Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η εικόνα μας δεν έχει καμία σχέση με την Προσωπικότητά μας, έχει σχέση με τον εγωκεντρισμό μας. Υπάρχει μια θεωρία που παροτρύνει να διαλύσουμε την Προσωπικότητά μας για να ανοίξουμε στο Πνεύμα μας. Και τούτο είναι λίγο φοβιστικό, γιατί δεν εξετάζει τους μηχανισμούς του «εγώ» που χρειάζεται να διαλυθούν, αλλά επιδρά περισσότερο στην «αγιοποίηση» σαν μέσον προσέλκυσης του Πνεύματος.

Αυτό που χρειάζεται να καταρριφτεί είναι ο φόβος.
Μετά όλα γίνονται πολύ απλά...
Γιατί και αυτή ακόμα η εικόνα που χρησιμοποιούμε στον υλικό κόσμο, προς χάρη του φόβου την υιοθετήσαμε...

Όμως είναι σχεδόν αδύνατον να καταρριφτεί ο φόβος, αν δεν γνωρίζουμε γιατί εξαναγκαστήκαμε να υιοθετήσουμε αυτήν την εικόνα και τι σκοπούς εξυπηρετεί.
Αν αντιληφθούμε ότι δεν μας ήταν ποτέ χρήσιμη, ότι ποτέ αυτή η εικόνα δεν μας έκανε πλήρεις και ευτυχισμένους και ότι μόνο από έναν παιδικό φόβο (τραύμα) δημιουργήθηκε, είναι πιο εύκολο να γκρεμίσουμε εκείνα τα στοιχεία στην Προσωπικότητά μας που δημιουργούν άμυνες και να ωριμάσουμε συναισθηματικά, ανοίγοντας τον δρόμο στον αληθινό μας Εαυτό και να επιτρέψουμε σε όλες τις ανθρώπινες ποιότητες να αναδυθούν με τον σωστό τρόπο της Φύσης μας.

Αυτήν την στιγμή υπάρχει μεγάλη πνευματική κακοποίηση στον άνθρωπο, λόγω των θρησκειών... Ακόμα και εκείνοι που δεν πιστεύουν σε μία θρησκεία, δεν ξέρουν ότι η αληθινή τους Φύση είναι βαθιά συνδεδεμένη με τον Θεό και δεν καταλαβαίνουν αυτήν την βαθιά ανάγκη της Ψυχής τους να έρθει σε επαφή με το Θείο... Αλλά και όσοι πιστεύουν σε μια θρησκεία, νομίζουν ότι με κάποια τυπολατρικά στοιχεία που τους έχουν δοθεί, έρχονται σε επαφή με τον θεό...

Εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να κάνουμε την Ψυχή μας ίδια με το υλικό μας σώμα, κρατώντας την δεσμευμένη στον υλικό κόσμο, ενώ εκείνη θέλει να ενωθεί ελεύθερη με το Πνεύμα. Εμείς την υποχρεώνουμε να ταπεινώνεται και να σέρνεται στην χαμηλή δόνηση της Ύλης και να ζει σε ένα "ανθυγιεινό" περιβάλλον γεμάτο δηλητηριώδη συναισθήματα. Και εκείνη αρρωσταίνει...

Οτιδήποτε πνευματικό, εδώ στον φυσικό κόσμο, είναι παρεξηγημένο... Η επαφή με τον Θεό έχει χαθεί, γιατί εμείς χάσαμε την επαφή με τον Εαυτό μας και χάσαμε την σύνδεση με την Πηγή μας. Γίναμε περισσότερο εγωκεντρικοί, που αυτό σημαίνει ότι υιοθετήσαμε περισσότερους μηχανισμούς, άμυνες και έλεγχο.
Για να γίνεις αυτός ο Άνθρωπος που θέλεις, χρειάζεται να αμφισβητήσεις τον άνθρωπο που έγινες, μου είχε πει ο Δάσκαλός μου... Να πιάσεις τις άμυνες σου μία μία και να τις ερευνήσεις για τον λόγο που τις έβαλες να σε "φυλάνε" από το κακό. Να ερευνήσεις που σου χρειάζεται ο έλεγχος, που σε βοήθησε να γαληνέψεις, που σε προστάτεψε από το κακό. Να ερευνήσεις όλα τα εσωτερικά δηλητήρια που μπλόκαραν τον νου σου στον φόβο και δημιούργησαν έναν ασυνείδητο τομέα, ανεξέλεγκτο και εχθρικό προς τις ίδιες σου τις προθέσεις.

Όλα αυτά δεν είναι απλά... Αν ζούμε στην σπηλιά συνεχώς, ακόμα και μια μικρή ακτίνα ήλιου θα μας τρομάξει και θα κλείσουμε τα μάτια μας στο φως, ακόμα και στην απειροελάχιστη μορφή του.
Χρειάζεται να πιστέψουμε βαθιά ότι αυτή η απειροελάχιστη μορφή του φωτός, που πέφτει πάνω μας, δεν θα μας βλάψει και να μείνουμε με τα μάτια ορθάνοιχτα (συνειδητοί εννοώ) σ΄ αυτήν την Θεία επαφή και να της επιτρέψουμε να ζεστάνει την καρδιά μας και τον κόσμο μας. Να επιτρέψουμε στον Εαυτό μας να μας οδηγήσει έξω από την σπηλιά, ακόμα και αν εγκαταλείψουμε τους αγαπημένους μας, που ακόμα φοβούνται το φως.

Η επιστροφή στην Πηγή μας είναι μια διαδικασία Αγάπης, ενώ φαίνεται ότι πάει ενάντια σε όλους... Και χρειάζεται βαθιά Πίστη για να μην πιστέψουμε ότι οι άλλοι είναι σε σωστό δρόμο και εμείς παραπλανηθήκαμε.

Ο δρόμος της Αλήθειας και της Ζωής, αιώνες τώρα, είναι ο λιγότερο ταξιδεμένος και ο περισσότερο παρεξηγημένος… Αιώνες τώρα είναι τόσο κατηγορημένος, που οδηγεί στην σταύρωση… Ποιος να τολμήσει να τον πάρει?


:romance-heartsthree:
Συνημμένα
forum.jpg
forum.jpg (76.31 KiB) Προβλήθηκε 9969 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33553
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Έχω συναντήσει πολλές αντιστάσεις στο δρόμο αυτό που έχω πάρει από τον εγωισμό μου και τον εγωκεντρισμό μου και πάντα μόνο όταν αυτή η λαχτάρα για επαφή με το Θείο και ελευθερία ξεπερνούσε το φόβο μόνο τότε μπορούσα να τις κάμψω και να μπορέσω να κοιτάξω ταπεινά στην καρδιά. Ο κύριος φόβος μου ήταν τι θα γίνω χωρίς τους βαρβάρους και που θα πάω τώρα χωρίς αυτό που έμαθα;
Και είναι αυτή η λαχτάρα που με κάνει να λέω, πάω και ας μην ξέρω τι γίνεται και ας φοβάμαι. Γιατί ξέρω πια ότι δεν υπάρχει επιλογή αλλά μόνο απόφαση.
Η επιστροφή στην Πηγή μας είναι μια διαδικασία Αγάπης, ενώ φαίνεται ότι πάει ενάντια σε όλους... Και χρειάζεται βαθιά Πίστη για να μην πιστέψουμε ότι οι άλλοι είναι σε σωστό δρόμο και εμείς παραπλανηθήκαμε.

Ο δρόμος της Αλήθειας και της Ζωής, αιώνες τώρα, είναι ο λιγότερο ταξιδεμένος και ο περισσότερο παρεξηγημένος… Αιώνες τώρα είναι τόσο κατηγορημένος, που οδηγεί στην σταύρωση… Ποιος να τολμήσει να τον πάρει?
@};- :romance-smileyheart:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Όμως είναι σχεδόν αδύνατον να καταρριφτεί ο φόβος, αν δεν γνωρίζουμε γιατί εξαναγκαστήκαμε να υιοθετήσουμε αυτήν την εικόνα και τι σκοπούς εξυπηρετεί.
Αν αντιληφθούμε ότι δεν μας ήταν ποτέ χρήσιμη, ότι ποτέ αυτή η εικόνα δεν μας έκανε πλήρεις και ευτυχισμένους και ότι μόνο από έναν παιδικό φόβο (τραύμα) δημιουργήθηκε, είναι πιο εύκολο να γκρεμίσουμε εκείνα τα στοιχεία στην Προσωπικότητά μας που δημιουργούν άμυνες και να ωριμάσουμε συναισθηματικά, ανοίγοντας τον δρόμο στον αληθινό μας Εαυτό και να επιτρέψουμε σε όλες τις ανθρώπινες ποιότητες να αναδυθούν με τον σωστό τρόπο της Φύσης μας.
Πολύ σημαντικό αυτό @};- ακόμα κι αν ήταν χρήσιμες οι άμυνες για μικρό χρονικό διάστημα, γιατί σαν παιδί κάπως έπρεπε να προστατευτώ, σε διάρκεια χρόνου στράφηκαν εναντίον μου....
Εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να κάνουμε την Ψυχή μας ίδια με το υλικό μας σώμα, κρατώντας την δεσμευμένη στον υλικό κόσμο, ενώ εκείνη θέλει να ενωθεί ελεύθερη με το Πνεύμα. Εμείς την υποχρεώνουμε να ταπεινώνεται και να σέρνεται στην χαμηλή δόνηση της Ύλης και να ζει σε ένα "ανθυγιεινό" περιβάλλον γεμάτο δηλητηριώδη συναισθήματα. Και εκείνη αρρωσταίνει...

:cry:

Ο Δρόμος της Αλήθειας και της Ζωής :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ταρούλα έγραψε:σε διάρκεια χρόνου στράφηκαν εναντίον μου....
Χα! Αυτή η λεπτή αίσθηση του τι γίνεται στην πορεία εχθρικό προς εμένα, αφορά την συναισθηματική ωριμότητα...
Σπάνια αναγνωρίζουν οι ενήλικες ότι οι άμυνες και ο έλεγχος είναι εντελώς ασύμβατα με τον Εαυτό τους και εντελώς συμβατά με την συναισθηματική τους ανωριμότητα...

Είναι θέμα αντίληψης όμως, να καταλάβει κανείς ότι αυτό που τον προστατεύει, τον καταδυναστεύει κιόλας, μέχρι που φτάνει και στην απειλή μερικές φορές.
Αυτός που μας απειλεί δεν είναι ένας άλλος, αλλά ο αμυντικός μας μηχανισμός...

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17570
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Η επιστροφή στην Πηγή μας είναι μια διαδικασία Αγάπης, ενώ φαίνεται ότι πάει ενάντια σε όλους... Και χρειάζεται βαθιά Πίστη για να μην πιστέψουμε ότι οι άλλοι είναι σε σωστό δρόμο και εμείς παραπλανηθήκαμε.

Ο δρόμος της Αλήθειας και της Ζωής, αιώνες τώρα, είναι ο λιγότερο ταξιδεμένος και ο περισσότερο παρεξηγημένος… Αιώνες τώρα είναι τόσο κατηγορημένος, που οδηγεί στην σταύρωση… Ποιος να τολμήσει να τον πάρει?
:cry: :romance-heartbeating:
Όμως είναι σχεδόν αδύνατον να καταρριφτεί ο φόβος, αν δεν γνωρίζουμε γιατί εξαναγκαστήκαμε να υιοθετήσουμε αυτήν την εικόνα και τι σκοπούς εξυπηρετεί.
Αν αντιληφθούμε ότι δεν μας ήταν ποτέ χρήσιμη, ότι ποτέ αυτή η εικόνα δεν μας έκανε πλήρεις και ευτυχισμένους και ότι μόνο από έναν παιδικό φόβο (τραύμα) δημιουργήθηκε, είναι πιο εύκολο να γκρεμίσουμε εκείνα τα στοιχεία στην Προσωπικότητά μας που δημιουργούν άμυνες και να ωριμάσουμε συναισθηματικά, ανοίγοντας τον δρόμο στον αληθινό μας Εαυτό και να επιτρέψουμε σε όλες τις ανθρώπινες ποιότητες να αναδυθούν με τον σωστό τρόπο της Φύσης μας.
Εικόνα,ε? Τι να πρωτοπαραθέσω? Μεγάλο βάρος μέσα μου, αβάσταχτο, αλλά εγώ εκεί το κουβαλούσα φουντωτή καμαρωτή. Μέχρι που με πήρε το βάρος και με σήκωσε. 'Η μάλλον με ισοπέδωσε. Αργησα πολύ να αντιληφθώ τι είναι εικόνα. Μεγάλωσα παγώνοντας τα συναισθήματά μου και χτίζοντας γύρω μου ένα τοίχος προστασίας σκληρό και δύσκολα προσπελάσιμο, το οποίο φυσικά από τίποτα δεν με προστάτευσε. Αναγκαστηκα να πιαστώ από τις "αξίες" με τις οποίες είχα εκπαιδευτεί από το περιβάλλον μου. Να είμαι κάποια, σπουδαία, καλός άνθρωπος πάνω από όλα αλλά παράλληλα κ μορφωμένη και με λεφτά κ επιτυχημένη και και και η λίστα δεν τελειώνει. Δυστυχώς ήμουν ανίσχυρη σαν παιδί να πάω κόντρα σε αυτά κ έτσι τα έκανα παντιέρα μου. Κ όσο τα έκανα, τόσο πάλευα, τόσο επέκρινα, τόσο φούντωνε η αλαζονεία μου. Επρεπε να είμαι κάποια! Ναι αλλά ποια? :-?? Κ όσο μέσα μου ενίσχυα την εικόνα μου τόσο η Ψυχή μου εξασθενούσε μέχρι που ούρλιαξε και ευτυχώς την άκουσα, γιατί ήμουν άμαθη στα σιγοψυθιρίσματα.
Κ μετά αρχισε το πανηγύρι. Γιατί πώς να δεχτείς άμεσα ότι ο θεός/εικόνα που προσκυνούσες τόσα χρόνια είναι μούφα? Ότι σέρνεσαι στην ύλη κ το Πνεύμα σου το έχεις χεσμένο? Κ είναι κ πολυσχιδής προσωπικότητα η άτιμη εικονίτσα, ξεπετάγεται από παντού. :)) Κ να σου να μου τα λέει ο Άνθρωπός μας κ το μέσα μου να τσινάει. Ευτυχώς όμως, είχα διάθεση να Ακούσω κ επιπλέον συνειδητοποίησα μετά πάσης βεβαιότητας ότι όλο αυτό το οικοδόμημα που είχα χτίσει ήταν σαθρό από τα θεμέλια ως πάνω κ όχι μόνο δεν με προστάτευσε, όχι μόνο δεν με έκανε ευτυχισμένη αλλά με απομόνωσε και συνέβαλλε στη δυστυχία μου όσο τίποτα άλλο. Κ μετά δεν υπάρχει άλλός δρόμος. Οπλίζεσαι με Θάρρος και αρχίζεις να γκρεμίζεις. Κ όπου πάει να ξεπηδήσει του λες κ ένα ωραίο μάντρα και το στέλνεις στον αγύριστο :D Κ αντικαθιστάς την αλαζονεία με την Ταπεινότητα, σιγά σιγά με σταθερά βήματα, ανοίγεις να Ακούσεις τους Φίλους της Ψυχής σου αλλά πάνω από όλα τον Εαυτό σου, γιατί όταν αποδυναμώνονται οι άμυνες ακούς και τα σιγοψυθιρίσματα. Δεν είναι εύκολη διαδικασία το γκρέμισμα της εικόνας, δεν είναι κάτι που γίνεται άμεσα, τουλάχιστον για μένα, ακόμα ξεπηδάνε βλακειούλες που δεν παίρνω πάντα άμεσα χαμπάρι ότι έχουν να κάνουν με την εικόνα μου, αλλά από την ώρα που πήρα Απόφαση να γκρεμίσω εντελώς την εικόνα μου, να μην αφήσω ούτε ένα συντριμμάκι μέσα μου, σκάνε μπροστά μου όλα για να τα δουλέψω και μόνο Ευγνωμοσύνη έχω για όλο αυτό :romance-heartbeating:
Βαστάτε γερά αδέρφια μου, θα γίνει του καραγκρεμισματος :character-jason:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Θα παρομοίαζα την εικόνα σαν ένα αδηφάγο τέρας που δεν ικανοποιείται με τίποτα.
Ποτέ δεν είσαι <αρκετά..................καλός, μορφωμένος, πλούσιος, και όποιο άλλο επίθετο.........>. Πάντα υπάρχει κάποιος με τον οποίον θα συγκριθείς και θα ζηλέψεις, θα νιώσεις λίγος. Παρακολουθείς τους γύρω σου ψάχνοντας την ευκαίρια να αποδείξεις ότι εσύ είσαι πιο........................ :-??

Κι έτσι μένεις αιώνια στον πόλο της αναξιότητας γιατί κανένα επίτευγμα δεν πόθησες αληθινά και η ψυχή σου παραμένει άδεια.
Ο Δάσκαλός μου μού είπε ότι το μοναδικό επίτευγμα είναι η Πνευματική Ταπεινότητα...... :-(

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ο Δάσκαλός μου μού είπε ότι το μοναδικό επίτευγμα είναι η Πνευματική Ταπεινότητα...... :-(
@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartbeating: @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18599
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αχ ρε παιδάκια... :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Κι εγώ έτσι... Ιωαννάκι μου σε νιώθω! :romance-kisscheek: :romance-caress: :romance-heartbeating:
...Όμως είμαι εδώ, ΜΑΖΙ σας!!!!!
Πάμε δυνατά να την ξεπαστρέψουμε αυτή την εικόνα που με τόσο κόπο χτίσαμε! Εδώ και τώρα είμαστε αποφασισμένοι να καταβάλουμε διπλάσια προσπάθεια για να την γκρεμίσουμε!!!
:romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17570
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ο Δάσκαλός μου μού είπε ότι το μοναδικό επίτευγμα είναι η Πνευματική Ταπεινότητα.
:cry: :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4574
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Annoula έγραψε: Και είναι αυτή η λαχτάρα που με κάνει να λέω, πάω και ας μην ξέρω τι γίνεται και ας φοβάμαι.

Τι όμορφο! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Annoula έγραψε:Γιατί ξέρω πια ότι δεν υπάρχει επιλογή αλλά μόνο απόφαση.


Αννα θέλεις να μου πεις τι εννοείς με αυτό;
@};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4574
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Ellaki έγραψε: Ο Δάσκαλός μου μού είπε ότι το μοναδικό επίτευγμα είναι η Πνευματική Ταπεινότητα...... :-(
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33553
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Παναγιώτης έγραψε:
Annoula έγραψε: Και είναι αυτή η λαχτάρα που με κάνει να λέω, πάω και ας μην ξέρω τι γίνεται και ας φοβάμαι.

Τι όμορφο! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Annoula έγραψε:Γιατί ξέρω πια ότι δεν υπάρχει επιλογή αλλά μόνο απόφαση.


Αννα θέλεις να μου πεις τι εννοείς με αυτό;
@};- @};- @};-
Παναγιωτάκο μου, αυτό που έχω καταλάβει ότι όσο και να τσινάει η εικόνα όταν καταρρίπτεται δεν έχω επιλογή πια να μείνω σε αυτό που χτυπιέται και φοβάται και πάει να βρει χίλιες δυο δικαολογίες. Την επιλογή μου για το που θέλω να βρίσκομαι την έχω κάνει από τη στιγμή που θέλησα να περπατήσω αυτό το δρόμο που με οδηγεί στον Εαυτό μου. Η Απόφαση είναι στο να πατήσω το εγωιστικό κομμάτι που δε θέλει να ξεβολευτεί και τους φόβους μου και να προχωρήσω πέρα από αυτό το οποίο προσπαθεί να με κρατήσει σε μια κατάσταση που δεν είναι λειτουργική για εμένα πια. @};-

και είναι αυτό που λέει η Βασούλα, αυτή η απόφαση:
Για να γίνεις αυτός ο Άνθρωπος που θέλεις, χρειάζεται να αμφισβητήσεις τον άνθρωπο που έγινες, μου είχε πει ο Δάσκαλός μου...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΔΡΟΜΟΣ, Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΕΝΟΣ

Δημοσίευση από Ifaki »

Εικόνα... Στο λεξικό δίπλα οπωσδήποτε είναι γραμμένο με κεφαλαία το όνομά μου! Ιωαννάκι μου ταυτίζομαι με οσα γράφεις... Μεγάλη παγίδα η εικόνα... Την παρομοιάζω με τη Λερναία Υδρα. Οσα κεφάλια και να κόψεις πάταν ξεπηδούν κι άλλα... Θαρρος, ειλικρίνεια στον εαυτό μας (το άλλο θέμα μου... βεβαίως βεβαίως...) και ταπεινότητα... Και πάμε γερά... Αχ Βασούλα μου.. και πόσα δε μου έχεις πει... Σε εμένα ποτέ δεν είναι αρκετα... Φέρε τηγανια να υπαρχουν... Υπέροχο κείμενο Βασούλα μου.. Ευχαριστούμε!!! :-( :-( :romance-grouphug: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”