ΠΡΟΤΥΠΑ

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μα όλα αυτά δεν εχουν να κανουν με το πνευμα εχουν να κάνουν με την νοηση..
Aυτό που προσπαθώ να διατυπώσω δεν είναι η σκέψη και η νόηση. Αν έχεις δουλέψει όλες οι ερωτήσεις που φέρνω ως παράδειγμα έχουν απαντηθεί σε δευτερόλεπτα.Δεν τις σκέφτεσαι , τις νιώθεις! αλλά κάπως πρέπει να το εκφράσω :lol:
Αυτοί που δεν έχουν δουλέψει ,δεν της απαντούν ούτε σε ένα μήνα.

Βάσω , συμφωνώ μαζί σου ,(με τις λέξεις παλιοι/νέοι) ΄μόνο προσπαθώ να ξεχωρίσω τα παρελθον με τις τις τρέχουσες ευκαιρίες που μας δίνει το ΄Σύμπαν να δουλέψουμε τις πληγές μας.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

με τις τις τρέχουσες ευκαιρίες που μας δίνει το ΄Σύμπαν να δουλέψουμε τις πληγές μας.

α...! Και δεν σας είπα και το άλλο...
Μόλις τις δουλέψεις και νομιζεις ότι όλα είναι εντάξει, σου στέλνει κι άλλες ευκαιρίες, για να διαπιστώσεις αν τα έμαθες... :wink:
:) :) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

.......σαν χιονοστιβαδα έρχονται!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτοί που δεν έχουν δουλέψει ,δεν της απαντούν ούτε σε ένα μήνα.
A εσύ είσαι πολύυυυυυυ αισιόδοξη ......... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μόνο που έχεις πια την γνώση...να παραμερίσεις και να μην την φας κατακέφαλα... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο κόσμος που ζούμε, είναι ανεξερεύνητος για εμάς…
Η αντιληψή του είναι ό,τι έρχεται σε επαφή με τις φυσικές μας αισθήσεις. ΄Ο,τι πιάνουμε, ακούμε, γευόμαστε, βλέπουμε, αυτό είναι και το μόνο υπαρκτό.

΄Ότι αισθανόμαστε, δεν μπορούμε να το εντάξουμε στις φυσικές αισθήσεις και έτσι το αποβάλλουμε.
Τα εσωτερικά μας πεδία δεν είναι άμεσα αντιληπτά. Το πνευματικό, το νοητικό και το συναισθηματικό, συνδέονται με την ψυχή μέσω αόρατων συνδέσμων και μέσω ενός φωτεινού σώματος που για να γίνει αντιληπτό, χρειάζεται και ένα ακόμα στοιχειό…τον αιθέρα!

Μέσα σ’ αυτό το φωτεινό σώμα, υπάρχουν οι κώδικες της ύπαρξής μας και η σύνδεσή μας μαζί του διευρύνει την αντίληψή μας για τον Εαυτό μας, ανάλογα με το πόσο και σε ποια συχνότητα επιτρέπουμε την σύνδεση μας…

Η συχνότητα, έχει να κάνει με την αξιοποίηση της αυτογνωσίας που επιτρέπουμε στο εγώ. Πόσο πολύ αφήνουμε τα συναισθήματα να ελέγχουν τις σκέψεις ή το αντίθετο.
Πόσο πολύ αφήνουμε και τα δύο αυτά πεδία να ελέγχουν την πνευματική μας φύση, τοποθετώντας την σε ένα μακρινό μέλλον που απέχει από εμάς χιλιάδες έτη φωτός.

Η επιβίωση, η σχέση μας με τους άλλους και η σχέση μας με τον εαυτό μας είναι επίπεδα αυτογνωσίας που οριοθετούμε μέσα από τα 3 κάτω μας κέντρα και που μας βάζουν στην διαδικασία να περάσουμε από την «μάυρη τρύπα» της ύπαρξης, που είναι λίγο κάτω από το κέντρο της καρδιάς.

Για να βρούμε όμως την πνευματική φύση της αυτογνωσίας ανοιγόμαστε στο πνεύμα. Τα τρία πάνω κέντρα αφήνουν τις πνευματικές ενέργειες να «εξασφαλίσουν» την αποδοχή του στόχου μας, μέσω του κέντρου της καρδιάς…

΄Ετσι η αυτογνωσία δεν είναι απλά ένας τρόπος καλύτερης ζωής, αλλά γίνεται ο πνευματικός τρόπος της ζωής στον φυσικο κοσμο!

Τα συναισθήματα και οι σκέψεις δεν διευρύνονται απλά για να έχουμε γαλήνη, αλλά για να έχουμε γνώση.
Το ανέβασμά τους σε ανωτερη δόνήση δεν γίνεται για να έχουμε «καλή ζωή» στον φυσικό κόσμο, αλλά για να έχουμε ζωή σε όλο το σύμπαν.
Και όταν αυτό γίνει πραγματική βιωμένη γνώση, τότε τα δύο αυτά πεδία ενώνονται με το φωτεινό σώμα, που κατέχει και τους πραγματικούς κώδικες του φυσικού κόσμου και τους μεταβιβάζει σε εμάς.

Αυτό είναι η ανάγκη οριοθέτησης πνευματικού στόχου, όταν ψάχνουμε τον εαυτό μας. Γιατί αν το ψάξιμο μέσα μας έχει σαν στόχο, το να ζήσουμε καλά στον φυσικό κόσμο, τότε θα «σκαλώνουμε» πάντα στο γιατί…Η γαλήνη και η ισορροπία, η καλοσύνη και η αγάπη θα έρχεται τότε με παραμέτρους, που αν δεν εκπληρώνονται θα μας βάζουν πάντα στην διαδικασία της αμφισβήτησης ότι κάτι δεν γίνεται σωστά.

Η ζωή μας γίνεται φως-ουσία, όπου μέσα σ’ αυτήν υπάρχει και η εναρμόνιση με τα στοιχεία της φύσης σαν μέρος της ολοτητάς μας και όχι της σάρκας μας μόνο. ΄Ετσι ο αέρας, η γη, η φωτιά και το νερό, δεν είναι όροι, αλλά γίνονται αιτίες της ζωής μας στον φυσικό κόσμο και γεμίζουν το είναι μας με εμπειρίες ένωσης και ταύτισης.

Η απομάκρυνση των προτύπων μέσω της αυτογνωσίας, χρειάζεται πνευματικό στόχο...Αλλιώς γίνεται αναζήτηση για "καλή ζωή", όπου στην έννοια "καλή" περιέχονται άλλα πρότυπα, από τα αρχικά.
Ο σκοπός μας δεν είναι να αντικαταστήσουμε τα πρότυπα με άλλα, αλλά να ζήσουμε χωρίς αυτά, ελεύθεροι!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δημήτρη και σε μένα παρακαλώ
Αν κάνει σε κάποιον αυτή η άσκηση ευχαρίστως να του τη στείλω
.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Επ' ευκαιρία σε χαιρετώ Δημήτριε και σε παρακαλώ στείλτο και σε μένα
(βρήκες δουλειά )!!!!!!!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Παράδειγμα...
Θυμώνουμε γιατί μας φέρθηκαν σκληρά, γιατί δεν μας έδωσαν αξία, γιατί δεν μας πίστεψαν, γιατί δεν μας αγάπησαν, γιατί κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που εμείς θα κάναμε...
Η ρίζα λοιπόν, μπορει να είναι, η αποδοχή?

Αν ξεκινήσετε από την ανάγκη αποδοχής λοιπόν, θα βρείτε και την αδυναμία σας να βρείτε αποδοχή από τον Εαυτό σας...Και από εκεί ξεκινά ο θυμός...

Μόνο σ' αυτήν την εργασία, σκεφτείτε, ότι δεν είστε απαραίτητα ότι οι άλλοι σας έμαθαν ότι είστε...

Μπορούμε να βρούμε άπειρες ρίζες προτύπων έτσι...
Μόνο να το ξέρετε...θα πονέσετε πολύ!!!!!

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ
ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΑΣ
ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΕΣΕΙΣ
Η ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ
ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΣΑΜΟ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ
ΒΑΣΩ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ
ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑ
ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ...........
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Εικόνα
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D
Aχ Γιάννη...αχ αυτή η Ρωρ!!!!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μοναξιά έρχεται μέσα από την κενότητα του εαυτού μας.
Δεν βρίσκουμε κανέναν που θα μπορούσε να "γεμίσει" με αγάπη το κενό αυτό...
Μα και αν τον βρούμε, τα πρότυπα των αξιων που έχουμε αποκομμίσει, δεν τον κάνουν ικανό να μας φέρει πληρότητα...

΄Ετσι, κανείς δεν αγαπάει σαν και εμάς, κανείς δεν είναι ηθικός σαν και εμάς, κανείς δεν μας καταλαβαίνει...
Μένουμε λοιπόν "αναγκαστικά" μόνοι μας και στην διαδικασία της αναζήτησης ενός ανθρώπου, που να έχει τα δικά μας "χαρακτηριστικά" και "ιδανικά"...
΄Η κάνουμε "υποχωρήσεις" σ' αυτά, απλά και μόνο γιατί δεν αντέχουμε να είμαστε μόνοι μας...Δεν αντέχουμε τον εαυτό μας!
Γιατί?

Η κριτική, ένα από τα χειρότερα δηλητήρια της ύπαρξής μας, μας βάζει πάντα στην διαδικασία της σύγκρισης, χωρίς όμως να ξέρουμε ποιόν συγκρινουμε με ποιόν...
Συγκρίνουμε τα πρότυπά που είναι ίδια, και δεν συγκρίνουμε τα βιώματα που προέκυψαν μέσα από αυτά και είναι διαφορετικά...

Το να "απέχουμε" από την ανθρωπότητα, είναι δύσκολο πολύ!
Το να "απέχουμε" από τον εαυτό μας, είναι πιο εύκολο...
Και έτσι επιλέγουμε αυτόν τον δρόμό, που μας απομακρύνει ολο και περισσότερο απ' αυτόν, και μας φέρνει πιο κοντά στους άλλους...

Οι άλλοι γίνονται πεδία προς εξερεύνηση και μέσα από αυτούς αναγνωρίζουμε το ανθρώπινο έντσικτο και τα πρότυπα.

Δεν μας αρέσει αυτό που βλέπουμε στους άλλους και έτσι τοποθετούμε τον εαυτό μας μέσα σε μια φανταστική "σφαίρα" ηθικής και ποιότητας, που εκεί μέσα δεν χωράει κανένας άλλος, αφού αυτή έχει γεμίσει από εμάς!!!

Βασικά όμως αυτή η "σφαίρα" έχει γεμίσει από τους θυμούς μας που είναι απόλυτα προστατευμένοι από την αντίληψή μας για τον εαυτό μας. Οι άλλοι φταίνε, που μας προκαλούν θυμό...
Οι γονεις μας, ο αγαπημένος/η μας, ο φίλος μας, τα παιδιά μας, ο διευθυντής μας, ο άνθρωπος...
΄Ολοι τόσο διαφορετικοι από μας! Εμείς απλά δεχόμαστε τις επιδράσεις τους, απροστάτευτοι, και κρυβόμαστε στην "μυστική" μας σφαίρα, ζώντας μεσα σε ένα πέλαγος θυμού...νομίζοντας ότι τα βιώματα μας δεν "φαίνονται" και όποτε τύχει και φανούν, τρομάζουμε...
Θέλοντας λοιπόν να "προστατέψουμε" αυτήν την "μυστική" σφαίρα από τα μάτια των άλλων, επιλέγουμε την μοναξιά, γιατί δεν αντέχουμε την κριτική των άλλων για τις αξίες που έχουμε επιθέσει στον εαυτό μας, χωρίς να είναι οι αληθινά δικές μας!

Η ανάγκη μας για συνύπαρξη έχει όρους...
Γιατί χρειαζόμαστε κάποιον να αγκαλιάσει αυτήν την "μυστική" σφαίρα μας και να την αγαπήσει, χωρίς να την αγγίξει όμως...
Εμείς όμως δεν είμαστε έτοιμοι να αγαπήσουμε την δική του...
Γιατί δεν αναγνωρίζουμε καν την δική μας!

Η αρχή γίνεται με την απόφαση...
Να "ξεφουσκώσουμε" αυτήν την "μυστική" σφαίρα και να απλώσουμε το περιεχόμενο σε όλο μας το είναι...
Να γεμίσουμε με το πνεύμα μας αυτήν την σφαίρα και να το αφήσουμε να μας οδηγήσει στις πνευματικές αξίες της θεότητας...
Μόνοι μας χωρίς το πνεύμα, δεν θα μπορέσουμε...
Θα χρειαστούμε επιστημονικη βοήθεια...

΄Εχετε το κατά νου, σε όλη την εργασία με τον εαυτό σας!
:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατί δεν αναγνωρίζουμε καν την δική μας!


Μόνο η γνωση του εαυτου μας δημιουργεί συνθηκες κατανόησης,αποδοχής,προσφοράς ΑΓΑΠΗΣ προς τους αλλους.Μονο αν ξεκινησουμε απο ολα αυτά ΓΙΑ ΜΑΣ.

Ποσο ομορφα τα γραφεις Βασω μου και να θελει κανεις να τα προσπερασει χιλια μυρια καμπανακια θα του λενε,ψαλε μαζί κι εσυ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Η ανάγκη μας για συνύπαρξη έχει όρους...
Γιατί χρειαζόμαστε κάποιον να αγκαλιάσει αυτήν την "μυστική" σφαίρα μας και να την αγαπήσει, χωρίς να την αγγίξει όμως...
Εμείς όμως δεν είμαστε έτοιμοι να αγαπήσουμε την δική του...
Γιατί δεν αναγνωρίζουμε καν την δική μας!

Η αρχή γίνεται με την απόφαση...
Να "ξεφουσκώσουμε" αυτήν την "μυστική" σφαίρα και να απλώσουμε το περιεχόμενο σε όλο μας το είναι...
Να γεμίσουμε με το πνεύμα μας αυτήν την σφαίρα και να το αφήσουμε να μας οδηγήσει στις πνευματικές αξίες της θεότητας...
Μόνοι μας χωρίς το πνεύμα, δεν θα μπορέσουμε...
Θα χρειαστούμε επιστημονικη βοήθεια...

΄Εχετε το κατά νου, σε όλη την εργασία με τον εαυτό σας!
:wink:
Τωρα αρχιζεις να μιλας στη γλωσσα "μου"...

Δηλαδη στη γλωσσα της επιστημης...

Διοτι κανεις δεν μπορει να κανει συστηματικα κατι και με αξιωσεις για χειροπιαστα αποτελεσματα, αν δεν εχει ενα "τυφλοσουρτη" τεκμηριωμενο και κατανοητο.

Και αυτο αναλαμβανει να το πραξει η Επιστημη.

Ας μιλησουμε λοιπον για αυτη την επιστημονικη βοηθεια

Καθε επιστημη χρειαζεται: Αρχες, Εργαλεια και Μεθοδους και Αντικειμενο !

Οι Αρχες δινουν τις βασικες κατευθυνσεις λειτουργιας
Τα Εργαλεια επιτρεπουν την εφαρμογη των Αρχων στην πραξη
Οι Μεθοδοι υποδεικνυουν τον τροπο εφαρμογης των Αρχων δια των Εργαλειων
Το Αντικειμενο τελος ειναι ο αποδεκτης της αρμονικης συλλειτουργιας Αρχων, Εργαλειων και Μεθοδων.

Αντικειμενικος σκοπος να φερουμε μια Νεα Ενεργεια στο Αντικειμενο.
Να δωσουμε πρακτικα μια Νεα Προοπτικη στο Αντικειμενο.
Να αποκαλυψουμε Νεες Λειτουργιες και Δυνατοτητες δια του Αντικειμενου.
Ωστε ο "ιδιοκτητης" του Αντικειμενου να εχει περισσοτερες δημιουργικες βαθμιδες ελευθεριας στη διαθεση του!

Το Αντικειμενο το προσδιοριζω αμεσα και ειναι το σωμα μας!

Την Επιστημη περιμενω να τη μαθω ή να τη διερευνησω μαζι σας!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”