Η ζωή μου...η ζωή μας! Μέρος Β'

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ζωή μου...η ζωή μας! Μέρος Β'

Δημοσίευση από Vasoula »

Mέσα σε όλα αυτά τα χρόνια που βρίσκομαι «μέσα» στους ανθρώπους, είτε δίνοντας τους ενεργειακή «θεραπεία», είτε δίνοντας τους την έμπνευση να ανακαλύψουν τον εαυτό τους, το κυριότερο μήνυμα που πήρα, ήταν, ότι όλοι μα όλοι είχαν σαν κύριο σκοπό να θεραπεύσουν τους άλλους!!!!

Στην αρχή το εισέπραξα «εγωιστικά»…
Δεν ήταν η δική μου αλήθεια, η «θεραπεία» των άλλων, προτού μπορέσω να «θεραπεύσω» τον εαυτό μου…Κάθισα πολλά χρόνια στην «σιωπή», υπήρξα πολλά χρόνια «μαθητής», και άλλα τόσα «αναζητητής» της αλήθειας! Μιας αλήθειας που δεν είχε αντίκρισμα στους άλλους για να επιβεβαιωθεί, γιατί ήταν η αλήθεια μου!

Βίωσα την «εσωτερική» διδασκαλία μέσα από την αγαπημένη μου ψυχή, από τον αιώνιο σύνδεσμό της ψυχής μου μαζί του, από όλη την ζωή μου, την ζωή μας!

Και όταν η «διδασκαλία» έγινε αλήθεια και απλώθηκε στο είναι μου, τότε είδα την «θεραπεία» μου. Τότε μόνο ενώθηκα με την αγαπημένη μου ψυχή, σε μια αιώνια φιλία που δεν φθείρεται ποτέ, γιατί είναι από μόνη της τέλεια!

Αυτή η τέλεια αγάπη, έγινε και η τέλεια θεραπεία!
Και δεν υπήρχε μέσα μου μόνο σαν ανάμνηση, αλλά έγίνε ζωντανή και παντοτινή, σταματώντας και οποιαδήποτε φθορά!

Τώρα νιώθω την ανάγκη των ανθρώπων να «θεραπεύσουν» τους άλλους!
Γνωρίζω πια την αξία του «μαζί» και την ανάμνηση της τελειότητας που υπάρχει κοιμισμένη σε κάθε άνθρωπο.

Ενιωσα και νιώθω τους τοίχους που έχουν κρύψει αυτήν την ανάμνηση του αιώνιου φωτός που υπάρχει μέσα μας, μπόρεσα μέσα από την δική μου «θεραπεία» να αφουγκραστώ όλους τους τοίχους των ανθρώπων και πια κατανόησα από πού προέρχεται η αξία της επιθυμίας να αγαπάμε και να δείχνουμε την αγάπη μας, αγγίζοντας το σώμα του άλλου…

Είναι αυτή η ώθηση της ψυχής μας να εκδηλώσει την τέλεια αρμονία με τον θεό, που χτυπάει τον τοίχο που την εμποδίζει να απλωθεί στο είναι μας!

Είναι αυτή η αρχική ανάμνηση του Πνεύματός μας, που μας δημιουργεί την ανάγκη να αγαπήσουμε και να αναζητήσουμε την αιώνια αγάπη του θεού, που δεν φθείρεται γιατί απλά δεν είναι πράξη, αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ…

Η ανάμνηση, που τώρα πια δεν μπορεί να μείνει απλή ανάμνηση!!!
Τώρα πια είναι η ώρα να γίνει έργο…να γίνει το αιώνιο δημιούργημα του ανθρώπου και να το προσφέρει στον δημιουργό, σαν απόλυτη ένωση μαζί του…

Αναρωτήθηκα πολλές φορές, τι κάνει το ρέικι…τι κάνω εγώ…τι κάνουμε όλοι μας!

Και μέσα στο «κάνω» ανακάλυψα το «είναι»
Αυτό το «είναι» που δεν μπορεί να αλλοιωθεί γιατί δεν στηρίζεται σε συναίσθημα, ούτε σε σκέψεις, ούτε καν σε λέξεις!
Πόσο μάλλον σε πράξεις…

Ακολούθησα την ροή του «είναι» και βρέθηκα στον εαυτό μου!
Και ξαφνικά είδα ότι η ροή του «είναι» δεν είναι κάτι ξεχωριστό από μένα…
Δεν είναι ο ποταμός που μπήκα…΄Ενιωσα να είμαι ο ποταμός, γιατί δεν μπορούσα να είμαι κάτι ξεχωριστό από αυτόν. ΄Ενιωσα και βίωσα το ΕΙΜΑΙ!

Και εκεί γκρεμίστηκαν όλα τα τείχη! Δεν είχα τίποτα να «θεραπεύσω», γιατί το μικρό μέρος της συνείδησής μου, έγινε ένα με τον μεγάλο ποταμό που δεν είχε ξέρες και βράχους για να με χτυπάει πια!

Δεν είχε ανάγκη να αγαπάει, ούτε να σκέφτεται πως είναι η αγάπη!
Δεν είχε ανάγκη να θεραπεύσει, ούτε να σκέφτεται πως είναι η θεραπεία
Γιατί αυτή η μικρή συνείδηση έγινε η ίδια αγάπη και θεραπεία και δεν είχε άλλον λόγο για να διεκδικήσει τίποτα!

Τώρα ξέρω, ότι η επιθυμία των ανθρώπων να θεραπεύσουν τους άλλους, είναι μια ανάμνηση της ενότητας και της αγάπης μέσα από την τελειότητα του Εαυτού μας!

Και όλη μου η ζωή αφιερώθηκε στο να νιώσουν οι άνθρωποι την τελειότητα του Εαυτού τους, μέσα από την δική τους αναγνώριση της αλήθειας, που δεν τους δίνει μονοσήμαντη αξία, αλλά αιώνια και τέλεια! Και αυτήν ήταν η απόλυτη ευδαιμονία που σαν φυσική έκφραση μεταφράζεται σε χαρά!

Η χαρά αυτή είναι η ερωτική μου σχέση με την ζωή και με τους ανθρώπους! Και το ρέικι απλά το μέσον για να τους μεταδώσω αυτήν την χαρά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 30 Αύγ 2008 12:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Περίμενα αυτό το μήνυμα.

Διαβάζοντάς το ένοιωσα την ψυχή μου να φτερουγίζει.
Αναγνώρισε ότι η θεραπεία της έχει ξεκινήσει.
Ο δρόμος που αρχικά φαινόταν τόσο δύσβατος, ξεκαθαρίζει.
Ένα - ένα τα εμπόδια αντικαθίστανται με αγάπη.

Το ταξίδι είναι μακρύ ......... με εμπιστοσύνη, αγάπη και αλήθεια.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η χαρά αυτή είναι η ερωτική μου σχέση με την ζωή και με τους ανθρώπους! Και το ρέικι απλά το μέσον για να τους μεταδώσω αυτήν την χαρά!
Φαντασου αλλοι διδασκουν χωρις να ξερουν ποιος ειναι ο απέναντι....και συ μου μιλας για ερωτική σχεση με την ζωή και τους ανθρωπους!!!!!!!!!!!
Ε είσαι μοναδικά θεότρελη!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ε είσαι μοναδικά θεότρελη!!!!
μοιάζω στον φίλο μου! :D :D :D :D

αλλιώς πως μπορείς να κάνεις έστω και ένα βήμα προς το σύνολο?
Χωρίς έρωτα?
Συγνώμη, εγώ δεν μπορώ...

Θα προτιμούσα να πάω στην θάλασσα, αντί να κάθομαι να γράφω εδώ μέσα "χαζομάρες"... :wink: :shock: :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χεχεχε μαρεσεις μαρεσεις!!!!!!!!
Γράφε εσυ τις "χαζομαρες" κι εμεις τις διαβαζουμε για να γίνουμε πιο ..."χαζές"και ασε τους αλλους στο βαθρο της θεωρίας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

για να γίνουμε πιο ..."χαζές"
:wink: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θελει αρετή και τολμη η ελευθερία Φωτεινουλα μου!
Και η δικη μας ελευθερία ειναι μεσα στην "χαζομάρα μας"ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η δική μας ελευθερία προέρχεται από την αθωότητα...

Το "παιδί" δεν φοβάται τις αρνητικές ενέργειες, ούτε ξέρει αν ο άγγελος δίπλα του είναι καλός ή κακός!

Υπάρχει το ένστικτο με το οποίο καλύπτει τις ανάγκες του και η θεϊκή φύση που το εναρμονίζει με τις γήινες ενέργειες...

τόσο απλά...και χαζά παράλληλα! :D :D :D :D :D


Ποιός φοβάται την αθωότητα? Ε, ας κοιτάξει δίπλα του να δει τον "άγγελο" και να τον ζυγίσει, αν είναι αρνητικός ή θετικός!
Και αν δεν τα καταφέρει με τον "άγγελο", γιατί δεν τον βλέπει, ας το κάνει με τον συνάνθρωπό του, που τον βλεπει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ’ αυτήν την νέα εποχή, που δεν ξέρω γιατί την ονόμασαν έτσι, οτιδήποτε έχει σαν «προϊόν» τον θεό, γίνεται συρμός και όλοι τον ακολουθούν, χωρίς περισσότερη αξιολόγηση. Νιώθω βαθιά μέσα μου μια ασάφεια σ’ αυτήν την «επιφανειακή» αναζήτηση του ιδιαίτερου και του καταλυτικού που θα έρθει με εξωτερικά υποστηρίγματα να διορθώσει τις αδικίες που εισέπραξε η ανθρωπότητα σε όλους τους αιώνες.

΄Ετσι όλα τα «προϊόντα» της φύσης πήραν την θέση του εξωτερικού συνεργάτη του ανθρώπου, που μαγικά θα έφερναν το «άνοιγμα» για να μπορέσει να «μυρίσει» λίγο από την «μαγεία» του θεϊκού.

Κρύσταλλοι, αρώματα, χρώματα, εικόνες, συστήματα αυτοβελτίωσης, συμβολικά αντικείμενα, τοποθετήθηκαν στους χώρους μας και στην καρδιά μας, με την ελπίδα να μπορέσουν να μας βοηθήσουν να αντιμετωπίσουμε το «κακό», που έχει ριζώσει στην γη και χρειάζεται εξορκισμό για να σφραγιστεί η «πύλη» του.

Οι δαίμονες και οι άγγελοι του σκότους πήραν θέση στην πραγματικότητά μας και έγιναν μέρος του φόβου μας και απλά, επιβεβαιώνουν την απόσταση που έχουμε από την θεϊκή μας υπόσταση, διαιωνίζοντας το «κακό», χωρίς να είναι σε θέση ο νους μας να αξιολογήσει την επιρροή και την βάση δεδομένων του.
Περιορισμένος ο άνθρωπος στον μικρόκοσμό του, χρησιμοποίησε την ελεύθερη βούληση για να δημιουργήσει δεισιδαιμονίες και σταυρούς, που τον δέσμευσαν ακόμη περισσότερο σε μια «φθαρτή» εικόνα του θεού, θεωρώντας τον κόσμο της ύλης μια καταναγκαστική πορεία λύτρωσης.

Οι έννοιες «κάρμα» και «τιμωρία» έγιναν καθημερινές λέξεις και τόσο φυσιολογικές, όσο οι δικαιολογίες που χρησιμοποιούμε για να προβάλλουμε τις αξίες μας, καταπατώντας κάθε είδους ελευθερία και κάθε έννοια αγάπης και ενότητας.

Οι εμπνεύσεις της ανθρωπότητας έγιναν δέσμευση για το καλό και περιορίστηκαν σε πράξεις ηθικής που δεν έχουν αντίκρισμα στην εσωτερική «διάταξη» του οργανισμού που λέγεται «φυσικός άνθρωπος»…

΄Ετσι ο θεός μας δέσμευσε άλλη μια φορά στην θεωρία του, που αξιολογεί και κρίνει και ο άνθρωπος αντιλήφθηκε, ότι παρ’ όλο που επιλέγει το «καλό», δεν μπορεί να δει την ομορφιά του, έξω από αυτόν.

Δεν θα πω ποτέ πως ζούμε σε έναν κόσμο «πλάνης» και «ψευδαισθήσεων», γιατί μου ακούγεται «χαζό»…
΄Όταν ήμουν στην τρυφερή ηλικία των 14 ετών και διάβασα τον Βιβεκάναντα, δεν μπορούσα να αποδεχτώ ότι είναι «ψευδαίσθηση», όπως ισχυριζόταν, όλος ο θυμός της ανθρωπότητας και όλος ο φόβος της. ΄Ηταν υπαρκτός στην περιορισμένη πραγματικότητά μου και εγώ τον εισέπραττα με βία!

Οι «διδάσκαλοι» που μίλαγαν τότε για την ελευθερία, έσπρωχναν τους ανθρώπους στην απομόνωση ακόμη περισσότερο, γιατί τίποτα δεν μπορούσαν να αντιληφθούν σαν ελευθερία, εκτός από την σεξουαλική απελευθέρωση μέσα από το άγριο ένστικτο της λίμπιντο. Αυτή η απελευθέρωση δεν οδηγούσε στην ωριμότητα του έρωτα και της σεξουαλικής ζωτικής ενέργειας, αλλά οδηγούσε στην δικαιολογία του «εγώ» να εκδηλώνει τον ζωώδη εαυτό του, με «ευλογημένη» απομάκρυνση από τις εντολές του θεού περί ηθικής και εγκράτειας, που τον δέσμευσαν κυτταρικά μέσα από μια μακριά περίοδο πουριτανισμού!

Πέρασε όμως κι αυτή η εποχή, είδαν οι άνθρωποι ότι μέσα από αυτήν την απελευθέρωση δεν κατάφεραν να βρουν τον θεό, και ξαναγύρισαν στο καλό και ηθικό μέσα από την εγκράτεια…

Η ζωή μας κύκλους κάνει…

Και η θεραπεία μας επίσης!


Έπεται συνέχεια…
:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ενιωσα και νιώθω τους τοίχους που έχουν κρύψει αυτήν την ανάμνηση του αιώνιου φωτός που υπάρχει μέσα μας, μπόρεσα μέσα από την δική μου «θεραπεία» να αφουγκραστώ όλους τους τοίχους των ανθρώπων και πια κατανόησα από πού προέρχεται η αξία της επιθυμίας να αγαπάμε και να δείχνουμε την αγάπη μας, αγγίζοντας το σώμα του άλλου…

Είναι αυτή η ώθηση της ψυχής μας να εκδηλώσει την τέλεια αρμονία με τον θεό, που χτυπάει τον τοίχο που την εμποδίζει να απλωθεί στο είναι μας!

Ευχαριστω!Ευχαριστω!Ευχαριστω! :cry:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

και ξαναγύρισαν στο καλό και ηθικό μέσα από την εγκράτεια…
.......ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

o έλεγχος έχει και ονομασία σφαιρούλα μου...

"ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ"

ούτε που μπορώ να σου πω πως προσπαθούν οι άνθρωποι να νιώσουν την τελειότητα...
που εντέλει την διαχωρίζουν για να την ορίσουν! ΄Ετσι όπως προσπαθούν να ορίσουν τον θεό... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και "Αξιπρεπεια" και "Ευγένεια" και πολλών ειδών καθως πρεπεικους στραγκαλισμους!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όμως δεν "φταίνε"...

δεν φταίει κανείς!


τώρα όμως δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι κανείς δεν μπορεί να μας ελέγξει και να μας νουθετήσει...

αρχίζει η "ευθύνη" μας να γίνεται ζωή και να απλώνεται στο είναι μας!

Ο λόγος σκορπάει σε χιλιάδες λέξεις, αν δεν αγγίξει την ψυχή μας!

και είναι το μοναδικό σημάδι του θεού που θέλει να "επιστρέψει" συναισθηματικά και νοητικά στην τελειότητα του! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”