ΣΩΤΗΡΑΣ & ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΖΩΗΣ!

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

ΣΩΤΗΡΑΣ & ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΖΩΗΣ!

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:Λυπαμαι κι εγω καλη μου που ξεχνας τους λογους σου :?
  • Δεν Χρειαζομαστε Σωτηρες Αλλά Ακτινοβολα Παραδειγματα Ζωης !
:D :!:
Δεν προσπαθει να πείσει τον οποινδήποτε
Δεν δημιουργεί οπαδους
Δεν εκφράζεται ως αυθεντία και αφηνει οσους την διαβαζουν στο ελεος των αναζητήσεων ΜΕ ΛΕΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ, αλλά διευκρινίζει,σου πιανει το χερι και σε ενδυναμωνει μεχρι να βρεις την δυναμη σου.
Δεν ειναι δασκάλα και εχει πληθος μαθητές,δημιουργεί δασκαλους όπως εκεινη.
Δεν κομπαζει αλλά εκπεμπει.
Δεν την ακολουθεί κανείς απλά ολοι ΦΩΤΙΖΟΝΤΑΙ απο κείνη μεχρι να τους δωσει να καταλαβουν οτι ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ κι ότιΟΤΙ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!

Δεν γινεται ανάγκη!
Δεν γίνεται εξάρτηση!
Δεν πληρώνεται!
ΑΠΕΞΑΡΤΟΠΟΙΕΙ !
ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙ!
ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ!
ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΕΊ!
ΓΑΛΗΝΕΥΕΙ!
ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ!
ΕΝΔΥΝΑΜΩΝΕΙ!
ΦΩΤΙΖΕΙ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Κανείς δεν μπορεί να αυτοκληθεί Σωτήρας αν εγώ δεν έχω αυτοκληθεί πρώτα Οπαδός....
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

...ΣΕ συνέχεια των όσων έγραψε η Βάσω γιατί νοιώθω βαθιά το δίκαιο της θέλω να προσθέσω πως ο Ιησούς βρίσκεται παντού δίπλα μας, μέσα μας, σε κάθε σωματική και αιθερική μας υπόσταση.

Είναι η ίδια η έννοια της αγάπης που πασχίζουμε να κατανοήσουμε και ο κάθε ένας μας την μεταφέρει και την μεταλλάσσει με τον τρόπο του.

Υπάρχει όμως μια αγάπη μεγαλύτερη. Μια αγάπη εντολή που θα φέρει αρμονία στον κόσμο και ειρήνη ανάμεσα στα έθνη.
Αυτή η εντολή είναι η επίγνωση της μύησης μας στην αγάπη. Την υπέρτατη στιγμή που κατορτθώνουμε και υψωνόμαστε πάνω από τα πράγματα:
" Αγαπάτε αυτούς που δεν καταλαβαίνετε, όσο αγαπάτε τον φωτεινό σας εαυτό"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Yπομονή που την έχεις!!!!!!!!!!
Και τι θα κανεις μεχρι τότε καλε......... :shock:
Την "κανεις" κοινως έ;χεχε

Οχι οχι εχω έμπνευση απλώς την Σκαπ-ουλαρές :lol: :lol:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά, δεν ξέρω τις μεταξύ σας σχέσεις , αλλά θα ήθελα να πω , οτι διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν στις ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ...ΚΛΠ , δεν ενιωσα καθόλου όμορφα. Η δυσαρμονία είναι εντονα εμφανής.

Ελεύθερο φόρουμ είναι και ο καθένας, μπορεί να εκφράζεται, οπως εκείνος πιστεύει.
Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν κάποιοι που δεν ακολουθούν μια συγκεκριμμένη θρησκεία και τους κανόνες της και κάποιοι άλλοι που αυτό επιθυμούν και πράττουν.
Ο δρόμος του καθενός περνάει απο αυτά που η δική του ψυχή αναζητά.

Είμαι εντελώς αντίθετη με τους χαρακτηρισμούς προς κάθε κατεύθυνση. Το γεγονός οτι εγω δεν πρόσκειμαι σε κάποια γνωστή θρησκεία αλλά εχω ενα δικό μου ''κατασκεύασμα'' δεν σημαίνει οτι δεν θα δεχθώ αυτή του άλλου και οτι αυτός νομίζει.

Οπως εγω προβάλλω την δική μου άποψη, με την ίδια θέρμη και πάθος , μπορεί να προβάλλει και ο άλλος την δικη του.

Τα μυστήρια κατα την γνώμη μου εχουν ενα πολυ πιο βαθυ νόημα απο αυτό που τους εχει αποδωθεί και δεν απευθύνονται στα στοιχειακά που αποτελούν την προσωπικότητα μας αλλά στο Θεικό κόμματι που όλοι περιέχουμε και που αδυνατούμε να δούμε πίσω απο το πέπλο των εμπειριών μας.

Δεν Χρειαζομαστε Σωτηρες Αλλά Ακτινοβολα Παραδειγματα Ζωης !

Δεν υπαρχουν σωτήρες , παρά άνθρωποι που επειδή είναι ακέραιοι και μπορούν να αγαπάνε, δίνουν στους άλλους το έναυσμα για ατομική εργασία.
Η έννοια << ακτινοβόλο παράδειγμα>> μπορεί να εχει πολλές ερμηνείες αναλόγως του τι θεωρεί ο καθένας σαν τέτοιο.
Αρα ούτε και αυτό υπάρχει αντικειμενικά.
Συνήθως εχουμε στο μυαλό μας μια ιδεατή κατάσταση την οποία προσπαθούμε να προσεγγίσουμε και όποτε βλέπουμε κάποιον που είναι πιο κοντά σε αυτήν τον θεωρουμε ''φωτεινό''.
Ομως αυτός ο συσχετισμός είναι υποκειμενικός και δεν καλύπτει όλο το φασμα της εξέλιξης παρα μόνο το δικό μας.

Παραμένει , πάλι μια μορφή σύγκρισης και προακατάλληψης.
ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!
Πιθανώς να μπορούν όλοι αλλά ισως και να μην τους χρειάζεται το ίδιο με κάποιον άλλο.

Σκέψεις....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aετέ μου σωστά τα λες...

Φυσικά και μπορεί κανείς, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, να έχει την δική του ακέραιη διαδρομή και να την ακολουθεί μέχρι τελικής "πτώσεως"...

Διάβασα όμως και ξαναδιάβασα τα ποστ μου, και δεν είδα πουθενά, να αναφέρομαι στην θρησκεία...

Θεωρώ άδίκη την επίθεση του αγαπητού Σκαπανέα και δεν θα απαντήσω ξανά επ' αυτού...
Η δική μου "κριτική" αναφερόταν στο καθεστώς που επικρατεί μέσα στην εκκλησία και αυτό δεν είναι κριτική της θρησκείας, αλλά αυτών που την εκπροσωπούν και την "πλασάρουν"...

Από πότε οι εκπρόσωποι αντιπροσωπεύουν τον θεό, την θρησκεία και τα μυστήριά της? Ποιός τους διόρισε? Και αν τους διόρισε κάποιος, είναι το ίδιο άχρηστος μ' αυτούς, να στηρίξει ένα εσωτερικό "οικοδόμημα", που λέγεται Εαυτός, θεός, πίστη, αγάπη και ότι άλλο ιερό υπάρχει σαν αλήθεια μέσα μου!!!!

Φυσικά και ο καθένας εδώ μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...
Το ίδιο όμως ελεύθερη με τον καθένα, είμαι κι εγώ να λέω και να μοιράζομαι αυτό που πιστεύω...

Η προσωπική επίθεση είναι για μένα επιεικώς απαράδεκτη...
Γιατί χαρακτηρίζεται από ελλειπή κριτήρια και ασχετοσύνη!!!

Δεν κάνουν την θρησκεία, οι παπάδες, γιατί κανένας τους δεν μπόρεσε να μου απαντήσει στα μεγάλα εσωτερικά μου ερωτήματα...

Η κριτική για την θρησκεία, από που ενεφάνη?

Εκτός κι αν νομίζει κανείς ότι ο Ιησούς αντιπροσωπεύεται μόνο από μια χούφτα ρασοφόρους!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πιθανώς να μπορούν όλοι αλλά ισως και να μην τους χρειάζεται το ίδιο με κάποιον άλλο.
όσο για το αν τους χρειάζεται, αυτό που μπορεί ένας, νομίζω ότι η πραγματικότητα γύρω σου, μάλλον αφαιρεί το ίσως...

Γιατί αν ένας μπόρεσε αυτήν την πραγματικότητα να την κάνει ζωή, τότε ναι, μπορούν όλοι...Και αυτό τους χρειάζεται, για να νιώσουν κατ' αρχήν ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Αυτό που δεν τους χρειάζεται σίγουρα, είναι ο χειρισμός, η επιβολή και η κριτική! Η ζωή όμως, τους χρειάζεται, να είσαι σίγουρη!!!

Εκτός κι αν θεωρείς ζωή, αυτό που συμβαίνει γύρω μας!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

εντάξει όλοι εσείς με τα ρεικι και δεν ξέρω τι άλλο ξέρετε καλύτερα
εγώ δεν σκαμπάζω και πολλά
Αλλά λέω..
Εάν ήμουν στην θέση της Vaso

-όταν ηρεμούσα θα σκεφτόμουν ότι δεν υφίσταται ουδεμία αδικία

-θα διάβαζα ξανά και ξανά τα ακόλουθα
«Και μεταξύ μας, δεν θέλω να εξαπλώσω καμία μου ιδέα...ΕΣΥ ΗΡΘΕΣ ΣΕ ΜΕΝΑ, δεν σε τράβηξα εγώ... Εγώ απλά ΕΙΜΑΙ εδώ...
Εσύ που είσαι?»
«Πόσο μου τους θυμίζεις...»

και θα προσπαθούσα για μεγαλύτερη κατανόηση και ότι προλάβω να μετριάσω

-θα διάβαζα επίσης το ακόλουθο
«Η δική μου "κριτική" αναφερόταν στο καθεστώς που επικρατεί μέσα στην εκκλησία και αυτό δεν είναι κριτική της θρησκείας, αλλά αυτών που την εκπροσωπούν και την "πλασάρουν"...»
που ξεκάθαρα παραδέχομαι ότι είναι κριτική και θα σκεφτόμουν το
«Μη κρίνετε, ίνα μη κριθείτε……………………….
υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ του οφθαλμού σου, και μετά διαβλέψεις εκβάλειν το κάρφος εκ του οφθαλμού του αδελφού σου»

-θα σκεφτόμουν ξανά και ξανά την σύνδεσή μου με τον άνθρωπο διαβάζοντας το παρακάτω
«Θεωρώ άδίκη την επίθεση του αγαπητού Σκαπανέα»
επίθεση, επίθεση, επίθεση……………..
ποια επίθεση?
Την άποψη

- θα διάβαζα ξανά το παρακάτω
«Η προσωπική επίθεση είναι για μένα επιεικώς απαράδεκτη...
Γιατί χαρακτηρίζεται από ελλειπή κριτήρια και ασχετοσύνη!!!»

αυτός άσχετος εγώ σχετικός
ποιος το λέει?
Μα φυσικά εγώ!!!
«πολλοί ερούσι μοι εν εκείνη τη ημέρα, Κύριε Κύριε, ου τω σω ονόματι προεφητεύσαμεν, και τω σω ονόματι δαιμόνια εξεβάλομεν, και τω σω ονόματι δυνάμεις πολλές εποιήσαμεν και τότε ομολογήσω αυτοίς ότι ουδέποτε έγνων υμάς, αποχωρείτε απ΄εμού οι εργαζόμενοι την ανομίαν.»

και να με συγχωρείτε κιόλας που μπαίνω στα πόδια σας
είπα να πω και εγω δυο λόγια, σαν να έχει τα δίκια του τούτο το παιδί ο Σκαπ-whatever...
με βοήθησε και ένας φίλος με κάποια πράγματα
αυτά από την καινή διαθήκη

και γεια σας
δεν χαιρέτησα στην αρχή
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σχτικός ή άσχετος εκεινο που παρατηρώ ειναι οτι ήξερες που να διαβαζεις και που να απαντήσεις.Συνηθως άμα μπαινεις σε ενα καινουργιο φορουμ "ψαχνεσαι".Εσύ σαν σταλτος "σχετικος" μου φαινεσαι.ΑΠο το συμπαν σταλτος εννοώ.Κι επειδη εγω ακόμα δεν εχω φτασει στην "φωτιση"θα σου πω το καλως ήρθες οπως το ξερω στο χωριο μου ,Ειναι ανθρωπινο
και συνεδεει την ψυχη μου και την υλη μου .......είχαμε χύμα μας ήλθαν και τσουβαλάτα!
ΣΥνέχισε για και τα χύμα και τα στουβλατα ειναι ΤΟ ξεκαθαρισμα.Τιποτα τυχαίο!
Καλλιοπη!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες fab1612, φορτσάτος, φορτσάτος, για να βάλεις τα πράγματα στην θέση τους...

Πες μια καλημέρα χριστιανέ...

πες μας ένα γειά...

και μετά βουτάς στα βαθιά...


Κοίτα, δεν έχω όρεξη, ούτε την καινή διαθήκη να ανοίξω, ούτε να συνεχίσω αυτό το γελείο θέμα...

Αν θέλεις να μιλήσουμε για το ρέικι, καλώς όρισες!

Για να μιλήσω για την θρησκεία, χρειάζομαι περισσότερη οικειότητα και εσένα δεν σε ξέρω...

Αν θέλεις λοιπόν "αποκαλύψου"... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Καλλιοπη τι να ξέρω
είδα που το γράφατε

«Παιδιά, δεν ξέρω τις μεταξύ σας σχέσεις , αλλά θα ήθελα να πω , οτι διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν στις ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ...ΚΛΠ , δεν ενιωσα καθόλου όμορφα. Η δυσαρμονία είναι εντονα εμφανής.»

ναι από το σύημπαν σταλτός είμαι :lol: :lol:
ο φίλος μου λέει πάντα, έχε εμπιστοσύνη στο σύμπαν
κάτι τέτοιο

ευχαριστώ για το καλώς ήρθες :D


Vaso δεν θέλω να βάλω τίποτα στη θέση τους, όλα είναι ok
Ούτε για την θρησκεία μιλάω

Νόμιζα ότι μίλαγα για το ρεικι όπως το λέτε εσείς
Είδα που λέτε για εσωτερική γαλήνη και ηρεμία
σκέψεις και συναισθήματα που μας εμποδίζουν να αντιληφθούμε την αληθινή μας ουσία

Είπα να δω τι λέτε
να δω εάν αυτό που λέτε το κάνετε, μπήκα στο φορουμ
Και να με συγχωρείτε
Δεν ανακατεύομαι

Εντάξει καταλαβαίνω
’λλο η θεωρία άλλο η πράξη, δύσκολα γίνονται….

Ε΄ίπα γεια, είχα ξεχάσει να πω στην αρχή
Τι είναι το αποκαλύψου, δε καταλαβαίνω
Πρέπει να μη γράφω από την αρχή?

ευχαριστώ για το καλώς ήρθες :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

«Παιδιά, δεν ξέρω τις μεταξύ σας σχέσεις , αλλά θα ήθελα να πω , οτι διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν στις ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ...ΚΛΠ , δεν ενιωσα καθόλου όμορφα. Η δυσαρμονία είναι εντονα εμφανής.»

Μα το επιβεβαιώνεις ότι εισαι θεόσταλτος!
Τι αλλο θα μπορουσες να επισημανεις μεσα στο φορουμ αν μη τι αλλο την δυσαρμονία!!!!!!!!!!!!

Τουλάχιστον ο αετος εχει δει και την αρμονία!!!!!!!!!

Αλλά αγαπητε μου θα επαναλαβω ότι, νομιζουμε οτι πιστεύουμε αυτο που βλεπουμε..... η αληθεια όμως ειναι ότι βλεπουμε αυτο που πιστέυουμε!

Και παλι καλως ηρθες!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 14 Ιούλ 2008 7:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

fab1612
«Παιδιά, δεν ξέρω τις μεταξύ σας σχέσεις , αλλά θα ήθελα να πω , οτι διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν στις ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ...ΚΛΠ , δεν ενιωσα καθόλου όμορφα. Η δυσαρμονία είναι εντονα εμφανής.»
Καλως Ήρθες και από μένα.
Είμαστε μια μεγαλή και δεμένη Οικογένεια (με απ΄όλα )
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

fab161, είσαι αγόρι ή κορίτσι?

Φαίνεσαι να μας γνωρίζεις καλά! Καλλιόπη??? γιατί όχι γαλάζια σφαίρα???

Θα θέλαμε κι εμείς να σε γνωρίσουμε...Να μην μιλάμε πίσω από "τοίχους"...

Ξέρεις, το χτίσιμο εμποδίζει και την γαλήνη των λόγων και την εσωτερική αγάπη, να φτάσει στα αυτιά!

Ο Σκαπανέας που δείχνεις να είσαι ο μόνος που τον καταλαβαίνεις...νιώθει την αγάπη εδώ μέσα, ακόμα και μέσα από την διαφωνία μας!!
Εσύ ακόμα αμφιβάλεις, γιατί βαδίζεις πάνω στα πρότυπα του τύπου...η γαλήνη σε καθιστά φυτό!!! Δεν προβάλλεις καμία αντίσταση, γυρνάς και το άλλο μάγουλο για να σε χαστουκίσουν...κλπ κλπ :roll:

Δεν είμαστε φυτά εδώ μέσα...Μια περιήγηση να κάνεις θα διαπιστώσεις ότι είμαστε ολοζώντανοι...Η γαλήνη που σε έκανε να μπεις στο φόρουμ δεν κρύβεται πίσω από την πλασματική αρμονία...

Κρύβεται πίσω από την αγάπη που ΖΕΙ, απλά, ακόμα και μέσα στην δυσαρμονία της...

Ποιός αλήθεια σου είπε, ότι με το ρέικι γίνεσαι φυτό? Αλήθεια... :roll:

Και ποιός σου είπε ότι με το ρέικι απλά γίνεσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

Για έλα στα βαθύτερα επίπεδα, αν θέλεις, να νιώσεις την εσωτερική γαλήνη...και να νιώσεις και την αλήθεια του ρέικι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”