ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λοιπόν θα σας πω ένα μυστικό της Ζωής...

Ο φόβος για κάποιες επιλογές που χρειάζεται να κάνουμε, πολλές φορές, μας κρατάει πίσω...
Κανείς δεν ρισκάρει εύκολα τα βολικά και τα δεδομένα του. Οπότε όταν έρχεται η στιγμή αυτά να τα εγκαταλείψουμε και να πάρουμε κάποια απόφαση, συνήθως δεν την παίρνουμε, υποχωρούμε και έτσι δεν μαθαίνουμε τι είναι το σωστό και ωφέλιμο για εμάς, αφού το σωστό και το ωφέλιμο έρχεται με την μορφή απειλής πολλές φορές.

Όμως...και εδώ είναι η μαγεία...
Πολλές φορές η Ζωή η ίδια (ο Εαυτός μας κατ' ουσίαν) δεν μας αφήνει περιθώρια επιλογής. Μας έρχονται τα πάνω κάτω και δεν έχουμε περιθώρια επιλογών. Και βουτάμε στα βαθιά εκ των συνθηκών και όχι εξ αποφάσεως... Και τότε διαπιστώνουμε ότι δεν ήταν δα και κάτι τόσο τρομερό αυτό που το φοβηθήκαμε... Νιώθουμε χαρά που ήρθαν έτσι τα πράγματα και εξαναγκαστήκαμε να κάνουμε κάτι που δεν ήταν στις προθέσεις μας, γιατί φοβόμαστε την αποτυχία και το ξεβόλεμα.

Κατά 99% οι αναγκαστικές επιλογές στέφονται με επιτυχία, αν είμαστε ανοιχτοί στην αλλαγή και ανθεκτικοί στον πρώτο φόβο...
Οι περισσότεροι άνθρωποι όμως δεν το βιώνουν έτσι...
Η αναγκαστική επιλογή τους κάνει ακόμα περισσότερο μίζερους και δυστυχισμένους γι' αυτά που έχασαν και δεν αξιολογούν αυτά που κέρδισαν. Θέλουν να ζουν στην προηγούμενη κατάσταση, ακόμα κι αν δεν ήταν καλή...

Γι' αυτό ας τιμάμε το δικαίωμα επιλογής, όσο το έχουμε…

Ο φόβος θα μας κάνει να βρούμε ακόμα και μια δυσμενή κατάσταση, καλύτερη από το να ρισκάρουμε μια νέα επιλογή

Και το να ζει κανείς χωρίς τρυφερότητα και αγάπη, είναι μια δυσάρεστη κατάσταση για έναν άνθρωπο.. .Όμως ακόμα και αυτή η δυσάρεστη κατάσταση γίνεται ανεκτή, γιατί ο φόβος σε κρατάει στην δυστυχία και σε αποτρέπει να φροντίσεις την χαρά σου, την ευτυχία σου, την αρμονία σου... Μέχρι που συνηθίζεις την δυστυχία και σκέφτεσαι «έτσι ζουν όλοι οι άνθρωποι»…
Ε, όχι… Δεν είναι Σοφία αυτό, ούτε Αγάπη είναι…
Και κυρίως δεν είναι ο Εαυτός μας…

Κάποια πράγματα είναι ιερά και τα διαφυλάττουμε με όποιο κόστος… Κάποια άλλα όμως είναι «ετοιμόρροπα» και μας δίνουν μια εσφαλμένη ασφάλεια, ώστε να μην δούμε ότι ετοιμάζονται να μας πλακώσουν, αν δεν μας έχουν πλακώσει ήδη…

10427315-10152763893429232-1753279288421328215-n.jpg
10427315-10152763893429232-1753279288421328215-n.jpg (74.94 KiB) Προβλήθηκε 1112 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Κάποια πράγματα είναι ιερά και τα διαφυλάττουμε με όποιο κόστος… Κάποια άλλα όμως είναι «ετοιμόρροπα» και μας δίνουν μια εσφαλμένη ασφάλεια, ώστε να μην δούμε ότι ετοιμάζονται να μας πλακώσουν, αν δεν μας έχουν πλακώσει ήδη…
Βασούλα μου :romance-heartbeating:


Είναι τραγικό να υπομένουμε τον πόνο των ψευδαισθήσεων ενώ μπορούμε απλά να Ζούμε με Αλήθεια και είναι τόσο δεδομένο αυτό γμτ που σπάνια αναρωτιέται κάποιος "γιατί ?"

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΙΛΟΓΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πόσο μα πόσο πραγματικά το απόλαυσα, διαβάζοντας το παραπάνω ποστ σου!!!
Ευχαριστώ πολύ! :romance-kisscheek:

Αυτός ο άτιμος ο φόβος που είναι τόσο ύπουλος και πολλές φορές μας μουδιάζει... Δεν μπορούμε να δούμε την Αλήθεια. Βλέπουμε μόνο την οπτική που μας επιτρέπει και εγλωβιζόμαστε μέσα σε αυτή λες και δεν υπάρχει άλλη Επιλογή! Πλάνη του κερατά! ...Γιατί τελικά όλα είναι θέμα Επιλογής. Επιλέγουμε να στρέψουμε το βλέμμα μας αλλού και να νικήσουμε τον φόβο ή επιλέγουμε να ζήσουμε με αυτόν για να μην ξεβολευτούμε;

...Και όταν τελικά αποδυναμωθεί μέσα μας ο φόβος είναι ακριβώς αυτό που λες:
Βασούλα έγραψε:δεν ήταν δα και κάτι τόσο τρομερό αυτό που το φοβηθήκαμε...
Τότε είναι που βλέπουμε ξεκάθαρα τον άσκοπο χώρο που του είχαμε δώσει μέσα μας. Είναι πραγματικά κρίμα όταν συμβαίνει αυτό γιατί χάνεις πολύτιμο χρόνο Ζωής. Έτσι τουλάχιστον το νιώθω εγώ. Και αναρωτιέμαι γιατί ρε γαμώτο...!

Προσωπικά πολλές φορές ο φόβος με έχει κρατήσει πίσω. Και σε πρόσφατο βίωμα, ήταν φόβος για μια λανθασμένη αντίληψη που είχα, ενώ στην πραγματικότητα ο φόβος βρισκόταν αλλού και εγώ έμενα κολλημένος σε κάτι εντελώς λανθασμένο, καθόλου ωφέλιμο χωρίς να με βγάζει πουθενα. Με βόλευε όμως αυτή η λανθασμένη αντίληψη κι έμεινα σε αυτή γιατί (για να τα λέμε και όλα) είναι ελκυστικός ο ρόλος του θύματος.

Δεν είναι όμως και λίγες οι φορές που τον έχω νικήσει τον φόβο! Έχω κερδίσει τη μάχη που σε πρώταρχικό στάδιο μου φαινόταν άνιση. Ε, μετά η χαρά που ένιωθα μέσα μου δεν περιγράφεται!!! ...Φυσικά η χαρά είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν νικάς τον φοβό σου εξ αποφάσεως και όχι εκ των συνθηκών. Όταν δηλαδή είναι δική σου η απόφαση και δεν αναγκάζεσαι.

Έχω παρατηρήσει πάντως το εξής: όταν νικάς έναν φόβο σου, ή έστω νομίζεις ότι τον νικάς (γιατί υπάρχει και αυτή η πλάνη την οποία έχω συναντήσει επίσης), λίγο παρακάτω εντελώς "τυχαία" έρχεσαι αντιμέτωπος με κάτι αντίστοιχο και εκεί είναι που γίνεται το τσεκάρισμα... Τον έχεις όντως νικήσει;;;

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”