ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αντίληψη του κάθε ανθρώπου είναι εντελώς προσωπική, γιατί έχει τις δικές του ερμηνείες για τα πράγματα, τις δικές του πεποιθήσεις, τα δικά του βιώματα… Όλα αυτά διαμορφώνουν και το επίπεδο συνείδησης του και δημιουργούν υποκειμενικότητες σε όλα τα πεδία της Ζωής.

Με την υποκειμενικότητα μειώνεται όμως και η διάκριση και η κρίση… Η υποκειμενικότητα μας κάνει να βλέπουμε εχθρούς και απειλές στο οτιδήποτε πάει ενάντια στις πεποιθήσεις μας, καθώς και φίλους και υποστηριχτές στο οτιδήποτε μας δικαιώνει… Μας κάνει να βλέπουμε διαφορετικά το όφελος και την βλάβη, μας παραπλανά σε σχέση με τον Εαυτό μας, ακόμα και τον Θεό τον βλέπουμε διαφορετικά.

‘Ετσι ο διαχωρισμός των ανθρώπων μεταξύ τους είναι αναπόφευκτος…

Για να αποκτήσει ένας άνθρωπος αντικειμενική κρίση, διάκριση, ενσυναίσθηση, φιλικότητα προς την Ζωή, Αγάπη προς τον Εαυτό του και τους άλλους, χρειάζεται να πετάξει όλα τα σκουπίδια του προγραμματισμού του…Να γκρεμίσει πεποιθήσεις, να αποφασίσει να ερμηνεύει τα πράγματα με άλλη οπτική, γενικά έχει μια αρκετά βαθιά εσωτερική εργασία αυτογνωσίας όλο αυτό, γιατί αφορά περισσότερο ένα μεγάλο ασυνείδητο μέρος , για το οποίο ο άνθρωπος δεν έχει καμία γνώση.

Έτσι όπως λειτουργεί σήμερα το ασυνείδητο, είναι σχεδόν αδύνατον να μας επιτρέψει να έχουμε πνευματική ωριμότητα και να εκφράζουμε την Θεία Χάρη μας…

Ποιες είναι οι προθέσεις μας και ποιες είναι οι πράξεις μας τελικά είναι ένα ενδιαφέρον θέμα, γιατί αν το προσεγγίσουμε με ειλικρίνεια θα αντιληφθούμε σίγουρα τι κρύβεται πίσω από τις καλές προθέσεις που τελικά γίνονται καταστροφικές πράξεις, για τον Εαυτό μας και τους άλλους…
Όμως δεν φτάνει κανείς εύκολα στην ανάγκη για αυτογνωσία και πνευματική-νοητική και συναισθηματική ωριμότητα, αν απλά νομίζει ότι οι εχθροί όλοι είναι μόνο έξω του.

Και όσο αφήνει το σκοτάδι να κυριαρχεί μέσα του, το πιο πιθανό είναι να το επιλέξει και έξω του, χωρίς να συνειδητοποιήσει τι κάνει…
Αυτό το «χωρίς να το συνειδητοποιήσει» δεν είναι και τόσο αθώο τελικά…

Αλλά ποιος έχει την δύναμη να ενοχοποιήσει αυτόν που δεν μπορεί να φανταστεί, ούτε να πιστέψει, ότι είναι ένοχος για τους φόβους του, για τις αδυναμίες του, για τις ελλείψεις του, όταν υπάρχει μια ολόκληρη «κλίκα» που του δίνει άλλη κατεύθυνση από αυτή που σαν Άνθρωπος όφειλε να πάρει?

Το πρόβλημα της ανθρωπότητας δεν είναι οι πόλεμοι, ούτε η οικονομική κρίση… Είναι το σκοτάδι που κουβαλάει ο καθένας μας και το «κουκουλώνει» με διαφόρων ειδών δικαιολογίες…

fovos.jpg
fovos.jpg (41.67 KiB) Προβλήθηκε 3600 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Ποιες είναι οι προθέσεις μας και ποιες είναι οι πράξεις μας τελικά είναι ένα ενδιαφέρον θέμα, γιατί αν το προσεγγίσουμε με ειλικρίνεια θα αντιληφθούμε σίγουρα τι κρύβεται πίσω από τις καλές προθέσεις που τελικά γίνονται καταστροφικές πράξεις, για τον Εαυτό μας και τους άλλους…
Όμως δεν φτάνει κανείς εύκολα στην ανάγκη για αυτογνωσία και πνευματική-νοητική και συναισθηματική ωριμότητα, αν απλά νομίζει ότι οι εχθροί όλοι είναι μόνο έξω του.

Και όσο αφήνει το σκοτάδι να κυριαρχεί μέσα του, το πιο πιθανό είναι να το επιλέξει και έξω του, χωρίς να συνειδητοποιήσει τι κάνει…
Αυτό το «χωρίς να το συνειδητοποιήσει» δεν είναι και τόσο αθώο τελικά…
Μόνο αθώο δεν είναι τελικά :-(
Είναι ένα σκοτάδι ντροπής και φόβου να αποδεχτούμε ότι οι προθέσεις μας δεν είναι και τόσο αθώες όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Γιατί το πρωταρχικό μας μέλημα να γίνουμε αρεστοί και επώνυμοι, συγκρούεται με την συνείδησή μας.
Τι είναι πιο σημαντικό στο τέλος κάθε μέρας? Να είμαστε καλά με τον εαυτό μας ή να μας χειροκροτούν τα πλήθη?
Εξαγοράζουμε τις αξίες μας και την ηθική μας <έναντι πινακίου φακής> γιατί μας τροφοδοτούν με ψίχουλα προκειμένου να μας παραπλανούν. Σίγουρα αυτό δεν είναι κάτι που θέλουμε να συνειδητοποιήσουμε γιατί έτσι θα γκρεμίσουμε όλη την καλή μας εικόνα που με τόσο κόπο χτίζουμε. Και ακόμη πιο σίγουρα δεν θέλουμε να παραδεχτούμε τις αξίες που θυσιάζουμε πάλι και πάλι για τα ψίχουλα.
Έτσι καταφεύγουμε στον εγωισμό και φοράμε την πανοπλία για να προστατευτούμε από τον άγνωστο εχθρό που κουβαλάμε μέσα μας.
Δεν είναι ένας εχθρός που θα πάρεις το όπλο να τον σκοτώσεις. Είναι ο εχθρός που συντηρούμε και χρειάζεται να τον αντικρίσουμε κατάματα για να τον εκτιμήσουμε. Στο κάτω κάτω άλλοι μας είπαν ότι είμαστε σκάρτοι κι εμείς τους πιστέψαμε.........

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Kellaki
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2015 2:35 pm

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Kellaki »

:romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Όμως δεν φτάνει κανείς εύκολα στην ανάγκη για αυτογνωσία και πνευματική-νοητική και συναισθηματική ωριμότητα, αν απλά νομίζει ότι οι εχθροί όλοι είναι μόνο έξω του.
Εκεί είναι το θέμα τελικά. Στους εχθρούς που ψάχνουμε να τους βρούμε έξω από εμάς. Έτσι μια ζωή φταίνε οι άλλοι που μας χρωστάνε, οι άλλοι που μας αδικούν, που..., που..., που... Από την εμπειρία μου διαπίστωσα το πόσο μεγάλη πλάνη είναι όλο αυτό και ταυτόχρονα τόσο μα τόσο βολικό! Βολικό γιατί αυτομάτως μου έδινα τον ρόλο του θύματος και κατ' επέτκταση ήμουν πάντα αθώος, αφού φρόντιζα να εφεύρω του κόσμου τις δικαιολογίες για τις οποίες μάλιστα με είχα πείσει πως έστεκαν και πως ήταν η αντικειμενική αλήθεια! Να γελάσω τώρα ή μετά; Μου πήρε χρόνο τελικά να καταλάβω πως κανεις δε μου χρωστάει τίποτα και κανείς δεν με αδικεί. Εγώ ο ίδιος το έκανα τόσο καλά που δεν χρειαζόταν να το κάνει κανείς άλλός. Εγώ είμαι αυτός που έβλαπτα τον Εαυτό μου με οποιονδήποτε τρόπο... Μα όλη αυτό πέρασε σε μεγάλο βαθμό όταν αποφάσισα να σκύψω μέσα μου και να δω τα λάθη μου, να παρατηρήσω τις αντιδράσεις μου, να αντισταθώ στα βολέματα μου, να απαλαγώ από τα πέπλα της ωραιοποίησης...

Βασούλα μου :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :romance-kisscheek: >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η αντίληψη του κάθε ανθρώπου είναι εντελώς προσωπική, γιατί έχει τις δικές του ερμηνείες για τα πράγματα, τις δικές του πεποιθήσεις, τα δικά του βιώματα… Όλα αυτά διαμορφώνουν και το επίπεδο συνείδησης του και δημιουργούν υποκειμενικότητες σε όλα τα πεδία της Ζωής.
Χρησιμοποιούμε την υποκειμενικότητα σαν πανοπλία προσπαθώντας να πείσουμε τον εαυτό μας ότι έτσι μόνο θα είμαστε ασφαλείς. Το θέμα όμως είναι ότι όταν αρχίζουμε να εξετάζουμε τις πεποιθήσεις μας και να αναθεωρούμε, βρισκόμαστε ξεκρέμαστοι και δεν ξέρουμε πλέον τι να πιστέψουμε και να δεχτούμε σαν αληθινό. Σε αυτές τις στιγμές αμφιβολίας είναι που είμαστε ευάλωτοι στις εξωτερικές επιρροές και μην έχοντας την αυτοπεποίθηση στην δύναμή μας, αλλά και από συνήθεια, ψάχνουμε για σωτήρες. Εκεί έρχονται η θρησκεία, οι διάφοροι επιτήδειοι, ακόμη και οι σοφοί <φίλοι> να μας βάλουν στον σωστό δρόμο. Είναι ένα παιχνίδι που παίζεται και θα παίζεται για πάντα γιατί το σύστημα ευνοεί τους ακόλουθους και όχι τις μονάδες. Είναι η στιγμή που δεν πρέπει να παρασυρθούμε από τον φόβο μας και προχωρήσουμε προς τα εκεί που πραγματικά θέλουμε χωρίς να ψάχνουμε οδηγίες χρήσης και εξασφάλιση. Μπορούμε, τολμάμε όμως?

:romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

Βασούλα έγραψε:Με την υποκειμενικότητα μειώνεται όμως και η διάκριση και η κρίση… Η υποκειμενικότητα μας κάνει να βλέπουμε εχθρούς και απειλές στο οτιδήποτε πάει ενάντια στις πεποιθήσεις μας, καθώς και φίλους και υποστηριχτές στο οτιδήποτε μας δικαιώνει… Μας κάνει να βλέπουμε διαφορετικά το όφελος και την βλάβη, μας παραπλανά σε σχέση με τον Εαυτό μας, ακόμα και τον Θεό τον βλέπουμε διαφορετικά.

‘Ετσι ο διαχωρισμός των ανθρώπων μεταξύ τους είναι αναπόφευκτος…


Στην δική μου εμπειρία είχα ταυτίσει την υποκειμενικότητα με την διαφορετικότητα και είχα πείσει τον εαυτό μου οτι το να είσαι "διαφορετικός" είναι πολύ σπουδαίο γεγονός. Έτσι διαχωριζόμουν με ασφάλεια απο τους άλλους και είχα απομακρυνθεί επικίνδυνα απο τον Εαυτό μου. Στην πλασματική ασφάλεια που μου έδινε το είμαι διαφορετικός δεν μπορούσα να θεραπεύσω οτιδήποτε με ενοχλούσε και συνέχιζα να μένω απλός θεατής της Ζωής.
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Η αντίληψη του κάθε ανθρώπου είναι εντελώς προσωπική, γιατί έχει τις δικές του ερμηνείες για τα πράγματα, τις δικές του πεποιθήσεις, τα δικά του βιώματα… Όλα αυτά διαμορφώνουν και το επίπεδο συνείδησης του και δημιουργούν υποκειμενικότητες σε όλα τα πεδία της Ζωής.
Σκεφτόμουν πάνω σε αυτό ότι τελικά αυτό το υποκειμενικό αν το σκαλισεις λίγο θα δεις ότι είναι αρκετα αντικειμενικό, με την έννοια ότι την ίδια πεποίθηση ακριβώς μπορεί να κουβαλάει η μεγαλύτερη μερίδα των ανθρώπων, το οποίο αυτομάτως θα κάνει πολλούς να αναφωνήσουν ότι είναι το αντικειμενικά σωστό. Αφού οι περισσότεροι αυτό πιστεύουν τότε αυτό είναι κ το παγιωμένα σωστό. Θέλει πάρα πολύ ψάξιμο κ σκάλισμα κ γκρέμισμα κ όλα αυτά που αναφέρει η Βασούλα, για να διαπιστώσεις ότι τελικά όλα αυτά που πίστευες δικά σου σαν πεποίθηση/αντίληψη δεν είναι παρά σπόροι φυτευμενοι από άλλους κ όχι από τον Εαυτό σου. Χρειάζεται να είσαι αποφασισμένος να δεις τα πράγματα αλλιώς κ να αισθανθείς ότι τελικά αυτό που μέχρι πριν σου φαινόταν παράλογο αν αλλάξεις την οπτική σου αλλάζει όλη σου η κοσμοθεωρία. Κ ας φαίνεται σε όλους τους άλλους παράλογο κ τρελό, φτάνει που εσύ πλέον θα το έχεις δει
Μου θυμίζει λίγο αυτό:
Και αυτούς που τους είδαν να χορεύουν τους θεώρησαν τρελούς αυτοί που δεν μπορούσαν να ακούσουν τη μουσική.
~Friedrich Wilhelm Nietzsche

:x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Έχουν περάσει στο κύτταρο μας οι αντικειμενικές πεποιθήσεις και άντε να καθαρίσεις. Το θέμα είναι ότι ασπαζόμαστε όσες μας βολεύουν ώστε να διαμορφώσουμε την προσωπική μας αντίληψη και μετά αρπαζόμαστε απεγνωσμένα και ακολουθούμε με πάθος αλλά χωρίς Λογική.
Είναι αυτό που λέει η Βασούλα. Φτιάχνουμε μια εικόνα για να αρέσουμε στους άλλους χωρίς να αναρωτιόμαστε εαν αρέσουμε στον εαυτό μας.

>:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”