ΤΑΥΤΙΣΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

'Οταν ταυτιζόμαστε με την κακή έκβαση ενός γεγονότος που αφορά έναν άλλον και φοβόμαστε ότι θα μας συμβεί το ίδιο, σημαίνει ότι βάζουμε τον Εαυτό μας στην ίδια μοίρα με αυτόν και αυτό γίνεται χωρίς λογική και κρίση, χωρίς να ερευνούμε τα αίτια, χωρίς να παρατηρούμε τις ευθύνες του και τις επιλογές του. Κάποια πράγματα στην ζωή αφορούν την μοίρα, όντως, κάποια όμως τα κατευθύνουμε εμείς προς τον σκοπό και την έκβαση τους, με την δύναμη μας. Η δύναμη που βάζουμε στην ζωή μας είναι αδιαμφισβήτητη μεν, αλλά μπορεί να την χρησιμοποιήσουμε τόσο για κακό, όσο και για καλό.
Όταν την χρησιμοποιούμε για κακό, καταστρέφουμε τις ευκαιρίες, όταν την χρησιμοποιούμε για καλό, ωφελούμαστε από τις ευκαιρίες.
Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Αν στέκεσαι στην άκρη της ζωής και νιώθεις ο αδικημένος, μπορείς να πέσεις στο κενό ή μπορεί να αποφασίσεις ότι θέλεις να αλλάξεις διαδρομή, επιλέγοντας μια άλλη που δεν θα σε βγάλει σε γκρεμό. Δεν επιλέγουν όλοι το ίδιο, γι' αυτό και η ταύτιση δεν έχει νόημα. Μπορεί πολλοί άνθρωποι να οδηγηθούν από τις επιλογές τους στον γκρεμό, δεν θα αποφασίσουν όμως όλοι να πέσουν και αυτό είναι το δώρο μας. Η ελεύθερη βούληση.

Κάποιοι την χρησιμοποιούν, κάποιοι παραιτούνται από αυτήν. Προτιμούν τον γκρεμό, από τον κόπο που θα κάνουν να αλλάξουν διαδρομή.
Η εύκολη λύση είναι πάντα παρούσα, σε κάθε δυνατότητα επιλογής μας.
Έτσι η ταύτιση με έναν άνθρωπο που αποφάσισε να πέσει στον γκρεμό, είναι η εύκολη λύση του καθενός μας.

Τα λάθη που μας βαραίνουν είναι η εύκολη λύση της παραίτησης. Το να δοκιμάζουμε νέους τρόπους για να κατευθύνουμε την δύναμη μας σε ωφέλιμα πράγματα, χρειάζεται πρώτα την αποταύτιση από την μοίρα των άλλων και να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...

Εσύ αποφασίζεις

αρχείο λήψης.jpg
αρχείο λήψης.jpg (11.27 KiB) Προβλήθηκε 3336 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η εύκολη λύση είναι πάντα παρούσα, σε κάθε δυνατότητα επιλογής μας.
Έτσι η ταύτιση με έναν άνθρωπο που αποφάσισε να πέσει στον γκρεμό, είναι η εύκολη λύση του καθενός μας.

Τα λάθη που μας βαραίνουν είναι η εύκολη λύση της παραίτησης. Το να δοκιμάζουμε νέους τρόπους για να κατευθύνουμε την δύναμη μας σε ωφέλιμα πράγματα, χρειάζεται πρώτα την αποταύτιση από την μοίρα των άλλων και να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...
Βασούλα μου :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Τα λάθη που μας βαραίνουν είναι η εύκολη λύση της παραίτησης. Το να δοκιμάζουμε νέους τρόπους για να κατευθύνουμε την δύναμη μας σε ωφέλιμα πράγματα, χρειάζεται πρώτα την αποταύτιση από την μοίρα των άλλων και να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...

Εσύ αποφασίζεις
:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Vasoula έγραψε: 17 Ιαν 2019 12:53 am Τα λάθη που μας βαραίνουν είναι η εύκολη λύση της παραίτησης. Το να δοκιμάζουμε νέους τρόπους για να κατευθύνουμε την δύναμη μας σε ωφέλιμα πράγματα, χρειάζεται πρώτα την αποταύτιση από την μοίρα των άλλων και να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...
:romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: :romance-adore:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Τα λάθη που μας βαραίνουν είναι η εύκολη λύση της παραίτησης.
Ετσι ειναι, γιατι αν μεινουμε στις τύψεις που μας δημιουργει το καθε λάθος τότε θα υπαρξει ακινησια αντι για κινητοποίηση. Κ χωρις κινητοποιηση δεν υπαρχει αλλαγη. Και οι τυψεις ειναι "γλυκιες", δεν το παιρνεις είδηση ποσο σε ρουφάνε. @};-
Το να δοκιμάζουμε νέους τρόπους για να κατευθύνουμε την δύναμη μας σε ωφέλιμα πράγματα, χρειάζεται πρώτα την αποταύτιση από την μοίρα των άλλων και να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...
:romance-adore:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ποσο όμορφο και αληθινό Βασουλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d< >:d< @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από nondas »

Βασούλα :romance-heartbeating: @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...
:romance-inlove: :romance-inlove:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Giotoula »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11715
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vasoula έγραψε: 17 Ιαν 2019 12:53 am Τα λάθη που μας βαραίνουν είναι η εύκολη λύση της παραίτησης. Το να δοκιμάζουμε νέους τρόπους για να κατευθύνουμε την δύναμη μας σε ωφέλιμα πράγματα, χρειάζεται πρώτα την αποταύτιση από την μοίρα των άλλων και να λες "εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

"εγώ μόνος μου θα φτιάξω τον κόσμο μου"...
και να το πιστεύεις, παρότι ακόμη και οι πιο κοντινοί σου άνθρωποι προσπαθούν να σε πείσουν για το αντίθετο :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΑΥΤΙΣΗ

Δημοσίευση από Stefanos »

Αχ βρε Βασούλα @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”