Και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ , ξεκινάει από::::: ΤΩΡΑ!!!

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ , ξεκινάει από::::: ΤΩΡΑ!!!

Δημοσίευση από Danielli »

Κάθε μέρα καταλαβαίνω΄πόσα πράγματα έχω μάθει να κάνω μηχανικά, χωρίς να ξέρω άλλο τρόπο....
Με μεγάλη προσκόλληση επαναλαμβάνω ίδιες συνήθειες, ίδιες συμπεριφορές, την ίδια νοοτροπία.
Εχω εντοπίσει δεκάδες στον Εαυτό μου, μικρά, μικρά καθημερινά.
Μικρά κολλήματα, μεγάλα βαρύδια όμως , που αφαιρούν την ελευθερία στη βούληση, στην επιθυμία, την ποικιλία, την ανάγκη, στη δόνηση του φυσικού σώματος.
Ελπίζω να χρειάζεται ενας χώρος να μοιραζόμαστε όποια εμμονή πετάμε από πάνω μας ή ό'τι μας κάνει πιό ελέυθερους και μέσα απ΄το διάλογο να κοιτάξουμε κατάματα αυτά που είμαστε πολύ κοντά να δούμε! :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Christina

Δημοσίευση από Christina »

σε ευχαριστώ δυνατά και φωναχτά

και σε ευχαριστώ σιωπηλά μέσα μου βαθιά γι αυτήν σου την σκέψη.

ελευθερία και τοα αγαπημένο θέμα όλων.
εδώ αγαπητή Ντανυ αφήνουμε εικόνες παρωχημένες και σκουπίδια του παρελθόντος.

επέτρεψε μου να πω Π Ο Λ Λ Α χωρίς να γράψω τίποτα αγαπημένη Ντάνυ θελοντας να αποφύγω την αστοχία της έντασης που νιώθω για αυτό το θέμα.

Να κλείσω τα μάτια και με κάθε αίσθηση να απελευθερώσω την βαριά νύχτα που πέρασε από μέσα μου.

ε λ ε υ θ ε ρ η ανάσα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ισως ακριβώς γιαυτό δεν συνέχισα το θέμα....
Η απελευθέρωση μας , έχει ήδη ξεκινήσει σε κάθε τόπικ σε κάθε προβληματισμό , στον καθένα από εμάς μέσα σολοκληρο το φόρουμ.
Είχα τη διάθεση να μιλήσω , για την απελευθέρωση των κυττάρων μου από τη μούργα, από τη βρωμιά της ζήλιας ,του φθόνου, της απαξίας μου.Ακόμα και απ΄το λίπος απαλλάχθηκα ενώ τρώω σαν βόδι.
Την απελευθέρωση από συγκεκριμένες συνήθειες οπως να τρώω το παγωτό μου στο ίδιο μπολάκι, ή να δεσμέυω σε καλούπια την παραμικρή μου συνήθεια.
Να μην παίρνω ποτέ την απόφαση αν θέλω να κρατήσω ρούχα που δεν έχω βάλει 4 χρόνια, αν θέλω να κρατήσω επαφή ή να συνεργάζομαι με ανθρώπους που κριτικάρουν κακόβουλα 20 χρόνια και ακόμα περιμένω να αλλάξουν μόνοι τους, να σκέφτωμαι να μιλήσω ΕΛΕΥΘΕΡΑ για αδικία που έγινε εις βάρος μου 5 μήνες και όταν το κάνω , το timing είναι τελέιως άκαιρο, χάνω το δίκιο μου ή κανένας δεν θυμάται τίποτα , εκτός από μένα!!!

Γιαυτό Χριστινούλα φτάσαμε εδώ, για να ελευθερώσουμε Εμας και κάθε δεσμοφύλακα μας, κάθε λεπτό και να επιλέξουμε την ελευθερία της σκέψης , της πράξης, της Θεικής συγχρονικότητας ωστε να δούμε τι έχει αυτό να μας φέρει, χωρίς εμμονές και απαιτήσεις....

ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩΩ!!!!
:lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μεγαλύτερη ελευθερία που μπορεί να κερδίσεις στην πορεία σου, είναι να μην ντρέπεσαι για όσα έχεις κάνει!
Να μην τα κρίνεις και να μην τα πετάς!
Είναι η ζωή σου, η εμπειρία σου, έστω κι αν τα πρότυπα σου επιβάλλουν ότι είναι μη αποδεκτή εμπειριά...

Δεν υπάρχουν αποδεκτά και μη αποδεκτά!
Υπάρχει μόνο εξέλιξη και αν την ακολουθείς, φτάνεις στην ελευθερία χωρίς ενοχές...

Οι άνθρωποι, δυστυχώς, προσπαθούν να θάψουν το "ζώο" μέσα τους, προτού καν το γνωρίσουν!

Κι όμως αυτή η γνωριμία είναι η αιώνια συμφιλίωση του θεϊκού με το ανθρώπινο! Το ένστικτο με το πνεύμα!
΄Ολα όσα οδηγούν στην ένωση αυτή, είναι ελευθερία!

Αλλιώς, ας κάτσουμε μπροστά στην τηλεόραση να κρίνουμε τα "ζώα" των άλλων...

Κανείς δεν μπορει να "πηδήξει" τα στάδια...
΄Οτι καναμε είναι κέρδος και μείωση της απόστασης!

Τίποτα δεν πρέπει να πετάξουμε...Ακόμα και το θυμωμένο "χαστούκι" της κοινωνίας στο ανθρώπινο ένστικτο που θάβεται κάτω από την αξιοπρέπεια!

Ελεος παιδιά...΄Ολα αυτά που αναφέρεις Ντάννυ μου, σαν αρνητικά είναι κέρδος! Γιατί γνωρίζοντας τα μόνο, μπορεις να τα φέρνεις στην επιφάνεια και να τα φωτίζεις.

Και έτσι σου περνάει και ο θυμός για την γμν την ζωή και μπορείς να νιώσεις την γλυκύτητά της! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:roll:

δεν ξέρω βρε Βάσω.....

Τι να πω....

Και η έκφραση έχει τον χώρο της.

Δεν είναι δυνατόν πια να αποδεχτούμε τα πάντα.

Χρειάζεται και εκτόνωση κι έκφραση.Δεν είναι πια όλα τόσο ιδανικά που πρέπει να τα κατακτήσουμε αγαπώντας τα..... :roll:

δεν ξέρω

ξέρω μόνο πως χρειάζεται να εκφράζεις τον πόνο, το σκουπίδι, να μην το κρατάς μέσα σου......

' :roll:

κι αυτό είναι μια απελευθέρωση.

Απελευθέρωση είναι κι ένα βήμα παραπέρα στην αυτογνωσία....

Γιαυτό το θέμα της Ντάνυ είναι όμορφο.
:)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χριστινάκι, η έκφραση έχει τον χώρο που της επιτρέπεις κάθε φορά...

Λειτουργούν τα πρότυπα που έχουμε βιωματικά, αλλά και ασυνείδητα...

Κάθε φορά που ένα "φωτίζεται" δεν υπάρχει το αντίθετό του...

Δεν είναι ιδανική κατάσταση...Ποιός σου το είπε?

΄Ετσι εύκολα λες βγάζεις την ταμπέλα του "καθωςπρέπει"??

΄Ετσι εύκολα βγάζεις την ταμπέλα του "κακού", του "καλού", του "σκληρού"????

Χρειάζεται να δεις πόσο κακός και σκληρός υπήρξες εσύ με τον εαυτό σου, και να ενσωματώσεις τις αλήθειες σου, σε έναν "κύκλο" εξέλιξης, για να προχωρήσεις στον επόμενο!

Αλλιώς θα κάθεσαι πάνω από το "πηγάδι" και θα προσπαθείς να αντλήσεις το νερό, χωρίς να το βλέπεις...

Εκφράζουμε την ελευθερία, με όση δυναμικη μας επιτρέπει το υπόγειο μας. Αν αυτό είναι φωτισμένο, αν στο υποσυνείδητο υπάρχει φως, τότε η επιφάνεια δεν θα πιέζεται να αποκτήσει κάτι, που είναι δικαίωμά της....

Και ούτε θα θεωρεί "σκουπίδι" ότι την έκανε να κρύβει το φως, στο όνομα ενός εξευγενισμένου όντος, που στο τέλος δεν είναι αληθινό, αλλά κατασκεύασμα της ύλης και του νόμου του δυαδισμού...

Η ελευθερία δεν έχέι όρους και παραμέτρους, παρά μόνο εμπειρία!

Και είναι η αρχή να απομειώσουμε το αρνητικό και το θετικό και να το κάνουμε ζωή.

Τίποτα όμως δεν είναι εύκολο!!!
Και φυσικά ούτε άμεσα αποδεκτό...

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:wink:
αυτό με το πηγάδι μου άρεσε πολυ........... :)

Σε καταλαβαίνω τι λες.

Και είναι όμορφο αυτό που λες.

δεν παυει να είναι μια απελευθέρωση όμως αυτή που εξέφρασες Βάσω. Και ιδιαίτερα β ι ω μ α τ ι κ η σαν την απόλυτη εμπειρία!

:lol:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Σας ευχαριστώ που με κάνατε να καταλάβω που σταματούν τα πρότυπα και που ξεκινάει η αποδοχή.... :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Η ελευθερία δεν έχέι όρους και παραμέτρους, παρά μόνο εμπειρία!
:spin: :spin: :spin:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

.....πυ σημαίνει κάτι απλό απλό μα τοσο απλό........






ΚΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πριν , όχι πολλά 9 χρόνια που είμουν 26 χρονών , πήγα κάποιες συνεδρίες σε ψυχίατρο για να πάρω την απόφαση να φύγω από το σπίτι που ζούσα με την κατάκοιτη μάνα μου και τον πατριό μου ο οποίος με έδιωχνε.(εμεινα μαζί τους 10 χρόνια)
Το πρόβλημά μου ήταν ότι δεν μου΄''πήγαινε'' να φύγω αυτή τη στιγμή, αλλά το κυριότερο δεν μπορούσα να διανοηθώ να μείνω μόνη μου 1 ώρα.
Μεγάλωσα χωρίς άντρα στο σπίτι πολλά χρόνια και μετά που ξαναπαντρεύτηκε η μάνα μου κοιμόμουν για 10 χρόνια στο σαλόνι, χωρίς προσωπικό χώρο, ντουλάπα, γραφείο για μελέτη, και ότι άλλο έχει μιά έφηβη....
Δεν τολμούσα να κυκλοφορήσω ούτε με το νυχτικό....ποτέ...
Το Σύμπαν φρόντισε το 1ο μου πρόβλημα να το λύσει , και βρήκα ένα σπίτι 1 λεπτό μακρυά απ΄της μάνας μου, οπότε βρισκόμουνα κοντά της όποτε χρειαζόμουνα .
Τώρα ξέρω ότι το 2ο πρόβλημα ήταν πιό σοβαρό από ότι νόμιζα .
Αν και σε δικό μου σπίτι , είχα πιά μάθει τόσο να κρύβομαι που για παράδειγμα που έμπαινα με το μπουρνούζι στο μπάνιο και κρυβόμουνα απ΄τον ίδιο μου τον Εαυτό. Σκέψου πόσες σκέψεις την ήμερα έκρυβα και πόση ενοχή μέσα μου συσσώρευα...
Αντί να απολαμβάνω το σπιτάκι μου, δεν άντεχα να μείνω μόνη για 1 λεπτό, εκτός και αν κοιμόμουν με τις ώρες.
Ξέρεις πόσες ζωές χρειάζεσαι να πετάξεις αυτά τα δεσμά, που δεν είναι και τα χειρότερα.... διότι ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερα....
Πάντοτε , και πολλές φορές μέχρι σήμερα , δεν απολαμβάνω, γιατί νομίζω ότι κάποια εκκρεμότητα έχω αφήσει, κάποιος με κριτικάρει, για να μην ...χαρώ αρκετά και μέτα κάποιος μου πάρει πίσω...τη χαρά μου. :cry:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτός που θα σε κριτικάρέι κορίτσι μου, να σκεφτείς ότι είναι ακριβώς όπως και εσύ πριν...

φοβισμένος, γεμάτος ενοχές και θυμό, για όσα δεν πρόλαβε να ζήσει και για όσα στέρησε η ζωή από το παιδάκι!!!

Σκέψου λοιπόν πόσο πολύ αγάπη χρειάζεται αυτός, για να μπορέσει να ζήσει...

Και πόσο λίγη εσύ...αφού την έχεις βρει μέσα σου!!

Σκέψου ότι οι αξίες σιγά σιγά επανέρχονται, αρχίζεις και θυμάσαι ότι η αγνότητα δεν στέκεται στο μπουρνούζι, αλλά το διαπερνάει και πάει στην ψυχή! Και αυτό είναι το σημαντικότερο που χαρίζεις στον εαυτό σου, κάθε μέρα!

Ενα βήμα σε χωρίζει από ηθιική και την ανηθικότητα των άλλων...η δική σου αγνότητα να θυμάσαι, ότι το παιδάκι ήρθε επιτέλους στην αγκαλιά σου!!!
΄Ετσι μπορείς να εκτιμήσεις καλύτερα την γέννηση...αφού την έχεις γνωρίσει στον Εαυτό σου...

σ' αγαπώ πολύ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Η ελευθερία δεν έχέι όρους και παραμέτρους, παρά μόνο εμπειρία!
galazia_sfaira έγραψε:.....πυ σημαίνει κάτι απλό απλό μα τοσο απλό........






ΚΑΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!
  • Οποιος Ειναι Πραγματικα Ελευθερος Ας Χαραξει Το Μονοπατι Οδηγωντας Τους Αλλους Βιωματικα Στην Ελευθερια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Σκαπανέα!

΄Οποιος είναι ελεύθερος, δεν μπορει να χαράξει κανένα μονοπάτι για τους άλλους, εκτός από αυτό της ζωής του! :wink:

Αυτοί που νιώθουν την ελευθερία του, θα τον πιστέψουν και θα δημιουργήσουν το δικό τους.

Αυτοί που βλέπουν την ελευθερία του, θα φοβηθούν και θα προσπαθήσουν να πάνε πίσω του.

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Bρε χρυσε μου αν μου περναγε απο το νου ότι μπορεί να μου χαραξει δρόμο ο μεγαλυτερος δασκαλος των εποχών θα ένοιωθα δεσμευμένη,μπορέις νατο καταλαβεις;Η μεγαλυτερη ελευθερία αρχιζει όταν απορρίπτεις την μεγαλυτερη αυθεντία.
Δεν θελω να ακολουθώ τους δρόμους κανένός αλλά να χαράζω τον δικο μου,της απόλυτης επιλογής μου,του απολυτου λάθους μου ώστε να φτάσω στην απολυτη δικη μου εμπειρία,και να γίνω το απολυτο ΕΙΜΑΙ!

ΚΑΝΕ ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ και μονο τότε θα δείς ΈΣΕΝΑ κι όχι τον δρόμο της όποιας αυθεντίας,δασκαλου ,ειδικού.

Αλλο δάσκαλος στο σχολείο με γνωσεις εγκεφαλου,κι αλλο δασκαλος ζωής στην εμπειρία.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ.
Αυτά μπερδεύεις μαζί με οσα κολλήματα έχεις. :D
ΑΚΟΥ ΤΑ!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”