Η ζωή μου...η ζωή μας! Μέρος Β'

Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Ευχαριστώ! :thumbsup: :thumbsup:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το να σπάσεις ποτήρια είναι ένα θεατράκι εκφοβισμού , που να είσαι σίγουρη δεν βγάζει πουθενά!
Αν όμως, τα σπάσεις στο σπίτι την ώρα που είσαι μόνος σου, πιστεύω ότι είναι μια καλή εκτόνωση, από το να τον κρατάς τον θυμό μέσα και προσπαθώντας "λογικά" να το ξεπεράσεις!

Υπάρχει και μία ασάνα στη γιόγκα, "ο ξυλοκόπος" που είναι ότι πρέπει γι' αυτή την περίπτωση!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Ο θυμος οπως και αλλα συναισθηματικα ξεσπασματα νομιζω
οτι δεν ειναι σωστο να αντιμετωπιζονται πυροσβεστικα και εν
θερμω.Υπαρχουν μεθοδοι θεραπειας - καθαρσης και στην γιογκα
και αλλου.Π.Χ. ο Δασκαλος OSHO εχει προσφερει σχετικες ασκησεις-
διαλογισμους,. Υπαρχουν και αλλες πηγες αρκει κανεις να εχει απο-
φασισει να εργαστει γιαυτο. :x
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

ARTYADIS έγραψε:
Το να σπάσεις ποτήρια είναι ένα θεατράκι εκφοβισμού , που να είσαι σίγουρη δεν βγάζει πουθενά!
Αν όμως, τα σπάσεις στο σπίτι την ώρα που είσαι μόνος σου, πιστεύω ότι είναι μια καλή εκτόνωση, από το να τον κρατάς τον θυμό μέσα και προσπαθώντας "λογικά" να το ξεπεράσεις!
Βασικά κάτι τέτοιο είχα και γω στο νου μου όταν το ανέφερα :-D @};-
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ARTYADIS έγραψε:Αν όμως, τα σπάσεις στο σπίτι την ώρα που είσαι μόνος σου, πιστεύω ότι είναι μια καλή εκτόνωση, από το να τον κρατάς τον θυμό μέσα και προσπαθώντας "λογικά" να το ξεπεράσεις!
Αυτο όμως δεν χρειάζεται να βρισκεται σε ιδιαίτερη συνειδητότητα να το κάνεις κανεις ε?:-?
Εδω αναζητάμε τρόπους χωρις να εξουθενώνουμε το νευρικό μας συστημα.
Τουλάχιστον σε εμένα έτσι λειτουργει!
Αυτα τα έκανα προ ρεικι , και δεν μου έδωσαν ιδιαίτερη ηρεμία ...ουτε θεραπευαν το θυμό μου...
Υπάρχει και μία ασάνα στη γιόγκα, "ο ξυλοκόπος" που είναι ότι πρέπει γι' αυτή την περίπτωση!
Πολύ ενδιαφέρον ,θα ήθελα να τη μάθω...
Αυτο είναι διαφορετικό όμως, γιατι συνειδητά "ξεφορτώνεις" την "θυμωμένη" ενεργεια που βρισκεται συσσωρευμένη όταν δεν είσαι εν βρασμό, και φαντάζομαι ότι σταματώντας την άσκηση εξακολουθει κανεις να εργαζεται με τα ευρηματα του με το σωμα του....
Διαφορετικά.... όλοι οι απανταχού "ξυλοκόποι" της υφηλίου θα ήταν αρνάκια! O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αυτο όμως δεν χρειάζεται να βρισκεται σε ιδιαίτερη συνειδητότητα να το κάνεις κανεις ε?
Εδω αναζητάμε τρόπους χωρις να εξουθενώνουμε το νευρικό μας συστημα.
Τουλάχιστον σε εμένα έτσι λειτουργει!
Όταν είσαι έξαλλος από τον θυμό Dαnny, την ώρα που είσαι εν βρασμώ είναι δυνατόν να λειτουργήσεις έτσι?
Ελέγχουμε κατά πόσο χρειάζεται να θυμώσουμε, με λογική και με αλήθεια, και αντιμετωπίζουμε με όρια και επιχειρηματα αλλά όχι συναισθηματικά το θέμα!
Αν εσύ μιλάς από προσωπική εμπειρία και λειτουργεί αυτό σε σένα, τότε πάω πάσο. Αλλά μόνο τότε!
Η πλειονότητα των ανθρώπων δεν κάθεται εκείνη τη στιγμή να "ελέγξει" πόσο χρειάζεται να θυμώσει! Το νευρικό σύστημα το εξουθενώνεις μόνο όταν κρατάς τον θυμό μέσα σου.

Εκείνη τη στιγμή προτιμότερο είναι να βρεθεί μόνος του κανείς, να πάρει ένα μαξιλάρι και ν'αρχίσει να βαράει μπουνιές ή να κάνει τον "ξυλοκόπο" μέχρι να φύγει ο θυμός από μέσα του και μετά να κάτσει να κάνει όλη την ανάλυση που αναφέρεις.
Αυτο είναι διαφορετικό όμως, γιατι συνειδητά "ξεφορτώνεις" την "θυμωμένη" ενεργεια που βρισκεται συσσωρευμένη όταν δεν είσαι εν βρασμό, και φαντάζομαι ότι σταματώντας την άσκηση εξακολουθει κανεις να εργαζεται με τα ευρηματα του με το σωμα του....
Συνειδητά ξεφορτώνεις την θυμωμένη ενέργεια και όταν είσαι σε βρασμό και όταν δεν είσαι!! Αυτός είναι και ο σκοπός της συγκεκριμένης άσκησης και έχω προσωπική εμπειρία επ'αυτού.
Και φυσικά μετά, εργάζεσαι με τα ευρήματά σου. Αυτό δεν σταματάει ποτέ!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η πλειονότητα των ανθρώπων δεν κάθεται εκείνη τη στιγμή να "ελέγξει" πόσο χρειάζεται να θυμώσει!
Φυσικά... γιαυτο και ο θυμός εκφράζεται πλεον με βία σε όλα τα επίπεδα ,-σε κάθε ευκαιρία- στο συνολο της ανθρωπότητας/ πλειονότητας.
Εκείνη τη στιγμή προτιμότερο είναι να βρεθεί μόνος του κανείς, να πάρει ένα μαξιλάρι και ν'αρχίσει να βαράει μπουνιές ή να κάνει τον "ξυλοκόπο" μέχρι να φύγει ο θυμός από μέσα του και μετά να κάτσει να κάνει όλη την ανάλυση που αναφέρεις.
Ακούγεται σαν τεχνική όλο αυτο και δεν μπορώ να συμφωνήσω...
Ακόμα και οι μπουνιές και οι υστερίες είναι το θεατρο του θυματος προς τον ίδιο μας τον Εαυτο,(υπάρχει δεν υπάρχει ακροατηριο).
Ο θυμός που αναδύεται για πρόσωπο ή κατασταση, μας δείχνει μέσα μας με φωτεινή σηματοδότηση... ποιο κομμάτι μας υποφέρει , μειονεκτει, νιώθει ευάλωτο και απόριψη...
Ποιον λοιπόν να προσωποποιήσω με το μαξιλάρι όταν θα ρίχνω μπουνιές? ΕΜΕΝΑ?
Γιαυτο εργάζομαι? Να με χτυπήσω πρώτα, για να με αγαπήσω πιο κακοποιημένη εν συνεχεία?:-?
Το νευρικό σύστημα το εξουθενώνεις μόνο όταν κρατάς τον θυμό μέσα σου.
Το δικό μου νευρικό συστημα τουλάχιστον χρειάζεται 3 μέρες να ηρεμήσει ,αν ρίξω εστω και μία "μπουνιά'.... απλά δεν είμουν σε θέση να το αναγνωρίσω παλαιότερα όταν μαγκωνε όλο μου το σώμα και πονουσα παντού!
Αυτο δεν σημαίνει ότι τον αγνοώ -σε καμμία περιπτωση-!
Ο θυμός μου είναι το κλειδι να ανακαλύψω πράγματα για μένα ,χωρις να τα χρεώνω σε κανέναν, και λειτουργει ως ευλογία!
"Στη βραση κολλάει το σίδερο "που λένε! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Για εμένα το πιο "υγιές" είναι να εκφράζεις τον θυμό σου με ευγένεια @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασιλάκι μου, θα ήθελα πολύ να σε δω να εκφράζεσαι με ευγένεια την ώρα που είσαι τούρμπο!! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

VasilisM έγραψε:Για εμένα το πιο "υγιές" είναι να εκφράζεις τον θυμό σου με ευγένεια @};-
Eγώ προσωπικά δεν υπέρχει περίπτωση να θυμώσω και να το εκφράσω ευγενίκα :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Ειναι απο τα ' αγαπημενα μου ', γιαυτο και το καταθετω :

Οταν βαδιζεις στο σκοταδι,
δεν χρειαζεται να κρατας φαναρι
το φως του οποιου δεν μπορεις να δεις.
Γιατι καθε βημα που κανεις,
θα ειναι ενας δισταγμος στο αγνωστο.................

απο τον ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
του Κ. ΜΕΝΤΟΟΥΣ

Ναστε παντα καλα, και προσοχη στον Δρομο.......... :sunny:
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι όμορφο και πόσο σωστό, γλυκιέ μου swami!!!

νάσαι καλά! >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πραγματικα πολύ όμορφο και πολύ συγχρονικό, σε ευχαριστώ :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”