Αστρική Προβολή

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ARTYADIS έγραψε:
Τι σημαίνει καλύτερος και από ποιόν καλύτερος?
Για μένα σημαίνει "πιο βελτιωμένος" και πιο βελτιωμένος από μένα, τον ίδιο μου τον προηγούμενο εαυτό και όχι από κάποιον άλλον.
Δεν συγκρίνομαι με κάποιον άλλον.

Αυτό σημαίνει για μένα "θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος"

Και θα γίνω ο καλύτερος άνθρωπος δηλ. ’νθρωπος, όταν τελικά φτάσω στην Αλήθεια του Εαυτού μου.

Και σύμφωνα μ' αυτήν την έννοια, ναι, θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος απ' αυτό που είμαι.

δεν γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος με την αλήθεια, Δημητρούλα! Ποτέ κανείς δεν έγινε καλύτερος με αυτόν τον τρόπο.

Η Αλήθεια είναι αυθεντικότητα...Αυτό για τους ανθρώπους μπορεί να είναι και ιδιότητα που ανήκει στο "κακός"...
Πόσο μπορείς να το αντέξεις, αν ο στόχος σου είναι να είσαι καλύτερος, δεν ξέρω...
Γιατί το "καλύτερος" εμπίμπτει μέσα στα "δικαιώματα" της κριτικής!

Αυτό που είσαι δεν το γνωρίζέις ολόκληρο, Δημητρούλα...
Αν ξεκινήσουμε από αυτήν την αλήθεια, τότε το "καλύτερος" συγκρίνεται μόνο μέ ένα περιορισμένο γνωσιακό κομμάτι σου.
Με τα υπόλοιπα τι θα γίνει?

Το "καλύτερος" είναι μια πολωμένη ιδιότητα του "καλός", γιατί ο "καλός" περικλείει και το "κακός" που επιδέχεται βελτιώσεις...

ότι και να κάνεις όμως, μιλάμε για πόλωση...Και η πόλωση δεν σε οδηγεί ποτέ στην αλήθεια, αλλά στην μερική πλάνη και θυμαπάτη...


και εδώ...
Για μένα σημαίνει "πιο βελτιωμένος" και πιο βελτιωμένος από μένα, τον ίδιο μου τον προηγούμενο εαυτό και όχι από κάποιον άλλον.
σου διαφεύγει η βάση...τι σημαίνει εν γένει "καλός"...Ποιά είναι η βάση δεδομένων σου, αν όχι μέσα στην κοινωνία, όπου εκεί ανθίζει το υποκειμενικό "καλό"?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

σου διαφεύγει η βάση...τι σημαίνει εν γένει "καλός"...Ποιά είναι η βάση δεδομένων σου, αν όχι μέσα στην κοινωνία, όπου εκεί ανθίζει το υποκειμενικό "καλό"?
Μήπως αν χρησιμοποιούσα αντί το "βελτιωμένος", τον όρο "εξελιγμένος" θ' άλλαζε κάτι?

Δυστυχώς, για να επικοινωνούμε, ως φυσικά όντα, αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε λέξεις, όρους, επίθετα και προσδιορισμούς.

Φυσικά το "καλός" για μένα μπορεί να διαφέρει από το "καλός" του άλλου, δεν γίνεται αλλιώς, αφού αυτά είναι υποκειμενικά.
δεν γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος με την αλήθεια, Δημητρούλα! Ποτέ κανείς δεν έγινε καλύτερος με αυτόν τον τρόπο.

Η Αλήθεια είναι αυθεντικότητα...Αυτό για τους ανθρώπους μπορεί να είναι και ιδιότητα που ανήκει στο "κακός"...
Για μένα όμως γίνεσαι "καλύτερος άνθρωπος" με την αλήθεια. Για μένα πάντα, όταν μιλάμε συνήθως μιλάμε για τον εαυτό μας, άρα, για μένα, ο μόνος τρόπος για να καθορίσεις το "καλύτερος" είναι μόνο με βάση την αντικειμενική αλήθεια.

Έτσι λοιπόν, με βάση την Αλήθεια, η οποία είναι αυθεντικότητα, εάν κάποιος είναι στριφνός, ανάποδος, κακός δεν ξέρω και γω τι άλλο, αλλά είναι αληθινός, τότε είναι σίγουρα "καλύτερος" από κάποιον που δείχνει καλός, ευγενικός κλπ, κλπ. (για μένα πάντα)

:-D @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

συνεχίζω..

τότε είναι σίγουρα "καλύτερος" από κάποιον που δείχνει καλός, ευγενικός κλπ, κλπ. (για μένα πάντα) , αλλά δεν είναι αληθινός!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Έτσι λοιπόν, με βάση την Αλήθεια, η οποία είναι αυθεντικότητα, εάν κάποιος είναι στριφνός, ανάποδος, κακός δεν ξέρω και γω τι άλλο, αλλά είναι αληθινός, τότε είναι σίγουρα "καλύτερος" από κάποιον που δείχνει καλός, ευγενικός κλπ, κλπ. (για μένα πάντα)

βλέπεις βρε καρδούλα ότι τελικά αναγκάζεσαι να συγκρίνεις? για σένα πάντα... :-D :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

...Κατάλαβα τι θέλεις να πεις! :)) :)) :)) :))

Πως αλλιώς όμως να εξηγήσεις αυτό που θέλεις να πεις?

Πέσμου! please! :x Θα πρέπει να εφεύρουμε ένα άλλον κώδικα επικοινωνίας!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso
από ότι ένας άνθρωπος που αναζητάει την δύναμη για εγωιστικούς λόγους και βιώνει μια πνευματική υπεροχή με δραματικές επεμβάσεις στα ψυχικά του πεδία...
:)) αυτό εννοούσα, ότι βγαίνοντας απο αυτον τον εγωιστικό μηχανισμο παρατηρείς ότι η απλότητα και ο θεός μπορεί να κρύβεται και στους πιο απλους ανθρωπους, αυτους που μέχρι πρότεινως σίγουρα θα θεωρούσες λιγότερο εξελιγμένους

γενικώς κατι που παρατηρώ πολύ έντονα και αυτη την περίοδο στην ζωή μου είναι το οτι, οτιδήποτε χαρακτηρίζεται, δλδ αυτο ειναι έτσι και το αλλο γιουβετσι ειναι επιτήδευση και όχι Αλήθεια

δλδ δεν επιτρέπουμε στον Εαυτο μας να Είναι, χωρις να δίνουμε χαρακτηρισμό σε κάθε τι

τοτε παρατηρω οτι έρχονται τα μέσα έξω και τα πίσω μπρος δλδ ό,τι χαρακτηρίζεις αν το αποχαρακτηρίσεις μπορεις να βρεις την Αλήθεια για εσενα εκείνη την ευλόγημενη στιγμη που μπορει να ειναι και απολυτα ανατρεπτικη

επίσης δεν ειναι κακο να μεταβαλλεται η Αλήθεια σου, δλδ αυτη την ευλόγημενη στιγμη είμαι έτσι, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεί η Αλήθεια μου να μεταβληθει, και ετσι δεν εχεις και ενοχες για την εικονα σου, οτι και καλα θα πρεπει να συντηρεις μια Αληθεια που εχεις εκφρασει μια δεδομενη στιγμη

είσαι αυτο που είσαι

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

αυτό εννοούσα, ότι βγαίνοντας απο αυτον τον εγωιστικό μηχανισμο παρατηρείς ότι η απλότητα και ο θεός μπορεί να κρύβεται και στους πιο απλους ανθρωπους, αυτους που μέχρι πρότεινως σίγουρα θα θεωρούσες λιγότερο εξελιγμένους

γενικώς κατι που παρατηρώ πολύ έντονα και αυτη την περίοδο στην ζωή μου είναι το οτι, οτιδήποτε χαρακτηρίζεται, δλδ αυτο ειναι έτσι και το αλλο γιουβετσι ειναι επιτήδευση και όχι Αλήθεια
δλδ δεν επιτρέπουμε στον Εαυτο μας να Είναι, χωρις να δίνουμε χαρακτηρισμό σε κάθε τι

τοτε παρατηρω οτι έρχονται τα μέσα έξω και τα πίσω μπρος δλδ ό,τι χαρακτηρίζεις αν το αποχαρακτηρίσεις μπορεις να βρεις την Αλήθεια για εσενα εκείνη την ευλόγημενη στιγμη που μπορει να ειναι και απολυτα ανατρεπτικη

επίσης δεν ειναι κακο να μεταβαλλεται η Αλήθεια σου, δλδ αυτη την ευλόγημενη στιγμη είμαι έτσι, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεί η Αλήθεια μου να μεταβληθει, και ετσι δεν εχεις και ενοχες για την εικονα σου, οτι και καλα θα πρεπει να συντηρεις μια Αληθεια που εχεις εκφρασει μια δεδομενη στιγμη
είσαι αυτο που είσαι

Φωτεινούλα, τέλεια! :x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

επίσης δεν ειναι κακο να μεταβαλλεται η Αλήθεια σου
Έτσι για να γελάσουμε! :)) :))

Λες ότι δεν είναι κακό .....

Ποιο κακό? Το δικό σου ή το δικό μου?

Γιατί για μένα πάντα :-D μπορεί να είναι κακό, μπορεί και να είναι καλό.

Είδες λοιπόν, ότι τελικά, πάντα μιλάμε με κριτήρια υποκειμενικά και πολλές φορές αναγκαζόμαστε να χαρακτηρίζουμε αλλά και να συγκρίνουμε!

Βασούλα, υπάρχει τρόπος να μην χαρακτηρίζεις τίποτα?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ο Οσσο λεει...

-Ως που η αλήθεια δεν έγινε προσωπική εμπειρία, ότι και να νομίζετε για την αλήθεια, στην πραγματικότητα είναι μόνο πεποίθηση. Και όλες οι πεποιθήσεις είναι ψέμα, και όλοι οι πεπεισμένοι είναι τυφλοί.

-Είναι πολύ παράξενο όταν οι άνθρωποι που δεν ξέρουν τι είναι προσπαθούν να γίνουν κάτι. Καμιά προσπάθεια να γνωρίζουν τι είναι αυτή τη στιγμή, ποια είναι η ουσία τους και μεγάλη προσπάθεια να γίνουν. Να γίνεις κάτι είναι ασθένεια της ψυχής.

-Το να γίνεσαι είναι αρρώστια, το να είσαι είναι υγεία.

-Η γνώση είναι ζωντανή μόνο όταν τη γνωρίζεις εσύ ο ίδιος, όταν είναι άμεση εμπειρία. Όταν όμως την ξέρεις από τους άλλους, δεν είναι ζωντανή εμπειρία, δεν είναι γνώση, είναι απλώς μνήμη.


...και φυσικα πολα αλλα
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Δημητρα
Έτσι για να γελάσουμε!

Λες ότι δεν είναι κακό .....

Ποιο κακό? Το δικό σου ή το δικό μου?

Γιατί για μένα πάντα μπορεί να είναι κακό, μπορεί και να είναι καλό.
:)) :))

όπως το βιωνω αυτες τις ημέρες είναι οτι ειναι όμορφο να εισαι ο Εάυτος σου καθε στιγμη, γιατι καθε στιγμη ειναι διαφορετικη και όχι επειδη έτσι εξεφρασες την Αληθεια τότε, δεν μπορεις να την μεταβαλεις παρακινουμενος πχ απο την εντολη του "εγώ κραταω τον λόγο μου" :?

αυτό ειναι ακαμψία και όχι δράση και εξέλιξη

αλλωστε ποιος θα σε κρίνει, ποιος μπορεί να κρινει αραγε την αληθεια μας, κανενας που δεν αφηνουμε εμεις μεσα μας

σκεψεις κανω και ταιριαξαν πολυ στην συζητηση
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

όμορφη συζήτηση! :-D

Φωτεινή >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασούλα, υπάρχει τρόπος να μην χαρακτηρίζεις τίποτα?
ναι...ακολουθείς απλά τους Νόμους!

ούτε να πείσεις χρειάζεται κανέναν γι' αυτό, ούτε να χαρακτηρίσεις τον Εαυτό σου σε σχέση με κάποιον Νόμο...

όταν ζεις φυσικά, ακολουθείς τον Νόμο της Φύσης...
όταν αρρωστήσεις, τότε ξέρεις ότι κάτι "παράνομο" έκανες...Δεν χρειάζεσαι κανέναν να στο πει...

Αν ερευνάς τις αποδείξεις, φτάνεις και στην αιτία...Οπότε γιατί να χαρακτηρίσεις οτιδήποτε? Αποδειξεις για όλα ύπάρχουν...Είτε μέσα σου, είτε έξω στον κόσμο...Υπάρχουν στην Ζωή σου, Δημητρούλα, και στην ειλικρίνειά σου να μετράς τις ανάσες που σου κόβονται...
Τι να συγκρίνεις και τι να χαρακτηρίσεις μετά?

υποκειμενική αλήθεια, ύποκειμενικο κακό, υποκειμενικο καλό...
Εν τέλει ξέρεις ποιός είναι το υποκείμενο?
Ας ξεκινήσουμε από εκεί και να δεις τι ωραία που ζεις μέσα σου χωρίς χαρακτηρισμούς...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

υποκειμενική αλήθεια, ύποκειμενικο κακό, υποκειμενικο καλό...
Εν τέλει ξέρεις ποιός είναι το υποκείμενο?
Ας ξεκινήσουμε από εκεί και να δεις τι ωραία που ζεις μέσα σου χωρίς χαρακτηρισμούς...
Αυτό θα πει Ελευθερία.. @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Ο δρόμος ο εσωτερικός δεν έχει επιστροφή μεν, αλλά έχει τόσα παραπλανητικά δρομάκια που ειναι επικίνδυνα περισσότερο από τον δοκιμασμένο συνηθισμένο τρόπο ζωής των περισσοτέρων ανθρώπων...

Η Αλήθεια του εαυτού μας πολλές φορές δεν αντέχεται...Είναι πολλά τα πρότυπα που πρέπει να "ξεκολλήσουν" από την Ψυχή μας και οδυνηρός ο τρόπος που χρειάζεται να κάνεις την επαναγέννησή σου στην Ζωή!



:x :x :x
Μεγαλη αληθεια!!! :x :x :x :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”