ΥΓΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ας μην γελιόμαστε…

Υγεία δεν σημαίνει απουσία σωματικής ασθένειας…

Το σύμπτωμα της ασθένειας μας τρομοκρατεί γιατί το βλέπουμε στο σώμα μας

Παραπέρα όμως και εκτός σωματικού συμπτώματος , υπάρχουν οι μη ορατές ασθένειες που δημιουργούν εσωτερική δυσαρμονία και που η κοινωνία ερμηνεύει σαν άγχος.

Η σημερινή μας ζωή, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί, θεωρούμε ότι είναι εστία άγχους και καθημερινού αγώνα και χάνουμε πάντα κάτι από την ολότητά μας για να τα καταφέρουμε να επιβιώσουμε… Ότι χάνουμε όμως είναι αυτό που δεν του δώσαμε προσοχή, αφοσιωμένοι σε κάτι άλλο…
Η αφύπνιση δεν αφορά παρά την επιλογή μας στο πως θέλουμε να ζούμε…
Που στρέφουμε την προσοχή μας…

Αυτήν την εποχή, κανονικά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ψυχικές ασθένειες…
Συναισθηματικές, νοητικές και πνευματικές ασθένειες, θα έπρεπε να βασανίζουν πολύ λίγους ανθρώπους… ελάχιστους….

Όμως όλα δείχνουν ότι αυτές οι ασθένειες έχουν αυξηθεί
Κάτω από την ονομασία «άγχος» βιώνει η ανθρωπότητα την απώλεια της Ουσίας της…

Αυτή είναι η ασθένεια…

Και το χάπι απλά μας κάνει να ξεχνάμε τι χάσαμε και να αγωνιζόμαστε να αποκαταστήσουμε την υγεία μας

Η κάθε απώλεια είναι δική μας ευθύνη… Αλλά πρέπει πρώτα να μάθουμε, να ερευνήσουμε τι χάσαμε… το γιατί το χάσαμε, έπεται…

Κανείς δεν θα μας πάρει από το χέρι να μας δείξει τι χάσαμε…
Οι απαντήσεις υπάρχουν…Αλλά για να τις ακούσουμε χρειάζεται πρώτα να απεγκλωβιστούμε από την δικαιολογία «άγχος» και «κληρονομικότητα»
Η εύκολη λύση της μετάδοσης της ασθένειας από γενιά σε γενιά…
psyxiki-ygeia.jpg
psyxiki-ygeia.jpg (24.25 KiB) Προβλήθηκε 1770 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Παραπέρα όμως και εκτός σωματικού συμπτώματος , υπάρχουν οι μη ορατές ασθένειες που δημιουργούν εσωτερική δυσαρμονία και που η κοινωνία ερμηνεύει σαν άγχος.
Πολύ βολικό και εύπεπτο... :-( :-( :-(




Βασούλα έγραψε:Και το χάπι απλά μας κάνει να ξεχνάμε τι χάσαμε και να αγωνιζόμαστε να αποκαταστήσουμε την υγεία μας

Η κάθε απώλεια είναι δική μας ευθύνη… Αλλά πρέπει πρώτα να μάθουμε, να ερευνήσουμε τι χάσαμε… το γιατί το χάσαμε, έπεται…

Κανείς δεν θα μας πάρει από το χέρι να μας δείξει τι χάσαμε…
Οι απαντήσεις υπάρχουν…Αλλά για να τις ακούσουμε χρειάζεται πρώτα να απεγκλωβιστούμε από την δικαιολογία «άγχος» και «κληρονομικότητα»
Η εύκολη λύση της μετάδοσης της ασθένειας από γενιά σε γενιά…
Από προσωπική εμπειρία θα πω πως στο άκουσμα και μόνο του άγχους κάπως καθησυχάζεσαι... Λες, οκ ευτυχώς δεν είναι και κάτι σοβαρό. Απλώς άγχος. Μα αλήθεια τώρα;;;;;;;; Η λέξη άγχος λοιπόν είναι η απάντηση - καραμέλα πίσω από πολλά σήματα που μας στέλνει το σώμα μας και πίσω από πολλά συμπτώματα που δεν μπορεί να βρει μια λογική απάντηση η επιστήμη. Θεωρούμε πως με λίγη ξεκούραση και με λίγο ύπνο παραπάνω ίσως, θα περάσουν όλα. Και έτσι μένουμε στην επιφάνεια χωρίς ποτέ καν να περάσει από το μυαλό μας η ουσία, η οποία είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις Βασούλα μου, να ερευνήσουμε προτίστως τι χάσαμε...(!)

Βασούλα μου
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ετσι είναι Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Οι απαντήσεις υπάρχουν…Αλλά για να τις ακούσουμε χρειάζεται πρώτα να απεγκλωβιστούμε από την δικαιολογία «άγχος» και «κληρονομικότητα»
Βόλεμα είναι αυτό και χρειάζεται να το δούμε καθαρά..... @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αφορμή για το άρθρο μου έδωσε μια φίλη που, σε συζήτηση μας, φάνηκε ότι δεν γνώριζε τίποτα για την ψυχοπάθεια και την απέδιδε σε κληρονομικούς παράγοντες...Από μια μεριά, δίκιο είχε για την κληρονομικότητα της ψυχοπάθειας, αλλά όχι σε επίπεδο dna...εκεί είναι το λάθος...

Ο ψυχοπαθής δεν είναι μόνο αυτός που έχει σχιζοφρένεια ή διπολική διαταραχή ή κατάθλιψη...που κι αυτές ακόμα οι ψυχικές ασθένειες δεν οφείλονται σε κληρονομικότητα του dna τελικά...
Είναι και εκείνος που έχει γεμίσει τον εσωτερικό του κόσμο με μοναξιά, φοβίες και άμυνες...Αυτά κι αν είναι κληρονομικές ασθένειες...
Είναι εκείνος που κουβαλάει δηλητήρια μέσα του και τα θεωρεί φυσιολογικά...κληρονομικές ασθένειες κι αυτά
Είναι εκείνος που κοροϊδεύει την μοναξιά του μέσα σε μια νεκρή σχέση
Και δεν τελειώνει η λίστα...


Και όλα έχουν εξηγήσεις, αν το ψάξουμε...

Δεν ξέρω παιδιά πια, αν είναι η βολή που κάνει τους ανθρώπους να δέχονται αμαχητί την ασθένεια τους...Βολή θεωρώ το να συνεχίζεις έναν δρόμο που σε βγάζει σε γκρεμό, γιατί δεν ξέρεις τι χρειάζεται να πολεμήσεις για να μην φτάσεις στην άκρη του.
Και όχι μόνο δεν ξέρεις, αλλά δεν θέλεις και να μάθεις...κυρίως!

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Πίσω από το άγχος κρύβεται ένα κουβάρι άλυτων και παράλογων συναισθηματισμών φόβου, αναγκών που δεν εκφράστηκαν αλλά χάθηκαν σε πεποιθήσεις, που αν δεν ασχοληθείς μαζί τους με Λογική και με Πίστη δεν σε κάνει κανένα χάπι καλά, καμία πρόσκαιρη διασκέδαση και αποφόρτιση ακόμα και αν φαίνεται ότι πρόσκαιρα σε ανακουφίζουν.
Αυτή είναι η Αλήθεια μετά και η υγεία νοσεί άμα νοσούν τα μέσα μας οπότε για ποια κληρονομικότητα μιλάμε

Αυτο είναι βέβαια το ότι δεν θέλεις μάθεις @};-
:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Δεν ξέρω παιδιά πια, αν είναι η βολή που κάνει τους ανθρώπους να δέχονται αμαχητί την ασθένεια τους...Βολή θεωρώ το να συνεχίζεις έναν δρόμο που σε βγάζει σε γκρεμό, γιατί δεν ξέρεις τι χρειάζεται να πολεμήσεις για να μην φτάσεις στην άκρη του.
Και όχι μόνο δεν ξέρεις, αλλά δεν θέλεις και να μάθεις...κυρίως!
:cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Δεν ξέρω παιδιά πια, αν είναι η βολή που κάνει τους ανθρώπους να δέχονται αμαχητί την ασθένεια τους...Βολή θεωρώ το να συνεχίζεις έναν δρόμο που σε βγάζει σε γκρεμό, γιατί δεν ξέρεις τι χρειάζεται να πολεμήσεις για να μην φτάσεις στην άκρη του.
Και όχι μόνο δεν ξέρεις, αλλά δεν θέλεις και να μάθεις...κυρίως!
Όπως ακριβώς τα λες Βασούλα μου! Από αυτό το στάδιο του "δεν θέλεις και να μάθεις" έχω περάσει κι εγώ... Πίστευα πως δεν υπήρχε κάτι άλλο για να μάθω, πως δεν είχε νόημα πια το οτιδήποτε γιατί σιγά, τι θα άλλαζε, πως τα ήξερα όλα, πως όλα όσα θα μάθαινα ήταν απλώς θεωρίες και τσιτάκια από υπερβολικά αισιόδοξους ανθρώπους κλπ. Προτιμούσα δηλαδή να παραμένω ασθενείς γνωρίζοντας πως δεν "βαδίζω" καλά και νιώθωντας πως κάτι δεν πάει καλά στη ζωή μου, παρά να ψάξω και να μάθω τις αιτίες που με έκαναν να νιώθω έτσι!!! Πραγματικά πόσο παράλογο όλο αυτό!!!

...Ωσπου βρέθηκα στη Μελβούρνη. Ε και εκεί πραγματικά ζορίστηκα πολύ...
Η μόνη μου διέξοδος ήταν το φόρουμ. Ε και από εκεί και πέρα τα ξέρετε...
:)



Βασούλα μου
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η κάθε απώλεια είναι δική μας ευθύνη… Αλλά πρέπει πρώτα να μάθουμε, να ερευνήσουμε τι χάσαμε… το γιατί το χάσαμε, έπεται…
Πολύ σημαντική φράση αλλά αν δεν έχεις νιώσει ποτέ σου ευγνωμοσύνη για όλα όσα έχεις και αν όλη σου την ζωή επικεντρώνεσαι σε αυτά που δεν έχεις........τότε πως θα ξέρεις τι έχεις χάσει? Τραγικό :-(
Δεν ξέρω παιδιά πια, αν είναι η βολή που κάνει τους ανθρώπους να δέχονται αμαχητί την ασθένεια τους...Βολή θεωρώ το να συνεχίζεις έναν δρόμο που σε βγάζει σε γκρεμό, γιατί δεν ξέρεις τι χρειάζεται να πολεμήσεις για να μην φτάσεις στην άκρη του.
Και όχι μόνο δεν ξέρεις, αλλά δεν θέλεις και να μάθεις...κυρίως!
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν η ασθένεια εκδηλώνεται στο σώμα τότε αποδυναμώνεσαι γενικότερα και συγκεντρώνεσαι στο να ξεπεράσεις το επώδυνο σωματικό σύμπτωμα. Προσωπικά σε τέτοιες καταστάσεις αισθάνομαι τον εγκέφαλό μου να γίνεται λαπάς και να χρειάζεται προσπάθεια για να λειτουργήσει στα βασικά. Δεν θα το ονόμαζα βολή σε αυτήν την περίπτωση, αλλά πτώση από την οποία προσπαθείς να ανασηκωθείς και να επανασυντάξεις τις δυνάμεις σου.
Βολή είναι να μείνεις στην ασθένεια και να την δεχτείς σαν οποιαδήποτε συνέπεια και εκεί είναι που ταιριάζει το <αμαχητί>. Τώρα το γιατί κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να μείνουν στην ασθένεια, θα έλεγα ότι προκαλείται από την πιο βαθιά και δύσκολο να θεραπευτεί σκληροπυρηνική άποψη ότι, αυτοί είμαστε, αυτό έπεται και αυτό μας αξίζει. Αυτή η στάση ζωής είναι που συνδέεται όχι μόνο με την κληρονομικότητα αλλά και με την θρησκευτική άποψη που ίσως να είναι και η πιο βαριά κληρονομιά μας.
Σκεπτόμενη ότι το DNA εξελίσσεται ίσως θα μπορούσα να πω ότι η επίδραση τους πιθανόν και να είναι τόσο καταλυτική ώστε με την επανάληψη και την πάροδο του χρόνο να καταγράφεται και στο DNA. Μια σκέψη είναι......... :-?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Την μεγαλύτερη βλάβη έχει υποστεί η Πίστη μας..... αν πιστεύουμε ότι "έτσι είναι", εκλείπει και η ανάγκη να ψάξουμε, ο ενθουσιασμός να ερευνήσουμε την Αλήθεια για την Ζωή μας, για τον Εαυτό μας.

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”