Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου έλεγε ο Δάσκαλος μου… «κανείς δεν θα σου πει την Αλήθεια, μόνη σου θα την ανακαλύψεις»…

Στον συναισθηματικό μας κόσμο δεν υπάρχουν σοφοί και ειδήμονες, είναι η δική μας συναισθηματική ανάγκη που τους δημιουργεί, επειδή νιώθουμε απροστάτευτοι και μας είναι πολλές φορές δύσκολη η απόφαση μεταξύ καλού και κακού. Εκείνο που χρειάζεται να ερευνήσουμε είναι τι σημαίνει καλό και κακό μαζί με την δυνατότητα που μας δίνεται να κάνουμε επιλογές.

Σαν άνθρωποι έχουμε αφήσει την διαίσθηση έξω από τις ικανότητές μας, οπότε περιφερόμαστε σαν χαμένοι, μπερδεμένοι, χωρίς κατεύθυνση, χωρίς πνευματικούς στόχους και σ' αυτήν την κατάσταση σίγουρα χρειαζόμαστε μια σταθερή, για να μας βοηθήσει στις επιλογές μας, οπότε ο προγραμματισμός μας μάς κάνει να στρεφόμαστε στα πατροπαράδοτα. Πως το έκανε ο πατέρας? πως το έκανε η μητέρα? η γιαγιά, ο παππούς, η θεία και λοιποί συγγενείς που έπαιξαν ρόλο στον προγραμματισμό μας (διαπαιδαγώγηση το λένε)

Δεν είναι σοφία να μας λένε ότι χρειάζεται να κάνουμε επιλογές στην ζωή μας. Είναι κάτι αυτονόητο...

Αν όμως είμαστε συναισθηματικά μπερδεμένοι ή και μπλοκαρισμένοι, αυτή η συμβουλή θα μας φανεί σοφή.

Σοφία όμως είναι να ξέρουμε κάθε φορά ότι κάθε επιλογή μας έχει και το ανάλογο τίμημα. Να θέτουμε έτσι τις προτεραιότητές μας, ώστε η κάθε επιλογή μας να έχει ένα θετικό αντίκρισμα. Να κάνουμε νέα λάθη, όχι παλιά και συνηθισμένα…

Συνήθως νομίζουμε ότι κάποιες επιλογές μας είναι μονόδρομος και νιώθουμε πολλές φορές ότι δεν έχουμε επιλογές. Είναι λάθος αυτό. Πάντα έχουμε επιλογές, απλά δεν θέλουμε κανένα τίμημα να πληρώσουμε γι' αυτές. Και τότε μπαίνουμε σε μια μέγγενη που μας σφίγγει και μας στενοχωρεί, επειδή ακριβώς νιώθουμε ότι δεν έχουμε επιλογές.

Ο νους μας, βυθισμένος στα συναισθήματα χάνει την κυριαρχία του, και τότε αρχίζει και δημιουργεί αρνητικές σκέψεις (είναι τα σενάρια που κάνουμε) που όχι μόνο μας παρασύρουν σε καταστροφικούς τρόπους ζωής, αλλά μας δίνουν και την εντύπωση ότι δεν έχουμε επιλογή. Όμως η ελεύθερη βούληση πάντα μας δίνει επιλογές, το θέμα είναι ότι μας δίνει και ένα τίμημα και αυτό προσπαθούμε οι περισσότεροι να αποφύγουμε παραμένοντας συναισθηματικά και πνευματικά ανώριμοι. Το τίμημα...

Ένα παιχνίδι είναι η συναισθηματική ανωριμότητα. Σε κάνει να νομίζεις ότι δεν έχεις επιλογές και ακολουθείς μια προδιαγεγραμμένη πορεία, οπότε σου φαίνεται και βολικό να μην επιλέγεις εσύ, αλλά να αφήνεις την μοίρα να επιλέξει για εσένα. Η ψευδαίσθηση είναι να νομίζεις ότι αυτή η κατάσταση δεν έχει τίμημα. Μέγα λάθος. Έχει και μάλιστα βαρύ, τις περισσότερες φορές που δεν αλλάζουμε συνήθειες και μετά από αλλεπάλληλες κρούσεις του Σύμπαντος, εμείς εξακολουθούμε να κάνουμε τα ίδια λάθη (και εδώ σαν λάθη εννοώ πάντα αυτά που μας βλάπτουν στην πνευματική μας εξέλιξη και βλάπτουν και τους άλλους)

Όμως φαίνεται να είναι πιο εύκολο να αντέξουμε τα δήθεν χτυπήματα της μοίρας, από το να κάνουμε εμείς επιλογές, γιατί στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεται να είμαστε συνειδητοί σε ότι κάνουμε και σε όσα νιώθουμε, λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη τους Νόμους, ενώ στην πρώτη αφηνόμαστε στο ασυνείδητο να επιλέξει και να πράξει. Αφηνόμαστε με ευκολία στους φόβους μας και στους «δαίμονες» μας.

¨Ετσι οι ευθύνες μετατίθενται σε χρόνο dt και εμείς διαμαρτυρόμαστε για την κακή μας τύχη...

Αυτό που μας φαίνεται να μην έχουμε επιλογές το προκαλεί η συναισθηματική ανωριμότητα, και όταν βιώνουμε αυτήν την κατάσταση, που μπορεί να είναι και ένα εξελικτικό στάδιο, δεν λέω, ο Εαυτός μας είναι ο μεγάλος Απών…

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
Συνημμένα
αα.jpg
αα.jpg (76.36 KiB) Προβλήθηκε 4620 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
Είναι και ο μόνος <πραγματικός πόνος>, όταν σου λείπει ο Εαυτός σου.
Αντιλαμβάνεσαι πλέον και από που πηγάζει το ανεξέλεγκτο συναίσθημα που σε βασανίζει.

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartbeating: @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Annoula »

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αυτό που μας φαίνεται να μην έχουμε επιλογές το προκαλεί η συναισθηματική ανωριμότητα, και όταν βιώνουμε αυτήν την κατάσταση, που μπορεί να είναι και ένα εξελικτικό στάδιο, δεν λέω, ο Εαυτός μας είναι ο μεγάλος Απών…

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Αυτό που μας φαίνεται να μην έχουμε επιλογές το προκαλεί η συναισθηματική ανωριμότητα, και όταν βιώνουμε αυτήν την κατάσταση, που μπορεί να είναι και ένα εξελικτικό στάδιο, δεν λέω, ο Εαυτός μας είναι ο μεγάλος Απών…

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
Αχ ρε Βασουλάκι μου! Με συγκίνησες πολύ με αυτό το κείμενο και ήρθε μια στιγμή που ήταν απαραίτητο για εμένα να διαβάσω αυτές τις γραμμές αλλιώς πως θα έβγαινε η ανηφόρα...

Και εκεί που σιχτηρίζομαι είναι πως στα σκούρα, εκεί δηλαδή που μας κυριεύει η συναισθηματική ανωριμότητα, οι συναισθηματισμοί και τα σενάρια, εκεί ακριβώς είναι που τον Εαυτό μας τον έχουμε εντελώς ξεχασμένο. Απώντας. Όπως το λες!!! Για παράδειγμα τώρα, άκουσα κάτι δυσάρεστο σε σχέση με τη δουλειά μου. Αρχίσαν τα σενάρια και οι συναισθηματισμοί να κυριαρχούν. Ξαφνικά διαβάζω αυτό. Και τότε λέω: "Α ναι μωρέ, έ χω και τον Εαυτό μου"
Μα που πας ρε καραμήτρο;;;;;;;;

Γι' αυτό και μόλις διάβασα το κείμενο αυτό σα να κόπασε η καταιγίδα μέσα μου...

Ευχαριστώ πολύ πολύ
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από nondas »

Αυτό που μας φαίνεται να μην έχουμε επιλογές το προκαλεί η συναισθηματική ανωριμότητα, και όταν βιώνουμε αυτήν την κατάσταση, που μπορεί να είναι και ένα εξελικτικό στάδιο, δεν λέω, ο Εαυτός μας είναι ο μεγάλος Απών…

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
Βασούλα μου πιο συγχρονικό δε γίνεται :romance-heartstiny: >:d<
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:romance-heartbeating: @};- @};- >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16542
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Αυτό που μας φαίνεται να μην έχουμε επιλογές το προκαλεί η συναισθηματική ανωριμότητα, και όταν βιώνουμε αυτήν την κατάσταση, που μπορεί να είναι και ένα εξελικτικό στάδιο, δεν λέω, ο Εαυτός μας είναι ο μεγάλος Απών…

Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
Και μόνο με τον Εαυτο μας μαζι μονο τοτε η πιστη και η θεληση μας ανδρωνεται και μας κανει να σηκωνομαστε και να προχωραμε !!!!! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Βασουλα ...... :romance-adore:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΩΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

Μαζί για πάντα........... αγκαλιά στο Θεό.......λέει το τραγούδι, κι είναι μια βαθιά αλήθεια. :romance-inlove:
Τι σημαίνει το Μαζί και τι σημαίνει το για Πάντα.........

Όταν σε μια σχέση χρησιμοποιείς το Μαζί, είναι σαν να λες σε εμπιστεύομαι και δέχομαι να είσαι μέρος της ζωής μου, το οποίο σημαίνει ότι υπάρχω πρώτα εγώ και κάνω την επιλογή μου να είμαι μαζί σου.
Όταν χρησιμοποιείς το Πάντα, είναι σαν να λες ότι είσαι μέρος της ψυχής μου και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ.

Όταν φτάνει η ώρα να το πεις στον Εαυτό σου και διστάζεις σημαίνει ότι δεν τον εμπιστεύεσαι και ότι δεν τον έχεις στην ψυχή σου, δεν τον αγαπάς. Είναι ένας άγνωστος, μια ιδέα, στον οποίο δεν μπορείς να δώσεις τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην ζωή σου.

Πόσο αλήθεια είναι όμως αυτό και πόσο πραγματικός είναι ο Εαυτό μας?
Για να συνέλθουμε χρειάζεται να αντιληφθούμε πόσο μας λείπει… Τότε μόνο όλα τα πράγματα μικραίνουν και παίρνουν τις κανονικές τους διαστάσεις, που μέσα στο συναισθημά μας φαίνονταν τεράστια και ανυπέρβλητα.

Ο Εαυτός μας…το πιο ουσιώδες μας μέρος…
Αυτό το ουσιώδες μέρος μας είναι και το πιο πραγματικό. Είναι η αληθινή μας δύναμη που μας βοηθά να εκφραστούμε και να δημιουργήσουμε, και όσο το πνίγουμε, τόσο βυθιζόμαστε στην λήθη και το Για Πάντα γίνεται μικρούτσικο, και το Μαζί γίνεται συμφέρον.
Και γιατί να πνίξουμε το πιο γλυκό μας κομμάτι και να μην του δώσουμε την ελευθερία να εκφραστεί και να πάμε αγκαλιά στον Θεό μέσα μας. Χωρίς ενδιάμεσους, χωρίς τελειότητες, μέσα από τα λάθη μας και τις ανασφάλειές μας.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”