ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΑΦΗΝΟΜΑΙ"...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΑΦΗΝΟΜΑΙ"...

Δημοσίευση από Vasoula »

Kάποια αγαπημένη φίλη με ρώτησε… «άφημα…θέλω να νιώσω τι είναι»

Και όπως κάνω πάντα, όταν με ρωτάνε για βαθύτερες εξηγήσεις «αφέθηκα» να συμβεί…

Πριν χρόνια, όταν η επιθυμία μου γινόταν βασανιστική, όταν δεν έβρισκε ανταπόκριση στο είναι μου, η πραγματικότητά μου ήταν δύσκολη.
Κάθε γεγονός που μου συνέβαινε ήταν για μένα ένα δράμα, που με έφερνε ξανά και ξανά στο υπόγειο, για να ανακαλύψω την δυστυχία και την μοναξιά που μου προκάλεσε το γεγονός.

Ο ρόλος μου στην φυσική μου ζωή, είχε γίνει εξουσιαστικός και έπαιζα, χωρίς να το θέλω, το δράμα μιας ιστορίας που δεν ήταν δική μου.

Αναζητούσα βίαιες λύσεις και η συνείδηση τάραζε την ψυχή μου!

Το μήνυμα που έπαιρνα τότε ήταν «αφέσου»…
Αχ, πώς να το κάνω, τι σημαίνει? Πώς να ηρεμήσω τον νου μου, που ζητούσε κυριαρχία και έβγαζε την δύναμη μέσα από χειριστικές σκέψεις…

Είναι αυτή η λεπτή ισορροπία, μεταξύ του είμαι και του ΕΙΜΑΙ…μεταξύ του ζω και του ΖΩ…μεταξύ της γνώσης και της επίγνωσης…

Το άφημα μπορεί να μεταφραστεί σε αδιαφορία…Αφέσου στην ροή, είναι εντολή για τον νου μας που αρχίζει να αδρανεί και να μην μπορεί να επεξεργαστεί τις πληροφορίες που του δίνονται από το συναίσθημα.
΄Ετσι αποκόπτεται από αυτό και οι εμπειρίες δεν μπορούν να αφομοιωθούν.

Νοητικά και συναισθηματικά υπάρχει απόκλιση!
Τα επίπεδα μας δεν συνεργάζονται, αλλά το καθένα τραβά την δική του πορεία και γι’ αυτό προκύπτει πόνος που δεν έχει «λογική»…΄Όπως και σκέψη που δεν έχει «αίσθημα»…

Η ένωση με το πνευματικό μας σώμα είναι καταλυτική γι’ αυτήν την συνεργασία. Αλλιώς η «εργασία» που κάνουμε με το ένα ή το άλλο επίπεδό μας, δεν έχει ουσιαστική ανταπόκριση στην ψυχή μας.

Οι «συναισθηματικοί» τύποι βιώνουν πόνο χωρίς λογική, οι «νοητικοί» τύποι σκέπτονται και απορρίπτουν τον πόνο, γιατί δεν μπορούν να τον νιώσουν...

Στο απλό νοητικό μας επίπεδο, η ζωή είναι έλεγχος, για να μην την χάσουμε
Στο απλό συναισθηματικό μας επίπεδο, η ζωή είναι χειρισμός γιατί την φοβόμαστε…

Το πνευματικό μας επίπεδο περιέχει την ενωτική ουσία του φωτός, που φέρνει την σύμπλευση των δύο παρακάτω πεδίων και εδώ έχει μεγάλη αξία η πνευματική ενέργεια του ρέικι (ή όπως αλλιώς ονομάζεται από τον καθένα μας)

Το άφημα δεν είναι αδιαφορία για τα γεγονότα που μας συμβαίνουν, αποδεχόμενοι αυτά…
Το άφημα είναι η συναίσθηση των επιπέδων μας και το πώς αυτά φωτίζονται από το πνεύμα μας, ώστε να γνωρίζουμε τι νιώθουμε.

Η συνείδηση δεν παραμένει στατικά στο εμπόδιο. Το επεξεργάζεται με συνέπεια εκμεταλλευόμενη και τα τρία επίπεδά της, και αυτό την διευρύνει ολοένα και περισσότερο και την κάνει να πηγαίνει σε βάθος…εκεί που βρίσκεται η ψυχή μας, και αρχίζει να «γκρεμίζει» τοίχους για να την νιώσει…

Η ψυχή γνωρίζει πώς να ΖΗΣΕΙ. Πώς να σκέφτεται, πώς να αισθάνεται, πώς να ενώνεται με την αρχική της ουσία, το πνεύμα της! Θυμάται το σχέδιο του θεού…θυμάται τον σκοπό της, τον πόνο που είχε εισπράξει με την απομόνωσή της και τι σημαίνει δυαδισμός!
Εχει την γνώση για το δίπολο που ήρθε να μετουσιώσει σε ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ

Η συνείδηση δεν είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, αλλά ο συνεργάτης της στην εξερεύνηση του υλικού πεδίου, γιατί χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσε να επιβιώσει…
Αυτή η γνώση μεταβιβάζεται και στην συνείδηση που αφήνεται στο ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ!!! Εγώ ειμαι το αμάξι και εσύ ο οδηγός…ΜΑΖΙ αποτελούμε το ΟΧΗΜΑ του πνεύματος. Mαζί ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, και ΤΟ ΦΩΣ μας, δεν χρειάζεται χειρισμό, εξάρτηση, έλεγχο, γιατί δεν φοβάται να ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ…

΄Ισως έφτασα στο τέλος! Μα δεν είναι τέλος, παρά μόνο η αρχή…
Η αρχή της ζωής που δεν έχει όρια γιατί δεν φοβάται…
Η αρχή ενός ενσυνείδητου όντος, που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Η αρχή ενός φωτεινού όντος, που απλά ΕΙΝΑΙ

Και το υλικό πεδίο, είναι ένα μέρος της εκδήλωσης, μέσα στην διάνοια του θεού, μέσα σ’ έναν διπολικό κόσμο, που δεν αποτελεί πια εμπόδιο, αλλά μετουσίωση του «κακού» στην καρδιά του θεού….
:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποση ώρα εχω ν αοσυ πω ότι σε αγαπαωωωωωωωωωω
Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ακριβώς μία ωρα...άντε άργησες!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γράφω στην Ευη..........
η αγαπη μεταλαμπαδευεται!Νοιωθω να θελω να το καταθεσω εδω αυτην την στγμη.Γιατι μονο με την αγαπη μπορείς να φωτισεις τα σκοταδια κιοχι με την γνωση.
Σας αγαπω ολους πολυυυυυυυυυ!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Χωρίς την βαθειά επίγνωση, δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ποιοί είμαστε.
Χωρίς αυτή μιλάμε για τυφλή πίστη, που μας κρατά δέσμιους.
Μόνο με την γνώση, μπορούμε να επιτρέψουμε στην αγάπη να εισέλθει.
Και φυσικά, δεν μιλάω για την γνώση των άλλων.
Για αυτά που επιτρέψαμε να πιστεύουμε και να τα θεωρούμε δικά μας χωρίς ποτέ να τα αμφισβητήσουμε.
Μιλάω για την γνώση που πηγάζει από μέσα μας. Που έχει κατακτηθεί με το βίωμα...

Και όπως λέει το τραγουδάκι...
"Love is in the air...
everywhere I look around..."

φιλάκια
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα ήθελα να καταθέσω μια άποψη, σχετικά με την έννοια του << αφήνομαι >> όπως την αντιλαμβάνομαι αυτή την εποχή.
Είναι μια εννοια που μπορεί να εξηγηθεί με πολλούς τρόπους , αναλόγως του ''μεταφραστή''.

Λέει εδω η Βάσω

Το άφημα δεν είναι αδιαφορία για τα γεγονότα που μας συμβαίνουν, αποδεχόμενοι αυτά…
Το άφημα είναι η συναίσθηση των επιπέδων μας και το πώς αυτά φωτίζονται από το πνεύμα μας, ώστε να γνωρίζουμε τι νιώθουμε.


Για μενα όλο το νόημα του αφήνομαι είναι εδω πέρα και θα επιχειρήσω να το αναλύσω ....

Δεν μπορούμε να βαδίζουμε χωρίς κανένα σκοπό και πρόγραμμα, ουτε είναι εφικτό να παρατάμε τις υποχρεώσεις μας και τα δικαιώματα μας σε ενα υπερβατικό όν που καμία δουλειά δεν εχει με αυτά.
Ο απώτερος σκοπός κάθε όντος είναι να ζήσει αλλά του ανθρώπου εκτός απο αυτόν , είναι να ζήσει ευτυχισμένος και εποικοδομητικά.
Ανεξάρτητα του αν για αυτή την διαδικασία στρεφόμαστε στην ύλη , στο πνεύμα η και στα δύο, το βέβαιο είναι οτι υπάρχει ενας στόχος και ενα αποτέλεσμα στο οποίο προσδοκούμε να φτάσουμε..
Είναι αυταπάτη να νομίζουμε οτι βαδίζουμε σαν φτερά στον άνεμο, και να λέμε οτι με αυτό τον τρόπο εχουμε αφεθεί....την ίδια στιγμή που ''σχιζόμαστε'' να μάθουμε , να ερευνήσουμε και να γνωρίσουμε τον εαυτό μας... την σχέση του με το σύμπαν κλπ.

Γιατί? Εχει αναρρωτηθεί κανείς γιατί το κάνει ? Γιατί παιδεύεται....γιατί πονάει...γιατί αναζητά....?
Εχουμε σκεφτεί τι ειναι αυτό που αποκαλούμε ενωση με την ψυχή μας η Θεώση κλπ?

Δεν ειναι όλα αυτά ενας σκοπός και μάλιστα , ο πιο δύσκολος και πιο υψηλός που υπάρχει?
Αρα και σκοπό εχουμε και πρόγραμμα εχουμε και μάλιστα πειθαρχούμε σε αυτά και όλο και περισσότερο όσο περνάει ο καιρός διότι ετσι μπορούμε να είμαστε εμείς οι κυριάρχοι του εαυτού μας [ και κατ επέκταση της χαράς μας] και οχι οι καταστάσεις και τα παροδικά συναισθήματα.

Αφήνομαι , δεν σημαίνει , παραδίδομαι σε παρορμητισμούς η σε ενα χείμαρο συναισθημάτων και τον βιώνω , χωρίς έλεγχο και οπου πάει... Δεν σημαίνει οτι δεν κάνω καμία ενέργεια για να δημιουργήσω αυτό που θέλω...
Σημαίνει αυτό που λέει και η παραπάνω πρόταση

<<Το άφημα είναι η συναίσθηση των επιπέδων μας και το πώς αυτά φωτίζονται από το πνεύμα μας, ώστε να γνωρίζουμε τι νιώθουμε>>

Δλδ , δεν ''κόβω'' το συναίσθημα , ουτε το ''περνάω στο κενό'' αλλά το αφου το νιώσω, το επεξεργάζομαι και ψάχνω να βρώ τι είναι μαζί του και πίσω του.

Θα πρέπει να προσθέσω οτι αυτη η διαδικασία είναι η πιο επίπονη και αργή [ αρχικα] που υπάρχει, εν αντιθέσει με κάποια άλλα συστήματα που αντί για την ανάλυση , προτείνουν την κατεύθυνση του συναισθήματος και της σκέψης προς οτι θετικότερο και αγνότερο γίνεται.
Αυτό μπορεί να γίνει [ κατα την γνώμη μου] αλλά είναι το δεύτερο στάδιο , μετα απο αυτό που συζητάμε εδω.
Δλδ πρώτα είναι αναγκαία η παρατήρηση και η ανάλυση και επεται μετα ούτως η άλλως η θετικότητα και η αγάπη ,αφου ήδη θα εχουμε καταλλήξει μόνοι μας σε αυτά...θα είναι δικά μας πλέον και οχι αποτέλεσμα κανόνων.

Ο αγαπημένος μου Κρισναμούρτι είναι ισως ο πιο ενθερμος υποστηρικτής του ''αφηματος''..σχεδόν παντου γι αυτό αναφέρει....
πράγμα που υπάρχει και σε άλλα γνωστά κείμενα που προτρέπουν να γίνουμε σαν τα παιδιά κλπ αλλά αλλο να αφηνόμαστε στην συνειδηση μας [ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ] και αλλο να αφηνόμαστε στα ενστικτα μας και αυτά να τα λέμε ''εαυτό''.
Μέχρι να είμαστε όσο πιο συνειδητοί και καθαροί γίνεται , ισως θα πρέπει να εξετάζουμε τα ''αφήματα'' του πνευματος μας και απο την υλική και λογική πλευρά τους.
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Καθισμενος σιωπηλα, χωρις να κανεις ''τιποτα''.
Η ανοιξη ερχεται και το χορταρι μεγαλωνει απο μονο του !

..ενα ποιημα ΖΕΝ.
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Είναι τόσο συγχρονική η ανάδυση αυτού του θέματος για μένα!! :x @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

@};- :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Διάβασα αρκετες φορες το thread ώστε να μπορέσω να κατανοήσω νοητικά τουλαχιστον το μήνυμα..
Εκει που εχω μπερδευτει ειναι στο οτι θελω να μαθω για διαφορες
νοητικου συναισθηματικου και πνευματικου πεδίου!

Πως μπορω να δουλέψω με το πνεύμα ; Πως συγκλίνουν αυτα τα δύο;
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασουλα ,αυτο το διαστημα προσπαθω να μαθω πως να γινω κυριαρχος των σκεψεων μου ..
ποσο κοντινη ειναι η σχεση του αφηνομαι και του κυριαρχω
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, συνήθως κυριαρχούν τα συναισθήματα και μάλιστα τα μη συνειδητά... Οι σκέψεις τα ακολουθούν...

Οταν πχ. φοβάσαι, όταν είσαι ερωτευμένη, όταν έχεις θυμό...
Οι σκέψεις δεν ελέγχονται, ούτε μπορείς να κυριαρχήσεις στο νου που ακολουθεί το συναίσθημα.

Το καλύτερο είναι να παρατηρείς τα συναισθήματα που αναδύονται μέσα από τις σκέψεις, μέχρι να μπορέσεις να τα φέρεις με αρμονία στην συνείδησή σου και να τα εντάξεις σε ένα πνευματικό σύνολο αιτίας και αποτελέσματος.

Το να αφεθείς, χωρίς εμπιστοσύνη, είναι μάλλον ακατόρθωτο...
Το να κυριαρχήσεις πάλι, χωρίς θεία δύναμη, είναι μάλλον ανούσιο...

΄Εχει μεγάλη σημασία το να αναπτύξεις την θέληση να "εμπλακείς" στην διαδικασία της ζωής σου, περισσότερο συνειδητά...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

θελω να μαθω να μετατρεπω τις αρνητικες σκεψεις σε θετικες.Αυτο ενοουσα κυριαρχος των σκεψεων μου.

Η εμπειρια των 13 χρονων αρνητικων σκεψεων με εφερε στη θεση να πω οτι <οι σκεψεις μας ,καθοριζουν το μελλον μας>.Με τον τροπο που σκεφτομουν και σκεφτομαι ,τι αλλο θα ειχα απο μια μιζερη ζωη....

Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα..... :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για όλους έρχεται η σημαντική στιγμή, Μαράκι! >:d<

Και τώρα με βοήθησες με αυτά που λες, να προχωρήσω σ΄ αυτό που μου ζήτησες!
Και άμεσα μάλιστα! :x :x :x

Μέχρι τώρα δεν μπορούσα! :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”