WESAK

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

WESAK

Δημοσίευση από Vasoula »

Πώς να προετοιμαστείτε για το Wesak – την ισχυρότερη Πανσέληνο του έτους - 19 Μαϊου

Ως πανσέληνο ορίζουμε τη σεληνιακή φάση κατά την οποία η σελήνη βρίσκεται στο μέγιστο εύρος και φέγγος της, όπως την παρατηρούμε από τη Γη. Κατά τη διάρκεια της εκάστοτε πανσελήνου που πραγματοποιείται 14 ή 15 ημέρες μετά τη πρώτη νέα σελήνη του εκάστοτε μηνος, το εκλειπτικό γεωγραφικό μήκος μεταξύ του Ήλιου και της Σελήνης διαφέρει κατά 180 μοίρες.

Σε όλα τα μεγάλα πνευματικά και φιλοσοφικά συστήματα του κόσμου, η φάση της πανσελήνου θεωρείται μια ιερή στιγμή ζεύξης της ύλης και του πνεύματος. Μια ευκαιρία βαθιάς αυτοσυνειδητοποίησης και κάθαρσης από ότι μας εμποδίζει να συνειδητοποιήσουμε και βιώσουμε την πραγματική μας υπόσταση.
Μια μαγική στιγμή κατά τη διάρκεια της οποίας, η εξελικτική ροή που μας καθοδηγεί από τη γέννηση της ανθρώπινης ύπαρξης κορυφώνεται, προσφέροντας μας τη δυνατότητα να δρέψουμε τεράστια πνευματικά οφέλη. Μια πραγματική ευκαιρία και επαναλαμβάνεται κυκλικά κάθε μήνα, καλώντας μας σε μια άγρυπνη και συνεχή προσπάθεια «αφύπνισης» τόσο για τον καθένα και τη κάθε μια από εμάς ξεχωριστά, όσο και για ολόκληρη την ανθρωπότητα ως μια ολότητα λόγου, πράξης, σκέψης και συνείδησης.

Κάθε χρόνο κατά τη διάρκεια του μηνός Μαίου έχουμε το ορόσημο της Πανσελήνου του Wesak, που πραγματοποιείται πάντα στον αστρολογικό άξονα Ταύρου- Σκορπιού και είναι γνωστή ως η Πανσέληνος του Βούδα.

Σύμφωνα με έναν αρχαίο μύθο κάθε χρόνο κατά τη διάρκεια της πανσελήνου του Wesak, ανοίγει η θεραπευτική πύλη της Συμπόνοιας και οι ευλογίες της Θείας Αρχής κατακλύζουν την ανθρωπότητα, σηματοδοτώντας τη δυνατότητα για μια νέα αρχή, μια νέα ζωή για όλους ανθρώπους, ένα νέο εξελικτικό στάδιο για ολόκληρη την ανθρωπότητα. Η μεταμορφωτική επίδραση των ενεργειών που λαμβάνουμε κατά τη διάρκεια της Πανσελήνου διαρκούν κάθ’ όλη τη διάρκεια του έτους και επηρεάζουν τις δομές της ζωής μας πολύπτυχα και εις βάθος δημιουργώντας ή αποδομώντας ισορροπίες ώστε να μας οδηγήσουν πραγματικά στο αυθεντικό, εξελικτικό μονοπάτι που οφείλουμε να βαδίσουμε τόσο σε ατομικό, όσο και σε συλλογικό επίπεδο.

Έχω παρατηρήσει πως κατά τη διάρκεια αυτή της πανσελήνου πολλοί άνθρωποι ωθούνται να κάνουν τις τομές που ίσως για πολλά χρόνια διστάζουν να πραγματοποήσουν στη ζωή τους.
Είτε βρίσκουν οι ίδιοι τη δύναμη και το κουράγιο ή ωθούνται βίαια από την ίδια τη ζωή να αφήσουν δομές, σχέσεις και οχήματα που δεν τους ταιριάζουν πια για να ακολουθήσουν τη πραγματική δική τους «φυλή». Τη «φυλή» που πραγματικά ανήκουν, χωρίς να καταβάλουν κόπο, χωρίς να στεγνώνουν, χωρίς να νιώθουν τύψεις και ενοχές, χωρίς να χειραγωγούν και να χειραγωγούνται από κανένα. Οι δημιουργικοί άνθρωποι απευλευθερώνονται και συνδέονται με την «καλλιτεχνική» φυλή, οι τεχνοκράτες με την «παραγωγική» φυλή, οι οικογενειάρχες με τη φυλή των σχέσεων και της παράδοσης, οι συγγραφείς με τη φυλή της «διανόησης» και οι άνθρωποι που εξελίσσονται πνευματικά με την πραγματική πνευματική τους οικογένεια.

Οι ημέρες λίγο πριν και μετά το Wesak είναι μεγάλης σπουδαιότητας, μια και προσφέρουν μια τεράστια ευκαιρία κάθαρσης και ισόρροπης αφομοίωσης της ενεργοποίησης που συντελείται κατά τη διάρκεια της Πανσελήνου.

Πώς να προετοιμαστείτε για το Wesak:

2 ημέρες πριν αφιερώστε λίγο χρόνο για ποιοτική ανάπαυση και εναρμόνιση περπάτημα στη Φύση, κολύμπι στη θάλασσα. Αποφύγετε την πολυδραστηριότητα.
Κρατείστε την τροφή σας όσο πιο απλή και θρεπτική μπορείτε. Αποφύγετε τις βαριές ζωικές και τις επεξεργασμένες τροφές, καθώς και τις τροφές που έχουν έντονα διεργετική επίδραση όπως η ζάχαρη, το αλκολ και ο καφές.
Διαφυλάξτε την ηρεμία του νου σας από τα πολλαπλά και αλλεπάλληλα ερεθίσματα και στρέψτε την προσοχή σας προς τα μέσα, παρατηρώντας τις σκέψεις και τα συναισθήματα που είναι κυρίαρχα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά και στα όνειρα σας κατά τη νύχτα.
Αν υπάρχουν άνθρωποι ή σχέσεις ή εμπειρίες από το πρόσφατο ή μακρινό παρελθόν σας που σας έχουν πληγώσει, προσπαθήστε να απελευθερώσετε από το σύστημα σας οποιοδήποτε τοξικό και αρνητικό συναίσθημα. Είμαστε όλοι άνθρωποι και βαδίζουμε ο καθένας στο δικό του εξελικτικό μονοπάτι. Όλοι ανεξαιρέτως κάνουμε λάθη και δημιουργούμε πόνο, συνειδητά ή ασυνείδητα. Συγχωρείστε τους άλλους αλλά και τον εαυτό σας συνειδητά με κατανόηση και συνείδηση, όχι μηχανικά ή ηθικιστικά γιατί πρέπει ή γιατί οφείλουμε να είμαστε καλοί.
Διαλογιστείτε, προσευχηθείτε ή απλά ασκήστε ήρεμη ενσυνειδητότητα κατά την ακριβή ώρα πραγματοποίησης της Πανσελήνου.
2 ημέρες μετά κρατείστε ήρεμους και απλούς ρυθμούς για να αφομοιώσετε ισόρροπα την εναρμόνιση της Πανσελήνου και καταγράψτε σκέψεις, εντυπώσεις, όνειρα και συναισθήματα που πηγάζουν από μέσα σας, ως δρομοδείκτη του ατομικού πεπρωμένου σας για το υπόλοιπο της χρονιάς.

https://www.omorfizoi.gr/pos-na-proetim ... HQTXb1Y1cE
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33555
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: WESAK

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: WESAK

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: WESAK

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating: O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: WESAK

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartbeating: O:-)
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: WESAK

Δημοσίευση από Βικούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: O:-) @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: WESAK

Δημοσίευση από Μάνος »

Ευχαριστούμε Βασούλα :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16533
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: WESAK

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ευχαριστούμε Βασουλα :x @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: WESAK

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ευχαριστούμε Βασούλα :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: WESAK

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: WESAK

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: WESAK

Δημοσίευση από Ellaki »

ευχαριστούμε Βασούλα :romance-inlove: :romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”