Αστρική Προβολή

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Μόνο με μια σκέψη μπορείς να πας οπουδήποτε.
Και στην ουσία αυτό κάνεις και στην αστρική προβολή. Βλέπουμε τον συναισθηματικό και νοητικό μας κόσμο .
Στα χαμηλότερα επίπεδα της τέταρτη διάσταση όπου πας με την αστρική προβολή, πας ακριβός όπου σκέπτεσαι ή ακόμα και με βάση τα πιστεύω σου.
Αν έβγαιναν όντος από το σώμα τους και αλώνιζαν στην τέταρτη διάσταση πίστεψέ με δεν θα το επιχειρούσαν ποτέ ξανά. Αν ξανά γύρναγαν. Στα δικά τους χωράφια αλωνίζουν
Το αστρικό πεδίο δημιουργήθηκε καθαρά από τις δικές μας εκδηλώσεις, για αυτό και όταν πεθαίνουμε δεν χάνετε το αστρικό και νοητικό μας σώμα. Αλλά και η ψυχή μας μόλις πεθάνουμε ενώνετε με τον ανώτερο εαυτό στην πέμπτη διάσταση. Με το αστρικό έχουμε να κάνουμε μόνο όσο ζούμε στην τρίτη και αυτό για να το καθαρίσουμε.
Το αστρικό είναι μια φούσκα γεμάτη εμπειρίες και τπτ παραπάνω.

’λλο αστρικό πεδίο και άλλο 4η διάσταση. Είναι μεν το αστρικό στην 4η άλλα στα χαμηλότερα επίπεδα της. Για να βγεις έξω από την δικιά σου εκδήλωση στην τέταρτη διάσταση, πρέπει να μην είσαι άνθρωπος και επίσης αποκομμένος από την πηγή.

Βασικά κάνω κι άλλα πράγματα συγχρόνως και ίσως άφησα κενά. Μπορείς να με ρωτήσεις αν έχεις κάποια απορία σε αυτά που έγραψα... (πάντα με βάσει την αντίληψή μου)
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Πολύ ενδιαφέρον... Ποιες είναι οι διαστάσεις και πόσες? :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ευχαριστώ! Γιατί εντάξει, καλή η προσωπική εμπειρία, αλλά δεν είναι κακό να υπάρχει και μια εξωτερική αντίληψη..! :-D :-D :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Βασικά είναι πολύ δύσκολο να γράψεις τα βιώματά σου ώστε να είναι κατανοητά στους άλλους. Ίσως μέχρι έναν βαθμό οκ, αλλά κάπου δεν βρίσκεις τις λέξεις.

Γενικός μέχρι την 5η διάσταση ίσως να μπορείς να περιγράψεις καποια αλλά από κει και πάνω....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασικά είναι πολύ δύσκολο να γράψεις τα βιώματά σου ώστε να είναι κατανοητά στους άλλους. Ίσως μέχρι έναν βαθμό οκ, αλλά κάπου δεν βρίσκεις τις λέξεις.

συμφωνώ απόλυτα Μιχαήλ...

Δεν μπορείς να διηγηθείς ένα πνευματικό βίωμα, που για τον άλλον δεν υπάρχει ούτε καν σαν φαντασία...

και από την άλλη σκέφτομαι...Αυτά τα θέματα δεν είναι για να καλύψουν απλά μια περιέργεια, γιατί δεν αφορούν παρά τα ανοίγματά μας προς τον θεό...και προς τα εκεί, με "σκονάκι" δεν πάέι κανένας...!

κανείς δεν μπορεί να μιλήσει σαν αυθεντία για τα αόρατα πεδία...εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ...Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βλέπω αυθεντικά την Ζωή Μου και να δίνω έμπνευση να το κάνουν και άλλοι...Αλλά μέχρι εκεί!

Αυτά που γράφω στο κεντρικό σάιτ είναι μια "υποψία" της Αλήθειας!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ακριβός έτσι είναι Βάσο.

Το βίωμα χάνετε μέσα στις λέξεις και δεν βοήθα τους γύρο σου. Όταν προσπαθείς να αναλύσεις το αόρατο και με βάσει την δικιά σου αντίληψη και γνώση και λέξεις, ούτε τα μισά δεν εκφράζονται. Αφού και εγώ που τα λέω νομίζω ότι λέω βλακείες... :))

Αλλά αυτή η ριμάδα περιέργεια, σε βγάζει από την πραγματικότητα όταν είναι περιέργεια που ξεπερνά την αντίληψη...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλά αυτή η ριμάδα περιέργεια, σε βγάζει από την πραγματικότητα όταν είναι περιέργεια που ξεπερνά την αντίληψη...
ξεπερνά την συνηθισμένη αντίληψη, θέλεις να πεις, οπότε δεν έχει και νόήμα, για μένα! Γιατί για να ξεπεραστει η συνηθισμένη αντίληψη έχει κανείς να ξεπεράσει πρώτα ουουου πόσα στερεότυπα!!!!

γι' αυτό σιωπή και χαμόγελα Μιχαήλ... :-D :-D :-D


τουλάχιστον ξεπεράσαμε τον κίνδυνο της "σχιζοφρένειας" ε? :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μόνο με μια σκέψη μπορείς να πας οπουδήποτε.
Και στην ουσία αυτό κάνεις και στην αστρική προβολή. Βλέπουμε τον συναισθηματικό και νοητικό μας κόσμο .
Στα χαμηλότερα επίπεδα της τέταρτη διάσταση όπου πας με την αστρική προβολή, πας ακριβός όπου σκέπτεσαι ή ακόμα και με βάση τα πιστεύω σου.


Μα φυσικά όταν κάνεις αστρική προβολή, λειτουργείς μόνο με τη σκέψη, δεν λειτουργείς με τα πόδια.. :-D Κι αν ήταν έτσι, τότε όλοι οι άνθρωποι θα κάνανε συνειδητή αστρική προβολή.
Αν έβγαιναν όντος από το σώμα τους και αλώνιζαν στην τέταρτη διάσταση πίστεψέ με δεν θα το επιχειρούσαν ποτέ ξανά. Αν ξανά γύρναγαν
Μιχαήλ, και τότε τι σημαίνει "η αργυρά λώρος"? ή ασημένια χορδή?

Και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει. Υπάρχει! Και είναι αυτή που σε συνδέει με το φυσικό σου σώμα, όταν το αστρικό περιπλανιέται αλλού. Και είναι αυτή που σε επανασυνδέει, έτσι ώστε να μη χαθείς. Όχι, ότι δεν μπορείς να χαθείς βεβαίως.. Αλλά όταν χαθείς για τα καλά, τότε σημαίνει ότι αυτή σπάει. Έτσι δεν είναι?

Σημειωτέον, ότι μιλάω πάντα μέσα από εμπειρίες άλλων κι εξωτερική γνώση δική μου και όχι εμπειρία μου! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Μα φυσικά όταν κάνεις αστρική προβολή, λειτουργείς μόνο με τη σκέψη, δεν λειτουργείς με τα πόδια.. :-D Κι αν ήταν έτσι, τότε όλοι οι άνθρωποι θα κάνανε συνειδητή αστρική προβολή.
Με αυτό που είπα παραπάνω ήθελα να σου πω ότι βλέπουν ότι τους καπνίσει όχι ότι υπάρχει στ αλήθεια και αυτό όσον αφορά τους συνήθως άσχετους.
Μιχαήλ, και τότε τι σημαίνει "η αργυρά λώρος"? ή ασημένια χορδή?

Και μη μου πεις ότι δεν υπάρχει. Υπάρχει! Και είναι αυτή που σε συνδέει με το φυσικό σου σώμα, όταν το αστρικό περιπλανιέται αλλού. Και είναι αυτή που σε επανασυνδέει, έτσι ώστε να μη χαθείς. Όχι, ότι δεν μπορείς να χαθείς βεβαίως.. Αλλά όταν χαθείς για τα καλά, τότε σημαίνει ότι αυτή σπάει. Έτσι δεν είναι?
Κοίτα, ο άνθρωπος συνδέετε με τα υπόλοιπα σώματα, με τον ανώτερο εαυτό του και την εγώ ειμή παρουσία του όπως και με την πηγή, μέσω της αντακαρανα. Αν εννοείς λώρο την αντακαρανα, ναι υπάρχει, αλλά δεν θα το έλεγα λώρο...

Όσο για το αστρικό σώμα δεν πάει πουθενά. Είναι ήδη στην τέταρτη και από εκεί έχει άλλη θέα... Ο άνθρωπος νομίσει ότι ταξιδεύει με βάση τους φυσικούς νόμους που ξέρει και όπως αντιλαμβάνεται τον χρόνο. Για το αστρικό σώμα δεν υφίσταται νόμοι της φυσικής.

Ποτέ δεν αποκόπτετε κανένα σώμα από το άλλο. Η ανθρώπινη αντίληψη είναι αυτή που κάνει παιχνίδια.
Φαντάσου ότι έχεις γεννηθεί και έχεις μεγαλώσει, χωρίς να έχεις βγει ποτέ έξω, σε ένα ισόγειο ενός 10όροφου κτιρίου. Η θέα είναι περιορισμένη από το παράθυρο όπως και η αντίληψή σου για το τι γίνεται πίσω από τα άλλα κτίρια που σου κόβουν την θέα.
Κάποια στιγμή της ζωής σου αποφασίζεις να ανέβεις στην ταράτσα να πάρεις αέρα.
Με αυτό που θα δεις θα εκπλαγείς. Η θέα θα είναι τρομερή και αμέσως η φαντασία σου θα αλωνίζει. Όμως ότι και να φανταστής θα είσαι ακόμα στην ταράτσα παρόλο τον πρωτόγνωρο κόσμο που βλέπεις..

Στο Αστρικό, όταν δεις την θέα, ότι σκεφτείς μπορείς και να το δεις να συμβαίνει. Παραμένεις συνδεδεμένη με τα υπόλοιπα σώματα και το φυσικό, αλλά δεν λειτουργεί η φαντασία όπως στην τρίτη διάσταση.

Δεν ξέρω αν κατάφερα να σου εξηγήσω ότι το αστρικό δεν λειτουργεί όπως το φυσικό.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μιχαήλ μου, σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου! Κι άλλη φορά μου είχες απαντήσει σε κάτι που αφορούσε τον διαλογισμό και σου'χω μια συμπάθεια :-D
Κοίτα, ο άνθρωπος συνδέετε με τα υπόλοιπα σώματα, με τον ανώτερο εαυτό του και την εγώ ειμή παρουσία του όπως και με την πηγή, μέσω της αντακαρανα. Αν εννοείς λώρο την αντακαρανα, ναι υπάρχει, αλλά δεν θα το έλεγα λώρο...
Ναι, γνωρίζω για την Αντακάρανα Μιχαήλ μου..
Αλλά, όχι, η αργυρά λώρος δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό.

Η ασημένια χορδή, όπως αλλιώς λέγεται, βρίσκεται "κάπου" στο ηλιακό πλέγμα του ανθρώπου και είναι μια πολύ λεπτή "κλωστή" του ίδιου του αστρικού σώματος, είναι δηλαδή "φτιαγμένη" από αστρική ουσία και συνδέει το αστρικό σώμα με το φυσικό. Το μήκος της δεν περιορίζεται. Ακολουθεί τον "ταξιδευτή" και κατά την επαναφορά του στο φυσικό του σώμα, απλούστατα επαναπορροφάται.

Πολλοί άνθρωποι έχουν εκτελέσει αστρικά ταξίδια πολύ αποτελεσματικά κι επί χρόνια ολόκληρα, χωρίς καν να έχουν συνειδητοποιήσει ότι ήταν κατά κάποιο τρόπο, συνδεδεμένοι με το φυσικό τους σώμα.

Επίσης η ασημένια χορδή δεν πρόκειται απλά για κάποιο όργανο ασφαλείας. Οι έμπειροι ταξιδευτές γνωρίζουν ότι μέσω αυτής μπορούν ν' αντλούν "περισσότερη δύναμη" ή πιο "πολλή γνώση" από τον συνειδητό εαυτό τους, όταν βρίσκονται εκτός σώματος.

Αυτά απ' όσα γνωρίζω Μιχαήλ μου, που τονίζω ότι δεν είναι από προσωπική μου εμπειρία. :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

ARTYADIS έγραψε:Μιχαήλ μου, σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου! Κι άλλη φορά μου είχες απαντήσει σε κάτι που αφορούσε τον διαλογισμό και σου'χω μια συμπάθεια :-D
Χα ναι? Να σε καλά! @};-
Ναι, γνωρίζω για την Αντακάρανα Μιχαήλ μου..
Αλλά, όχι, η αργυρά λώρος δεν έχει καμία σχέση μ' αυτό.

Η ασημένια χορδή, όπως αλλιώς λέγεται, βρίσκεται "κάπου" στο ηλιακό πλέγμα του ανθρώπου και είναι μια πολύ λεπτή "κλωστή" του ίδιου του αστρικού σώματος, είναι δηλαδή "φτιαγμένη" από αστρική ουσία και συνδέει το αστρικό σώμα με το φυσικό. Το μήκος της δεν περιορίζεται. Ακολουθεί τον "ταξιδευτή" και κατά την επαναφορά του στο φυσικό του σώμα, απλούστατα επαναπορροφάται.

Πολλοί άνθρωποι έχουν εκτελέσει αστρικά ταξίδια πολύ αποτελεσματικά κι επί χρόνια ολόκληρα, χωρίς καν να έχουν συνειδητοποιήσει ότι ήταν κατά κάποιο τρόπο, συνδεδεμένοι με το φυσικό τους σώμα.

Επίσης η ασημένια χορδή δεν πρόκειται απλά για κάποιο όργανο ασφαλείας. Οι έμπειροι ταξιδευτές γνωρίζουν ότι μέσω αυτής μπορούν ν' αντλούν "περισσότερη δύναμη" ή πιο "πολλή γνώση" από τον συνειδητό εαυτό τους, όταν βρίσκονται εκτός σώματος.

Αυτά απ' όσα γνωρίζω Μιχαήλ μου, που τονίζω ότι δεν είναι από προσωπική μου εμπειρία. :x :x
Προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι παρατηρήσεις, δλδ αυτών που κάνουν αστρικές προβολές, είναι λανθασμένες. Οι <<ιδικοί>> της αστρικής προβολής, οι περισσότερη τουλάχιστον, από περιέργεια ξεκίνησαν χωρίς καμία πνευματική γνώση ή αν θέλεις του τι είναι αστρικό πεδίο, 4η διάσταση και τι αστρικό σώμα και τι νοητικό. Για να μην πω ότι ούτε το φυσικό και τον ίδιο τους τον εαυτό.

Όταν ένας περίεργος κάνει προβολή, δεν έχει ανεπτυγμένη συνείδηση, νου, όπως θες πες το , ώστε να κρίνει τι και πως. Ένας περίεργος είναι προκατειλημμένος. Η αντίληψή του είναι μέχρι το φυσικό και αυτή περιορισμένη. Όταν αποκτά εμπειρία της αστρικής προβολής, τα συμπεράσματά του είναι με βάσει τα προηγούμενα.

Αυτός που ξέρει, δεν κάνει αστρική προβολή. Έτσι και αλλιώς είναι άσκοπη. Αυτός που ξέρει αλλάζει εσωτερικά καθαρίζοντας το αστρικό και το νοητικό, ώστε να έχει καθαρό κανάλι με το πνευματικό αλλά και τον ανώτερό του εαυτό.

’λλωστε και στο ρεικι αυτό δεν γίνεται? Καθαρίζεις τα κέντρα και τα μπλοκαρίσματα γενικός και μπαίνεις σε ένα τρόπο ζωής τέτοιον, ώστε να σου εξασφαλίσει την απλότητα και αγάπη που χρειάζεσαι ως μονάδα αλλά και ως σύνολο. Σου ανοίγει έναν δρόμο ασφαλείς σύνδεσης με το πραγματικό σου θεϊκό κομμάτι και σου καθαρίζει (όχι από μόνο του) το αστρικό και νοητικό. Η 5 αρχές αυτόν το σκοπό δεν έχουν? Να διατηρήσουν καθαρό το συναισθηματικό σου αλλά και το νοητικό σου, γι αυτό και λέω το ρεικι τρόπο ζωής.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όταν ένας περίεργος κάνει προβολή, δεν έχει ανεπτυγμένη συνείδηση, νου, όπως θες πες το , ώστε να κρίνει τι και πως. Ένας περίεργος είναι προκατειλημμένος. Η αντίληψή του είναι μέχρι το φυσικό και αυτή περιορισμένη. Όταν αποκτά εμπειρία της αστρικής προβολής, τα συμπεράσματά του είναι με βάσει τα προηγούμενα.
Δεν ανήκουν όλοι στην ίδια κατηγορία Μιχαήλ. ’λλωστε, όταν κάποιος κάνει αστρική προβολή και μάλιστα επί χρόνια, δεν μπορεί παρά να "υποστεί" διεύρυνση της συνείδησής του.

Ύστερα υπάρχει και η διαφορά μεταξύ αποκρυφιστών και μυστικιστών..
Αυτός που ξέρει αλλάζει εσωτερικά καθαρίζοντας το αστρικό και το νοητικό, ώστε να έχει καθαρό κανάλι με το πνευματικό αλλά και τον ανώτερό του εαυτό.
Αυτή είναι και η ορθή Οδός, η ένωση "απευθείας" με τον θεό!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

’λλωστε, όταν κάποιος κάνει αστρική προβολή και μάλιστα επί χρόνια, δεν μπορεί παρά να "υποστεί" διεύρυνση της συνείδησής του.

Kαμία σχέση Δημητρούλα...΄Οσοι επί χρόνια έκαναν αστρική προβολή κατέληξαν να φοβούνται και την σκιά τους από την μια, από την άλλη να μην μπορούν να ισορροπήσουν στον φυσικό κόσμο...Τουλάχιστον όσες περιπτώσεις γνωρίζω, χωρίς καμία εξαίρεση...

Η συνείδηση δεν διευρύνεται με αυτόν τον τρόπο, αλλά με εσωτερικη εργασία!
Τα ψυχικά πεδία ερευνούνται με την πνευματική συνείδηση και όχι με το αστρικό σώμα...

Η διαφορά των αποκρυφιστών με τους μυστικιστιστές είναι άλλη και δεν αφορά την αστρική προβολή, αλλά την προσέγγιση τους στον κόσμο του αληθινού και του φαινομένου...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

’λλωστε, όταν κάποιος κάνει αστρική προβολή και μάλιστα επί χρόνια, δεν μπορεί παρά να "υποστεί" διεύρυνση της συνείδησής του.
Εννοούσα ότι δεν μπορεί η συνείδηση ενός τέτοιου ανθρώπου, να είναι ίδια με της κυρίας στην διπλανή πόρτα.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, Βάσω μου, ούτε στο ελάχιστο.

Για τους αποκρυφιστές εννοούσα ότι κάνοντας χρήση του αστρικού τους σώματος εξερευνούν τους ενδιάμεσους κόσμους, ενώ οι μυστικιστές κάτι το τέτοιο το θεωρούν άσκοπο.

Κι όλα αυτά έχοντας μία θεωρητική γνώση των πραγμάτων..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”