ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αιγόκερως έγραψε:#5- Είναι σημαντικό να αποδεχτείτε πως βρίσκεστε ακόμα σε εξέλιξη. Ενώ έχετε εκπληκτικούς στόχους και όνειρα, θα χρειαστεί κάποιος χρόνος για να τους φτάσετε, και αυτό είναι εντάξει!
Δωρούλα έγραψε:Και στο 5 έχω ακόμα δυσκολία, αλλά το γνωρίζω και το ισιώνω,
Σε δυσκολεύει, Δωρούλα μου, να παραδεχτείς ότι έχεις όμορφους στόχους, ή σε δυσκολεύει η εργασία που χρειάζεται να κάνεις για να τους πετύχεις?

Πραγματικά, αν πίστευες ότι έχεις ανώτερους στόχους, θα σηκωνόσουν το πρωί με ενθουσιασμό, για ό,τι η ζωή θα φέρει, που θα σε φτάσει λίγο πιο κοντά σ' αυτούς τους στόχους. Γιατί αυτό ακριβώς κάνει η ζωή...σε φέρνει πιο κοντά στους στόχους σου, αν την υποδεχτείς με την καρδιά σου. Αλλιώς είναι μονότονη και βαρετή...

Αιγόκερως έγραψε:#1- Ζήστε μια ζωή που σας κάνει να ξυπνάτε ενθουσιασμένοι κάθε πρωί. Αν δεν το κάνετε, τότε είναι καιρός να επαναξιολογήσετε το αν θα πρέπει να κάνετε μια αλλαγή.
:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12156
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Maraki »

Εμείς μόνοι μας βγάζουμε τον Εαυτό μας εκτός μάχης, επιλέγοντας να κάνουμε τις μάχες μας πίσω από τους θάμνους
Ax ρε κοριτσακι μου γλυκο :romance-kisscheek: @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Ο φόβος, για να μην μιλάμε αόριστα, προκαλείται από την έλλειψη πίστης και εμπιστοσύνης στον Εαυτό μας και στην Θεία ροή της ζωής. Σαν να αναζητάμε αιτίες για να μας κάνουν να νιώσουμε ασφαλείς. Αυτήν την ανασφάλεια "κανακεύει" ο έλεγχος και μας κοιμίζει ότι, απουσία Θεού, μπορούμε εμείς να βάλουμε τάξη στα πράγματα.
Πραγματικά, αν πίστευες ότι έχεις ανώτερους στόχους, θα σηκωνόσουν το πρωί με ενθουσιασμό, για ό,τι η ζωή θα φέρει, που θα σε φτάσει λίγο πιο κοντά σ' αυτούς τους στόχους. Γιατί αυτό ακριβώς κάνει η ζωή...σε φέρνει πιο κοντά στους στόχους σου, αν την υποδεχτείς με την καρδιά σου. Αλλιώς είναι μονότονη και βαρετή...
Παρέθεσα και αυτά για υπενθύμιση στο τώρα! :romance-heartstiny: @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33553
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Κριός έγραψε:1- Μοιραστείτε τα αληθινά συναισθήματα με τους ανθρώπους που νοιάζεστε. Το να επιτρέψετε στον εαυτό σας να ανοιχτεί και να γίνει ευάλωτος θα οδηγήσει σε βαθύτερες και πιο ουσιώδεις σχέσεις.
Νομίζω ότι το ευαίσθητο σημείο είναι εδώ, Αννούλι...Είναι αυτό που κάνει τα πάντα να φαίνονται δύσκολα

Τα υπόλοιπα είναι απόρροια αυτού...
Κριός έγραψε:Παλέψτε για αγάπη. Ενώ μπορείτε να επιβιώσετε ως μοναχικοί και να αντιμετωπίσετε τον κόσμο μόνοι σας, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνετε αυτό.
Αννούλα έγραψε:Νομίζω οτι το 4 είναι το κλειδί για όλα τα υπόλοιπα.
Το διάλεξες γιατί περιέχει την λέξη "επιβίωση"...Αντίθετα τα άλλα σημεία μιλάνε για ουσιαστικές και αληθινές σχέσεις, και αυτό σε δυσκολεύει.

Στο θέμα της επιβίωσης, μπορεί ο καθένας μόνος του να το καταφέρει ή μπορεί και μέσα σε μια ομάδα να νιώσει μεγαλύτερη ασφάλεια και να το καταφέρει πολύ καλύτερα.
Όμως έχουμε εδώ το μάθημα "επιβίωση vs ζωής". Γιατί ναι μεν οι άνθρωποι θα επιβιώσουν μόνοι ή σε ομάδες, το να ζήσουν όμως είναι αποτέλεσμα των αληθινών συναισθημάτων που μοιράζονται με τους άλλους και μόνοι τους δεν θα τα καταφέρουν, γιατί όπως έχω πει, πίσω από το "μαζί" υπάρχει Θείο Σχέδιο και όταν αποκόβεσαι από αυτό, το σίγουρο είναι ότι πρώτα έχεις αποκοπεί από τον Εαυτό σου

:romance-heartstiny:
Εχτές διαβάζοντας την απάντηση χαμογέλασα. Γιατί όσο και να το διάλεξα επειδή υπάρχει η λέξη επιβίωση, όλα όσα γίνονται τον τελευταίο καιρό συντελούν στο να δω αυτό το μαζί. Μην προσπερνάμε αυτό που μας δυσκολεύει ;;) ;;) ;;)
Ευκαιρία να μην μένω αποκομμένη :romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λέων έγραψε:#1- Πετυχαίνετε ότι και αν βάζετε στο μυαλό σας, είστε γεννημένοι νικητές. Ωστόσο, επειδή απλώς βιώνετε την επιτυχία δεν σημαίνει ότι πρέπει να καυχιέστε γι αυτή. Ανακαλύψτε την αληθινή αξία του να είστε ταπεινοί και ευγνώμονες για την ζωή.
Ιωαννούλα έγραψε:το 1 το δουλεύω καθημερινά ,προσπαθώ να εκπαιδεύσω το μυαλό μου να εστιάζει στα καλά που έχω στην ζωή μου και να είμαι ευγνώμων .
Ιωαννούλα μου, η έλλειψη ευγνωμοσύνης προκύπτει από την προσκόλληση στο παρελθόν.
Αυτή η προσκόλληση μας δημιουργεί και την εντύπωση ή ότι δεν αλλάζουμε καθόλου, ή ότι αλλάζουμε πολύ αργά και με δυσκολία, ενώ στην ουσία μπορεί να μην συμβαίνει αυτό.

Το ότι δεν ζητάμε βοήθεια, στις δύσκολες στιγμές, δεν συμβαίνει επειδή έχουμε υψηλή αυτοπεποίθηση ότι θα τα καταφέρουμε χωρίς τους άλλους, αλλά επειδή δεν τους εμπιστευόμαστε και αυτή η έλλειψη εμπιστοσύνης μας πληγώνει βαθιά, χωρίς, πολλές φορές, να το συνειδητοποιούμε.
Και εδώ, πάλι το παρελθόν, έχει αντικαταστήσει το παρόν.
Εννοώ ότι ένα παλιό τραύμα μπορεί να αλλάξει όλη την ψυχοσύνθεσή μας και να μας αφήσει θλιμμένους, ακόμα και όταν δεν συντρέχουν λόγοι.
Όταν το τραύμα λέει ότι οι άλλοι θα σε πληγώσουν και θα σου πάρουν, χωρίς να σου δώσουν τίποτα, αναπτύσσεται ένας μηχανισμός άμυνας, που σε κάνει να πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι το εμπόδιο στην δική σου ευτυχία.
Αυτός ο μηχανισμός άμυνας μπορεί να φαίνεται ότι σε προστατεύει, αλλά στην ουσία σε απομονώνει από την ζωή, οπότε η κυριότερη αντίληψη είναι ότι δεν χρειάζεται να αλλάξεις, γιατί χωρίς αυτήν την άμυνα δεν θα καταφέρεις να επιβιώσεις με τόσους πολλούς "εχθρούς".

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17570
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Υδροχόος (20 Ιανουαρίου- 18 Φεβρουαρίου)

#1- Ενώ μπορεί να είναι πολύ δύσκολο το να ζήσετε πραγματικά επειδή φοβάστε μην πληγωθείτε, χρειάζεται να ανακαλύψετε την δύναμη που έρχεται από το να μοιράζεστε όταν αγαπάτε κάποιον. Αυτό περιλαμβάνει κάθε τομέα της ζωής σας όπως τους φίλους, την οικογένεια και τις ρομαντικές συνδέσεις.

#2- Μάθετε την αξία του να είστε αποδεκτοί και ανοιχτοί στην αλλαγή. Εκτιμάτε την μοναδικότητα και την διαφορετική προσέγγιση σας στην ζωή, που είναι σπουδαίο αλλά μην γίνεστε τόσο άκαμπτοι που να μην συμβαδίζετε με τους άλλους.

#3-Αν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να φύγει από το μυαλό σας, είτε είναι ένα άτομο, ένα χόμπι ή μια καριέρα, τότε κυνηγήστε το. Αν δεν μπορείτε να διώξετε αυτή την σκέψη, τότε υπάρχει ένας λόγος γι αυτό.

#4- Οι άνθρωποι στην ζωή σας δεν μπορούν να διαβάσουν το μυαλό σας. Για να διατηρήσετε υγιείς, μακροχρόνιες σχέσεις, χρειάζεται να μάθετε την αξία της ειλικρινής, ανοιχτής επικοινωνίας.

#5- Αυτή η ζωή δεν έχει να κάνει με το τι μπορούν οι άλλοι να κάνουν για εσάς, αλλά με το τι είστε πρόθυμοι να κάνετε για το καλό των γύρω σας. Θα κερδίσετε πολλά περισσότερα από το να αγαπάτε τους άλλους παρά από όσα θα κερδίζατε αν μένατε συγκεντρωμένοι μόνο στον εαυτό σας.
#1.Είχα τεράστια δυσκολία να μοιραστώ ουσιαστικά στο παρελθόν κ δυσκόλευε τις σχέσεις μου, τις άφηνε στην επιφάνεια. Έχω κάνει τα βήματά μου, αλλά ακόμα ανακαλύπτω το βάθος των σχέσεων, μέσα από την αγάπη μου για τους ανθρώπους στη ζωή μου κάνω τα βήματά μου στη δημιουργία δεσμών βάθους.

#2 Το είχα σε τεράστιο βαθμό στο παρελθόν. Απίστευτη ακαμψία σε ό,τι δεν συμβάδιζε με τις παγιωμένες αντιλήψεις μου. Νομίζω ότι έχω ξεπεράσει κατά πολύ αυτό το κομμάτι, σέβομαι τη διαφορετικότητα και όπου κάτι με τσιτώνει-γιατί συμβαίνει εννοείται- κοιτάζω τι χτυπάει μέσα μου.

#3 Χμμμ, εδώ δυσκολεύτηκα λίγο :-? Νομίζω όταν κάτι μου κολλάει στο μυαλό-θετικό εννοώ-δεν το κυνηγάω όσο πρέπει. Είναι σαν να με πιάνει μια εμμονή και μετά το αφήνω. Ουσιαστική δράση θεωρώ χρειάζεται εδώ.

#4 Ιστορία μου, αμαρτία μου. Κάποτε πίστευα ακράδαντα ότι αν ο άλλος με αγαπάει οφείλει να βρει μόνος του τι έχω και τι πάει στραβά και να το διορθώσει. Έδινα μερικές εξηγήσεις για το καλό κ μετά άντε γεια. Μετά εξελίχτηκα κάπως σε αυτό το κομμάτι αλλά δεν εξέφραζα όλη την αλήθεια μου. Το δουλεύω όμως πολύ και προσπαθώ να είμαι εστιασμένη στην ευγενική ειλικρίνια :romance-inlove:

#5 Αχ, μέρα με την μέρα το συνειδητοποιώ όλο και περισσότερο κ χαίρομαι πάρα πολύ που κατάφερα να ξεφύγω από το "ο εαυτούλης μου" και να κάνω βήματα προς τα έξω, να ανοίξω στο κομμάτι του προσφέρω και στους άλλους μαζί με εμένα, στο όσο έχω ανοίξει στο τώρα μου. Γνωρίζω ότι έχω δρόμο, αλλά μέρα με τη μέρα νιώθω την ευλογία του να είσαι με τους άλλους και να φροντίζεις για το καλό τους με όποιο τρόπο σου έχει αποκαλυφτεί στο τώρα σου, με όποιο τρόπο μπορείς :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Vasoula έγραψε: 16 Ιαν 2020 9:49 pm
Αιγόκερως έγραψε:#5- Είναι σημαντικό να αποδεχτείτε πως βρίσκεστε ακόμα σε εξέλιξη. Ενώ έχετε εκπληκτικούς στόχους και όνειρα, θα χρειαστεί κάποιος χρόνος για να τους φτάσετε, και αυτό είναι εντάξει!
Δωρούλα έγραψε:Και στο 5 έχω ακόμα δυσκολία, αλλά το γνωρίζω και το ισιώνω,
Σε δυσκολεύει, Δωρούλα μου, να παραδεχτείς ότι έχεις όμορφους στόχους, ή σε δυσκολεύει η εργασία που χρειάζεται να κάνεις για να τους πετύχεις?

Πραγματικά, αν πίστευες ότι έχεις ανώτερους στόχους, θα σηκωνόσουν το πρωί με ενθουσιασμό, για ό,τι η ζωή θα φέρει, που θα σε φτάσει λίγο πιο κοντά σ' αυτούς τους στόχους. Γιατί αυτό ακριβώς κάνει η ζωή...σε φέρνει πιο κοντά στους στόχους σου, αν την υποδεχτείς με την καρδιά σου. Αλλιώς είναι μονότονη και βαρετή...

Αιγόκερως έγραψε:#1- Ζήστε μια ζωή που σας κάνει να ξυπνάτε ενθουσιασμένοι κάθε πρωί. Αν δεν το κάνετε, τότε είναι καιρός να επαναξιολογήσετε το αν θα πρέπει να κάνετε μια αλλαγή.
:romance-heartstiny:
Βασούλα μου στο 5 εστιάστηκα πιο πολύ στο γεγονός της αποδοχής του χρόνου που χρειάζομαι για την εκπλήρωση των στόχων και όχι στην Πίστη στους Όμορφους και Ανώτερους στόχους, που προφανώς εκεί είναι και η ουσία τελικά και η σύνδεση με τον ενθουσιασμό για τη ζωή. Αλλά και αυτά τα δύο συνδέονται μεταξύ τους, γιατί όταν βιάζομαι να κάνω το ταξίδι τη ζωής με αεροπλάνο που λέει και η Ρωρ και τραβάω συχνά πυκνά αυτή την κάρτα, τότε δεν αποδέχομαι αυτό το "ό,τι είναι να φέρει η ζωή" .

:romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χαμογέλασα με κάποια, γιατί έχουν έρθει ήδη αρκετά δυναμικά, με την αλλαγή του χρόνου. :x :x
#1- Μην επιτρέψετε στον εαυτό σας να παγιδευτεί σε κάτι που μισείτε. Αν κάτι φέρνει αρνητικότητα στην ζωή σας, είτε είναι μια δουλειά ή μια υποχρέωση, τότε είναι καιρός για μια μεγάλη αλλαγή.
Από όλα, αυτό με προβλημάτισε πιο πολύ. Ακόμα δεν μπορώ να εντοπίσω τι είναι αυτό που μπορεί να φέρνει αρνητικότητα στην ζωή μου. Θέλω να πω, εύκολα μπορώ να αρχίσω να λέω για το εργασιακό περιβάλλον πχ, πράγμα που με ταλαιπωρεί το τελευταίο διάστημα. Αλλά προς το παρών το βλέπω ως πρόκληση για εξέλιξη στο κομμάτι της ακεραιότητας, και όχι ως κάτι που ήρθε η ώρα να το αλλάξω (ακόμα και εάν καμιά φορά και μόνο στην σκέψη της αλλαγής ενθουσιάζεται το μέσα μου). Όπως και νά'χει, εστιάζομαι στο να αλλάξω το συνήθειο της γκρίνιας (περίεργο που δεν το ανέφερε για τους καρκίνους 8-} ), που δεν το λες ακριβώς "δουλειά ή υποχρέωση", αλλά ότι φέρνει αρνητικότητα είναι το μόνο σίγουρο. :D
#2- Πάντα θα υπάρχουν ευθύνες στην ζωή, αλλά μην τις αφήσετε να είναι τα πάντα. Η ζωή είναι πολλά περισσότερα από το απλώς να δουλεύετε για να πληρώσετε τους λογαριασμούς. Μάθετε να απολαμβάνετε την ζωή και να ζείτε αληθινά.
Αυτό είναι κάτι που ήρθε με το νέο έτος, αρκετά δυναμικά. Κάποιες φορές το καταφέρνω, κάποιες φορές όχι. Χρειάζεται λίγη εκπαίδευση παραπάνω εδώ. Η παλιά κασέτα ήταν ότι πρώτα τελειώνω με τις υποχρεώσεις, και μετά κάθομαι να χαλαρώσω και να απολαύσω την ζωή. Έτσι, αν χρωστούσα πχ να πληρώσω έναν λογαριασμό, δεν ηρεμούσα αν δεν τον ξεχρέωνα (και έτσι, αυτή η ευθύνη γινόταν "τα πάντα"). Τώρα εκπαιδεύομαι στο να τα βάζω όλα σε μία ροή, να υπάρχουν οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις, αλλά ταυτόχρονα να μπορώ να είμαι ήρεμος. Και όλο και περισσότερο βιώνω το ότι αυτή η ροή είναι που φέρνει την ηρεμία, την "τακτοποίηση" να το πω έτσι. Και ναι μεν το ότι η ζωή είναι πολλά περισσότερα είναι κάτι που το πιστεύω βαθιά μέσα μου, παρ'όλ'αυτά βλέπω ότι όσο υπάρχουν κομμάτια ατακτοποίητα, κάπου "σκοντάφτει" στην πράξη.

(Τώρα που το ξαναδιαβάζω, έκατσε το μάτι μου στην λέξη "ευθύνη". Σαν αυτή η λέξη να προκαλεί κάποιο άγχος. Από την άλλη όμως, είμαι υπεύθυνος. Μήπως κάτι παίζει με το κομμάτι της εκκρεμότητας τότε; Σκέψεις που δεν γίνονται πράξεις, βλ. #4; Σκέφτομαι "φωναχτά" τώρα. :-? )
#3- Χρειάζεται να καθιερώσετε μια ισορροπία όσον αφορά τα συναισθήματα σας. Το να βρίσκεστε διαρκώς στα άκρα είναι εξαντλητικό. Μάθετε να αποδέχεστε, να αγκαλιάζετε και να «νιώθετε» τα συναισθήματα σας χωρίς να τα αφήνετε να εκραγούν.
Εδώ χαμογέλασα, γιατί αυτή η λέξη "αγκαλιάζω" ήταν κάτι που ήρθε σχεδόν με τον που άλλαξε ο χρόνος. Ίσως εδώ να βρίσκεται το κλειδί για όλα τα υπόλοιπα. Και ναι μεν έχω κάνει βήματα προς τα εκεί, αλλά ακόμα χρειάζεται δουλίτσα. Ισορροπία (που όμως να μην γίνεται απάθεια), ζωντανά συναισθήματα (που όμως να μην γίνονται παρορμητικά), αποδοχή των συναισθημάτων (χωρίς όμως να με άγουν και να με φέρουν). Αυτό που ανακαλύπτω συνεχώς όλο και περισσότερο, είναι πως όσο μένω στην απλότητα, τόσο τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Ειδικά σε συναισθήματα που παλαιότερα θα τα ονόμαζα "αρνητικά" (και θα έμπαινα σε δράματα "ωιμέ τι πάθαμε που ένιωσα αυτό"), χρειάζεται εγρήγορση στο να κρατήσω την απλότητα και να τα δω απλά και ξεκάθαρα.
#4-Μην σχεδιάζετε απλώς να κάνετε κάτι διαφορετικό και συναρπαστικό, ακολουθήστε το κιόλας. Το να ονειρεύεστε εκπληκτικές διακοπές είναι διασκεδαστικό, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική εμπειρία.
Κι εδώ χαμογέλασα, γιατί και αυτό ήρθε στην επιφάνεια πριν μερικές μέρες. Αυτό το αν θέλω κάτι, να κάνω κάτι για αυτό. Και πως τελικά η πράξη είναι που μετράει, και το βίωμα που έχεις και νιώθεις εκείνη την στιγμή. Αλλιώς γίνονται όλα όμορφες θεωρίες, νά'χαμε να λέγαμε. Πιστεύω πως βρίσκομαι σε καλό σημείο σε αυτό.
#5- Επιτρέψτε στον εαυτό σας να συναντήσει και να συναναστραφεί με καινούργιους ανθρώπους. Δεν σημαίνει να αντικαταστήσετε τους παλιούς, αλλά οι καινούργιοι άνθρωποι μπορούν να φέρουν νέες οπτικές και απόψεις για την ζωή.
Αυτό ήρθε εντελώς ξαφνικά και αναπάντεχα πριν μερικές ημέρες, και με έκανε από την μία να χαρώ, από την άλλη να πω αυτό το "μα γιατί δεν το έκανα τόσο καιρό"! Πάει αρκετά καλά και αυτό το κομμάτι, και νιώθω αρκετά κοντά στο να αφήσω οριστικά πίσω μου ότι με εμπόδιζε σε αυτό.

Πιο πολύ μου τράβηξαν το ενδιαφέρον τα #2, #3, και #4. Και βλέπω πως το #4 μπορεί να βοηθήσει το #2, και με την σειρά τους να βοηθήσουν το #3. Και από την άλλη, όσο το #3 ισορροπεί, "τροφοδοτεί" όλα τα υπόλοιπα. :x

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Διάβασα μία και τον ωροσκόπο μου, τον Σκορπιό, και απλά γέλασα με αυτό:
#2- Σταματήστε να τα κάνετε όλα γρήγορα στην ζωή σας. Είναι εύκολο να πιαστείτε στον γρήγορο ρυθμό της κοινωνίας, αλλά μερικές φορές το καλύτερο πράγμα που μπορείτε να κάνετε είναι απλώς να χαλαρώσετε και να απολαύσετε την στιγμή.
Κάποιες φορές με πιάνει μια φούρια. Στο παρελθόν ήταν χειρότερα, τώρα έχει ηρεμήσει αρκετά.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Υδροχόος (20 Ιανουαρίου- 18 Φεβρουαρίου)

#1- Ενώ μπορεί να είναι πολύ δύσκολο το να ζήσετε πραγματικά επειδή φοβάστε μην πληγωθείτε, χρειάζεται να ανακαλύψετε την δύναμη που έρχεται από το να μοιράζεστε όταν αγαπάτε κάποιον. Αυτό περιλαμβάνει κάθε τομέα της ζωής σας όπως τους φίλους, την οικογένεια και τις ρομαντικές συνδέσεις.

#2- Μάθετε την αξία του να είστε αποδεκτοί και ανοιχτοί στην αλλαγή. Εκτιμάτε την μοναδικότητα και την διαφορετική προσέγγιση σας στην ζωή, που είναι σπουδαίο αλλά μην γίνεστε τόσο άκαμπτοι που να μην συμβαδίζετε με τους άλλους.

#3-Αν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να φύγει από το μυαλό σας, είτε είναι ένα άτομο, ένα χόμπι ή μια καριέρα, τότε κυνηγήστε το. Αν δεν μπορείτε να διώξετε αυτή την σκέψη, τότε υπάρχει ένας λόγος γι αυτό.

#4- Οι άνθρωποι στην ζωή σας δεν μπορούν να διαβάσουν το μυαλό σας. Για να διατηρήσετε υγιείς, μακροχρόνιες σχέσεις, χρειάζεται να μάθετε την αξία της ειλικρινής, ανοιχτής επικοινωνίας.

#5- Αυτή η ζωή δεν έχει να κάνει με το τι μπορούν οι άλλοι να κάνουν για εσάς, αλλά με το τι είστε πρόθυμοι να κάνετε για το καλό των γύρω σας. Θα κερδίσετε πολλά περισσότερα από το να αγαπάτε τους άλλους παρά από όσα θα κερδίζατε αν μένατε συγκεντρωμένοι μόνο στον εαυτό σας.
Τοξότης (22 Νοεμβρίου- 21 Δεκεμβρίου)

#1- Είστε ο χειρότερος κριτής σας. Ενώ είναι εντάξει να έχετε υψηλούς στόχους, επίσης χρειάζεται να μάθετε την σημασία του να συγχωρείτε τον εαυτό σας αν δεν τους φτάνετε πάντα.

#2- Αν συνεχίζετε να εμπιστεύεστε την ιδέα της αγάπης, θα ανακαλύψετε πως αυτοί που σας πλήγωσαν στο παρελθόν δεν ήταν αληθινή αγάπη. Η αληθινή αγάπη δεν πρόκειται να σας πληγώσει και να σας συγχύσει.

#3- Μάθετε την αξία του να είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας. Αν δεν είστε εντελώς ευτυχισμένοι με το που βρίσκεστε στην ζωή σας σήμερα, μην τα παρατάτε. Μπορείτε να χτίσετε την ζωή που θέλετε, αλλά μόνο αν παραδεχτείτε ότι δεν είστε ικανοποιημένοι με την τωρινή.

#4- Ανακαλύψτε την ομορφιά και την γαλήνη που έρχεται από μια ήσυχη μοναχική νύχτα. Δεν χρειάζεται πάντα να είστε σε εγρήγορση και να αναζητάτε την επόμενη περιπέτεια για να είστε ευτυχισμένοι.

#5- Η αληθινή δύναμη έρχεται με την ικανότητα να είστε ευάλωτοι κατά καιρούς. Το να επιτρέπετε στους άλλους να βλέπουν αυτή την πλευρά του εαυτού σας δεν σας κάνει «αδύναμους».
Διαβάζοντας τον υδροχόο είδα ότι κάτι μου έλειπε και είπα να το ολοκληρώσω, οπότε πήγα και στον τοξότη που είναι ο ωροσκόπος μου και βρήκα το συμπλήρωμα. Τώρα βλέπω την Βασούλα να χαμογελάει και να τραβάει τα μαλλιά της. ;;) ;;)
Έχω βάλει σε παράθεση τις παραγράφους που διάλεξα από το κάθε ζώδιο και πως μου κολλάνε.
Ο εργατικός ξαναχτυπά μπουχαχα >:)

#1- Ενώ μπορεί να είναι πολύ δύσκολο το να ζήσετε πραγματικά επειδή φοβάστε μην πληγωθείτε, χρειάζεται να ανακαλύψετε την δύναμη που έρχεται από το να μοιράζεστε όταν αγαπάτε κάποιον. Αυτό περιλαμβάνει κάθε τομέα της ζωής σας όπως τους φίλους, την οικογένεια και τις ρομαντικές συνδέσεις.
#2- Αν συνεχίζετε να εμπιστεύεστε την ιδέα της αγάπης, θα ανακαλύψετε πως αυτοί που σας πλήγωσαν στο παρελθόν δεν ήταν αληθινή αγάπη. Η αληθινή αγάπη δεν πρόκειται να σας πληγώσει και να σας συγχύσει.
Δεν χρειάζεται βέβαια να αναφέρω το πόσο πολύ φοβόμουν τους ανθρώπους και κρυβόμουνα πίσω από μια εικόνα καλά μελετημένη και τροφοδοτημένη με απίστευτη αλαζονεία. Μαζί σας έμαθα τι σημαίνει μοίρασμα και ότι στην τελική είναι πολύ πιο επώδυνο να αρνείσαι την ζωή από το να δείξεις εμπιστοσύνη στην αγάπη. Σίγουρα η αντίληψή μου περί αγάπης ήταν το μάνα είναι μόνο μια και μόνο αυτή θέλει το καλό σου και μην εμπιστεύεσαι κανέναν και όλα τα συναφή διδάγματα της οικογένειας. Δεν ήταν εύκολο να ξεκαθαρίσω την έννοια της Αγάπης αλλά καλά τα πάω. Μέρος της εργασίας μου τώρα είναι αυτά που έμαθα στην ομάδα να τα εφαρμόσω και με τους άλλους φυσικούς ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν σχέση με αυτογνωσία. Εκεί τρώω τα μούτρα μου και για αυτό ευθύνεται η εναπομείνουσα αλαζονεία και ακαμψία στο ότι ακόμη τείνω να πιστεύω ότι η δική μου αλλαγή θα φέρει και αλλαγή στους άλλους. Στην πραγματικότητα είναι η δική μου η ματιά που αλλάζει και με βοηθάει να αγαπήσω περισσότερο, να καταλάβω περισσότερο, να συμπονέσω περισσότερο............. :romance-heartbeating:

#2- Μάθετε την αξία του να είστε αποδεκτοί και ανοιχτοί στην αλλαγή. Εκτιμάτε την μοναδικότητα και την διαφορετική προσέγγιση σας στην ζωή, που είναι σπουδαίο αλλά μην γίνεστε τόσο άκαμπτοι που να μην συμβαδίζετε με τους άλλους.
#1- Είστε ο χειρότερος κριτής σας. Ενώ είναι εντάξει να έχετε υψηλούς στόχους, επίσης χρειάζεται να μάθετε την σημασία του να συγχωρείτε τον εαυτό σας αν δεν τους φτάνετε πάντα.
Εδώ η βλακεία δεν έχει τέλος. Πως θα μπορούσα αλλιώς να ονομάσω το αυτοσαμποτάζ . Ο κυριότερος λόγος του φόβου της αλλαγής είναι αυτός ο κριτής που προσπαθώ ακόμη να σωπάσω ενώ γνωρίζω βαθύτατα πόσο επιζήμιος είναι. Ακόμη ψάχνω για επιτεύγματα και επιτυχίες παραβλέποντας την δική μου μοναδικότητα αλλά και των άλλων. Αισιχτίρ 8-x

#3-Αν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να φύγει από το μυαλό σας, είτε είναι ένα άτομο, ένα χόμπι ή μια καριέρα, τότε κυνηγήστε το. Αν δεν μπορείτε να διώξετε αυτή την σκέψη, τότε υπάρχει ένας λόγος γι αυτό.
#3- Μάθετε την αξία του να είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας. Αν δεν είστε εντελώς ευτυχισμένοι με το που βρίσκεστε στην ζωή σας σήμερα, μην τα παρατάτε. Μπορείτε να χτίσετε την ζωή που θέλετε, αλλά μόνο αν παραδεχτείτε ότι δεν είστε ικανοποιημένοι με την τωρινή.
Ξεκαθάρισε πρώτα τα σημαντικά από τα κολλήματα και τα σενάρια! Σβήσε την φλυαρία για να μπορέσεις να ακούσεις αυτό που θέλεις και με ταπεινότητα αναγνώρισε τα ανώφελα, άχρηστα σκουπίδια που κουβαλάς. Υπάρχει λόγος που δημιουργούνται οι σκέψεις μας και όταν αυτές είναι θολωμένες και σκοτεινές οφείλουμε να κυριαρχούμε και να είμαστε ανοικτοί στο μάθημα που μας δίνουν. Στον λόγο που τις δημιουργούμε, στα ασυνείδητα συναισθήματα. Μόνο έτσι μπορούμε να σταματήσουμε την δημιουργία καινούριων στρωμάτων αρνητικών συναισθημάτων ικανά να θάψουν κάθε αίσθηση Εμπιστοσύνης. Η φασαρία και η ανειλικρίνεια μας οδηγούν μακριά από τους στόχους μας, τόσο ώστε να αδυνατούμε να τους αναγνωρίσουμε και να παλέψουμε για αυτούς. @};-

#4- Οι άνθρωποι στην ζωή σας δεν μπορούν να διαβάσουν το μυαλό σας. Για να διατηρήσετε υγιείς, μακροχρόνιες σχέσεις, χρειάζεται να μάθετε την αξία της ειλικρινής, ανοιχτής επικοινωνίας.
#5- Η αληθινή δύναμη έρχεται με την ικανότητα να είστε ευάλωτοι κατά καιρούς. Το να επιτρέπετε στους άλλους να βλέπουν αυτή την πλευρά του εαυτού σας δεν σας κάνει «αδύναμους»
Μοίρασμα το λέω αλλά πρέπει πρώτα να έχεις ωριμάσει εσωτερικά. Βέβαια χρειάζεται και μια διάκριση με ποιόν θα μοιραστείς τι, αλλά αυτό δεν εμποδίζει την έντιμη επικοινωνία. Τίποτε δεν μπορεί να εμποδίσει την επικοινωνία όταν είσαι έτοιμος να δείξεις και τις αδυναμίες σου, να είσαι ανθρώπινος. Θα το ονόμαζα ταπεινότητα πάνω απ' όλα και έχω παλέψει πολύ για αυτήν. O:-)

#5- Αυτή η ζωή δεν έχει να κάνει με το τι μπορούν οι άλλοι να κάνουν για εσάς, αλλά με το τι είστε πρόθυμοι να κάνετε για το καλό των γύρω σας. Θα κερδίσετε πολλά περισσότερα από το να αγαπάτε τους άλλους παρά από όσα θα κερδίζατε αν μένατε συγκεντρωμένοι μόνο στον εαυτό σας.
#4- Ανακαλύψτε την ομορφιά και την γαλήνη που έρχεται από μια ήσυχη μοναχική νύχτα. Δεν χρειάζεται πάντα να είστε σε εγρήγορση και να αναζητάτε την επόμενη περιπέτεια για να είστε ευτυχισμένοι.
Το μόνο επίτευγμα ενός ανθρώπου είναι το να γίνει Άνθρωπος και ο δρόμος αυτός δεν έχει ούτε αρχή, ούτε τέλος. :romance-grouphug:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ιωαννούλα μου, η έλλειψη ευγνωμοσύνης προκύπτει από την προσκόλληση στο παρελθόν.
ναι Βασούλα μου αλήθεια είναι γιατί ναι μεν έχω καταφέρει να βγώ από το ρόλο του θύματος για όσα έχουν συμβεί στο παρελθόν αναλαμβάνοντας το δικό μου μερίδιο ευθύνης ,μου είναι δύσκολο να συγχωρέσω τον εαυτό μου για κάποιες λάθος επιλογές.
Εννοώ ότι ένα παλιό τραύμα μπορεί να αλλάξει όλη την ψυχοσύνθεσή μας και να μας αφήσει θλιμμένους, ακόμα και όταν δεν συντρέχουν λόγοι.
Όταν το τραύμα λέει ότι οι άλλοι θα σε πληγώσουν και θα σου πάρουν, χωρίς να σου δώσουν τίποτα, αναπτύσσεται ένας μηχανισμός άμυνας, που σε κάνει να πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι το εμπόδιο στην δική σου ευτυχία.
Αυτός ο μηχανισμός άμυνας μπορεί να φαίνεται ότι σε προστατεύει, αλλά στην ουσία σε απομονώνει από την ζωή, οπότε η κυριότερη αντίληψη είναι ότι δεν χρειάζεται να αλλάξεις, γιατί χωρίς αυτήν την άμυνα δεν θα καταφέρεις να επιβιώσεις με τόσους πολλούς "εχθρούς".
για να είμαι ειλικρινής δεν τον είχα πάρει χαμπάρι αυτόν τον μηχανισμό άμυνας

σ'ευχαριστώ καρδούλα :romance-adore: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4075
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

Καρκίνος (21 Ιουνίου- 22 Ιουλίου)

#1- Μην επιτρέψετε στον εαυτό σας να παγιδευτεί σε κάτι που μισείτε. Αν κάτι φέρνει αρνητικότητα στην ζωή σας, είτε είναι μια δουλειά ή μια υποχρέωση, τότε είναι καιρός για μια μεγάλη αλλαγή.
Μπορώ να πω με σιγουριά ότι τώρα για μένα είναι ο καιρός όπου μπορώ να στηρίξω μία αλλαγή τόσο ως προς την επιλογή του να αλλάξω εγώ μία κατάσταση οσο και αν γίνει ξαφνικά κάτι. Αισθάνομαι ότι κάτι που με πειράζει μπορώ με μεθοδικό τρόπο να το αλλάξω και γνωρίζω ότι στην αρχή θα ζοριστώ πολύ. :x


#2- Πάντα θα υπάρχουν ευθύνες στην ζωή, αλλά μην τις αφήσετε να είναι τα πάντα. Η ζωή είναι πολλά περισσότερα από το απλώς να δουλεύετε για να πληρώσετε τους λογαριασμούς. Μάθετε να απολαμβάνετε την ζωή και να ζείτε αληθινά.
Έχω να κάνω αρκετή δουλειά σε αυτό. Μπορώ να πω ότι χαίρομαι πολύ περισσότερο τη ζωή από ότι πριν και οσo με εμπιστεύομαι χαίρομαι και είμαι γεμάτος ευγνωμοσύνη για οτι ζω και βιώνω. Όμως φοβάμαι πως δεν υπάρχει ακόμα σταθερότητα ουσιαστική και αυτό εύκολα μπορεί να ανατραπεί.
#3- Χρειάζεται να καθιερώσετε μια ισορροπία όσον αφορά τα συναισθήματα σας. Το να βρίσκεστε διαρκώς στα άκρα είναι εξαντλητικό. Μάθετε να αποδέχεστε, να αγκαλιάζετε και να «νιώθετε» τα συναισθήματα σας χωρίς να τα αφήνετε να εκραγούν.
Μεγάλη αλήθεια αυτό όμως τον τελευταίο καιρό τα πάω καλύτερα. Άργησα πολύ να καταλάβω ότι τα αρνητικά συναισθήματα απλά χρειάζεται να τα βιώνω και όχι να τα κρίνω. Γενικά η διαχείριση των συναισθημάτων μου είναι πολλές φορές άμεση. Όμως κάποιες φορές που νιώθω ότι με κατακλύζει ενα συναίσθημα και δεν υπάρχει χρόνος για άμεση διαχείριση το αφήνω για το σπίτι. Εκεί που θυμώνω βέβαια είναι όταν υπάρχει εμφανής ενεργειακή μεταβολή στο σώμα μου ή πονοκέφαλος και ενώ θα έπρεπε να έχω πιάσει κάποιο συναίσθημα δεν πιάνω τίποτε και αυτό με προβληματίζει.

#4-Μην σχεδιάζετε απλώς να κάνετε κάτι διαφορετικό και συναρπαστικό, ακολουθήστε το κιόλας. Το να ονειρεύεστε εκπληκτικές διακοπές είναι διασκεδαστικό, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική εμπειρία.
Αυτό νομίζω ότι 100% έχει φύγει. Πιο παλιά είχα συνεχώς την ανάγκη για το διαφορετικό Βρισκόμουν μέσα στην αλαζονεία του ανικανοποίητου διαρκώς. Τώρα είμαι πιο συνειδητός στα θέλω μου και γνωρίζω ότι πραγματική εμπειρία σημαίνει να καταφέρω να είμαι 100% ο Εαυτός μου την κάθε στιγμή και κάθε μου στιγμή να έχει συναίσθημα και Πνευματικότητα.

#5- Επιτρέψτε στον εαυτό σας να συναντήσει και να συναναστραφεί με καινούργιους ανθρώπους. Δεν σημαίνει να αντικαταστήσετε τους παλιούς, αλλά οι καινούργιοι άνθρωποι μπορούν να φέρουν νέες οπτικές και απόψεις για την ζωή.
Εδώ θεωρώ ότι υπάρχει αρκετό πρόβλημα και ότι πρέπει να ρίξω αρκετό βάρος σε αυτό. Ενώ νιώθω οτι εχω ανοίξει προς τους ανθρώπους και νιώθω μέσα μου και την τεράστια σημασία-στοχο της συναναστροφής και της επικοινωνίας με τους ανθρώπους, στην πράξη κολλάνε τα πράγματα και κατά καιρούς καταλαβαίνω την μειωμένη μου ενσυναισθηση, τον εγωισμο μου και την ταπεινότητα που χρειάζομαι να αναπτύξω.

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Άβαταρ μέλους
paolo
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 12:22 pm

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από paolo »

Καλή χρονιά παιδιά. :romance-heartsthree: Ωραίο το θέμα και σκέφτομαι να γράψω για κάποια που διάβασα στο τέλος.
για όσα έχουν συμβεί στο παρελθόν αναλαμβάνοντας το δικό μου μερίδιο ευθύνης ,μου είναι δύσκολο να συγχωρέσω τον εαυτό μου για κάποιες λάθος επιλογές.
Κάθε επιλογή είναι αυτό που εκείνη την στιγμή θεωρήσαμε κατάλληλη.Συνηθίζουμε να θεωρούμε λάθος εκείνη που δεν μας πρόσφερε το αποτέλεσμα που φανταζόμασταν η εκείνη που έθιξε τον εγωισμό μας. Δεν βλέπουμε σχεδόν ποτέ τα ´´σωστά´´ που ήρθαν μαζί της γιατί κολλάμε στο αρχικό πλάνο. Αν ξεφύγουμε απο αυτό και δούμε τα πράγματα πιο ανοιχτά θα δούμε οτι ολα χωράνε στην ζωή μας. ( συν - χωρούμε)
Μην επιτρέψετε στον εαυτό σας να παγιδευτεί σε κάτι που μισείτε. Αν κάτι φέρνει αρνητικότητα στην ζωή σας, είτε είναι μια δουλειά ή μια υποχρέωση, τότε είναι καιρός για μια μεγάλη αλλαγή.

Μπορώ να πω με σιγουριά ότι τώρα για μένα είναι ο καιρός όπου μπορώ να στηρίξω μία αλλαγή τόσο ως προς την επιλογή του να αλλάξω εγώ μία κατάσταση οσο και αν γίνει ξαφνικά κάτι. Αισθάνομαι ότι κάτι που με πειράζει μπορώ με μεθοδικό τρόπο να το αλλάξω και γνωρίζω ότι στην αρχή θα ζοριστώ πολύ.
Ολα τα ζητήματα είναι σχετικά και η λέξη μίσος που χρησιμοποιεί η συγγραφέας πολύ βαριά και εντελώς συναισθηματική. Χρείαζεται να ζυγίζουμε τις συνέπειες που θα φέρει μια αλλαγή πριν αρχίσουμε το γκρέμισμα καθώς επίσης να ξεκαθαρίζουμε τι είναι αρνητικό και αν μπορούμε να το δούμε και απο την άλλη του οψη. Μετά ας βάλουμε και μπουρλότο.
Παρτο αλλιώς
Θα βρείς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς τον Παύλο :romance-heartstiny:

Ίσως έχεις δίκιο για την λέξη "μίσος" ότι είναι υπερβολική, όμως η συγγραφέας του άρθρου θέλει να δώσει έμφαση σε ότι μας δημιουργεί αρνητικότητα, παρ' όλα αυτά, μερικες φορές, επειδή νιώθουμε εγκλωβισμένοι, δεν μπορούμε να επιλέξουμε με πιο ευοίωνο και ωφέλιμο τρόπο. Όταν μένεις κάπου που δεν σου αρέσει, το σίγουρο είναι ότι δημιουργούνται αρνητικά συναισθήματα και ίσως αυτά συμπαρασύρουν και τα θετικά. Αυτό θέλει να πει...Το "μίσος" κλείνει μέσα του άλλες έννοιες όπως χαιρεκακία, εκδικητικότητα, μνησικακία, δηλητήρια που με τον καιρό καταστρέφουν κάθε τι θετικό μέσα μας.

Όσο για την λάθος επιλογή, κανείς δεν μπορεί να την κρίνει, εκτός από εμένα τον ίδιο. Αν μια επιλογή έφερε βαθύ πόνο και χρόνια στασιμότητα, το σίγουρο είναι ότι ήταν λανθασμένη. Το ότι με ανάγκασε να επανεξετάσω και να προχωρήσω είναι το όφελος, αλλά υπάρχει περίπτωση να παραμείνω στον πόνο και στην στασιμότητα. Δεν πρέπει να παραβλέπουμε την έκταση και την διάσταση μιας λανθασμένης επιλογής και την δύναμη που χρειάζεται για να υπερβείς τα αποτελέσματα της.

Αν καταφέρω και τα υπερβώ τούτα τα αποτελέσματα, θα την συγχωρήσω την επιλογή μου...
Όμως υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρω να τα υπερβώ, γιατί έχουν στιγματίσει την ζωή μου...Τότε θέλει πολύ αυτογνωσία για να αθωώσεις κάτι που θεωρείς ότι σου άλλαξε πορεία και σε έβαλε αλλού από εκεί που ήθελες να είσαι...

Σωστά το λες ότι οι άνθρωποι από εγωισμό και προσδοκίες μένουν στο λάθος μιας επιλογής τους. Όμως υπάρχουν επιλογές και επιλογές και δεν μπορούμε όλες να τις βάλουμε σε ένα τσουβάλι.
Δεν πιστεύω ότι οι άνθρωποι κάνουν πάντα το καλύτερο που μπορούν...Ίσως πιο εύκολα κάνουν το χειρότερο που επιτρέπει η "α-νοησία" τους.

Καλή χρονιά και σε εσένα :romance-heartsthree:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ωραίες, πολύ ωραίες συζητήσεις γίνονται σε αυτό το τόπικ που ούτε λίγο, ούτε πολύ νομίζω πως αφορούν όλους μας!!! ...Ανεξαρτήτως ζωδίου εν τέλει!
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΙΡΑ VS ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα γι' αυτό ακριβώς Μανούλη μου, έβαλα αυτό το άρθρο στην ενότητα "Αυτογνωσία", γιατί ναι μεν όλα αφορούν όλους, αλλά υπάρχουν και κάποια ειδικά χαρακτηριστικά που εξατομικεύουν την δυσκολία αλλαγής.
Δύσκολα πιστεύω και εγώ στα ζώδια, όμως πιστεύω στην εσωτερική αστρολογία σαν μέσον επίγνωσης και αυτό το άρθρο ανήκει σ' αυτήν την περίπτωση, θεωρώ,


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”