ΠΡΟΤΥΠΑ

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτό εμπεριέχεται στο "να δουμε εμάς".
Για να μετουσιώσεις κατι πρεπει πρώτα να το βρείς και να δείς από που ειναι η ρίζα του και τα παραριζίδια μεχρι που επεκτείνονται.
Και δεν ξερω τι εννοείς μετουσιώση,σε μενα καλυτερα ειναι να πω διαγραφή και νέα πορεία.
Οταν ανακαλυψεις ενα προτυπο ,οταν το βιώσεις ,τοτε δεν χρειάζεται να το μετουσιώσεις ,γιατι παυει να ισχύει μεσα σου.Οταν το βιώσεις ,το γνωρισεις και βρεις το πως ξεκινησε και πως λειτουργει ,τοτε ανακαλυπτεις οτι ασχολιοσουν με μια ανοησία,μια τρίχα.Γιατι να μετουσιώσεις μια χαζομαρα,ανοησία,τρίχα :D ; Παύει απλα να ισχυει για σενα γιατι μαθαίνεις ταυτοχρονα και τι εξυπηρετουσε μεσα σου,τι ανάγκη σου καλυπτε που τωρα, δεν εχει λογο να καλυψει.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Παράθεση:
Όπως βλέπεις Νίκο, το θέμα δεν έχει τελειώσε

Το θέμα μεταξύ μας εννοούσα evi!
Eννοείται πως έχει τελειώσει...!!! :D

Δεν σου κρύβω όμως πως αυτό με τις οκτάβες και τους ομόκεντρους κύκλους με μπέρδεψε :roll: :roll: :roll: (ξανθιά γαρ..)
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Επομενως αυτο που λειπει απο τον κοσμο και ειδικα απο τα παιδια, ειναι η διδασκαλια με την οποια ο ανθρωπος μπορει να μετατρεπει τα βαριδια των προτυπων σε πτερυγες των αγγελων.
Η προσπάθεια που κάνει η πεταλούδα για να βγει από το κουκούλι της είναι εκείνη που δυναμώνει με χυμούς τα φτερά της ώστε να τα χρησιμοποιήσει μετά. Αν της ανοίξεις το κουκούλι εσύ δεν μπορεί να πετάξει γιατί δεν έχει ανακαλύψει την εσωτερική της δύναμη...
H βάση της διδασκαλίας μου είναι ότι όλοι κάνουμε λάθη και ιδιαίτερα εγώ σαν μητέρα του τα οποία δεν διστάζω να συζητήσω μαζί του και να δεχτώ την βοήθειά του (είναι 7 χρονών).

Διαφωνώ με το αποστειρωμένο περιβάλλον και συμφωνώ με τα λόγια σας που παραθέτω.

Ψάχνω όμως να βρω τα όρια της διδασκαλίας έτσι ώστε να μην ανοίξω το κουκούλι πριν την ώρα του.

Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το να τον βοηθήσω να μην ξεχάσει τον πνευματικό του κόσμο παρασυρμένος από την ταχύτητα της καθημερινότητας και το άγχος των προτύπων.

Αυτές είναι οι ισορροπίες που ψάχνω ....... και άλλες πολλές.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

H βάση της διδασκαλίας μου είναι ότι όλοι κάνουμε λάθη και ιδιαίτερα εγώ σαν μητέρα του τα οποία δεν διστάζω να συζητήσω μαζί του και να δεχτώ την βοήθειά του (είναι 7 χρονών).

Δεν υπαρχει λαθος και σωστό αλλα λειτουργικό και μη.Γιατι τοσοιδιαίτερα ΕΣΥ:::Ξεφορτώσου!!!!!!!!!!!

Διαφωνώ με το αποστειρωμένο περιβάλλον και συμφωνώ με τα λόγια σας που παραθέτω.

Διαφωνείς και συμφωνείς:Νομίζειςότι εχεισημασία;Κάιτ αλλο χρειάζεται.......πουεχει να κάνει με τοποσο συμφωνείς μεσα σου ή οχι ,με σενα. :D

Ψάχνω όμως να βρω τα όρια της διδασκαλίας έτσι ώστε να μην ανοίξω το κουκούλι πριν την ώρα του.

Πάλι σε πιάνω εξουσιαστική βρε Ελλακι μου,ανοιγεις κλείνεις ΕΣΥ.Δνε ιναι αυτος ο ρόλος ουτε καν του Θεού μας,ουτε καν αυτος σκεπτεται να ανοιξει το κουκούλι το δικό μας.

Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το να τον βοηθήσω να μην ξεχάσει τον πνευματικό του κόσμο παρασυρμένος από την ταχύτητα της καθημερινότητας και το άγχος των προτύπων.

Ποιος Του τα μεταερει αληθεια ολα αυτά;
Ποιος ΣΟΥ τα μεταφέρει άρραγε ολα αυτά;


Αυτές είναι οι ισορροπίες που ψάχνω ....... και άλλες πολλές.

Μόλις τις βρείς εσυ θα μεταφερθουν αυτόματα και σε κεινον
[/quote]
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευούλα, δεν θα ήσουν εδώ, αν δεν ήσουν ξανθιά...Είναι ο νόμος του φόρουμ... :lol: :lol: :lol:

Να ξεκινήσω από εσένα Σκαπανέα...και να σου πω ότι δεν φοβόμαστε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας, μήπως και τους μεταδώσουμε πρότυπα, γιατί έτσι κι αλλιώς παίρνουν από το συλλογικό ασυνείδητο!!! Δεν οφειλονται όλα στους γονεις μας και στο περιβάλλον λεκτικά, αλλά δια μέσου των κυττάρων...Και αυτά είτε θέλεις, είτε όχι τα μεταδίδεις...
Εχει μεγάλη σημασία, όταν κάνεις παιδιά, να έχεις συνείδηση αυτού του γεγονότος και να έχεις "καθαρίσει" τα δικά σου και να έχει κάνει και ο σύντροφός σου το ίδιο από την μεριά του.

Σε εμένα προέκυψε, ο σύντροφός μου να είναι δονητικά πολύ χαμηλά, έτσι δεν μπορούσε παρά να μεταδίδει στα παιδιά του αυτό που κουβάλαγε...
Δυστυχώς, το αντιλήφθηκα αργά...!!! ΄Η μάλλον το αντιλήφθηκα νωρίς, έδρασα αργά, γιατί πρώτα αντέδρασα!!!!

Το μεγάλωμα των παιδιών δεν έγινε με κτητικότητα από εμένα. ΄Ηξερα ότι δεν ορίζω τίποτα από τα παιδιά μου!!! Τους δίδαξα σωστά ή λάθος αξίες, και τα άφησα να "φάνε τα μούτρα τους" με ότι κι αν σημαίνει αυτή η λέξη...
Δεν με ένοιαξε το σχολείο, η γλώσσα, το μπαλέτο...Δεν έκανα καμία κατήχηση για τις αξίες της κοινωνίας, για την αποδοχή της, για την θρησκεία... Βασικά, εγώ μίκραινα και αυτά μεγάλωναν και έτσι μπορέσαμε να συναντηθούμε μεταξύ 6 το πρωί που γυρνούσαν αυτά και ξυπνούσα εγώ... :D :D
Δεν αγχώθηκα για το αν πάρουν καλούς βαθμούς, δεν με ένοιαζε αν φλέρταραν, αν έκαναν σεξ, αν κάπνιζαν...
Μαζί τους περπάτησα στα "απαγορευμένα" μονοπάτια και είδαμε τι μπορούμε να βιώσουμε μαζί και τι μόνα τους! Με αλήθεια πάντα!

Τους πέρασα πρότυπα, δεν λέω όχι!!! Αυτό όμως το κυριότερο που τους έδειξα από εμένα, ήταν μόνο αλήθεια...
΄Οχι καμουφλαρισμένη αξιοπρέπεια...
΄Ηταν η επιλογή μου να μείνω μόνή μου πολύ σημαντική για την παραπέρα έξελιξή μας! Ο καθένας μόνος του, με σεβασμό και όρια...Γιατί αυτά δεν καταλύθηκαν από καμιά μας!
Και μέσα σ' αυτά τα όρια σαφώς δοκιμάσαμε τις αντοχές μας...
Και τις δοκιμάζουμε ακόμα...Γιατί ποτέ δεν τελειώνει η εξέλιξη...Ποτέ...

Αν το περιβάλλον μου δεν αποδεχόταν αυτό που είμαι, απλά δεν θα ήμουν μαζί τους...Για μένα αυτό ήταν το σημαντικό μήνυμα στον Εαυτό μου και από αυτό δεν ξεχώρισα κανέναν, ούτε καν τα παιδιά μου! Και αυτό βρήκα πρώτο, για να συνεχίσω παραπέρα με το πνεύμα... Μαζί, για μένα σημαίνει βαθύτερη επικοινωνία, και όχι να λύνω μόνο το βιοποριστικό πρόβλημα κανενός...όπως δεν αποδέχθηκα να μου λύνουν άλλοι τα συναισθηματικά μου κουβάρια...Η μοναξιά δεν ήταν ευθύνη των παιδιών μου ε?
Ούτε της κοινωνίας, ούτε του θεού...
΄Ηταν το δικό μου "χάος" που ήθελε τάξη...
Και αυτό το χάος μπόρεσα να κάνω φωτεινό Εαυτό!!!

΄Αρα μην μου λες
Συμφωνα με το λογικη που επικρατει σε αυτη εδω τη συζητηση Ελλη, δεν θα πρεπει να λεμε τιποτα απολυτως στα παιδια μας...
αυτό που θα λέμε στα παιδιά μας είναι μόνο η αλήθεια!!!

Αν βέβαια, μπορέσουμε να την αναγνωρίσουμε και δεν την κρύβουμε σαν μην βιωμένη...

Το τι θα πούμε στα παιδιά μας, έχει να κάνει πρώτα με το τι θα πούμε σε εμάς!!! Και από εκεί ξεκινάμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το τι θα πούμε στα παιδιά μας, έχει να κάνει πρώτα με το τι θα πούμε σε εμάς!!! Και από εκεί ξεκινάμε...

........................
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εσύ που το πας που το φέρνεις!!! :lol: :lol: :lol:
:roll: :roll: :roll: , τώρα που το λες!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βάσω μου εγω είμαι δίπλα σου,είμαι μαζί σου! :roll: :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μμμμ το ξερω σφαιρούλα μου γλυκιά...

Εχει να κάνει πάντως, αυτό που εντοπίζει ο Νίκος...

χαχαχαχα!!! Με κυνηγάει βρε παιδί μου...Δεν το προκαλώ...Αν σας πω σήμερα τι έγινε με την φιλη μου που βγήκαμε έξω για κουβεντούλα δεν θα το πιστέψετε...

Πάλι βέβαια στο ίδιο θέμα...αλλά ας σιωπήσω πια...Κουδούνια θα μου κρεμάσουν εδώ μέσα μερικοί, μερικοί...(ονόματα δεν λέμε ε?) :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ποτε μην σιωπησεις εσυ ....και κανεις φυσικα..
Οποιος θελει διαβαζει,οποιος θελει κατανοηει...οποιος θελει απαντα κτλ.. κτλ.. κτλ..
Κουδουνια γιατι??????????

Και τι σε νοιαζουν εσενα τα κουδουνια...
Η ΒΑΣΩ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....




:D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχαχα τωρα ειδα το μηνυμα της Βασως χαχα
ρε συ τοτε εμενα θα μου κρεμάσουν καμπανες........εδω μιλω για λοιώσιμο τι να σου κανουν τα κουδουνια.
Μπα σε καλο μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κορίτσια θα περάσουμε σε ένα σοβαρότερο θέμα τώρα...

Αυτό, του έρωτα...θέλετε?

Συγνώμη...και αγόρια ε? (σε βλέπω Γιάννη, έτοιμος ήσουνα... :D )
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΩΠΑΣΑΝ........
ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΑΓΕ?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

’ντε βρε γιατι με έφαγε η φιλοσοφία!!!

[/quote]Κορίτσια θα περάσουμε σε ένα σοβαρότερο θέμα τώρα
:D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ρε πως τα έγραψα έτσι η ξανθιά!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”