ΠΡΟΤΥΠΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΡΟΤΥΠΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιλάμε συνέχεια για πρότυπα…
Μιλάμε συνέχεια για «υπόγειο» και για απωθημένα συναισθήματα, βιώματα και ένα σωρό άλλες έννοιες, που τις καταλαβαίνουμε μεν, αλλά μόνο σαν έννοιες…

Η εμπειρία ίσως λείπει ακόμα…
Τι είναι τα πρότυπα, πως μπορώ να καταλάβω ότι ακολουθώ τα πρότυπα μιας κοινωνικής και θρησκευτικής ηθικής και όχι την πορεία της ψυχής μου?

Πρότυπο είναι, όποια πεποίθηση προσαρτήθηκε στο συλλογικό ασυνείδητο, δια μέσου των αιώνων από τα αόρατα πεδία των ανθρώπων…

΄Οποια εντολή από τον «θεό» που επινόησαν οι άνθρωποι, πέρασε στο συλλογικό ασυνείδητο και στα κύτταρα της γης, σαν μνήμη, μεταδιδόμενη από γενιά σε γενιά, από εποχή σε εποχή, καλύπτοντας ολοένα και περισσότερο την «μνήμη» μας, με πυκνότερη ύλη…

Αυτά βρίσκονται στο ασυνείδητο μέρος του υποσυνειδήτου, και «κλεισμένα» εκεί εμποδίζονται να ανέβουν στην συνείδηση, να επεξεργαστούν με την λογική έκφραση και να περάσουν στην συνειδητότητα μας.

΄Ετσι ζούμε με την συνείδηση και πράττουμε με το υποσυνείδητο με βάση τις εντολές που μας μεταβιβάζονται από εκεί, και δεν αφήνουμε την συνειδητότητά μας να δράσει, και να μας μεταβιβάσει τα «ανθρώπινα» αρχέτυπα, που δημιουργήθηκαν από το Πνεύμα μας, για να δώσουν υπόσταση στην υλική μορφή μας.

Δουλεύοντας προς την κατεύθυνση της συνειδητότητας, αρχίζει η «άνοδος» των υποσυνείδητων ή και ασυνείδητων προτύπων, στο «φως» της συνείδησης, ώστε να μπορέσουν να επεξεργαστούν με την νόηση (όχι με την λογική) και να περάσουν στην συνειδητότητά μας, διευρύνοντας έτσι την εμπειρία και την γνώση.

Από αυτήν την εργασία, προκύπτει και η εσωτερική γνώση, αφού η συνειδητότητα πλέον κατακλύζει την φυσική μας ύπαρξη, ενώνοντας μας με το Πνεύμα.

Η εργασία της μετάδοσης γίνεται αμφίδρομα πια.
Το Πνεύμα μας μάς μεταβιβάζει και εμείς του μεταβιβάζουμε.
Αληθινή, πραγματική, βιωμένη εμπειρία του κόσμου της ύλης, μέσα από την διαδικασία της ένωσης που είναι η βασική κατεύθυνση της ανθρώπινης φύσης.
Η ένωση με το Πνεύμα μας, φέρνει και στην υλική μας πραγματικότητα την γνώση της ένωσης των πόλων αρνητικό-θετικό, ώστε μέσα από αυτήν να επεξεργάζεται ο νόμος του δυαδισμού και της χωριστικότητας, πετώντας τα άχρηστα σκουπίδια των προτύπων.

Με αυτή την εργασία, καθαρίζουμε, ο καθένας ατομικά, τον χώρο της «4ης διάστασης» που είναι ο τόπος της μετάβασης των ανθρώπινων ψυχών, από τις αιώνιες «σκεπτομορφές» που έχουμε δημιουργήσει από την υλική ζωή μας δια μέσου των αιώνων και οι οποίες δρουν σε εμάς στην 3η διάσταση σαν «καρμικές» υποχρεώσεις…

Δεν ξέρω πως μου ήρθε να το γράψω αυτό


Απλά άνοιξα τον χώρο για να περιγράψουμε σιγά σιγά…όσα πρότυπα λειτουργούν σαν τείχη για να βρούμε την θεότητα…

Είναι η σημαντικότερη δουλειά που πρέπει να κάνουμε εμείς με το φως...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θεωρώ ότι είναι ενα απο τα πιο γήινα πνευαμτικά σο κομματια,ταο έρθρο αυτο.
Ξετυλίγοντας θα φανεί είμαι σίγουρη και θα βοηθήσει πολυ στο να ξεδιπλωθεί αυτο το ασυνειδητο που τοσο μας ταλαιπωρεί και που στην ουσια εινα η μονη μας πραγματικότητα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιοπίτσα μου, εδώ και αρκετό καιρό έχω μια "παρότρυνση" να εργαστώ με τα πρότυπα και με τον "καθαρισμό" της 4ης διάστασης...

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω αλήθεια...

Βλέπω όσους φίλους έχουν κάνει channeling στην 5η διάσταση να προσπαθούν ακόμα να ξεπεράσουν την ζωή τους...
Με αγάπη και φως...αλλά διαπίστωσα ότι δεν φτάνει...

Χρειάζεται και κάτι ακόμα...

Ρώτησα και οι απαντήσεις ήρθαν...αλλά όπως ξέρεις εμένα μου παίρνει χρόνο κάθε τι που νιώθω ότι χρειάζεται να μεταβιβαστεί σε άλλους...

΄Ισως να μην είμαι μόνη μου σ' αυτήν την εργασία.
Προσπαθώ να ξεκινήσω...

Ο Δημήτρης (ο νέος μας φίλος) στάθηκε για μένα πηγή έμπνευσης, χωρίς να το ξέρει...

Κάθησα να του γράψω κάτι ακόμα για την εσωτερική αφοσίωση που μου ζήτησε...έβαλα τα χέρια μου στα πλήκτρα και βγήκε αυτό που έγραψα...

Καμία σχέση μάλλον δεν έχει με την "εσωτερική αφοσίωση"...γι' αυτό άνοιξα νέο τόπικ... :roll:

Μερικές φορές, απορώ κι εγώ η ίδια...

΄Ομως πιστεύω κι εγώ, ότι είναι ένα βασικό κομμάτι ο "καθαρισμός" και η "θεραπεία" για να νιώσουμε το φως σαν ουσία μας.

΄Ολοι μεταδίδουν τις δυνατότητες, τόσο θεϊκά, που όμως απέχουν από την πραγματική αλήθεια.

Πχ., πάρτε ρέικι που είναι φως και αγάπη...

Το ρέικι όμως "σκαλώνει" στα κύτταρα και δεν πάει στο βάθος...Γιατί στο βάθος είναι η εργασία του.

Το ίδιο και με άλλα συστήματα...

Κάντε αυτό για να "κοπούν" τα καρμικά...

Πως βρε άνθρωπε???? Πως???

Την 4η διάσταση, κανείς δεν την αγγίζει...΄Ομως εγώ αυτήν "καθάρισα"...Εκεί πόνεσα και έκλαψα...

Λέω τώρα... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το θέμα αυτό μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ, όσους είναι παγιδευμένοι στο ασυνείδητο!!!!!!!!!

Υπάρχουν πολλών ειδών πρότυπα...
Βάσω μπορείς να γράψεις κάποια πράγματα για αυτό....?
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Προχώρα Βάσω ....
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Emmanouela έγραψε:Το θέμα αυτό μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ, όσους είναι παγιδευμένοι στο ασυνείδητο!!!!!!!!!

Υπάρχουν πολλών ειδών πρότυπα...
Βάσω μπορείς να γράψεις κάποια πράγματα για αυτό....?
Εμμα μου ολοι είμαστε παγιδευμενοι πιστεύω.Ισως καποιοι απλά να εινα με επιγνωση περισσοτερο.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω είμαι μαζί σου!!!!! :wink: Να σε ρωτήσω κάτι όσον αφορά τα Αστρικά πεδία???Την Τέταρτη Διάσταση δηλαδή??Είναι αλήθεια πως αρχίζουν να καταργούνται τα κατώτερα αστρικά απο τις αρμόδιες οντότητες???Αυτό πως ακριβώς γειώνεται ως πληροφορία γιατι έχω τις ενστάσεις μου!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:shock: :shock:

Τίποτα δεν καταργείται Δωρούλα μου, στην 4η διάσταση, που δεν έχει δουλευτεί από εμάς...

Η εργασία των "φωτισμένων" ανθρώπων είναι ακριβώς ο καθαρισμος των αστρικών πεδίων, με πλήρη επίγνωση όμως, για το τι θα συναντήσουν εκεί.

Δεν μπορεί κανείς άλλος να παρέμβει, και αν εννοείς τους "φύλακες" των αστρικών...κάνουν δουλειά προς τα εμάς, ώστε να τα καταφέρουμε (αυτή την φορά)

Αλλιώς προς τι η μύηση του Ιησού? Αν ήταν τόσο απλό, δεν θα χρειαζόταν να έρθει καν! Θα είχαν καθαριστεί από τότε...

Βέβαια σήμερα υπάρχουν οι δυνατότητες να το κάνουμε...Υπάρχει η γνώση, υπάρχουν οι υποστηρίξεις "άνωθεν" κλπ....

Αλλά από μόνο του, δεν γίνεται...΄Οπως και τα καρμικά από μόνα τους δεν κόβονται...Το ξέρεις αυτό κι εσύ καλά, όπως το ξέρει και η αδερφή μου...

Μόνο με πληρη ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό μας μπορούμε να κάνουμε αυτή την εργασία. Δεν πάει μόνος του κανείς εκεί...

Και ακόμα δεν καταλαβαίνω, γιατί για την 5η διάσταση μας πέρασαν τρέχοντας από την 4η, χωρίς να μας βοηθήσουν να την καθαρίσουμε....

Ευτυχώς που είχα τις επικοινωνίες μου και μπόρεσα να κατανοήσω πολλά πράγματα, Δωρούλα...
Οι άλλοι όμως? Είδα συνεχώς ανθρώπους να είναι "χαμένοι" και να ψάχνονται από σεμινάριο σε σεμινάριο, χωρις να μπορέσουν να αποκομμίσουν τίποτα άλλο εκτός από φως...

Ωραίο, το φως, Δωρούλα...Πως το διαχειρίζεσαι όμως? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Eγώ Βασω μου αν δεν ερχόμουνα σε εσένα δε θα γείωνα και δε θα μπορούσα να διαχειριστώ τίποτα απο όλα αυτά!Η λύτρωση επήλθε με την ενσωμάτωση πρώτα των πάνω μετα χαμηλότερα κέντρα μου και μετα με τον Ανώτερο Εαυτό μου!Μόνο όταν αποδέχτηκα την ανθρώπινη υπόσταση μου με τα ελλατώματα της πλησίασα κατ ουσίαν τον Ανώτερο Εαυτό μου και αυτό το κραυγάζω σε όλους όσους έχω γύρω μου που βρίσκονται στην εξέλιξη αυτής της διαδικασίας!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δωρούλα μου το ξέρω..!!! Για σένα το ξέρω πολυ καλά!!!

Και είμαι τόσο χαρούμενη, μα τόσο!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ
ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ "ΥΠΟΓΕΙΟ"
ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΖΗΛΙΑ ΘΥΜΟΣ ΜΙΣΟΣ κ.α.
ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΘΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ
ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ
ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΧΡΙΑΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΒΑΘΥ ΧΩΣΙΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ
ΠΛΕΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑΛΑΜΟΣ
ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΩΝ


:wink: :D
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγώ χαίρομαι και για μενα χαίρομαι και για σενα και για τους μαθητες σου που η Θεϊκή συγχρονικότητα τους έφερε στο δρόμο σου, γιατι γνωρίζω ότι το έργο που επιτελείται σε κάθε σεμινάριο είναι ανεκτίμητης αξίας γιατί το βίωσα!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Καθε μυηση και μια επιγνωση ( για το δασκαλο ) :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η επίγνωση μπορεί να είναι για τον "δάσκαλο", αλλά για τον δάσκαλο είναι εμπειρία. :wink:

Ε Σκαπανέα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το πρώτο μεγάλο και δύσκολα αναγνωρίσιμο πρότυπο, το οποίο "κληρονομούμε" από το συλλογικό ασυνείδητο αρχικά και μετά έρχονται και οι βιωματικές επιρροές για να το εδραιώσουν σαν απόλυτη πεποίθηση είναι, ότι ο άνθρωπος βρίσκεται στην γη, γιατί έχασε τον Παράδεισο, λόγω της ανυπακοής του...

Μεγαλώνουμε, σέρνοντας μέσα μας αυτήν την επιρροή και οι προσπάθειες να γίνουμε πάλι "καλοί" ώστε να ξανακερδίσουμε τον χαμένο μας παράδεισο, γίνονται προς την κατεύθυνση της χωριστικότητας. Ο δυαδισμός σε όλο του το μεγαλείο

Η ανάγκη μας να ολοκληρωθούμε με ένα άτομο του αντίθετου φύλλου, πηγάζει από την αρχέγονη γνώση μας, που βρίσκεται μεν στα αρχέτυπα της ανθρώπινης φύσης, δεν μπορεί όμως να αποκωδικοποιηθεί λόγω της μη συνειδητής της γνώσης, μας κάνει να ψάχνουμε απεγνωσμένα για το ιδεατό, θεϊκό μας μέρος, μέσω ενός άλλου ανθρώπου, και μας απομακρύνει από το να βρούμε την ολοκλήρωση μέσα στην θεότητα του Εαυτού μας.

Η ιδεατή αυτή αναζήτηση μας κάνει να ξεχωρίζουμε και να διαχωριζόμαστε...αναγνωρίζοντας στους χαρακτήρες των ανθρώπων που μας περιβάλλουν, μια ηθική που είναι δική μας, αφού η διαμόρφωσή της έχει να κάνει με τα δικά μας βιώματα, κυρίως από την παιδική μας ηλικία.

Βιώματα, που μας πονάνε και έτσι τα κρύβουμε, και τα προβάλλουμε μέσα από "μάσκες", σαν αληθινό εαυτό.
΄Οταν όμως αυτά τα βιώματα δεν τα έχουμε κάνει αλήθεια μας, όταν δεν τα έχουμε συνειδητά ενσωματώσει στον εαυτό μας, τότε τα αναγνωρίζουμε στους άλλους και τα αντιπαθούμε, με αποτέλεσμα να απομακρυνόμαστε από αυτούς και κάποιες φορές να απομονωνόμαστε, θεωρώντας τον εαυτό μας απλά διαφορετικό.

Ετσι το πρώτο μεγάλο πρότυπο, μας γεμίζει με ενοχές για την απόσταση που πήραμε από τον θεό, και μας κάνει πλασματικά "καλούς", για να ξανακερδίσουμε την θέση μας στην καρδιά του.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”