Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από Μάνος »

Αλεξάκι μου >:d< >:d< >:d<
Όλα από εκεί ξεκινάνε: το ξεβόλεμα!
Και μετά όπως τα λες:
Αλεξακι έγραψε:Μετά καταλαβαίνουμε ότι χρειάζεται πολύ δουλειά , πίστη, εμπιστοσύνη, απόφαση για τη διαδρομή ,
και ρωτάμε πάλι «τι θέλω;» χωρίς φόβο , αυτό-επίκριση, με αλήθεια , ταπεινότητα και γενναιοδωρία , βάζουμε κίνητρο ,στόχο και όραμα , που θάναι η εσωτερική μας πυξίδα και η κινητήρια δύναμη για να προχωρήσουμε στα επόμενά μας βήματα , να δώσουμε ότι καλύτερο έχουμε για να πετύχουμε και να ολοκληρώσουμε αυτό που επιλέξαμε και τότε είναι σίγουρο ότι πολλά θα συντελεστούν.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16542
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ellaki έγραψε:Μας κυνηγάει η δεισιδαιμονία μην τυχόν και απολαύσουμε την Ζωή γιατί μετά θα την πληρώσουμε!
Απόλαυση ....μεγάλη πληγή για μένα ακόμα να θεραπεύσω ....δεν είχα ποτέ το δικαίωμα για κάτι τέτοιο....εξ ου και η Χαρά απαγορευμένη για μένα .....χτισμένη κάτω από τόνους οργής ,<γιατί μπορούν οι άλλοι και όχι και εγώ?> ......λαιμαργίας <γιατί Θέλω αλλά δεν ξέρω αν μπορώ>...οπότε δεν υπήρχε διάκριση και Σοφία στην επιλογή των εμπειριών ....και δεν μπορούσα καν να προσδιορίσω και να κατανοήσω την έννοια της Χαράς .....πόσο μάλλον να την νιώσω .....χωρίς <<δικαιολογίες>>
Και το πηγάδι ...όλο και βάθαινε......μεγάλο το χρέος.... :tosser: Αποφάσισα λοιπόν να μην πληρώσω τίποτα άλλο πια .....να τους το χαρίσω :-D
Είναι λίγος καιρός τώρα....που με εκπαιδεύω...απ την Αρχή και ανακαλύπτω την χαρά για την Χαρά στα μικρά και σημαντικά σ αυτά που τολμώ και δοκιμάζω με Θάρρος και Πίστη έτσι γιατί μπορώ και γιατί το αξίζω ..... :romance-heartsthree: :romance-heartbeating:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από Annoula »

Για εμένα η πνευματική εξέλιξη αποτελεί μια τεράστια απόλαυση...

Δεν είναι και λίγο να μετεκπαιδεύεις τον κατώτερο Εαυτό σου, με μια ανώτερη Συνείδηση...
Πόσο σημαντική η απόλαυση. Σκεφτόμουν αυτές τις ημέρες την πρόταση αυτή και με είδα ότι δεν ήξερα να απολαμβάνω, έβαζα τον αυτόματο που περιείχε μέσα ταυτίσεις, ταμπέλες και έναν εαυτό αντικείμενο και τα αντικείμενα δεν απολαμβάνουν, απλά υπάρχουν. Και με μικρές αλλαγές, κάθε μέρα στην οπτική του ποια είμαι άρχισα να χαίρομαι για τα μικρά και καθημερινά καθώς και για την μετατόπιση αυτή που δεν έρχεται χωρίς αντιστάσεις και χωρίς να πετάγεται η παλιά κασέτα να πει και αυτή τα δικά της. Μόνο αναγνωρίζοντάς την αυτή την παλιά κασέτα και βλέποντας που θέλω να είμαι κάθε φορά, μπορώ και κάνω το delete για να έρθει το καινούργιο. :romance-smileyheart: :romance-smileyheart:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από Βικούλα »

παιδάκια :romance-heartstiny: O:-) :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από Μάνος »

Μαργαριτούλα :x @};- :x
Αννούλα μου :romance-heartbeating: :romance-kisscheek: :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Για εμένα η πνευματική εξέλιξη αποτελεί μια τεράστια απόλαυση...

Δεν είναι και λίγο να μετεκπαιδεύεις τον κατώτερο Εαυτό σου, με μια ανώτερη Συνείδηση...
:romance-heartbeating: >:d<

παιδάκια όλα :romance-grouphug: :romance-kisscheek:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

απολαυση??? ποια απολαυση?? εχω αντιληφθει τελευταια οτι πραγματα καταστασεις και ανθρωπους με τα οποια ενιωθα Χαρα τα εχω γεμισει φοβους, αγχος, ανασφαλειες και φουλ αναξιοτητα και παει η Χαρα..ειναι λιγες οι φορες που καταφερνει να ξεμυτισει.. παρολο που νοητικα εργαζομαι προς την αθωωση τους βλεπω συναισθηματικα οτι ακομα με ζοριζει αυτο το κομματι.. και ενω υπαρχουν αλλαγες μεσα μου σε σχεση με το πως ημουν ακομα και αυτες υπαρχουν φορες που δεν τις θεωρω αρκετα μεγαλες.. υπαρχει μια αναγκη μεσα μου που πιεζει για μεγαλυτερα βηματα κ ωρες ωρες αυτο με φοβιζει κ αντι να κανω βηματα μπροστα ειναι σαν να στεκομαι ακινητη μεχρι να παρω μπρος να ξεκολλησω κ παλι.. @};-

:romance-heartbeating: >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από panos »

καρδουλα μου :romance-heartsthree: παιδακια ομορφα

πολυ ομορφα οσα γραφεται :romance-heartsthree:
λιγο πολυ και η δικη μου κατασταση ηταν καπως ετσι. Οσο δεν πιστευα σε εμενα δεν μπορουσα να δω τις αλλαγες μου, δεν μπορουσα να τις αισθανθω ,να τις επικρωτησω, να τις χαρω ,και να πιαστω απο αυτες για το επομενο βημα
:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Παραδοχή των αλλαγών που έχουν συμβεί

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:) :) :) :romance-heartbeating:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”