ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην αρχή του δρόμου μου πάντα είχα απορία γιατί οι άνθρωποι να ζορίζονται με την αλήθεια, όταν καθημερινά τους αποδεικνύεται ότι έχουν πάρει λανθασμένη πορεία... Ερεύνησα διάφορες παραμέτρους του γιατί να συμβαίνει αυτό. Το πιο εύκολο είναι να πιστέψει κανείς ότι οι άνθρωποι βολεύονται με το ψέμα, με την ψευδή αντίληψη που έχουν για τον εαυτό τους και δεν προσπαθούν να βρουν τους τρόπους για χαρά και ομορφιά στην ζωή τους. Τα αρνούνται τούτα τα δικαιώματά τους, για να μην αλλάξουν, ενώ παράλληλα θέλουν να αλλάξουν... ¨Όμως περιέχει μια αντίφαση όλο αυτό και όπου υπάρχουν αντιφάσεις, ψάχνεις περισσότερο...

Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πιο δύσκολο είναι το να αποδεχτούμε το τίμημα…

Η αυτογνωσία έχει τίμημα, η ανακάλυψη του "εγώ" έχει τίμημα, ο πνευματικός δρόμος έχει τίμημα...

Νομίζω ότι η ανθρώπινη Συνείδηση δεν αντέχει όλα αυτά τα τιμήματα που χρειάζεται να "πληρώσει", όταν ο άνθρωπος παραδεχτεί την λανθασμένη του πορεία βαθιά και καταλυτικά, που σημαίνει πως πρέπει να την αλλάξει άρδην. Το «παραδεχτώ» είναι μια πολύ σημαντική λέξη… μετά η αλλαγή είναι απρόσκοπτη… τελικά όμως δεν θέλουμε να δούμε μέχρι που φτάνει η «κακία» μας για τον Θεό, για την Ζωή, για τον Εαυτό μας τον ίδιο… πόσο μάλλον να το παραδεχτούμε…

Η συναισθηματική ανωριμότητα προσφέρει πολλά ελαφρυντικά, κυρίως το να κάνεις την ζωή σου μπάχαλο και να μην έχεις την αίσθηση ότι εσύ ευθύνεσαι γι' αυτό. Αν έχεις πειστεί ότι ο πόνος δεν προέρχεται από τις λανθασμένες επιλογές του "εγώ", θα τον συνηθίσεις κι αυτόν, σαν μέρος της ζωής και της ανθρώπινης μοίρας, όχι των λανθασμένων μηνυμάτων που παίρνεις από τα συναισθήματα σου.

Αυτό το "έκανα την ζωή μου μπάχαλο" κρύβει πολλές απώλειες... εσωτερικές, βαθιές που το τίμημα του μετασχηματισμού τους είναι βαρύ. Γιατί ξαφνικά δεν πρέπει να σε νοιάζει αν είσαι πρώτος ή δεύτερος, αν σε αγαπάνε ή σε αντιπαθούν, αν δεν έχεις που την κεφαλή κλίνη, αν είσαι σημαντικός ή ασήμαντος για την μάζα...

Ξαφνικά δεν μπορείς να είσαι αχάριστος και αυτό έχει τίμημα... Τι θα γίνουν όλες αυτές οι στιγμές που τα έβαζες με τον θεό, με την ζωή, με τους γονείς σου, με τους ανθρώπους που τάχα σε πλήγωσαν, οι στιγμές που ένιωθες μικρά και ασήμαντα όλα αυτά που σου χαρίστηκαν από τον Θεό?

Ξαφνικά δεν μπορείς να είσαι μεμψίμοιρης και αυτό έχει τίμημα... Τι θα γίνουν όλες αυτές οι στιγμές που αρνήθηκες να δεις την Χάρη του Πνεύματος και την ευλογία του?

Ξαφνικά δεν μπορείς να επιλέγεις την απώλεια του Εαυτού σου και αυτό έχει τίμημα... Τι θα γίνουν όλες αυτές οι στιγμές που τον αρνήθηκες για χάρη μιας επουσιώδους αξίας, που τον αρνήθηκες για να συντηρείς την μνησικακία σου?

Ξαφνικά δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν για την λανθασμένη σου πορεία και αυτό έχει τίμημα... Τι θα γίνουν όλες αυτές οι στιγμές που κατηγόρησες τον Εαυτό σου για αναξιότητα και τους άλλους για τις ελλείψεις σου?

Ξαφνικά δεν μπορείς να αγαπάς με όρους και αυτό έχει τίμημα... Τι θα γίνουν όλες αυτές οι στιγμές που έκλεισες την καρδιά σου και άφησες τον φόβο να σε οδηγήσει στην απόρριψη όλων των ουσιωδών χαρισμάτων της ανθρώπινης φύσης? Τι θα γίνουν οι στιγμές που "μέτραγες τα φραγκοδίφραγκα", ενώ είχες άφθονα "χρήματα" κλειδωμένα στο σεντούκι?

Όλες αυτές οι στιγμές δεν χωράνε πουθενά και αυτό είναι ένα τίμημα που πρέπει να έχεις μεγάλη Θέληση για να το αντέξεις...

Το να είσαι Άνθρωπος έχει τίμημα...και το τίμημα αυτό είναι λίγο απαγορευτικό για τον άνθρωπο, γιατί δεν γνωρίζει εκ των προτέρων ότι ο Άνθρωπος ολοκληρώνει τους Νόμους και καταθέτει την ελεύθερη βούληση του στον Θεό, χωρίς να εξαναγκάζεται να το κάνει.

Συνήθως στις σκέψεις των ανθρώπων υπάρχει η λέξη "ανταλλαγή" Και μέσα στην ανταλλαγή υπάρχει κρυμμένος και ο εξαναγκασμός...Σου δίνω αυτό, για να πάρω εκείνο. Έτσι έχουν και οι μάσκες νόημα...

Δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι αυτό που δίνεις, το δίνεις στον Θεό και αυτό που παίρνεις το παίρνεις από τον Θεό. Δεν υπάρχουν ανταλλάγματα γι' αυτό. Ούτε εξαναγκασμοί...

Οπότε έχω το πρόβλημα και την λύση του ταυτόχρονα Εγώ ο ίδιος.


light-surfer.jpg
light-surfer.jpg (32.28 KiB) Προβλήθηκε 3328 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Έχεις τόσο δίκιο ρε Βασουλάκι μου... :romance-kisscheek:

...Και μ' αυτά και μ' αυτά τα τιμήματα ξαφνικά μαζεύονται πολλά! Και όσο πιο πολλά μαζεύονται τόσο περισσότερο μας κάνουν να θέλουμε να παραμείνουμε στη βολή μας χωρίς να πληρώνουμε κάποιο τίμημα εκεί (έτσι θεωρούμε). Μα και σε αυτή την περίπτωση πληρώνουμε τιμήματα!!! Η διαφορά είναι ότι στη μία περίπτωση είναι θέμα Απόφασης, Θάρρους και Πίστης στο να πληρώσεις το τίμημα μια κι έξω και να τελειώνεις για να προχωρήσεις στον Δρόμο σου, ενώ στην άλλη περίπτωση είναι θέμα βολέματος και ωχαδερφισμού στο να πληρώνεις το τίμημα κάθε μέρα λίγο λίγο τόσο ώστε να το αντέχεις... Και άσε τον Δρόμο να υπάρχει εκεί για εσένα. Ε, κάποια στιγμή όταν έρθει η ώρα θα τον ακολουθήσεις... :naughty:

Και μη νομίζεται ότι κάνω τον καμπόσο! Πρώτα απ' όλα για να τα διαβάζω κι εγώ τα γράφω! ...Και για να τα λέμε και όλα είναι κάποιες φορές που νιώθω ότι έχω ανοιχτά τόσα πολλά μέτωπα και εκεί λίγο τα χάνω. Δεν ξέρω τι να πρωτοπιάσω. Τώρα τελευταία κάπως - κάπως ξαναλέω - σα να έχω μάθει να αφήνομαι ώστε να διαχειριστώ το κάθε ένα όταν έρθει η ώρα του... Και εκείνη ακριβώς τη στιγμή είναι που το βόλεμα γίνεται τόσο μα τόσο δελεαστικό!!! Μα το πιάνω και προτιμώ να ζοριστώ, να πληρώσω το τίμημα μια κι έξω όταν θα είμαι έτοιμος, γνωρίζοντας ότι κάθε φορά που θα γίνεται κάτι τέτοιο, θα έρχομαι όλο και πιο κοντά στον Εαυτό μου.

Επαγρύπνηση 24 ώρες το 24ώρο!!! Σε καιρούς πολέμου ο εχθρός μπορεί εύκολα να σε πιάσει και στον ύπνο. Παραμονεύει επίσης για μια αδύναμη σου στιγμή... Άτιμο πράγμα!!! :))

Βασούλα μου :romance-heartbeating:
Παιδάκια γλυκά :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι αυτό που δίνεις, το δίνεις στον Θεό και αυτό που παίρνεις το παίρνεις από τον Θεό. Δεν υπάρχουν ανταλλάγματα γι' αυτό. Ούτε εξαναγκασμοί...

Οπότε έχω το πρόβλημα και την λύση του ταυτόχρονα Εγώ ο ίδιος.
Ομορφο και αληθινό όλο και εδώ να εστιάζουμε συνεχώς :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Πολύ ομορφο κειμενο Βασούλα μου. :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Οπότε έχω το πρόβλημα και την λύση του ταυτόχρονα Εγώ ο ίδιος.
:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartstiny: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Δεν μπορούν να γνωρίζουν ότι αυτό που δίνεις, το δίνεις στον Θεό και αυτό που παίρνεις το παίρνεις από τον Θεό. Δεν υπάρχουν ανταλλάγματα γι' αυτό. Ούτε εξαναγκασμοί...

Οπότε έχω το πρόβλημα και την λύση του ταυτόχρονα Εγώ ο ίδιος.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

όπως πάντα συγχρονικό :romance-heartbeating: :romance-kisscheek: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
IΟΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016 11:37 am

Re: ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ

Δημοσίευση από IΟΑΝΝΑ »

πολύ σωστά όλα αυτα..

:romance-heartbeating: :romance-heartstiny: @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”