Και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ , ξεκινάει από::::: ΤΩΡΑ!!!

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τα ξεθάβω ένα-ένα τώρα. Και είναι πολλά. :?
Δεν πόνανε !! Νομίζω ότι μιλάω για μιά άλλη!
Γιατί : Οντώς βρήκα την αγάπη μέσα μου. :roll:

Και... Σκαπανέα, το δικό μου μονοπάτι΄είναι δικό μου και οι ζωές μας παράλληλες. Τι νόημα θα είχε να κάναμε κόπυ- πέιστ τις εμπειρίες μας;;;; :lol:

Και εγώ σ’αγαπώ πολύ. :cry:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Οποιος Ειναι Πραγματικα Ελευθερος Ας Χαραξει Το Μονοπατι Οδηγωντας Τους Αλλους Βιωματικα Στην Ελευθερια.
Αγαπημένε μου Σκαπανέα έχω μια άλλη ιδέα άμεσα εφαρμόσιμη.

Αντί να περιμένουμε να βρούμε αυτόν που είναι πραγματικά ελεύθερος ........ να αρχίσουμε να προτρέπουμε τα παιδιά να ψάξουν τον δρόμο της ελεύθερης σκέψης, βούλησης, θέλησης, έκφρασης κλπ

Πολύ απλά δηλαδή να τους διδάξουμε αυτά που γράφουν τα βιβλία, αφήνοντάς τους παράλληλα το δικαίωμα να έχουν και την άποψή τους.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο κάθε άνθρωπος για να περάσει στο στάδιο της ωριμότητας πρέπει πρώτα να καταρρίψει τα δεδομένα και στην συνέχεια μέσω της εμπειρίας να επιλέξει.

Πιστεύω λοιπόν ότι το καλύτερο όπλο που μπορούμε να δώσουμε σαν γονείς και εκπαιδευτικοί είναι η τόλμη για την προσωπική αναζήτηση, αποκλείοντας την περίπτωση απόρριψης όταν κάνουν λάθη.

Κάθε λάθος και μια καινούρια γνώση.
Θυμάσαι πως μάθαμε εμείς σπάζοντας την μούρη μας ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Danny ακούγεσαι δυνατή και σίγουρη.

Κανείς δεν μπορεί να πάρει την χαρά σου πίσω εαν εσύ δεν το επιτρέπεις και νομίζω ότι είσαι πιο δυνατή από όσο πιστεύεις :lol:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

To να έχεις ένα δάσκαλο(οδηγό) δίπλα σου είναι ευλογία πιστέυω

Ο σωστός δάσκαλος δε πρόκειτε να σε βάλει σε κάποιο μονοπάτι ούτε να σε καλουπώσει,πορέυετε μαζί σου και όταν κρίνει πως αποκλίνεις σε σκουντάει απλός.
Το μπαστουνάκι του τυφλού απλα του κάνει πιο εύκολη τη διαδρομή απτα πολά ζιγκ-ζαγκ δεν αποφασίζει τη διαδρομή,του ορειβάτη τον ξεκουράζει όταν νιώθει κούραση και τον κρατάει σε ρυθμό.

Έτσι βλέπω εγώ ενα δάσκαλο,σάν το μπαστουνάκι μου, :P :P

Ας μή ξεχνάω οτι ένας δάσκαλος ήταν η αφορμή να σπάσω τα δεσμά μου.Μετά ένιωθα πάλι δέσμιος ενός αλλου συστήματος(τον κόσμο του reiki)γνώριζα αβέρτα κόσμο που ασχολιόταν με reiki και συζητήσεις μόνο περί αυτού και καλοσύνη και και και......
Πάλι δάσκαλος με βοήθησε να δώ πιο πέρα.
Και τώρα βρήσκομαι εδώ με πλήθος δασκάλων..............περιμένω :wink: :wink: :wink:

Το σεβασμό μου και την αγάπη μου σε όλους τους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τάσο μου, εμείς εδώ μέσα σου τραβάμε το μπαστουνάκι!!! :D :D

Ξέρεις, όλη την ζωή μου την προηγούμενη, προσπαθώντας να βοηθήσω τους ανθρώπους να βγουν από το "έλος", έπεφτα κι εγώ μέσα...
Εβγαινα μετά με δυσκολία, γεμάτη "λάσπη"...

Τώρα ξέρω, ότι το να τον δυναμώνω να βγει μόνος του, δεν είναι η δική μου ασφάλεια πια, αλλά η δική του ελευθερία!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Ελευθερία το κλειδί της επιτυχίας!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εννοείς μαζί με το μπαστουνάκι σου; :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το σεβασμό μου και την αγάπη μου σε όλους τους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ
Εγω πάντως σε καταλαβαίνω, μια και ως μαθήτρια απο το σχολείο αν θυμάμαι καλά ήμουν το αγαπημένο παιδί των φιλολόγων.... :P
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Το μπαστουνάκι το θέλω και για παρέα :wink: :P
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλά...κράτα το λοιπόν! :(

έτσι κι αλλιώς, με ή χωρίς μπαστούνι, ο Τάσος είσαι!!! :D :D :D :D

ή μάλλον, αυτός που θέλεις να πιστεύεις ότι είσαι... :wink:

εμείς σε αγαπάμε όπως και να είσαι!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Bρε χρυσε μου αν μου περναγε απο το νου ότι μπορεί να μου χαραξει δρόμο ο μεγαλυτερος δασκαλος των εποχών θα ένοιωθα δεσμευμένη,μπορέις νατο καταλαβεις;Η μεγαλυτερη ελευθερία αρχιζει όταν απορρίπτεις την μεγαλυτερη αυθεντία.
Δεν θελω να ακολουθώ τους δρόμους κανένός αλλά να χαράζω τον δικο μου,της απόλυτης επιλογής μου,του απολυτου λάθους μου ώστε να φτάσω στην απολυτη δικη μου εμπειρία,και να γίνω το απολυτο ΕΙΜΑΙ!

ΚΑΝΕ ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ και μονο τότε θα δείς ΈΣΕΝΑ κι όχι τον δρόμο της όποιας αυθεντίας,δασκαλου ,ειδικού.

Αλλο δάσκαλος στο σχολείο με γνωσεις εγκεφαλου,κι αλλο δασκαλος ζωής στην εμπειρία.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ.
Αυτά μπερδεύεις μαζί με οσα κολλήματα έχεις. :D
ΑΚΟΥ ΤΑ!!!!!!!!!!!!
Αν δεν ειχα και σενα να μου τα "ψελνεις" τι θα γινομουνα... :D :lol: :P 8) :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 06 Ιουν 2008 2:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Elissavet έγραψε:
Οποιος Ειναι Πραγματικα Ελευθερος Ας Χαραξει Το Μονοπατι Οδηγωντας Τους Αλλους Βιωματικα Στην Ελευθερια.
Αγαπημένε μου Σκαπανέα έχω μια άλλη ιδέα άμεσα εφαρμόσιμη.

Αντί να περιμένουμε να βρούμε αυτόν που είναι πραγματικά ελεύθερος ........ να αρχίσουμε να προτρέπουμε τα παιδιά να ψάξουν τον δρόμο της ελεύθερης σκέψης, βούλησης, θέλησης, έκφρασης κλπ
  • Δασκαλος Ανελευθερος Μονο Σκλαβια Διδασκει ! :bounce: :)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δασκαλος Ανελευθερος Μονο Σκλαβια Διδασκει !
Σωστό , απολύτως σωστό. Γι' αυτό και είναι καλύτερα χωρίς ...επειδή πλήρως ελεύθερος άνθρωπος ορατός δεν υπάρχει.
Ο καθένας μας εχει αλλά σχοινάκια να λύσει και δυστυχώς δεν μπορεί να το κάνει άλλος για εμας.

Προσωπικά εχω κάνει διατριβή απο δασκάλους , αλλους του εβρισκα εγώ και αλλοι με εβρισκαν εκείνοι....χιχι
Ολα καλά παιδιά , δεν λέω...και όλοι γνώριζαν την διαδρομή τους...μόνο που κανείς δεν ήξερε την δική μου.

Οπως λέει και ο αγαπημένος μου Κρισναμούρτι :sunny:

<<“...Εάν είστε μία ένωση ανθρώπων που ανακαλύπτουν και όχι που έχουν ήδη βρει· που δεν προσφέρουν πνευματικές διακρίσεις· εάν είστε μία ένωση ανθρώπων που είναι ανοικτοί όχι μόνο σε μένα ή σε ειδικούς· εάν είστε μία ένωση ανθρώπων που ανάμεσά τους δεν υπάρχουν ούτε ηγέτες ούτε οπαδοί, τότε υπάρχει κάποια ελπίδα γι' αυτή την ένωση στον κόσμο. (...) Στην αληθινή πνευματικότητα δεν υπάρχει η διάκριση μαθητή και δάσκαλου, του ανθρώπου που κατέχει τη γνώση και του ανθρώπου που δεν την κατέχει>>
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν δεν ειχα και σενα να μου τα "ψελνεις" τι θα γινομουνα... Very Happy Laughing Razz Cool Rolling Eyes
χμ.....απο κοντά να δείς τι έχω να σου "ψαλλω". :D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δασκαλος Ανελευθερος Μονο Σκλαβια Διδασκει !
Δεν είναι ανάγκη να διδάξεις ελευθερία ή σκλαβιά γιατί έτσι ή αλλιώς δεν διδάσκονται.
....να αρχίσουμε να προτρέπουμε τα παιδιά να ψάξουν τον δρόμο ....
.... όπως ψάχνουμε κι εμείς. :wink:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”