Αστρική Προβολή

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Η συνείδηση δεν διευρύνεται με αυτόν τον τρόπο, αλλά με εσωτερικη εργασία!
Τα ψυχικά πεδία ερευνούνται με την πνευματική συνείδηση και όχι με το αστρικό σώμα...
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εννοούσα ότι δεν μπορεί η συνείδηση ενός τέτοιου ανθρώπου, να είναι ίδια με της κυρίας στην διπλανή πόρτα.
Εχω γνωρίσει από κοντά τον "πνευματικό" εγωισμό, Δημητρούλα...
Ανθρωποι, που χωρίς πνευματικούς στόχους, πειραματίζονται με το αόρατο, τόσο άγαρμπα, που δεν μπορούν να βιώσουν μετά την αισιόδοξη πλευρά της Ζωής, ο φοβος είναι καταλυτικός...

Η κυρία της διπλανής πόρτας, νομίζω, ότι θα είναι καλύτερα...

Ο Δρόμος αυτός δεν μπορεί να αφορά καμία φιλοδοξία μας. Και, πάντα κατά την δική μου εμπειρία που οριοθετεί και την άποψή μου, είναι καλύτερα να μην το ξεκινήσει κανείς ποτέ, αν ο λόγος δεν είναι η ανάπτυξή του σε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη...

Η συνείδηση που διευρύνεται με φιλοδοξία και έπαρση, ακόμα και αν την ονομάζουν στην αρχή περιέργεια, δεν καταφέρνει να ξεπεράσει το αστρικό...Οπότε δεν μιλάμε για διεύρυνση, αλλά για την χειρότερη μορφή περιορισμού.

Ο ψυχισμός των ανθρώπων αυτών, τις περισσότερες φορές, δεν περιέχει παρά μια αυτοκαταστροφική διάθεση που τους οδηγεί σε μια σοβαρή ασθένεια...

Οι σοβαροί ερευνητές των εσωτερικών πεδίων δεν κάνουν χρήση του αστρικού σώματος, σε καμία περίπτωση.

΄Οσο για την διαφορά των μυστικιστών με τους αποκρυφιστές, αυτή αφορά μόνο στην αρχική προσέγγιση της Αλήθειας και στον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα φαινόμενα ...Γιατί στην συνέχεια και οι δύο θα πρέπει να καταλήξουν στον θεό!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασικά, η όλη κουβέντα ξεκίνησε από το αν στην αστρική προβολή βγαίνει κανείς από το σώμα του ή όχι, όπως επίσης εξήγησα τι σημαίνει "αργυρά λώρος".

Από κει και πέρα, πριν κάποια χρόνια, θέλησα κι εγώ να πειραματιστώ με κάτι τέτοιο :D, η αιτία όμως ήταν τελείως διαφορετική. Στην πορεία όμως κατάλαβα, πόσο μάταιο αλλά κι επικίνδυνο ήταν κάτι τέτοιο, όπως επίσης ότι η παγίδα της ιδιοτέλειας ήταν τόσο μεγάλη που κάθε άλλο παρά θα με ωφελούσε σε οτιδήποτε..
είναι καλύτερα να μην το ξεκινήσει κανείς ποτέ, αν ο λόγος δεν είναι η ανάπτυξή του σε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη...

Και ναι, η κυρία της διπλανής πόρτας σίγουρα θα κοιμόταν καλύτερα.. :)) :))

Υπάρχουν όμως απ' ότι ξέρω και άνθρωποι που κάτι τέτοιο τους έχει συμβεί από μικρή ηλικία, χωρίς να το επιδιώξουν, και τους συμβαίνει σχεδόν ...φυσικά. Τι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους?
Πού καταλήγουν στο τέλος? Εκεί που ανέφερες?

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ένας τέτοιος άνθρωπος ν' αναπτυχθεί πνευματικά χωρίς να χειριστεί κάτι τέτοιο προς ίδιον όφελος?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

που να ξέρει κανείς Δημητρούλα μου...υπάρχουν τόσες πολλές ευκαιρίες που δίνονται σε έναν άνθρωπο για να αναπτυχθεί προς την ολοκλήρωσή του, που είναι αδύνατον να βγει ένας "μπούσουλας" στο τι μπορεί ή δεν μπορεί κανείς...
Αυτά, μόνο ο θεός και η Ψυχή μας τα γνωρίζει καλά... :-D

εγώ μίλησα μόνο για την φιλοδοξία και την αλαζονεία που μπορεί να προκύψει από τέτοιου είδους πειραματισμούς...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Ο Δρόμος αυτός δεν μπορεί να αφορά καμία φιλοδοξία μας. Και, πάντα κατά την δική μου εμπειρία που οριοθετεί και την άποψή μου, είναι καλύτερα να μην το ξεκινήσει κανείς ποτέ, αν ο λόγος δεν είναι η ανάπτυξή του σε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη...
το ΑΩ! πολύ ενδιαφέρον θέμα >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι όντως είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι υπάρχουν τόσοι κίνδυνοι ,αν και δεν το επειχήρισα ποτέ μου να κάνω αστρική προβολή.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Ο Δρόμος αυτός δεν μπορεί να αφορά καμία φιλοδοξία μας. Και, πάντα κατά την δική μου εμπειρία που οριοθετεί και την άποψή μου, είναι καλύτερα να μην το ξεκινήσει κανείς ποτέ, αν ο λόγος δεν είναι η ανάπτυξή του σε Ανθρώπινη ΄Υπαρξη...

:x :x :x
Συμφωνω!!! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Εχω γνωρίσει από κοντά τον "πνευματικό" εγωισμό, Δημητρούλα...
Ανθρωποι, που χωρίς πνευματικούς στόχους, πειραματίζονται με το αόρατο, τόσο άγαρμπα, που δεν μπορούν να βιώσουν μετά την αισιόδοξη πλευρά της Ζωής, ο φοβος είναι καταλυτικός...

Η κυρία της διπλανής πόρτας, νομίζω, ότι θα είναι καλύτερα...
αυτό είναι αλήθεια,
όταν υπάρχει φιλοδοξία στον πειραματισμό, και φιλοδοξία εννοούμε ακόμα και το ότι θα ειμαι καλύτερος άνθρωπος αν το κανω αυτο, και αυτο φιλοδοξία ειναι,
τότε όντως η επικαλούμενη "άγνοια" και "πειραμαστισμος" ξεπερνάει τα όρια μετατρέπεται σε πνευματική αλαζονεία,
και τότε έιναι αλήθεια ότι η σύγκρουση είναι δυνατή, τόσο που και ο ίδιος κάποια στιγμή αποδέχεσαι βγαίνοντας σταδιακά απο εκει οτι ναι τελικά η κυρία της διπλανής πόρτας ειναι καλύτερα, Ζει με "περισσότερη" απλότητα, αποδοχή και αγάπη για την ζωή της @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

φιλοδοξία εννοούμε ακόμα και το ότι θα ειμαι καλύτερος άνθρωπος αν το κανω αυτο, και αυτο φιλοδοξία ειναι,
Δηλ. Φωτεινή μου είναι αρνητική φιλοδοξία το να θέλει κανείς να είναι καλύτερος άνθρωπος?
τελικά η κυρία της διπλανής πόρτας ειναι καλύτερα, Ζει με "περισσότερη" απλότητα, αποδοχή και αγάπη για την ζωή της


Καλά, μην είσαι τόσο σίγουρη γι' αυτό Φωτεινούλα μου! :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλ. Φωτεινή μου είναι αρνητική φιλοδοξία το να θέλει κανείς να είναι καλύτερος άνθρωπος?
ναι Δημητρούλα...ειναι φιλοδοξία! Δεν χαρακτηρίζεται αρνητική ή θετική μια ιδιότητα, αλλά σε πόσο ανταγωνισμό και διαχωρισμό σε βάζει...

Τι σημαίνει καλύτερος και από ποιόν καλύτερος?

Τα επίθετα προσδιορίζουν μια φυσική αναγκαιότητα, όχι όμως μια πνευματική χρησιμότητα...

ο Δρόμος ο εσωτερικός δεν έχει ανάγκη από προσδιορισμούς, ούτε χαρακτηρίζεται από το καλό ή το καλύτερο...Σε οδηγεί μόνο στην Αλήθεια και στην ΄Υπαρξή Σου! ΄Ολα τα άλλα είναι προσδοκιές...
τελικά η κυρία της διπλανής πόρτας ειναι καλύτερα, Ζει με "περισσότερη" απλότητα, αποδοχή και αγάπη για την ζωή της
Καλά, μην είσαι τόσο σίγουρη γι' αυτό Φωτεινούλα μου!


:)) :)) εντάξει, είναι λίγο υπερβολική το Φωτεινόπαιδό μας!!!

΄Ομως η αλήθεια είναι ότι ένας φυσικός άνθρωπος που ζει στον κόσμο με μαζική συνείδήση, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσει την ζωή του συνηθισμένα, από ότι ένας άνθρωπος που αναζητάει την δύναμη για εγωιστικούς λόγους και βιώνει μια πνευματική υπεροχή με δραματικές επεμβάσεις στα ψυχικά του πεδία...

Ο δρόμος ο εσωτερικός δεν έχει επιστροφή μεν, αλλά έχει τόσα παραπλανητικά δρομάκια που ειναι επικίνδυνα περισσότερο από τον δοκιμασμένο συνηθισμένο τρόπο ζωής των περισσοτέρων ανθρώπων...

Η Αλήθεια του εαυτού μας πολλές φορές δεν αντέχεται...Είναι πολλά τα πρότυπα που πρέπει να "ξεκολλήσουν" από την Ψυχή μας και οδυνηρός ο τρόπος που χρειάζεται να κάνεις την επαναγέννησή σου στην Ζωή!



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Ο δρόμος ο εσωτερικός δεν έχει επιστροφή μεν, αλλά έχει τόσα παραπλανητικά δρομάκια που ειναι επικίνδυνα περισσότερο από τον δοκιμασμένο συνηθισμένο τρόπο ζωής των περισσοτέρων ανθρώπων...

Η Αλήθεια του εαυτού μας πολλές φορές δεν αντέχεται...Είναι πολλά τα πρότυπα που πρέπει να "ξεκολλήσουν" από την Ψυχή μας και οδυνηρός ο τρόπος που χρειάζεται να κάνεις την επαναγέννησή σου στην Ζωή!

^:)^
Βάσω έγραψες!Από τις πιο σοφές κουβέντες που έχω ακούσει τελευταία!
Εξάλλου οι μεγαλύτερες αξίες στη ζωή,κατακτώνται με (εσωτερικές) συγκρούσεις,καθώς το παλιό & βολεμένο δεν παραχωρεί τη θέση του αμαχητί.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τι σημαίνει καλύτερος και από ποιόν καλύτερος?
Για μένα σημαίνει "πιο βελτιωμένος" και πιο βελτιωμένος από μένα, τον ίδιο μου τον προηγούμενο εαυτό και όχι από κάποιον άλλον.
Δεν συγκρίνομαι με κάποιον άλλον.

Αυτό σημαίνει για μένα "θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος"

Και θα γίνω ο καλύτερος άνθρωπος δηλ. ’νθρωπος, όταν τελικά φτάσω στην Αλήθεια του Εαυτού μου.

Και σύμφωνα μ' αυτήν την έννοια, ναι, θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος απ' αυτό που είμαι.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Και να προσθέσω επίσης, ότι μία τέτοια φιλοδοξία την βρίσκω εντελώς υγιή, πέρα από ιδιότητες, προσδιορισμούς και επίθετα.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

ARTYADIS έγραψε:
Τι σημαίνει καλύτερος και από ποιόν καλύτερος?
Για μένα σημαίνει "πιο βελτιωμένος" και πιο βελτιωμένος από μένα, τον ίδιο μου τον προηγούμενο εαυτό και όχι από κάποιον άλλον.
Δεν συγκρίνομαι με κάποιον άλλον.

Αυτό σημαίνει για μένα "θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος"

Και θα γίνω ο καλύτερος άνθρωπος δηλ. ’νθρωπος, όταν τελικά φτάσω στην Αλήθεια του Εαυτού μου.

Και σύμφωνα μ' αυτήν την έννοια, ναι, θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος απ' αυτό που είμαι.
συγκρίνεσαι με τον εαυτό σου, διαχωρίζεις και δεν αποδέχεσαι :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”