ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Περίεργο Ον ο άνθρωπος…

Τον Ελευθερώνεις και δεν Ελευθερώνεται

Τον Αθωώνεις και δεν Αθωώνεται

Τον Αγαπάς και δεν Αγαπιέται

Και έρχεται ο Θεός και λέει…
«Θέλεις δεσμά? Θα τα έχεις»
«Θέλεις ενοχές? Θα τις έχεις»
«Θέλεις φόβο? Θα τον έχεις»

Και τότε ξεκινάει ένα μακρύ ταξίδι στην κόλαση…

Τώρα το όνομα της κόλασης? Όπως θέλει ο καθένας…

Έχει σημασία άραγε το όνομα του δαίμονα? Σημασία έχει ότι βαδίζουμε στον δρόμο του…

Με λιγότερη εμπιστοσύνη στον Εαυτό μας και τους άλλους
Με μεγαλύτερη αναξιότητα
Με λιγότερη Πίστη
Με μεγαλύτερη Α-Σθένεια
Με λιγότερη Αλήθεια

Και είναι τόσο απλό...

Αυτό που συσκοτίζει το Είναι μας δεν είναι το σκοτάδι, αλλά το ότι εμείς οι ίδιοι δώσαμε προτεραιότητα στις πλάνες μας, ονομάζοντας τες «ζωή»…

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: 02 Μάιος 2018 10:23 am Τον Ελευθερώνεις και δεν Ελευθερώνεται

Τον Αθωώνεις και δεν Αθωώνεται

Τον Αγαπάς και δεν Αγαπιέται
πραγματικα μεγαλη αληθεια αυτο.. ειδικα το θεμα της αθωωσης.. λες και δεν την αξιζουμε.. ποσο βαθια μεσα μας παει αυτο τελικα.. :-(
Αυτό που συσκοτίζει το Είναι μας δεν είναι το σκοτάδι, αλλά το ότι εμείς οι ίδιοι δώσαμε προτεραιότητα στις πλάνες μας, ονομάζοντας τες «ζωή»…

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vasoula έγραψε: 02 Μάιος 2018 10:23 am Αυτό που συσκοτίζει το Είναι μας δεν είναι το σκοτάδι, αλλά το ότι εμείς οι ίδιοι δώσαμε προτεραιότητα στις πλάνες μας, ονομάζοντας τες «ζωή»…

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
Βασούλα μου σε συγκίνησε πολύ αυτό σου το κείμενο...


:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

:romance-kisscheek:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αυτό που συσκοτίζει το Είναι μας δεν είναι το σκοτάδι, αλλά το ότι εμείς οι ίδιοι δώσαμε προτεραιότητα στις πλάνες μας, ονομάζοντας τες «ζωή»…

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
:romance-heartbeating: :romance-kisscheek:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Αυτό που συσκοτίζει το Είναι μας δεν είναι το σκοτάδι, αλλά το ότι εμείς οι ίδιοι δώσαμε προτεραιότητα στις πλάνες μας, ονομάζοντας τες «ζωή»…

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
Τόσο αληθινό αυτό!!! Μακάρι όλοι μας να αντιληφθούμε έγκαιρα αυτή την ικανότητα...
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω, είναι τόσο Αλήθεια όλο
Αυτό που συσκοτίζει το Είναι μας δεν είναι το σκοτάδι, αλλά το ότι εμείς οι ίδιοι δώσαμε προτεραιότητα στις πλάνες μας, ονομάζοντας τες «ζωή»…

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
νομίζω έτσι από έναν πολύ σύντομο απολογισμό, ότι είναι τόσες οι παρεξηγήσεις του τι είναι ζωή, και μεγάλη η λίστα της πλάνης

ζωή είναι να είμαι δημιουργικός, πλανάρα γιατί δημιουργικός μπορείς να είσαι και καθαρίζοντας σκάλες
ζωή είναι να έχω φίλους, πλανάρα γιατί πιο μόνος σου πεθαίνεις μέσα στο πλήθος που μοιράζεται ασυνειδησία
ζωή είναι να έχω οικογένεια, παιδιά, πλανάρα όταν όλα τα κάνω μόνο και μόνο για να μην βγω από το κοπάδι και τον πραγραμματισμό
ζωή είναι να κάνω σεξ μια φορά τουλάχιστον την εβδομάδα, πλανάρα λες και δεν μπορείς να νοιώσεις πότε η καρδιά καλεί τους δυο συντρόφους να συν ευρεθούν και αντιθέτως συνευρίσκονται μόνο για να καλύψουν κάτι, ή γιατί έτσι πρέπει
μιλάμε για λίστα σελίδων οι πλανάρες τι να πω...

και με τόσες πλανάρες που ανακαλύπτω και ακόμα αποδομώ, πολλές φορές με Πόλεμο
αποκαθιστώ με Αλήθεια και προσεύχομαι να έχω μάτια ανοιχτά, αυτό που γράφει η Βασούλα Πνευματική Διαύγεια,
αλλιώς χαθήκαμε..

@};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Περίεργο Ον ο άνθρωπος…

Τον Ελευθερώνεις και δεν Ελευθερώνεται
Μπουφ :-(

Που και που, θυμίζω στον εαυτό μου αυτό που μου είχες πει κάποτε Βασούλα, ότι εσύ προσπαθείς να με ελευθερώσεις κι εγώ δημιουργώ από το πουθενά κανόνες. Και είναι ένας μηχανισμός αυτός (η δημιουργία κανόνων) που είμαι σε εγρήγορση να τον τσακώσω, όταν πάει να κάνει την εμφάνισή του. Κανόνες που πάνε να δημιουργηθούν για να καλύψουν τον φόβο του "τι είναι σωστό και τι λάθος", που ξεπετάγεται όταν χαμηλώνει η Πίστη. Και μετά ξεκινάει μία αυτοκαταπίεση άνευ προηγουμένου. @};-

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως θέλει @@ να πετάξεις από πάνω σου ότι σε σκλαβώνει, και να τολμήσεις να Ζήσεις Ελεύθερος. Θέλει Απόφαση και εστίαση στον Στόχο σου, ό,τι και να γίνει. Και πάνω απ'όλα ακλόνητη Πίστη.
Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θωδοράκος έγραψε: πως θέλει @@ να πετάξεις από πάνω σου ότι σε σκλαβώνει,
Δεν είναι τραγικά ειρωνικό όμως?

Εκατομμύρια άνθρωποι πολεμουν για την Ελευθερία τους και δεν συνειδητοποιούν ότι πολεμάνε μεχρι εκεί που φτάνουν οι αλυσίδες τους.


~x(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

είναι τραγικά ειρωνικό όντως όταν το ανακαλύπτεις, δεν ξέρεις να γελάσεις ή να κλάψεις..... ουσιαστικά καλύπτεται αυτό που έχουμε ανάγκη (αλυσίδες) :-( 8-x

Το μεγαλύτερο "δώρο" μας δεν είναι η ζωή, αλλά η διαύγεια του Πνεύματος...Γιατί είμαστε ικανοί να φτάσουμε εκεί...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ζωή είναι να είμαι δημιουργικός, πλανάρα γιατί δημιουργικός μπορείς να είσαι και καθαρίζοντας σκάλες
ζωή είναι να έχω φίλους, πλανάρα γιατί πιο μόνος σου πεθαίνεις μέσα στο πλήθος που μοιράζεται ασυνειδησία
ζωή είναι να έχω οικογένεια, παιδιά, πλανάρα όταν όλα τα κάνω μόνο και μόνο για να μην βγω από το κοπάδι και τον πραγραμματισμό
ζωή είναι να κάνω σεξ μια φορά τουλάχιστον την εβδομάδα, πλανάρα λες και δεν μπορείς να νοιώσεις πότε η καρδιά καλεί τους δυο συντρόφους να συν ευρεθούν και αντιθέτως συνευρίσκονται μόνο για να καλύψουν κάτι, ή γιατί έτσι πρέπει
Φωτεινούλι μου!! >:d< >:d<

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartstiny: :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Εκατομμύρια άνθρωποι πολεμουν για την Ελευθερία τους και δεν συνειδητοποιούν ότι πολεμάνε μεχρι εκεί που φτάνουν οι αλυσίδες τους.
=(( =(( =((
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”