα ιδιοτελή, υλιστικά κίνητρα και φιλοσοφία και να αρχίσει εκείνες τις διαδικασίες οι οποίες – σταθερά και βαθμιαία – θα επιφέρουν την απελευθέρωσή του. Τότε θα είναι δυνατό για τους ανθρώπους να διανύσουν το Φωτισμένο Δρόμο που οδηγεί πίσω στη θεία Πηγή του φωτός και της αγάπης.

O Βούδδας μπορεί να δείξει το στόχο και να υποδείξει το Δρόμο επειδή πέτυχε πλήρη φώτιση· ο Χριστός μας έδωσε ένα παράδειγμα Εκείνου που έφτασε στον ίδιο στόχο· ο Βούδδας άφησε τον κόσμο αφού έφτασε στη φώτιση· ο Χριστός γύρισε σε μας διακηρύσσοντας ότι είναι το Φως του Κόσμου και μας έδειξε πώς μπορούσαμε να μάθουμε κι εμείς να διανύουμε το Φωτισμένο Δρόμο.
Τι είναι σε τελική ανάλυση η Ιεραρχία; Είναι ένα μεγάλο λυτρωτικό σώμα αφιερωμένων, απελευθερωμένων Μονάδων Ζωής που εργάζονται σε ομαδικό σχηματισμό με όλες τις μορφές και τις ζωές σ’ όλα τα βασίλεια και με όλες τις ψυχές ιδιαίτερα. Καθώς εργάζεται έτσι η Ιεραρχία, η έμφασή της βρίσκεται αποκλειστικά στην όψη συνείδηση όλων των μορφών· ο τωρινός της πράκτορας σωτηρίας και υπηρεσίας είναι ο νους, όπως εκφράζεται μέσω του νου όλων των ανθρωπιστών, όλων των ζηλωτών (κάθε ακτίνας και βαθμού) και όλων των μυημένων· η Ιεραρχία μπορεί επίσης να εκφρασθεί με το μέσον των ρευμάτων σκέψης και ιδεών και μέσα απ’ αυτά επιβάλει τις ιεραρχικές της έννοιες στον εμβρυώδη νου του γενικού και μέσου κοινού· κατευθύνει επίσης το εκπαιδευτικό έργο όλων των εθνών, έτσι ώστε οι υπανάπτυκτες μάζες να μπορούν να γίνουν – στην κατάλληλη σειρά – το νοήμον πλατύ κοινό.
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω Αλέξανδρε πόσο με συγκινείς... :cry:

και πόση αγάπη νιώθω σ' αυτά τα λόγια... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ έγραψε:........ έτσι ώστε οι υπανάπτυκτες μάζες να μπορούν να γίνουν – στην κατάλληλη σειρά – το νοήμον πλατύ κοινό.
Οσο δουλεύουν προς τη Φωτιση οι μάζες και οργανόνονται κίνδυνεύουν να πέσουν στην παγίδα που λέγεται θρησκεία (με μιά άλλη μορφή)!!! :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ω Ντάννυ δεν μπορουμε να αποφύγουμε την ομαδικότητα στην νέα εποχή. Η εξέλιξη συμβαίνει στο σύνολο και κανείς δεν πάει μόνος του πουθενά...

Η θρησκεία με την έννοια που έχει κυριαρχήσει στην ανθρωπότητα, απέτυχε...Δεν ήταν λάθος της πνευματικής μονάδας, αλλά των ανθρώπων...Η έμπνευση δόθηκε, η θειότητα επίσης...Το πως την επεξεργάστηκαν οι μάζες έχει διαφορά.

Κανείς δεν μπορεί να κάνει τον κοινό νου, συμπαντικό νου και κανείς επίσης δεν μπορει να κάνει την συνείδηση, συνειδητότητα!
Αυτό είναι ατομικό έργο, που έχει διευρυμένη αξία στο σύνολο!

Οι αξίες της θρησκείας δεν είναι οι δέκα εντολές...
Η αγάπη δεν είναι διδασκαλία
Το φως δεν ανήκει στον ουρανό...

Είμαστε πνευματικά όντα, αλλά ας δουμε τι σημαίνει αυτό...
Γιατί πολλές φορές το πνευμα παρομοιάζεται σαν κάτι ανώτερο, από την "βρώμικη" φύση των ανθρώπων...

Μέσα σε όλες τις εποχές υπήρξαν και θα υπάρχουν οι άνθρωποι που ήταν και είναι φωτοδότες για το σύνολο! Και ήταν και είναι η έκφραση της συμπαντικής μονάδας που επιτελεί το έργο της εξέλιξης, ανεξάρτητα από τις μικρές θελήσεις των ανθρωπων....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Kαλησπερα σας! Μολις τελειωσα το διαβασμα για την ενεργεια και ηθελα να παραθεσω καποια πραγματα που εχουν σχεση με το πρωτο κομματι της συζητησης για τις ενεργειες και το χειρισμο τους απο ομαδες κλπ.

Αυτα που γραφω παρακατω τα διαβασα σε ενα topic του esoterica με θεμα τις ενεργειες. Σε καποιο σημειο λοιπον της συζητησης των μελων διαβασα την εκφραση "το εγρηγορός της ομαδας", πραγμα που πρωτη φορα το ακουγα. Παραθετω, λοιπον, τα γραφομενα:

- " Το εγρηγορος ειναι μια ενεργειακη "οντοντητα" (δεν ειναι ακριβως οντοτητα γι' αυτο και τα εισαγωγικα, αλλα δεν εχω καποια καλυτερη λεξη αυτη την στιγμη και λεω οντοτητα γιατι εχει καποια δικη της ευφυϊα και ισως και εναν βαθμο αυθυπαρξιας αν ειναι πολυ δυνατο - σκεψου π.χ. το εγρηγορος της Ορθοδοξης εκκλησιας το οποιο εχει τη μορφη του δικεφαλου αετου), που σχηματιζεται απο ομαδες ανθρωπων που εργαζονται ή δραστηριοποιουνται απο κοινου: ειναι το ενεργειακο κατι που συναπαρτιζεται απο τις επιμερους δονησεις των συναισθηματων, των σκεψεων, των ιδεων, των ευλογιων, των καταθεσεων που κανει καθενα απο τα μελη στο συνολο. Καθε τετοια καταθεση φορτιζει και ενδυναμωνει το εγρηγορος, το οποιο λειτουργει και σαν δεξαμενη ενεργειας για τα μελη της ομαδας ετσι ωστε καποιο μελος συνδεομενο με αυτο να μπορει να αναπληρωσει ενεργεια.

Γι αυτο ακριβως ενοσω υφισταται η ομαδα ειναι δυνατον να προσπαθησει ο επικεφαλης να "τραβηξει" την ενεργεια αυτη για δικους του σκοπους. Εχουν γινει τετοια πραγματα.

Βεβαια αυτο δεν ειναι κακο απο μονο του. Αυτη η διαδικασια μπορει να ειναι αρνητικη αναλογα με το κινητρο του επικεφαλης. Υπαρχουν δασκαλοι σε μεγαλες ομαδες που απορροφουν τα εγρηγορότα αυτα για να τα κατανοησουν και να κατανοησουν περισσοτερο την συλλογικη κατασταση των μελων της ομαδας τους, και μετα τα απελευθερωνουν ακομα πιο δυναμικα. Υπαρχουν βεβαια και καποιοι οι οποιοι τα απορροφουν ρουφωντας ολοκληρη την ενεργεια...
Το κινητρο ειναι τελικα αυτο που καθοριζει τα παντα...

Επισης οι ιδιοτητες ενος ομαδικου εγρηγοροτος εξαρτωνται απο τον επικεφαλη της ομαδας αλλα και απο τις ιδιοτητες των ιδιων των μελων της ομαδας. - "

Γι αυτο η Βασω γραφει παραπανω οτι θελει μεγαλη προσοχη με τις πνευματικες ενεργειες και τις ομαδες. Δεν μπορουσα να διανοηθω οτι μπορει να συμβαινουν τετοια πραγματα!!!

Αν μπορουσες Βασω να μου εξηγησεις πως μπορουν οι ανθρωποι που βρισκονται σε πνευματικη αναζητηση να προστατευτουν.
Σε ενα σημειο γραφεις οτι αφηνεσαι στην αγαπη...και αυτην θεωρεις την μεγαλυτερη προστασια σου!
Μηπως ειναι ευκολο να γραψεις πιο λεπτομερως τι πρεπει να προσεχουμε και πως να πορευομαστε?

Σ'ευχαριστω!
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Σκεφτομουνα κατα που ισως σου φανει χαζο Βασουλα, αλλα θα σε ρωτησω. Τι γινεται με τις οικογενειες? Μικρες ομαδες δεν ειναι κι αυτες?
Με συναισθηματα, σκεψεις, ιδεες κλπ.? Δημιουργουνται επομενως εγρηγοροτα και μεσα σ'αυτες? Και τι γινεται με τις ενεργειες?
Ποιος τις διαχειριζεται? Ποιος γεμιζει και ποιος αδειαζει? Πως θωρακιζομαστε απο αρνητικους ανθρωπους μεσα στην οικογενειά μας? :-o Εγω πχ ξεκινω την μερα μου μια χαρα και ερχομαι σ'επαφη καθημερινα με ενα πολυ αρνητικο προσωπο της οικογένειάς μου και
αδειαζω εντελως ενεργειακα. Περνανε ωρες για να καταφερω να συνελθω. Ειναι, δε, ενα μαθημα καθημερινο. Ενα προσωπο που φροντιζω και εχει μονο εμενα. Συναισθηματικα και ενεργειακα μπαχαλο!!! Πως διαχειριζομαστε τετοιες καταστασεις χωρις να μας πνιγουν? Διοτι δεν ειναι ενα προσωπο αδιαφορο,αντιθετα βαθια αγαπημενο, απλως δεν επικοινωνουμε, δεν ταιριαζουμε...
Πολυ μπερδεμενες καταστασεις.... #:-s
Αν μπορεις να βοηθησεις.....Βασω μου... σε φιλω :x
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Συνηθως δεν γραφω, αλλα αν αρχισω... σας ζαλισα....
Σκεφτομουνα... :-? αν τουτο το forum εχει το δικο του εγρηγορος, τοτε ειναι το πιο καθαρο, λαμπερο, φωτεινο, γεματο αγαπη εγρηγορος που υπαρχει....
Εδω μεσα δεν νοιωθω ποτε ανασφαλης, φοβισμενη... μονο σιγουρια...
Ολα τα παιδια εκπεμπουν κατι ομορφο, θετικο, αγαπημενο σαν αισθηση, μια αγκαλια, μια ζεστασια σαν να εισαι εκει ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ....Και σιγουρα η οικοδεσποινα παιζει καθοριστικο ρολο σ'αυτο...
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Efthimia έγραψε:Συνηθως δεν γραφω, αλλα αν αρχισω... σας ζαλισα....
Σκεφτομουνα... :-? αν τουτο το forum εχει το δικο του εγρηγορος, τοτε ειναι το πιο καθαρο, λαμπερο, φωτεινο, γεματο αγαπη εγρηγορος που υπαρχει....
Εδω μεσα δεν νοιωθω ποτε ανασφαλης, φοβισμενη... μονο σιγουρια...
Ολα τα παιδια εκπεμπουν κατι ομορφο, θετικο, αγαπημενο σαν αισθηση, μια αγκαλια, μια ζεστασια σαν να εισαι εκει ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ....Και σιγουρα η οικοδεσποινα παιζει καθοριστικο ρολο σ'αυτο...
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Ο εγρηγορός είναι οι ποιότητες του "αρχηγού" ή αυτού που ηγείται μιάς ομάδας.
Οσοι χρειάζονται να βιώσουν αυτες τις ποιότητες , ελκονται και γίνονται ΕΝΑ με την ομάδα.
Στην προκειμένη περίπτωση η οικοδέσποινα εκπέμπει ΑΓΑΠΗ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...
Και δεν είναι απλό και εύκολο όσο κι αν ακούγεται να γίνεις ΕΝΑ με αυτές τις αξίες... Είναι πολύ δύσκολο...

Εγρηγορό εχουν όλες οι ομάδες, από την μαφία, τις συμμορίες, τις ομάδες ποδοσφαιρου τις εταιρείες ή μιά χώρα.
Εχει πλάκα αν αναλογιστείς ποίοί εμπνέουν, τι πρεσβευουν, ποιούς έλκουν,και ποιο΄το αποτέλεσμα στην ανθρωπότητα !! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Έτσι, τα εγρηγορότα είναι ψυχικές ενέργειες κι απεικονίζουν την ποιότητα του χαρακτήρα της ομάδας που τα δημιούργησε.
:x
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευθυμία μου, το εγρηγορός χρειάζεται μια πολυμελή ομάδα για να υπάρξει σαν οντότητα. Δεν έχει να κάνει, δυστυχώς, μόνο με το πνευματικό μονοπάτι., αλλά και με πολλούς, σχεδόν όλους, τους τομείς της κοινωνίας. Πολιτική, ποδόσφαιρο, θρησκευτικούς ομίλους κλπ.
Το μεγαλύτερο και φανατικότερο εγρηγορός το έχει η θρησκεία και μετά το ποδόσφαιρο, επηρεάζοντας τα μέλη των ομάδων τους με εγωιστικές προθέσεις, γι’ αυτό και βλέπουμε φανατισμό, μίσος, πόλεμο κλπ.
Τα εγρηγορότα δεν έχουν απαραίτητα αρνητική δράση στα μέλη μιας ομάδας. ΄Εχεις δίκιο για την πρόθεση αυτού που έχει δημιουργήσει την ομάδα, και την αγνότητα της δημιουργίας της.
Συνήθως οι ομάδες δημιουργούνται για έναν σκοπό, ο οποίος αν δεν είναι ανιδιοτελής, τα μέλη φανατίζονται και γεμίζουν το εγρηγορός της ομάδας τους με συναισθήματα πάθους.

Χρειάζεται προσοχή μεγάλη όταν συμμετέχουμε σε ομάδες που φανατίζουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Είναι ξεκάθαρα τα κίνητρα των ομάδων τις περισσότερες φορές, που καλύπτουν την φιλοδοξία και την δίψα για πλούτο, καθώς και την άσκηση ελέγχου αυτών που τις δημιούργησαν, δίνοντας βέβαια κάποια ιδανικά.
Σκεφτείτε μόνο τον Χίτλερ και αυτό που κατάφερε…Ιδανικά ήταν για αυτούς που τον ακολουθούσαν πιστά…

Μεγάλη σημασία έχει να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας και να οδηγηθούμε στις θεϊκές του ποιότητες, που είναι το μόνο μέσον για να αποφύγουμε το «ρεύμα» και να στηριχτούμε στην δύναμή μας, ώστε να μην παρασυρθούμε από τυχαία ιδανικά, που εξυπηρετούν σκοπούς…όποιοι και να είναι.

Οι άνθρωποι αυτήν την εποχή είναι ευάλωτοι στο πνεύμα και στην αγάπη. Εύκολα παρασύρονται σε διαδρομές, που όχι μόνο δεν τους φέρνουν κοντά στον Εαυτό τους, αλλά τους αποπροσανατολίζουν από την αγνότητα και την θειότητα.

΄Όλα τα συστήματα (και δεν εξαιρώ το ρέικι από αυτά) συνοψίζουν την αγάπη σε πέντε αράδες, η πράξη όμως της ζωής μένει διαρκώς η ίδια μίζερη πραγματικότητα.

Στην οικογένεια δεν δημιουργούνται εγρηγορότα. Το κάθε μέλος της οικογένειας έχει τα δικά του βιώματα και συναισθήματα, που χρειάζεται να τα δει, όχι υπό την πίεση του «ανήκω στην οικογένεια», αλλά υπό την ευρεία έννοια του «είμαι εγώ»…

Η ψυχή μας έρχεται εδώ για να εργαστεί με τα συναισθήματα, και να βρεθεί στην πνευματική κατάσταση της θειότητας, αναγνωρίζοντας σαν πηγή δημιουργίας της μόνο την ανώτερη συνειδητότητα που εμείς ονομάζουμε θεό! Η ανθρώπινη συνείδηση δεσμεύεται με την οικογένεια και την φυσική ζωή, χωρίς να έχει την δύναμη να ξεχωρίσει την ζωή, από την απλή θέλησή για να επιβιώσει.

Συνήθως η υποχρέωση που αισθανόμαστε απέναντι στους γονείς μας είναι η δέσμευσή μας για να εξελιχτούμε και να αναγνωρίσουμε ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ της ψυχής μας! ΄Ετσι αυτή η δέσμευση μας παίρνει όλη την ενέργεια και ασθενούμε.
Δεν φταίει κανείς γι’ αυτό, παρά μονο η δική μας αδυναμία, να δούμε με αγάπη τον εαυτό μας και να φροντίσουμε εμείς οι ίδιοι την δική μας ασθένεια.

Οι δεσμευτικές υποχρεώσεις δεν αφήνουν χώρο ούτε στην συγχώρεση, ούτε στην συμπόνια, ούτε στην καλοσύνη, σαν αξίες της θεότητας, αλλά μας παρασύρουν σε ένα αιώνιο «πρέπει», χωρίς να μπορούμε να εκφράσουμε με ελευθερία όλα τα χαρίσματα μας!
:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Όλα τα συστήματα (και δεν εξαιρώ το ρέικι από αυτά) συνοψίζουν την αγάπη σε πέντε αράδες, η πράξη όμως της ζωής μένει διαρκώς η ίδια μίζερη πραγματικότητα.
:thumbsup:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ενα ειναι το ουσισαστικο και καίριο,που καλουματε να αναγνωρίζουμε......την εκδηλωση της ίδιας της ζωής μας.
Δνε χρεια΄ζεται να ψαξουμε μητε τι σημαινει εγρηγορ΄ς,μητε τι σημαινει αρνητική ενεργεια ,μητε τι σημαινει δεν ξερω το ποιο κι απο που.
Παρατηρείστε καθε εκδηλωση της ζωής σας.
Απο τ οποτε σκουντουφλατε,αποτο ποσες φορες και ποτε πνιγεστε,αποτ ο ποσες φορες σφυριζει το αυτι σας,απο το ποτε χαλάνε οι συσκευές του σπιτιου σας και αποκωδικοποιείστε τα.
Νοιωστε την ζωή σας σαν να ειναι μπροστα σας ενας χάρτης.Σημειωστε απλα το τι σημαβιενι .Κλειστε τα μαται και "μεταφραστε¨το πνευματικά.
Ολες οι απαντησεις ειναι μπροστα μας,εκ-δηλουμενες απο μεσα μας.
Ολα ειναι μεσα μας.
Η γνωση δεν ειναι παρα μονο μεσα μας. :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Εγρηγορότα νομίζω μπορεί να υπάρχουν και στην εταιρεία που εργαζόμαστε, στο φαν κλαμπ κάποιου διάσημου ηθοποιού ή τραγουδιστή...
Σκεφτείτε ακόμη ένα εγρηγορό, ένα απίστευτης ισχύος... που δεν είναι άλλο από το χρήμα... :-( κι όλοι εμείς τριγύρω του, τα υπερκαταναλωτικά όντα...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”