ΠΡΟΤΥΠΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δυστυχώς Σκαπανέα...μαζί μου δεν μπορείς να διερευνήσεις την επιστήμη... :cry: :cry:

Εμένα η "θεραπεία" προέκυψε μόνο από το πνεύμα...
Βιωματικά...

Αλλά αυτό το τόπικ μπορεί να φιλοξενήσει και την επιστήμη, που δεν αποκόπτεται από το πνεύμα, αλλά συνεργάζεται μαζί του...

Και αυτό γίνεται...

Οπότε παραδίδω την σκυτάλη... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Σκαπανέα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η επιστήμη έχει αποκοπεί εντελώς από την ψυχή και το πνεύμα και προσπαθεί να βρει απαντήσεις με την νόηση.
Οι Αρχες δινουν τις βασικες κατευθυνσεις λειτουργιας
Τα Εργαλεια επιτρεπουν την εφαρμογη των Αρχων στην πραξη
Οι Μεθοδοι υποδεικνυουν τον τροπο εφαρμογης των Αρχων δια των Εργαλειων
Το Αντικειμενο τελος ειναι ο αποδεκτης της αρμονικης συλλειτουργιας Αρχων, Εργαλειων και Μεθοδων.
Δεν διαφωνώ με τις αρχές της επιστήμης αλλά με την βάση λειτουργίας της και από ότι διαβάζω και οι ίδιοι οι επιστήμονες έχουν αρχίσει να πλησιάζουν το πνεύμα και να αναθεωρούν τον τρόπο προσέγγισης της έρευνας.

Ελπίζω να έρθει σύντομα η ώρα που θα αγκαλιαστεί η νόηση με την ψυχή και το πνεύμα γιατί τότε θα μπορέσουμε να πλησιάσουμε τον απώτερο σκοπό μας (όποιος κι αν είναι αυτός).

Ειλικρινά με τρομάζει η προοπτική
να φερουμε μια Νεα Ενεργεια στο Αντικειμενο
με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα. Φοβάμαι ότι με αυτόν τον τρόπο θα καταστρέψουμε και τα τελευταία αποθέματα ενέργειας που υπάρχουν στον πλανήτη και όσοι δεν μπορέσουν να ακολουθήσουν τον δρόμο του πνεύματος θα χαθούν στον στρόβιλο της επιστήμης.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Έλλη Καραλή έγραψε: Ελπίζω να έρθει σύντομα η ώρα που θα αγκαλιαστεί η νόηση με την ψυχή και το πνεύμα γιατί τότε θα μπορέσουμε να πλησιάσουμε τον απώτερο σκοπό μας (όποιος κι αν είναι αυτός).

Ειλικρινά με τρομάζει η προοπτική
να φερουμε μια Νεα Ενεργεια στο Αντικειμενο
με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα. Φοβάμαι ότι με αυτόν τον τρόπο θα καταστρέψουμε και τα τελευταία αποθέματα ενέργειας που υπάρχουν στον πλανήτη και όσοι δεν μπορέσουν να ακολουθήσουν τον δρόμο του πνεύματος θα χαθούν στον στρόβιλο της επιστήμης.
Ελλη δεν καταλαβαινω ειλικρινα γιατι σε τρομαζει αυτη η προοπτικη...

Μα ακριβως για αυτη την Ενεργεια της ψυχης κσι του πνευματος πανω στο Αντικειμενο μιλαω.

Αυτη που οπως λες ψαχνουν οι επιστημονες παγκοσμια και αναπροσανατολιζονται στην αναζητηση της!

Μια νοηση δηλαδη η οποια ειναι στην υπηρεσια του πνευματος και η οποια θα γινεται αγωγος του περασματος αυτης της Νεας Ενεργειας μεσα στον κοσμο με Επιστημονικο ( συστηματικο... ) τροπο.

Οταν η Ενεργεια Της Ψυχης ή Ανωτερου Εαυτου, δια της νοησης διοχετευεται στον κοσμο, τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να χαθει κανείς μεσα στον στροβιλο της Επιστημης.

Διοτι τοτε μιλαμε για μια επιστημη η οποια ανακαλυπτει τροπους πραγματωσης των διαφορων ψυχικων και πνευματικων ενεργειων με θεμιτο τροπο μεσα απο τα δεδομενα τα οποια μας παρεχει η φυσικη ζωη ή αν θες τα φυσικα αποθεματα του πλανητη.

Τοτε η ζωη στη Γη θα γινει παραδεισος!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καθε επιστημη χρειαζεται: Αρχες, Εργαλεια και Μεθοδους και Αντικειμενο !
Ολα τα παραπανω εμπεριέχουν "σκέψη",και η σκέψη ότι κι αν προβάλει περιέχει περιορισμό ,περιέχει τα δικά της όρια,έχει σύνορα.Το πνεύμα δεν μπορεί να συνυπάρξει με την σκεψη.
Δεν μ πορεί να υπάρξει το περιορισμενο στο απέραντο.
Η επιστήμη εχει αρχες,εχει μεθοδους εχει εργαλεια,συγκεκριμενα ολα και περιοριστικά.
Το πνευμα κινειται μεσα στην ανυπαρξία κινειται μεσα στην σιωπη του νο,κινειται στην απουσια σκεψεων!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο νους για να αναζητήσει την σιωπή θα πρέπει να έχει περάσει και ολοκληρώσει ένα φάσμα σκέψεων.
Οτιδήποτε έρχεται πακέτο με την ανθρώπινη διάσταση έχει ισορροπία και την ανάλογη δυναμική έτσι ώστε να συνυπάρξει με τα υπόλοιπα στοιχεία.
Η επιστήμη είναι το αποτέλεσμα της ερευνητικής τάσης του ανθρώπου και για πολλά άτομα το μέσον προς την πνευματικότητα.
Κι αν η σκέψη περιέχει περιορισμούς στο χέρι μας είναι να τους καταρίψουμε.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η επιστήμη είναι το αποτέλεσμα της ερευνητικής τάσης του ανθρώπου και για πολλά άτομα το μέσον προς την πνευματικότητα.
Η έρευνα της επιστήμης γίνεται με "σκοπο",ψάχνω με ανταλαγμα την ανακάλυψη!
Στο πνευμα επικρατεί το ΕΙΝΑΙ ,χωρίς να επεμβει η εκ-λογή.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Καθε επιστημη χρειαζεται: Αρχες, Εργαλεια και Μεθοδους και Αντικειμενο !
Ολα τα παραπανω εμπεριέχουν "σκέψη",και η σκέψη ότι κι αν προβάλει περιέχει περιορισμό ,περιέχει τα δικά της όρια,έχει σύνορα.Το πνεύμα δεν μπορεί να συνυπάρξει με την σκεψη.
Δεν μπορεί να υπάρξει το περιορισμενο στο απέραντο.
Η επιστήμη εχει αρχες,εχει μεθοδους εχει εργαλεια,συγκεκριμενα ολα και περιοριστικά.
Το πνευμα κινειται μεσα στην ανυπαρξία κινειται μεσα στην σιωπη του νο,κινειται στην απουσια σκεψεων!
Αν το πνευμα δεν μπορει να συνυπαρξει με τη σκεψη, τοτε πως Ο Θεος Ο Οποιος Ειναι Το ΠΝΕΥΜΑ δημιουργησε τον κοσμο, ο οποιος κατ' εξοχην ειναι αποτελεσμα σκεψης;
Διοτι ειναι φανερο οτι αν το πνευμα δεν μπορει να συνυπαρξει με τη σκεψη, τοτε ο θεος δεν μπορει να σκεφτηκε για τη δημιουργια του συμπαντος...
Ετσι δεν ειναι;

Αν δεν μπορει να υπαρξει το περιορισμενο στο απεραντο, τοτε το περιορισμενο σωμα μας δεν μπορει να υπαρξει μεσα στην απειρη θεοτητα που λεμε οτι εχουμε ή ειμαστε...
Και αρα τα σωματα μας στερουνται παντελως της θεοτητας και εμεις βρισκομαστε εξω απο τα σωματα μας...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αν το πνευμα δεν μπορει να συνυπαρξει με τη σκεψη, τοτε πως Ο Θεος Ο Οποιος Ειναι Το ΠΝΕΥΜΑ δημιουργησε τον κοσμο, ο οποιος κατ' εξοχην ειναι αποτελεσμα σκεψης;
Μεγα Λαθος .... για ξανασκεψουτο
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

O Θεός δεν σκεφτηκε ,ο Θεός δημιούργησε!Ο Θεός Επλασε!

Οσο για για το σώμας μας δεν ειναι αυτο που εμπεριέχει το πνεύμα αλλα το πνευμα εμπεριέχει το σώμα μας,ειναι η μορφοποιήση του,είναι το μεσον για να βιωθεί το πνεύμα.Κι ο Χριστός υπήρξε Ανθρωπος αλλά ηταν Θεός.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:
Αν το πνευμα δεν μπορει να συνυπαρξει με τη σκεψη, τοτε πως Ο Θεος Ο Οποιος Ειναι Το ΠΝΕΥΜΑ δημιουργησε τον κοσμο, ο οποιος κατ' εξοχην ειναι αποτελεσμα σκεψης;
Μεγα Λαθος .... για ξανασκεψουτο
Αν ηταν μια σκεψη δικη σου αυτη που προκαλεσε το σχολιο μου πιθανον θα το ξανασκεφτομουνα...

Αλλά ειναι μια σκεψη και μια θεση της Καλλιοπης...

Ωστοσο σου θετω με τη σειρα μου ενα ερωτημα για να σκεφτεις εσυ και να απαντησεις : Πως δημιουργηθηκε ο κοσμος του οποιου αποτελεις ακεραιο μερος;

Παρ' ολ' αυτα σου εκανα τη χαρη και το ξανακοιταξα και δεν μπορω να καταλαβω το συλλογισμο σου που σε οδηγει στο συμπερασμα οτι κανω λαθος!

Αν πραγματι εχεις ενα σκεπτικο που στηριζει τον αφορισμο σου, τοτε παρουσιασε το!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:O Θεός δεν σκεφτηκε, ο Θεός δημιούργησε! Ο Θεός Επλασε!

Δηλαδη;

Σε τι συνισταται αυτη η δημιουργικη πραξη του θεου;



Οσο για για το σώμας μας δεν ειναι αυτο που εμπεριέχει το πνεύμα αλλα το πνευμα εμπεριέχει το σώμα μας, ειναι η μορφοποιήση του, είναι το μεσον για να βιωθεί το πνεύμα. Κι ο Χριστός υπήρξε Ανθρωπος αλλά ηταν Θεός.


Μα εσυ ειπες οτι:
Δεν μπορεί να υπάρξει το περιορισμενο στο απέραντο.
Αρα δεν μπορει το σωμα ως περιορισμενο να υπαρξει στο πνευμα που ειναι το απεραντο.

Και τωρα λες οτι το πνευμα εμπεριεχει το σωμα;

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δηλαδη;

Σε τι συνισταται αυτη η δημιουργικη πραξη του θεου;
Θα στο πω αλλιώς γιατί αυτο το "συνίσταται" ΄με παραπέμεπι σε δεδομένα ενω το "επλασε" παραπέμπει στην εμπνευση.
Θα στο πω διαφορετικά.Ο θεός επλασε τεχνη ,δεν ζωγράφισε απλά.

Οσον αφορά την περατότητα του σωματος την αντιδιαστελλεις με την περατότητα της σκεψης στην επιστημη που εσυ ανεφερες χρειαζεται αρχες και δεδομενα.

Αυτο που βιώνωνω, και όχι σκεπτομαι να σου απαντησω, ειναι το εξής ότι οταν κανεις αντιληφθεί το απεριόριστον του πνευματος που κατοικει μεσα του,στο σωμα του ,που ειναι η πρωταρχική του "ύλη",τότε αυτο γίνεται απεραντο,δημιουργεί περα απο τα δεδομενα περα απο μνημες,περα απο βιώματα.
Αντιθετα το ίδιο σώμα με την σκεψη απο μονο του αυτοπεριορίζεται.
Ακου, η σκεψη ειναι αποτελεσμα μνήμης,είναι μνήμες συσσωρευμένες,είναι το ΕΓΩ.
Ε το πνευμα ειναι απαλλαγμενο απο σκεψη,απαλλαγμενο απο μνήμη,απαλλαγμενο απο ΕΓΩ.

Δεν σε ρωτάω αν κατάλαβες απλά σου λεω τι εγω νοιωθω μεσα μου.Ποια είναι η δική μου "πραγματικότητα"
:D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτο που βιώνωνω, και όχι σκεπτομαι να σου απαντησω, ειναι το εξής ότι οταν κανεις αντιληφθεί το απεριόριστον του πνευματος που κατοικει μεσα του,στο σωμα του ,που ειναι η πρωταρχική του "ύλη",τότε αυτο γίνεται απεραντο,δημιουργεί περα απο τα δεδομενα περα απο μνημες,περα απο βιώματα.
Αντιθετα το ίδιο σώμα με την σκεψη απο μονο του αυτοπεριορίζεται.
Ακου, η σκεψη ειναι αποτελεσμα μνήμης,είναι μνήμες συσσωρευμένες,είναι το ΕΓΩ.
Ε το πνευμα ειναι απαλλαγμενο απο σκεψη,απαλλαγμενο απο μνήμη,απαλλαγμενο απο ΕΓΩ.

Kαλλιόπη περιέγραψες με τον καλύτερο τρόπο το "αυτόνομο σώμα"...καλύτερα δεν θα μπορούσα να το ορίσω... :D

Και είναι αυτό που ο Ράιχ αναφέρει σαν "οχυρωμένο" άνθρωπο!!!
Τουλάχιστον στην δική μου αντίληψη...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο Ράιχ για να φτάσει να δώσει τον ορισμό <οχυρωμένος άνθρωπος> πέρασε μέσα από την σκέψη, την γνώρισε, την ανέλυσε και χαρακτήρισε τον άνθρωπο που λειτουργεί μόνο με την σκέψη.

Δεν διαφωνώ ότι ο άνθρωπος αυτοπεριορίζεται με την σκέψη.
Για να μπορέσει όμως να την αναλύσει και να την ξεπεράσει πρέπει πρώτα να την γνωρίσει, να αναπτύξει μέρος του εγκεφάλου του και στην συνέχεια να κάνει την επιλογή του.

Δεν περνάμε στην κατάσταση <πνεύμα> με την γέννησή μας αλλά έχουμε να διανύσουμε δρόμο και να καταλύσουμε πρότυπα και καταστάσεις που θεωρούμε δεδομένες.

Ούτε θεωρώ σωστό να αφορίσουμε την επιστήμη επειδή επιλέγουμε τον δρόμο της πνευματικότητας. Εμείς δημιουργήσαμε την επιστήμη με την ανάπτυξη και εξέλιξη της σκέψης και του ανθρώπινου εγκέφαλου γεγονός που μας βοήθησε στην επιλογή μας. Εαν δεν είχαμε χρησιμοποιήσει τον εγκέφαλό μας δεν θα ξέραμε τι σημαίνει δυνατότητα επιλογής.

Όσο για τον Θεό......
Όταν έπλασε, έφτιαξε και την σκέψη........
Έπλασε εφόδια για να μας βοηθήσει να βρούμε τον σωστό δρόμο και να Τον πλησιάσουμε.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν περνάμε στην κατάσταση <πνεύμα> με την γέννησή μας
Λάθος...Εκεί βρισκόμαστε με την γέννησή μας, ΄Ελλη...

Μετά όμως αναγκαζόμαστε από το περιβάλλον και τις μνήμες, ενόσω δραστηριοποιούμε τον εγκέφαλο στην υλική πραγματικότητα...

Καλή η επιστήμη, αλλά από όσο γνωρίζω, κανείς επιστήμονας δεν κατάφερε να ξεπεράσει την επιστήμη του...χωρίς να εντάξει μέσα σ' αυτήν και την θεική ενέργεια του αρχέτυπου της σκέψης του ανώτερου...

Τα κατάφερε άραγε κανείς?

Φυσικά και ο νους μας χρειάζεται ΄Ελλη, και η λογική επίσης...
Αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε...

΄Ομως άλλο νους, άλλο νόηση..
΄Αλλο η λογική του "εγώ", άλλο η λογική του θεϊκού ανθρώπου...Και αυτήν την διαφορά θα την κατανοήσεις μόνο αν δεν την οραματίζεσαι απλά, αλλά την ζεις και βιωματικά! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”