ΣΩΤΗΡΑΣ & ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΖΩΗΣ!

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Danny ... το ότι κάποιος παίρνει ένα βαθμό δεν σημαίνει τίποτα.. η προσωπική εργασία είναι που φέρνει την εξέλιξη ..................
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι ένα "μάθημα" για να κατανοήσετε πως ο ανώτερος εαυτός, το πνεύμα μας, δεν πάει παράλληλα με τους βαθμούς του ρέικι...

Η συνείδηση για να αποκτήσει τον παλμό της ψυχής και να ενωθεί με το πνεύμα, χρησιμοποιεί την πνευματική ενέργεια με αφοσίωση και αποδοχή, αλλά η εργασία γίνεται μόνο από εμάς τους ίδιους που δεν φοβόμαστε να ξεβολευτούμε, αλλά νιώθουμε την φυσική καθημερινότητα σαν εκδήλωση της θεότητας.

Τίποτα, Ντάννυ μου, δεν είναι αυτονόητο!!! Τίποτα...
Το "αυτονόητο" σε κάνει και επαναπαύεσαι...

όλα χρειάζονται παρατήρηση για να γίνουν εσωτερική κατανόηση...

Αλλιώς όλοι οι ρέικι-μάστερ θα ήταν ενωμένοι με το πνεύμα τους...το είδες εσύ αυτό???????????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

όλα χρειάζονται παρατήρηση για να γίνουν εσωτερική κατανόηση...
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Τίποτα, Ντάννυ μου, δεν είναι αυτονόητο!!! Τίποτα...
Το "αυτονόητο" σε κάνει και επαναπαύεσαι...

όλα χρειάζονται παρατήρηση για να γίνουν εσωτερική κατανόηση...

Αλλιώς όλοι οι ρέικι-μάστερ θα ήταν ενωμένοι με το πνεύμα τους...το είδες εσύ αυτό???????????
[u]Vaso[/u] έγραψε:Επειδή όμως εμένα με ενδιαφέρει το βάθος των αξιών...σκέψου λίγο και ξαναδιάβασε, γιατί άνοιξε αυτό το συγκεκριμένο τόπικ και είμαι στην διάθεσή σου να σου απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση...
  • Οπως ηδη εχω πει, δεν εχω πλεον άλλες ερωτησεις εδω...

    Ομως...

    Πραγματικα θα εχει ενδιαφερον να παρεις θεση, με τη σοφια που σου χαριζει το reiki, στο ενδεχομενο η απαντηση του Ουσουϊ στο ερωτημα του φοιτητη του περι του τροπου που θαυματουργουσε ο Χριστος να ηταν κοφτα και αποφασιστικα η ακολουθη :

    Νεαρε μου η ερωτηση σου ειναι παραπλανητικη...

    Παρακαλω να μη δωσει κανεις σημασια σε αυτο που ακουσε...

    ’λλη ερωτηση...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου σκαπανέα σε σχέση με τα δύο κείμενα που έχεις παραθέσει και το πως συνδέονται με το θέμα το συγκεκριμένο...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατ’ αρχήν να σου διευκρινίσω ότι την σοφία δεν μου την χάρισε το ρέικι!
Η σοφία ενυπάρχει μέσα μας, το ρέικι απλά ενεργοποίησε γρηγορότερα, κάτι που θα συνέβαινε έτσι κι αλλιώς, γιατί αυτός ήταν ο πνευματικός μου στόχος!

Εσύ έχεις Ανδρέα πνευματικό στόχο, ή απλά θέλεις να τελειώνεις με τις ενσαρκώσεις σου???

Τώρα στην ερώτησή σου…

Κανένας μαθητής του Ουσούι δεν θα έκανε αυτήν την ερώτηση, έτσι κι αυτός δεν θα αναγκαζόταν να δώσει τέτοια απάντηση.

Γιατί ο Ουσούι κρατούσε τους μαθητές του κοντά του για πολλά χρόνια, και αυτή την ερώτηση θα την είχε επεξεργαστεί από την αρχή κι όλας, αφού υπάγεται στον τομέα της θεραπείας, χωρίς να χρειαστεί να τον ρωτήσει κανείς…

Θα συνεχίσω λίγο παραπέρα όμως…

Αν κάποιος ανόητος μαθητής έκανε στον Ουσούι την ανακοίνωση, να αντικαταστήσουν τον βουδισμό και τις τελετουργίες του με το σιπίντεν, τότε, να είσαι σίγουρος, ότι ο Ουσούι θα τον απομάκρυνε από μαθητή του, ειδικά αν είχε καταφέρει να φτάσει στην βαθμίδα του σιπίντεν…

Σήμερα η εξέλιξη της πνευματικής υποδομής του ανθρώπου, του δίνει την δυνατότητα να αποκτήσει τον ύψιστο βαθμό του ρέικι, μέσα σε λίγους μήνες. Η ευθύνη του «μαθητή» είναι πια στα χέρια του και όχι στα χέρια του δασκάλου. Μέσα από την ελευθερία, μπορεί ο καθένας να εμβαθύνει στην πνευματική ενέργεια και στον εαυτό του, στον δικό του χρόνο…έχοντας βέβαια κατά νου ότι με έναν βαθμό δεν γίνεται ρέικι!!!


Μπορεί να μην με εμπιστεύεσαι και μου είναι απόλυτα κατανοητό και αποδεκτό Ανδρέα…
Παρ’ όλα αυτά θα σε συμβουλέψω να εργαστείς ξανά και ξανά με την ενέργεια και να ανακαλύψεις την πνευματική σου πορεία, χωρίς να σε ενδιαφέρει αρχικά για το σύνολο της ανθρωπότητας και πως θα εδραιώσεις εξωτερικά την αγάπη και την ενότήτα.

Οι ύψιστες αυτές θεϊκές αξίες, δεν θα έχουν κανένα όφελος για κανέναν, αν δεν κατανοηθούν πρώτα για τον εαυτό σου.

Αυτό που δημιούργησες δεν έχει καμία σχέση με αγάπη και ενότητα…και φαντάζομαι να το αντιλήφθηκες…

Ασε λοιπόν τον Ιησού στην ησυχία του προς το παρόν…

΄Όταν ανακαλύψεις τον εαυτό σου αληθινά και αγνά, χωρίς διεκδικήσεις, όταν σταματήσεις να ενδιαφέρεσαι για τον σταυρό της ανθρωπότητας με την λογική, τότε θα μπορέσεις και να τον «σηκώσεις»….Γιατί τότε δεν θα σκύβεις μπροστά του, αλλά θα είσαι δίπλα του και μόνο τότε θα τον δεις, και θα νιώσεις τι ΕΙΣΑΙ…

Και επίσης γι’ αυτό εδώ…

Οπως ηδη εχω πει, δεν εχω πλεον άλλες ερωτησεις εδω...

Αυτό, δυστυχώς, το διαπίστωσα…
Δεν έχεις άλλες ερωτήσεις, γιατί με τους τρεις βαθμούς του ρέικι προφανώς τα έμαθες όλα, όσα δεν γνώριζες…
Γι’ αυτό αποφάσισες, αντί για ερωτήσεις, να κάνεις αναγγελίες…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου πω και κάτι για να το επεξεργαστείς Ανδρέα…

’νοιξε την καρδιά σου και διαχειρίσου το, ομως, γιατί ο νους σου θα το απορρίψει από την αρχη…

Σκέψου…μέσα σε ένα Σύμπαν που διαρκώς εξελίσσεται, που το κάθε λεπτό ποτέ δεν είναι ίδιο με το προηγούμενο, αντιλαμβάνεσαι την τάξη και την διάρκεια της εξέλιξης. ΄Όλα προκύπτουν από την «διάνοια» του θεού, ωθούνται από την «καρδιά» του και πραγματοποιούνται στο «σώμα» του.
Η «ευφυΐα» του είναι αυτή που δραστηριοποιεί τον μηχανισμό της ζωής και του θανάτου σε κάθε μέρος και κάθε πλάτος του «σώματός» του, που το καταλαμβάνουν τα διαφόρων λογής δημιουργήματά του.

Αυτή η ευφυΐα δεν εξαιρεί και δεν απομονώνει κανένα ον από την αγάπη και σε όλα δίνει μέρος από την ουσία του, αυτόν τον θεϊκό ποταμό αγάπης και «ευλογίας»…

Οι άνθρωποι είναι ένας μόνο οργανισμός στο «σώμα» του θεού, όμως υπάρχουν κι άλλοι που καταλαμβάνουν θέση σ’ αυτό το θεϊκό «σώμα»…Ο κάθε οργανισμός αναπτύσσεται αυτόνομα και δημιουργεί την κυτταρική μνήμη του θεού, με βάση την οποία ο ίδιος μπορεί να γνωρίσει τον Εαυτό Του!!!!!

Οι άνθρωποι σαν αυτόνομος οργανισμός, βρισκόμενος στο 4ο κέντρο του ιερού «σώματος» καταλαμβάνουν αυτήν την στιγμή την θέση κοντά στην «καρδιά» του…
Ξεκίνησαν από το 1ο κέντρο του, γι’ αυτό και ο πρωτόγονος άνθρωπος δρούσε με το σεξ και το ένστικτο…Η εξέλιξη αυτού του οργανισμού τον ανέβασε στο 4ο κέντρο και σε κάποια χρονική στιγμή θα καταλάβει το 5ο κέντρο του «ιερού σώματος»…

Αν καταφέρεις με την βοήθεια της ενέργειας να αντιληφθείς τα δικά σου «πνευματικά» κύτταρα, θα κατανοήσεις ότι κανένα δεν μένει στατικά στην θέση του, από τον καιρό της γέννησής σου μέχρι τώρα. Υπάρχει μια διαρκής κίνηση στο σώμα σου, μέσα από την ζωτική ενέργεια που το διαπερνά και οι «κόσμοι» σου, αλλάζουν συνεχώς δράση, κάτι που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε «ωριμότητα»…

Αυτή η ωρίμανση της δράσης μας δίνει και την δυνατότητα της εξέλιξης, που άλλοι άνθρωποι την θεωρούν δική τους εργασία, άλλοι, του θεού, άλλοι, της μοίρας, και άλλοι, της φύσης. ΄Ότι και να θεωρούμε εμείς όμως, η δράση αυτή προκύπτει, ανεξάρτητα από τις σκέψεις μας και τις πεποιθήσεις μας, οι οποίες ένα μόνο μέρος της εξέλιξης μπορούν να επηρεάσουν. Κι αυτό, γιατί ο ένας με τον άλλον αλληλοεπιδρούμε, όπως ακριβώς κάνουν τα κύτταρά μας στην κάθε περιοχή που καταλαμβάνουν…Η «διάνοια» του θεού είναι εκείνη που δημιουργεί τον μηχανισμό της εξέλιξης και όλα συμβαίνουν εντός Του…

Το ανθρώπινο σώμα, τα κύτταρα, δεν είναι μόνο οι βιολογικοί μικροοργανισμοί που απαρτίζουν την ύλη μας. Πάνω του επιδρούν και «αόρατα» όντα που έχουν ένα συγκεκριμένο σχέδιο, να κρατούν τους «κόσμους» του σε πνευματική συνοχή και να τους ωθούν στην εξέλιξη.
Αυτά τα όντα, οι πνευματικοί σύνδεσμοι των κυττάρων μας, χρειάζονται την αμέριστη συνεργασία μας, ώστε να προωθήσουν ολικά το σχέδιο τους, που είναι η άρτια λειτουργία των «κόσμων» του σώματος μας αφ’ ενός και η πνευματική τους εναρμόνιση με την θεϊκή ουσία αφ’ ετέρου…. Οσοι άνθρωποι μπορούν να αντιληφθούν αυτά τα όντα και να «συνεργαστούν» μαζί τους, ανακαλύπτουν τον θεό και την ζωή…
΄Οσοι παραμένουν μόνο σ’ αυτό που αντιλαμβάνονται με την λογική τους, νιώθουν αυτά τα πνευματικά «όντα» σαν «θεϊκή πρόνοια» που τους δίνει ζωή και δεν μπαίνουν βαθύτερα σ΄ αυτήν την έννοια, ώστε να μπορέσουν να είναι «υγιείς» μέσα από την συνεργασία και να χαρούν την ύπαρξή τους, όπως και αν προκύπτει.

΄Ετσι όμως, όπως γίνεται στον μικρόκοσμό μας, ακριβώς το ίδιο γίνεται και στον μακρόκοσμό μας…Η αλήθεια για τον καθένα μας δημιουργείται με τις πεποιθήσεις μας και είναι η αιτία που αλλοιώνονται τα κύτταρα μας, αφού δεν «πιστεύουμε» ότι αυτά υπηρετούν το δικό μας «σχέδιο» ζωής και δεν εναρμονιζόμαστε μαζί τους.
΄Όπως ακριβώς κάνουμε και μεταξύ μας!
Θεωρούμε την ζωή μας θεόσταλτο δώρο και αφηνόμαστε στην «μοιραία» εξέλιξη, χωρίς να «δραστηριοποιήσουμε» την δική μας διάνοια…
Τα πνευματικά όντα που βρίσκονται ενεργειακά ανάμεσά μας, δεν μπορούμε να τα αντιληφθούμε σαν πνευματικούς συνδέσμους και τους δίνουμε ρόλους, ενώ συγχρόνως αφήνουμε όλη την «ζωή» μας στα χέρια τους, θεωρώντας τα ανώτερα και όχι απλά διαφορετικά…

Αν σκεφτείς όμως για λίγο, πως είναι δυνατόν η «διάνοια» του θεού να κατατάσσει τους ανθρώπους (και τα όντα γενικότερα που δρουν εντός Του), σε κατηγορίες, να τους δραστηριοποιεί μέσα σε συστήματα και να τους ξεχωρίζει, αν σκεφτείς ότι η «καρδιά» του θεού διαχέει την ουσία της σε όλο το «ιερό σώμα», χωρίς να διεκδικεί τίποτα από τους «κόσμους» που το απαρτίζουν, τότε θα αντιληφθείς ότι κάθε θρησκεία που υπάρχει στην γη, είναι απλά η λογική συνοχή των δικών μας κόσμων, που μπορεί να φαίνεται διαφορετική, το βαθύτερο επίπεδο όμως είναι ακριβώς το ίδιο…να υπηρετήσουν το «θείο σώμα»!!

Αυτή η βαθύτερη σκέψη, που συντονίζεται με την θεϊκή «διάνοια» σε κάνει να νιώθεις ένα όχι μόνο με το περιβάλλον σου, αλλά με ό,τι υπάρχει στο ιερό «σώμα» του θεού και να μοιράζεσαι μαζί του την ύπαρξή σου, χωρίς καμιά απολύτως διαφοροποίηση στην υφή της!
Η διαφορετικότητα της εκδήλωσης κάθε όντος στο ιερό «σώμα» σού δίνει την δυνατότητα να αντιλαμβάνεσαι την ατομικότητά σου μέσα σε ένα «σώμα» και είναι το μόνο όριο που κινεί τον μηχανισμό της οριοθέτησης του πεδίου που εκδηλώνεσαι, κάτι που εμείς οι άνθρωποι το ονομάζουμε σεβασμό!

Αρχίζεις να νιώθεις λοιπόν μέσα από αυτήν την ατομικότητα, την υπηρεσία που προσφέρεις στο θεϊκό σώμα και συγχρόνως μπορείς να ενώνεσαι με όλα τα όντα που κυκλοφορούν μέσω του «αίματος» του θεού σε όλα τα πεδία και σε όλους τους κόσμους του «σώματός» του…

Αυτήν την εποχή, οι άνθρωποι μέσα στον χώρο του 4ου κέντρου του θεϊκού «σώματος» έχουν σαν στόχο την θεϊκή αγάπη μέσα από την ελευθερία…μέσα από αυτές τις θεϊκές αξίες, θα μπορέσουν οι άνθρωποι να κλείσουν τους πόλους των επιλογών και να δρουν έτσι απλά, όπως απλή είναι και η ουσία της αγάπης που διαχύεται σε όλο το «ιερό σώμα» Του.

Γι’ αυτό και αυτήν την εποχή θα καταρρεύσουν τα συστήματα και οποιαδήποτε δέσμευση οριοθετούσε την ζωή, φέρνοντας την ωριμότητα στα κύτταρα μας να προχωρήσουν προς το 5ο κέντρο του θεϊκού «σώματος»…


Αυτή είναι μια δική μου απλοϊκή αλήθεια, που βίωσα μέσα στην διάρκεια των χρόνων που εργάζομαι με τον εαυτό μου και με όλα τα όντα μέσα στο θεϊκό σώμα…

Αν σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το «κέλυφος» του συστήματος που θέλεις να ανήκεις, έχει καλώς…Αν όχι, ακολούθησε τον δικό σου αληθινό δρόμο εξέλιξης, χωρίς να παραπονιέσαι και να διαμαρτύρεσαι για τις επιλογές σου…Είναι δικές σου και σεβάσου τες…αφήνοντας κι εμένα να σέβομαι τις δικές μου, όποιες και να είναι!!!!

Νιώθω να θέλεις να μου πεις πράγματα, που ένα πρότυπο καλής συμπεριφοράς σε εμποδίζει να εκφράσεις…

Σου λέγω αλήθεια, δεν με ενδιαφέρει ότι και αν μου πεις…

Γι’ αυτό μπορείς ελεύθερα να εκφραστείς για μένα και να μην οδηγείσαι δια της πλαγίας οδού να με «στριμώξεις»…Γνώριζε, σε παρακαλώ, ότι η σοφία που μου «καταλογίζεις» δεν μου επιτρέπει να αλλάξω «ρότα», παρά μόνο όταν εγώ νιώσω το κάλεσμα…ακόμα και αν όλη η ανθρωπότητα βαδίσει «εναντίον» μου, η πορεία μου οδηγεί στην ανάληψη, είτε το καταλαβαίνεις, είτε όχι!

Και για να μην «παραμυθιάζεσαι» με την ανάληψη, σου εξηγώ ότι δεν είναι τίποτα άλλο από την δράση της ύπαρξης σε κάθε πεδίο μέσα στο ιερό «σώμα» του θεού και καμία σχέση δεν έχει με ό,τι η ανθρώπινη διαχωριστική λογική θεσμοθέτησε σαν ανάληψη…Αυτή η «πράξη» δεν ολοκληρώνει κανένα έργο, παρά μόνο αφήνει την ένωση να προκύψει χωρίς «περικοκλάδες»…

Αυτά… :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Κατ’ αρχήν να σου διευκρινίσω ότι την σοφία δεν μου την χάρισε το ρέικι!
Η σοφία ενυπάρχει μέσα μας, το ρέικι απλά ενεργοποίησε γρηγορότερα, κάτι που θα συνέβαινε έτσι κι αλλιώς, γιατί αυτός ήταν ο πνευματικός μου στόχος!

Τώρα στην ερώτησή σου…

Κανένας μαθητής του Ουσούι δεν θα έκανε αυτήν την ερώτηση, έτσι κι αυτός δεν θα αναγκαζόταν να δώσει τέτοια απάντηση.

Γιατί ο Ουσούι κρατούσε τους μαθητές του κοντά του για πολλά χρόνια, και αυτή την ερώτηση θα την είχε επεξεργαστεί από την αρχή κι όλας, αφού υπάγεται στον τομέα της θεραπείας, χωρίς να χρειαστεί να τον ρωτήσει κανείς…

Και επίσης γι’ αυτό εδώ…
Οπως ηδη εχω πει, δεν εχω πλεον άλλες ερωτησεις εδω...

Αυτό, δυστυχώς, το διαπίστωσα…
Δεν έχεις άλλες ερωτήσεις, γιατί με τους τρεις βαθμούς του ρέικι προφανώς τα έμαθες όλα, όσα δεν γνώριζες…
Γι’ αυτό αποφάσισες, αντί για ερωτήσεις, να κάνεις αναγγελίες…

Κατ΄αρχας να σημειωσω Βασω οτι δεν ανεφερομαι σε μαθητη του Ουσουϊ, οπως λαθος καταλαβες, αλλά στο φοιτητη που τον "αναγκασε" να εγκαταλιψει την πανεπιστημιακη του καριερα και να αναζητησει τον τροπο που θεραπευε ο Ιησους...
Και φυσικα αυτη η αναζητηση τον οδηγησε τελικα μετα απο χρονια στην αποκαλυψη των συμβολων του reiki.
Ετσι τουλαχιστον ειναι γραμμενο απο σενα και μας εχει δοθει.
Αν λοιπον δεν ειχε δωσει τη δεουσα προσοχη στην ερωτηση αυτη του φοιτητη του ο Ουσουϊ το reiki ισως δεν ειχε ακομα αποκαλυφτει...
Αυτο ειπα και τιποτα αλλο.
Ολες οι υπολοιπες ερμηνειες των λεγομενων μου ειναι δικες σου.
Και το νοημα αυτης της παρατηρησης μου ειναι οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να χαρακτηριζει μια ερωτηση για οποιοδηποτε λογο παραπλανητικη γιατι με τον τροπο αυτο χειραγωγει την εξελιξη της σηζητησης.
Εκτος και εχει αναλαβει αυτοκλητα το χρεος της προστασιας ενος ελευθερου χωρου απο κακοβουλες κατα τη γνωμη του διατυπωσεις της Αληθειας.

Οπως καταλαβαινεις λοιπον για το οτι "δεν εχω πλεον αλλες ερωτησεις εδω" η ευθυνη ειναι αποκλειστικα και μονο δικη σου και κανενος αλλου.
Και καμια απολυτως σχεση δεν εχει με τoυς τρεις βαθμους του reiki !
Αλλωστε αυτος ο χαρακτηρισμος σου προηγειται κατα πολυ του 3A.
Και σε καμια περιπτωση δεν υποστηριξα οτι τα ξερω ολα...
Και αυτο δικο σου ειναι...

Λαβε υποψη σου δε το ενδεχομενο, η ολη διαδικασια προσφορας του reiki απο σενα σε μενα, να ειναι μεσα στα πλαισια του Θειου Σχεδιου παντοτε, κατι που σου ειχα "αναθεσει" να μου θυμισεις για αυτη την εποχη.
Και οπως εσυ ανακαλυψες οτι παντα ειχες το reiki ετσι κι εγω ανακαλυπτω σταδιακα, ειδικα μετα τον 3Α οτι παντοτε ημουν, ειμαι και θα ειμαι το reiki._
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατ΄αρχας να σημειωσω Βασω οτι δεν ανεφερομαι σε μαθητη του Ουσουϊ, οπως λαθος καταλαβες, αλλά στο φοιτητη που τον "αναγκασε" να εγκαταλιψει την πανεπιστημιακη του καριερα και να αναζητησει τον τροπο που θεραπευε ο Ιησους...
Και φυσικα αυτη η αναζητηση τον οδηγησε τελικα μετα απο χρονια στην αποκαλυψη των συμβολων του reiki.
Ετσι τουλαχιστον ειναι γραμμενο απο σενα και μας εχει δοθει.

Σκαπανέα, διάβασες από το βιβλίο που σας έδωσα, χωρίς να λάβεις υπόψη σου ότι διευκρινίζω την διαφορά της πρώτης με την δεύτερη ιστορία…Καμία πανεπιστημιακή καριέρα δεν εγκατέλειψε ο Ουσούι στην αλήθεια….
Κανέναν σπουδαστή ή φοιτητή δεν είχε τελικά….παρά είχε μόνο μαθητές στην πνευματική ατραπό…

Μέσα στο βιβλίο αναφέρονται και οι δύο ιστορίες, και σας το είπα άλλωστε ότι τις γράφω και τις δύο, απλά για να τις γνωρίζετε…

Διάβασε στην σελίδα 14 του βιβλίου που σας έχω δώσει…
Με τις απαραίτητες διευκρινήσεις, που δυστυχώς δεν έλαβες υπόψη σου, γιατί σε βόλευε να θεωρείς τον Ουσούι καθηγητή της θεολογίας, όπως βόλευε την Τακάτα να διαδίδει ότι ήταν χριστιανός!!!!!!!!!!!!!



Πάμε παρακάτω…


Ολες οι υπολοιπες ερμηνειες των λεγομενων μου ειναι δικες σου.
Φυσικά και η ερμηνεία είναι δικιά μου, όπως επίσης και η δική σου επεξεργασία των δικών μου λεγομένων είναι δικιά σου…Πως αλλιώς θα γινόταν Ανδρέα?
Ο κάθε άνθρωπος ερμηνεύει τα «λεγόμενα» των άλλων, ανάλογα με την συνειδητότητα που έχει αναπτύξει, η οποία δεν είναι ίδια σε όλους τους ανθρώπους…
Εξαρτάται από το βάθος που έχει αναλύσει τον εαυτό του και πόσο έχει συναισθηματικά λύσει τις βασικές του εμπλοκές, για να μπορεί να επεξεργάζεται τα δεδομένα που του στέλνει ο νους του, μέσα από ότι διαβάζει ή ακούει…



Και το νοημα αυτης της παρατηρησης μου ειναι οτι κανεις δεν εχει δικαιωμα να χαρακτηριζει μια ερωτηση για οποιοδηποτε λογο παραπλανητικη γιατι με τον τροπο αυτο χειραγωγει την εξελιξη της σηζητησης.
Εκτος και εχει αναλαβει αυτοκλητα το χρεος της προστασιας ενος ελευθερου χωρου απο κακοβουλες κατα τη γνωμη του διατυπωσεις της Αληθειας.

Εγώ είμαι ελεύθερη να χαρακτηρίζω όποια ερώτήση σαν παραπλανητική, και είναι ένα δικαίωμα που δίνω στον εαυτό μου, όταν ο άλλος τεκμηριώνει την άποψή του με επναλαμβανόμενα πρότυπα, που είναι εμφανέστάτα σε όλους!!!

Λυπάμαι Ανδρέα για ότι πιστεύεις για μένα, αλλά σε συμβουλεύω ξανά να δεις τον ρόλο του «σωτήρα» που κουβαλάς στην πλάτη σου, χωρίς να τον αντέχεις…

Ο θυμός σου δεν έχει να κάνει με μένα, αλλά με ό,τι πιστεύεις ότι σου «προσβάλλω»…Και πίστεψέ με, τίποτα δεν έχω διάθεση να προσβάλλω….

Σέβομαι κι εσένα, μα πρωτίστως σέβομαι τον εαυτό μου κι αυτό που κάνω, ώστε δεν θα μπορέσω ποτέ να «κουφεύσω» σε ότι ταράζει την αλήθεια μου!!!
Δεν είναι δικαίωμά μου λες?????

Ας μείνεις να συζητήσουμε και μην «δραπετεύεις» όταν ζορίζεσαι…

Οπως καταλαβαινεις λοιπον για το οτι "δεν εχω πλεον αλλες ερωτησεις εδω" η ευθυνη ειναι αποκλειστικα και μονο δικη σου και κανενος αλλου.

Φυσικά και είναι δική μου η ευθύνη…Εμένα έχεις σαν στόχο…και ότι κι αν σου πουν οι άλλοι τα αγνοείς!!! ΄Ότι πω εγώ, είναι πάντα κάτι που σε εμποδίζει να εκφραστείς και σε προσβάλει…

Εγώ είμαι για σένα καθρέφτης σου, μα σου έχω εξηγήσει, ότι δεν μπορώ να λειτουργήσω πια με καθρέφτες, είναι κάτι που πέρασα και ενσωμάτωσα…

΄Ετσι το είδωλο που βλέπεις σε μένα, είναι μόνο και καθαρά αυτό που δεν θέλεις να παραδεχτείς για τον εαυτό σου και να αποδεχτείς για την πνευματική σου πορεία, ή οποία έχει εμποδιστεί από μια παραπλανημένη αλήθεια…Αυτήν προσπαθείς να εντοπίσεις σε μένα και όσο δεν την αναγνωρίζεις θυμώνεις και προσβάλλεσαι…

Και σε καμια περιπτωση δεν υποστηριξα οτι τα ξερω ολα...
Και αυτο δικο σου ειναι...


Χα, νομίζεις ότι είναι δικό μου…Με έχεις ρωτήσει άπειρες φορές «εσύ όλα τα ξέρεις?» και όταν σου απαντώ «ναι» ζοριζεσαι, γιατί με αυτό το «ναι» σε φέρνω σε αντιπαράθεση με τον εαυτό σου που έχει την έπαρση ότι τα γνωρίζει όλα στο υποσυνείδητο, αλλά στην επιφάνεια αυτομαστιγώνεται για την ρημάδα την ταπεινότητα…

Ανδρέα δεν δουλεύεις με το υποσυνείδητο…Αν έβλεπες το εγώ σου τι κάνει εκεί μέσα, θα τρόμαζες…Η σιωπή που χρειάζεται για να δράσεις εκεί μέσα, δεν είναι η αφωνία…Πρόσεξε τις εξωτερικές αξίες της ταπεινότητας, που αν δεν έχουν επεξεργαστεί βαθύτερα, δεν ξέρεις καν πως σε οδηγούν να τις εκδηλώνεις…
Λαβε υποψη σου δε το ενδεχομενο, η ολη διαδικασια προσφορας του reiki απο σενα σε μενα, να ειναι μεσα στα πλαισια του Θειου Σχεδιου παντοτε, κατι που σου ειχα "αναθεσει" να μου θυμισεις για αυτη την εποχη.
Δεν υπάρχει θείκό σχέδιο που να με οδηγεί να δώσω ή να μην δώσω το ρέικι σε κάποιους ανθρώπους…Είναι αστείο και μόνο να το σκέφτεσαι…
Η προσφορά μου σε σένα είναι ίδια με την προσφορά μου σε κάθε άνθρωπο που την χρειάζεται…Αγνά και χωρίς καμία διεκδίκηση, όπως επίσης και χωρίς την αξία του σωτήρα κανενός, γιατί είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει, αφού γνωρίζω βαθιά και ουσιαστικά την αλληλεπίδραση μας, και εργάζομαι για την προσφορά μου και σε άλλο επιπεδο!!!
Και οπως εσυ ανακαλυψες οτι παντα ειχες το reiki ετσι κι εγω ανακαλυπτω σταδιακα, ειδικα μετα τον 3Α οτι παντοτε ημουν, ειμαι και θα ειμαι το reiki._
Μπορεί να ανακάλυψες ότι θέλεις και σε εξυπηρετεί στον δρόμο σου…
Μην ζητάς όμως να τα ενστερνίζονται και οι άλλοι!!!
Σου το είπα άλλωστε, μείνε σταθερά στην πορεία σου και μην ασχολείσαι με το πόσο σε αναγνωρίζουν οι άλλοι, γιατί αυτό προϋποθέτει διεκδίκηση….

Πρόσεχε μόνο τι εκδηλώνεις…Και όταν μπεις στο τόπικ που άνοιξες και διαβάσεις τις αντιδράσεις θα κατανοήσεις ότι ο λόγος σου είναι περιορισμένος σε σύστημα, κάτι που τους άλλους τους δεσμεύει για να σε νιώσουν βαθιά και αληθινά…

Επίσης πάψε να επαναλαμβάνεις ότι οι άλλοι είναι «υποχείρια» της δικής μου αλήθειας, γιατί τους προσβάλεις και αυτό δεν δηλώνει αγάπη!!!!

Οι διαδρομές μας, Ανδρέα, είναι διαφορετικές…δεν είμαι εγώ διαφορετική…Ενας άνθρωπος σαν και σένα είμαι, που απλά έτυχε να βρίσκομαι στο μονοπάτι λίγο περισσότερο από εσένα… Απλά!!! Δεν είναι παραπλάνηση, να δέχεσαι την διαδρομή του άλλου…παραπλάνηση είναι όταν καταλαβαίνεις την δική σου διαφορά μαζί του και να μην την αποδέχεσαι εσωτερικά…

Την «ιδέα» που έχεις για τον εαυτό σου, μπορείς μόνος σου να την αξιολογήσεις και δεν με ενδιαφέρει καθόλου εμένα να την αναλύσω…
Γιατί αν το έκανα, θα τρόμαζες με τις αλήθειες που θα άκουγες, πίστεψέ με!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εμένα το κείμενο που διάβασα μου φάνηκε πολύ όμορφο, τόσο αρμονικό.

Αν γίνεται θα ήθελα μια μικρή επέκταση εδω ΄
με την ανάληψη, σου εξηγώ ότι δεν είναι τίποτα άλλο από την δράση της ύπαρξης σε κάθε πεδίο μέσα στο ιερό «σώμα» του θεού και καμία σχέση δεν έχει με ό,τι η ανθρώπινη διαχωριστική λογική θεσμοθέτησε σαν ανάληψη…Αυτή η «πράξη» δεν ολοκληρώνει κανένα έργο, παρά μόνο αφήνει την ένωση να προκύψει χωρίς «περικοκλάδες»…

Δεν μπορώ να το νίωσω η να το οραματιστώ , οπως το υπόλοιπο...

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αετούλι μου, αποφεύγω να μιλάω για την ανάληψη, γιατί είναι ένα θέμα που έχει τόσο πολύ ταυτιστεί με την θεοποίηση του Ιησού και ορισμένων άλλων ανθρώπων, που δεν ξέρω αν έχει χώρο στην πραγματικότητά μας, έτσι απλά όπως θα το εξηγήσω…

Μέσα στα ψυχικά μας κύτταρα υπάρχουν και λειτουργούν οι μνήμες και τα πρότυπα που είναι αναπόφευκτα σε κάθε άνθρωπο, λόγω του συλλογικού ασυνείδητου αφ’ ενός, και των συναισθηματικών μας εκκρεμοτήτων που τα φέρνει η ψυχή μας σε κάθε ενσάρκωση για «επεξεργασία» αφ’ ετέρου…αυτά είναι και η μοναδική επήρεια με το κάρμα μας!!!

Στην εσωτερική διαδρομή, σκοπός είναι να απεγκλωβίσουμε από τα κύτταρα αυτές τις μνήμες και να τροφοδοτήσουμε με την ουσία, που θα την ονομάσω «φως», το «κρυφό» μέρός του dna μας, ώστε να «λάμψει» το ατομικό φως της ύπαρξης μας.

Η ένωση των δύο λεπτοφυέστερων πεδίων μας του νοητικού και του συναισθηματικού, μετά από τον καθαρισμό, προκύπτει μέσα σε ένα άλλο πεδίο φωτεινό, που εγώ το ένιωσα σαν φωτεινό σώμα…και έτσι το ονομάζω…

Με αυτό μπορείς να βρίσκεσαι σε όλα τα πεδία ύπαρξης, πάνω από το αστρικό και να αντλείς γνώσείς, να συνεργάζεσαι με οντότητες, να νιώθεις και να βιώνεις την ύπαρξή σου όχι μόνο σε ένα φυσικό σώμα, αλλά παντού, κάθε στιγμή…

Η εξέλιξη δεν σταματά με την δημιουργία αυτού του πεδίου σου, και είναι το ουσιαστικότερο βήμα της αυτοπραγμάτωσής μας μέσα στον φυσικό κόσμο.

Επειδή ακούγονται ίσως τραγικά όλα αυτά, και ίσως πολύ προσωπικά, ίσως ακόμη να μη γίνονται κατανοητά, γι’αυτό δεν μιλάω για την «πράξη» της ανάληψης, αλλά μπορώ να μιλήσω για την διαδρομή που οδηγεί σ’ αυτήν.

Είναι αυτή η εποχή που θα οδηγήσει πολλούς ανθρώπους σ’ αυτήν την «πράξη» φωτός και υπάρχει όλη η βοήθεια και συνεργασία γι’ αυτό!

Δεν ξέρω αν μπόρεσα να απλώσω λίγο τον οραματισμό σου για την σημασία της ανάληψης… :roll:

Η σημασία της δεν έχει να κάνει με το τέλος των ενσαρκώσεων, αλλά με το πέρασμα της συνειδητότητας στην Πέμπτη πνευματική διάσταση, όπου είναι η «κατοικία» του Ανώτερου Εαυτού μας και η δική μας επίσης (ένωση με πλήρη συνείδηση) !!! Από εκεί και πάνω αρχίζει η εξέλιξη να γίνεται όχι από σώμα σε σώμα, αλλά από «φως» σε «φως» και από «δόνηση» σε «δόνηση»…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστώ Βάσω. Κατάλαβα αρκετά , ανάλογως του που βρίσκομαι και ειμαι σίγουρη οτι αργότερα θα καταλαβαίνω περισσότερα..
Αυτο όμως που με ενθουσιάζει πιο πολύ δεν είναι το τι αντιλαμβάνομαι , οσο αυτό που αισθάνομαι...

Καληνύχτα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D

Και αυτό που αισθάνεσαι είναι και η αλήθεια της ψυχής σου!!!

Αυτό που αντιλαμβάνεσαι μπορείς και να το επεξεργαστείς και ίσως και να το τεκμηριώσεις με την λογική σου...

Αυτό ΄που αισθάνεσαι όμως, είναι ότι δεν περιέχει λογική, για την στιγμή που το βιώνεις...

Αυτή είναι και η εργασία μας... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

εγω παλι δεν καταλαβα λεξη... :oops: :oops:

ειδικα αυτο το "λεπτοφυέστερων πεδίων" !!!!

πρεπει να φτιαξω ενα λεξικο Βασως

:D

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”