ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ένα πράγμα μόνο δημιουργεί Πνευματική Συνείδηση...Να ερευνούμε πριν την πράξη...Αν αυτό που κάνω, το έκαναν όλοι τι θα συνέβαινε? Τότε θα βρεθούμε αντιμέτωποι με μια μεγάλη αλήθεια για τον κόσμο μας...Τον δικό μας κόσμο, όχι του άλλου..
.
Τις περισσότερες φορές νομίζουμε ότι διαφέρουμε από τον άλλον, γιατί έχουμε χάσει την μεγάλη εικόνα της μηχανής που μας κινεί και βλέπουμε μόνο το δικό μας "γρανάζι"...Μα η μηχανή αυτό θέλει, αυτό επιδιώκει...Είναι η δική της ζωή να κινεί τα γρανάζια ενάντια το ένα στο άλλο... Δεν το ξέρουμε όμως, γιατί δεν την βλέπουμε την μηχανή...

Έτσι η μηχανή δημιουργεί ομάδες από γρανάζια, που την κινούν μέσα από την αντίθεση. Γιατί τα γρανάζια βλέπουν το ένα το άλλο και δεν στρέφουν την προσοχή τους σε αυτό που τα κινεί…

Τι μπορούμε να κάνουμε? Μπορούμε?

Αν κατανοήσουμε ότι αυτή η αντίθεση είναι αυτό που δίνει ζωή στην μηχανή, τότε έχουμε και τον τρόπο να την σταματήσουμε…

Και αν σταματήσει η μηχανή, τότε, ίσως, ( λέω ίσως) να καταφέρουμε να δούμε ότι είμαστε Άνθρωποι… Νοήμονες, Πνευματικά Νοήμονες, όχι γνωσιακά…

Δυστυχώς δεν ξέρουμε από πού τρεφόμαστε, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρουμε και ποιόν τρέφουμε, όταν την αντίθεση την περνάμε για αληθινή κατάσταση ύπαρξης.

Το ευαίσθητο σημείο της μηχανής, είναι ότι τρέμει τους Νοήμονες...Γι' αυτό΄τους σκοτώνει συνήθως
texniti-noimosuni.jpg
texniti-noimosuni.jpg (46.36 KiB) Προβλήθηκε 3165 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Annoula »

Το ευαίσθητο σημείο της μηχανής, είναι ότι τρέμει τους Νοήμονες...Γι' αυτό΄τους σκοτώνει συνήθως
Ακριβώς αυτό. Με το που πάει να βγει ο νους από τη συνηθισμένη πορεία αμέσως αρχίζουν να πετροβολούν τον Άνθρωπο. Είναι εύκολο το βόλεμα @};-

Αν κατανοήσουμε ότι αυτή η αντίθεση είναι αυτό που δίνει ζωή στην μηχανή, τότε έχουμε και τον τρόπο να την σταματήσουμε…

Και αν σταματήσει η μηχανή, τότε, ίσως, ( λέω ίσως) να καταφέρουμε να δούμε ότι είμαστε Άνθρωποι… Νοήμονες, Πνευματικά Νοήμονες, όχι γνωσιακά…
Εμείς την τρέφουμε, εμείς είμαστε υπεύθυνοι να τη σταματήσουμε @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Έτσι η μηχανή δημιουργεί ομάδες από γρανάζια, που την κινούν μέσα από την αντίθεση. Γιατί τα γρανάζια βλέπουν το ένα το άλλο και δεν στρέφουν την προσοχή τους σε αυτό που τα κινεί…
Εδώ νομίζω είναι το θέμα. Που χρόνος σε αυτές τις ομάδες να δούν και λίγο πέρα από τον μικρόκοσμό τους. Σαν πρόβατα ακολουθούν τον βοσκό. Πως θα μπορούσε να τις χαρακτηρίσει κάποιος αυτές τις ομάδες; Άβουλες μαριονέτες να τις πεις; Φοβισμένες να τις πεις; Ανώριμες; Όπως και να τις πει κανείς το αποτέλεσμα είναι αυτό που είναι... Ο καιρός περνάει, τα πρόβατα ακολουθούν τον βοσκό, παρασύρονται μεταξύ τους και η ζωή τους περνάει... Αναρρωτιέμαι αν ξερουν ότι στο τέλος ο βοσκός θα τα σφάξει...

Βασούλα μου
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
IΟΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016 11:37 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από IΟΑΝΝΑ »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartstiny:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

Μου θύμισες το Μάτριξ, όπως επίσης και το άλλο που μας λες συχνά ότι όταν κοιτάμε το δέντρο χάνουμε το δάσος.
Το λυπηρό είναι ότι αν δεν σφάξει ο βοσκός τα πρόβατα, σφάζονται μεταξύ τους. Τόσο πολύ παραδομενοι και πορωμένοι σε μια εικονική πραγματικότητα που δεν μπορούν να φανταστούν την ζωή εκτός πλέγματος.

:romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αν αυτό που κάνω, το έκαναν όλοι τι θα συνέβαινε? Τότε θα βρεθούμε αντιμέτωποι με μια μεγάλη αλήθεια για τον κόσμο μας...Τον δικό μας κόσμο, όχι του άλλου..
Αυτό είναι το κλειδί.. με αυτό το κλειδί βγαίνεις από το γρανάζι, αν αναρωτηθείς λίγο με ένα βήμα πίσω το παραπάνω..τότε μπορείς να δεις τα πράγματα πιο σφαιρικά και σίγουρα να εντοπίσεις τον μοναδικό υπαίτιο του γραναζιού που είναι ο εγωισμός μας.. ένα βήμα πίσω και η ενότητα ξεκλειδώνει και σπάει την αυτόματη κίνηση της μηχανής

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατί τα γρανάζια βλέπουν το ένα το άλλο και δεν στρέφουν την προσοχή τους σε αυτό που τα κινεί…
"Αν πάω κατά εκεί που πάνε και οι άλλοι, πάω καλά", και έτσι αγνοείς το μέσα σου που μπορεί να φωνάζει και να αγωνιά...
να δούμε ότι είμαστε Άνθρωποι… Νοήμονες, Πνευματικά Νοήμονες, όχι γνωσιακά…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Και αν σταματήσει η μηχανή, τότε, ίσως, ( λέω ίσως) να καταφέρουμε να δούμε ότι είμαστε Άνθρωποι… Νοήμονες, Πνευματικά Νοήμονες, όχι γνωσιακά…
Αν στρέψουμε το βλέμμα μας πέρα από τον μικρόκοσμο και τον εγωισμό μας , αν καταφέρουμε να δούμε πέρα από μας και τα άλλα γρανάζια , να εστιάσουμε σε όλη την εικόνα , θα μπορέσουμε να δούμε την μηχανή , πως κινείται και τι κάνει , μόνο τότε θα καταλάβουμε και θα μπορέσουμε να την σταματήσουμε . :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Δυστυχώς δεν ξέρουμε από πού τρεφόμαστε, αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρουμε και ποιόν τρέφουμε, όταν την αντίθεση την περνάμε για αληθινή κατάσταση ύπαρξης.

Το ευαίσθητο σημείο της μηχανής, είναι ότι τρέμει τους Νοήμονες...Γι' αυτό΄τους σκοτώνει συνήθως
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”