Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4575
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Μετα από μια πολύ ενδιαφέρουσα χθεσινή συζήτηση νόμιζω για πρώτη φορά μου ξεκαθαρίστηκε έτσι η διαφορά ανάμεσα στα συναισθήματα και στο συναισθηματισμό. Όπως το αντιλήφθηκα εγώ τουλάχιστον τα συναισθήματα συνδέονται και με την καρδιά, βγαίνοντας «καθαρά» από μέσα μας , ενώ οι συναισθηματισμοί προέρχονται από επίδραση του περιβάλλοντός σε «αδύνατα» σημεια μας που προκαλεί επαναλαμβανόμενη ένταση που κυριαρχεί και που δεν μπορεί να γίνει διαχείριση της από την στιγμή που βγαίνει.
Όμως σε κάποια από αυτά χρησιμοποιούμε κοινή λέξη για να τα περιγράψουμε. Για παράδειγμα ο θυμός. (Που επίσης όμως είπαμε και σαν συναισθηματισμός μπορεί να μην είναι ξεκάθαρος και να προέρχεται π.χ. από ντροπή. ) Ο θυμός μπορεί να είναι καθαρό-δημιουργικό συναίσθημα;
Σαν συναισθηματισμός σε εμένα έρχεται από χαμηλά, φουντώνει και κυριαρχεί. Μετά από αυτό παραμένει ισχυρός και κυρίαρχος συχνά για ολόκληρη την υπόλοιπη ημέρα. Ενώ υπάρχουν φορές που συνεχίζει και σε επόμενες ημέρες το συγκεκριμένο θέμα να υπάρχει και να κυριαρχεί. Πάντα συνδυάζεται με ενταση στην φωνή, τεντωμα στο σώμα κλπ.
Υπάρχουν καποιες πολύ λίγες φορές όμως που μου έχει συμβεί κατι διαφορετικό. Συμβαίνει κάτι, στιγμιαία αντιδρώ πάνω σε συγκεκριμένο θέμα, πάλι με ένταση φωνής αλλά μετά αυτή η ενταση το έπομενο δευτερόλεπτο εξαφανίζεται σαν να μην υπήρχε ποτέ. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν δημιούργικός θυμός αυτό; Είναι αυτό ένα σημάδι το πόσο μένει μέσα σου και κυριαρχεί; Εγώ καπως έτσι το ένιωσα.
Ένα δευτερο που ειπωθηκε στην συζήτηση ήταν ότι ο συναισθηματισμός αντιμετωπίζεται με επιχειρήματα που δίνουμε. Καποιες φορες στην ενταση που ακολουθεί τον συναισθηματισμό –θυμό εχω δώσει τέτοια επιχειρηματα, εχω βρει ότι δεν υπάρχει λογική αιτια πίσω από αυτόν , ότι χτυπάει σε δικές μου αδυναμίες κλπ. Ισως βεβαια να ήμουν ο πνιγμένος που προσπαθεί να σωθεί ή προσπαθούσα να καταστείλω μεσα από αυτά, πάντως το σιγουρο είναι ότι αποτέλεσμα άμεσο δεν φέραν ποτε. Ηταν τα ίδια τα επιχειρήμτα στρεβλά ή με στρεβλή πρόθεση ειπωμένα; Αν ήταν αλλιώτικα βαλμένα θα μπορούσαν να λειτουργήσουν στιγμιαία και να αλλάξουν την κυριαρχία; Ή στιγμιαία δεν μπορούν να δράσουν και προετοιμάζουν στην επομενη φορά που θα προκύψει παρόμοια κατάσταση η αντίδραση να είναι διαφορετική;

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Ellaki »

Ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα η χθεσινή μας συζήτηση - συνάντηση.

Όπως αντιλαμβάνομαι, κάθε άνθρωπος που δεν έχει έρθει σε επαφή με τα συναισθήματά του λειτουγεί και αντιδρά συναισθηματικά, είτε παγώνοντας τις παρορμήσεις του είτε εκδηλώνοντάς τες σε οποιονδήποτε βαθμό.
Αυτή η συναισθηματική αντίδραση έχει σαν ρίζα της το καταπιεσμένο συναίσθημα το οποίο δεν συνειδητοποιούμε και δεν γνωρίζουμε.
Όταν τα συναισθήματα που υπάρχουν στον χώρο της καρδιάς είναι ο μεγάλος άγνωστος, τότε η ενέργεια μπλοκάρει στο στομάχι και εκφραζόμαστε μέσα απ' αυτό με βάση τους τρόπους που έχουμε επιλέξει για την δήθεν προστασία μας πχ εγωισμός, αλαζονεία κλπ

Το αρνητικό είναι ότι ο συναισθηματισμός δύσκολα ελέγχεται την στιγμή που συμβαίνει και όπως το καταλαβαίνω καλύτερα να τον αφήσεις να ξεθυμάνει.
Τώρα για να μπορέσεις να τον αναλύσεις αργότερα θα έλεγα ότι παίζει μεγάλο ρόλο πόσο βαθιά είσαι διατεθειμένος να φτάσεις και να ρισκάρεις καταλύοντας τις άμυνές σου, εν ολίγοις τον μηχανιστικό τρόπο ζωής που έχεις διδαχτεί και ενστερνιστεί.
Άρα δεν θα μπορούσαμε να βάλουμε μέτρα και σταθμά παρά μόνο την προσωπική μας επιλογή, το ποιοί επιλέγουμε να είμαστε.

Αναφέρθηκες στον θυμό σαν θετικό συναίσθημα και αρνητικό συναισθηματισμό.
Όταν υπάρχει θυμός στην καρδιά σου (συναίσθημα) τότε νομίζω ότι και η συμπεριφορά σου ασυνείδητα καθορίζεται από αυτόν μέχρι την στιγμή που θα καταφέρεις να εστιάσεις στο θέμα που σου δημιούργησε τον θυμό. Από εκεί και πέρα είναι και πάλι επιλογή μας εαν θα μείνουμε να αναμασάμε τα παλιά ή θα αποφασίσουμε να θεραπεύσουμε την πληγή με την δική ευθύνη πλέον.

Όμως όταν εκφράζεις παρορμητικά θυμό τότε πίσω από αυτόν τον συναισθηματισμό μπορεί να κρύβονται και άλλα συναισθήματα, όπως φόβος, μνησικακία, αναξιότητα κλπ
Στην ουσία σου δίνεται μια ευκαιρία να δεις πιο βαθιά και να αναγνωρίσεις τα συναισθήματα που κρύβονται, ακόμη και αυτήν την πράξη που μπορεί να βλάψει έναν άλλον άνθρωπο εαν την χειριστείς σωστά μπορείς να την στρέψεις προς όφελός σου.
Δεν λέω ότι είναι εύκολο να ξεπεράσεις τον συναισθηματισμό, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο.
Αναλογιζόμενη το πόσες φορές έχω πληγώσει ανθρώπους που αγαπώ, ή τουλάχιστον που προσπαθούσα να αγαπήσω αληθινά, συνεχίζω να επιλέγω τα καρούμπαλα γιατί ξέρω ότι η εφαρμογή είναι ο μοναδικός τρόπος να γίνω συνειδητός άνθρωπος.
Και ένα πράγμα για το οποίο είμαι σιγουρότατη είναι ότι θέλω την Αγάπη στην Ζωή μου.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-heartstiny: @};-



















































































=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
(πήρα κι εγώ την "εκδίκησή μου")
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Ellaki »

είσαι απίστευτη ααααααααααααα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18609
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Μάνος »

Παναγιωτάκος έγραψε:Όπως το αντιλήφθηκα εγώ τουλάχιστον τα συναισθήματα συνδέονται και με την καρδιά, βγαίνοντας «καθαρά» από μέσα μας , ενώ οι συναισθηματισμοί προέρχονται από επίδραση του περιβάλλοντός σε «αδύνατα» σημεια μας που προκαλεί επαναλαμβανόμενη ένταση που κυριαρχεί και που δεν μπορεί να γίνει διαχείριση της από την στιγμή που βγαίνει.
Ελλάκι έγραψε:Όταν υπάρχει θυμός στην καρδιά σου (συναίσθημα) τότε νομίζω ότι και η συμπεριφορά σου ασυνείδητα καθορίζεται από αυτόν μέχρι την στιγμή που θα καταφέρεις να εστιάσεις στο θέμα που σου δημιούργησε τον θυμό. Από εκεί και πέρα είναι και πάλι επιλογή μας εαν θα μείνουμε να αναμασάμε τα παλιά ή θα αποφασίσουμε να θεραπεύσουμε την πληγή με την δική ευθύνη πλέον.

Όμως όταν εκφράζεις παρορμητικά θυμό τότε πίσω από αυτόν τον συναισθηματισμό μπορεί να κρύβονται και άλλα συναισθήματα, όπως φόβος, μνησικακία, αναξιότητα κλπ
Παιδάκια ευχαριστώ πολύ! Πολύ όμορφη και ξεκάθαρη προς χρήση διευκρίνηση! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Vasoula »

γενικά ο συναισθηματισμός είναι μια παρορμητική συμπεριφορά που οδηγείται από τον θυμικό μας τομέα, που είναι "υπεύθυνος" για την ενσυναίσθηση/συναίσθηση.
Οι συναισθηματισμοί μας είναι το μεγάλο εμπόδιο για να έχουμε συναίσθηση του Εαυτού μας και έτσι των πράξεων μας και τον λόγων μας και μας κάνουν να είμαστε ασυνεπείς με τις προθέσεις μας ή μας κάνουν να μην αντιλαμβανόμαστε τις προσβλητικές και ασεβείς συμπεριφορές μας, μας κάνουν δε υπερβολικά εύθικτους, καχύποπτους και αμυντικούς, ή υπερβολικά ευσυγκίνητους, άφρονες και ανεκτικούς ή συνδυασμό και των δύο...μια το ένα, μια το άλλο.

Ο έλεγχος των παρομήσεων αυτών έχει να κάνει με τον αυτοέλεγχο που ασκούμε στο "εγώ¨μας, σε συναισθηματικό και διανοητικό επίπεδο και όχι με το θάψιμο ή πάγωμα των συναισθημάτων...

Και ο αυτοέλεγχος είναι συνέπεια της εσωτερικής εργασίας μόνο!

Το λέω αυτό, γιατί κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιώντας μόνο την λογική νομίζουν ότι ελέγχουν και τις παρορμήσεις τους, όμως δεν προσέχουν τις συμπεριφορές τους και έτσι δεν παίρνουν είδηση ότι τους προδίδουν...

Με την ευκαιρία να πω, ότι από τον συναισθηματισμό μας μπορούν να μας ελέγξουν οι άλλοι, επιδρώντας στον συγκινησιακό μας τομέα.
'Ετσι ένας "λογικός" άνθρωπος, που φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται από συναισθηματισμούς, μπορεί να γίνει αντικείμενο ελέγχου από κάποιον που γνωρίζει πως να επιβάλλεται και να επιδρά σ' αυτόν τον τομέα...ή μπορεί και να το κάνει ασυνείδητα, παριστάνοντας το θύμα...




Μ' αρέσει αυτή η συζήτηση πάντως :romance-heartsthree:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29981
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασούλα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Ωραία συζήτηση παιδάκια :x :x :x
Ο έλεγχος των παρομήσεων αυτών έχει να κάνει με τον αυτοέλεγχο που ασκούμε στο "εγώ¨μας, σε συναισθηματικό και διανοητικό επίπεδο και όχι με το θάψιμο ή πάγωμα των συναισθημάτων...

Και ο αυτοέλεγχος είναι συνέπεια της εσωτερικής εργασίας μόνο!
Βιωμένο αυτό :romance-heartbeating: χρειάζεται να γνωρίζεις τι "σκυλιά σε τραβάνε" για να κυριαρχήσεις στις παρορμήσεις σου.
Με την ευκαιρία να πω, ότι από τον συναισθηματισμό μας μπορούν να μας ελέγξουν οι άλλοι, επιδρώντας στον συγκινησιακό μας τομέα.
'Ετσι ένας "λογικός" άνθρωπος, που φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται από συναισθηματισμούς, μπορεί να γίνει αντικείμενο ελέγχου από κάποιον που γνωρίζει πως να επιβάλλεται και να επιδρά σ' αυτόν τον τομέα...ή μπορεί και να το κάνει ασυνείδητα, παριστάνοντας το θύμα...
Εννοείς Βασούλι μου ότι μέσω των συναισθηματισμών εμπλεκόμαστε σε παιχνίδια ελέγχου?
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

(πήρα κι εγώ την "εκδίκησή μου")
Εντάξει, έλιωσα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Ellaki »

Με την ευκαιρία να πω, ότι από τον συναισθηματισμό μας μπορούν να μας ελέγξουν οι άλλοι, επιδρώντας στον συγκινησιακό μας τομέα.
'Ετσι ένας "λογικός" άνθρωπος, που φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται από συναισθηματισμούς, μπορεί να γίνει αντικείμενο ελέγχου από κάποιον που γνωρίζει πως να επιβάλλεται και να επιδρά σ' αυτόν τον τομέα...ή μπορεί και να το κάνει ασυνείδητα, παριστάνοντας το θύμα...
για να δούμε εαν το έχω καταλάβει σωστά 8-}

για παράδειγμα..........

η μάνα σου, μιας κάποιας ηλικίας, σου ζητάει να πας να της ψωνίσεις ενώ μπορεί πολύ εύκολα να κάνει ένα τηλεφώνημα στον μπακάλη και να της τα φέρει στο λεπτό
εσύ, επειδή είσαι πολύ συμπονετικό άτομο και αναλαμβάνεις της ευθύνες σου και της έχεις και υποχρέωση γιατί σε μεγάλωσε και........ :tosser: ..........τρέχεις να την εξυπηρετήσεις σαν καλό παιδάκι
κι αυτό τώρα το ονομάζεις συμπόνια, καλοσύνη, ευγνωμοσύνη και πολλά άλλα επίθετα, προκειμένου να καλύψεις την α-συνειδησία σου
ενώ υποτίθεται ότι έχεις την συνείδησή σου ήσυχη γιατί έκανες το καθήκον σου ............................ μπουχαχα

σωστά ????????? ;;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Stefanos »

:D :D =)) =)) =))
Και Παναγιωτάκο για εσένα μόνο και το υπέροχο θέμα που άνοιξες ένα μπουκέτο λουλουδάκια που εκφράζουν την χαρά μου για το όμορφο κείμενο σου @};- @};- @};- :*
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από ARTYADIS »

γιατί ξέρω ότι η εφαρμογή είναι ο μοναδικός τρόπος να γίνω συνειδητός άνθρωπος.
Ελλάκι μου!! :* :* :* :*


Βασουλίτσα γλυκιά! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11715
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Βασούλα :)) :)) :))

Σχετικά πάντως με το τι μπορείς να κάνεις εκείνη τη στιγμή που σε πιάνει ο συναισθηματισμός, έχω παρατηρήσει και εγώ ότι δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα...

Επειδή είμαι από τα άτομα που δεν το εξωτερικεύουν, έχω την τάση να ξεσπάω αυτό το συναισθηματισμό μέσα μου. Με αποτέλεσμα να μη μπορώ να διαχειριστώ τίποτα σχετικό εκείνη τη στιγμή...

Το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να κάτσω λίγο ήσυχα και να ηρεμήσω το χείμαρρο αυτό μέσα μου... Μετά το βλέπουμε...
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18609
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:γενικά ο συναισθηματισμός είναι μια παρορμητική συμπεριφορά που οδηγείται από τον θυμικό μας τομέα, που είναι "υπεύθυνος" για την ενσυναίσθηση/συναίσθηση.
Οι συναισθηματισμοί μας είναι το μεγάλο εμπόδιο για να έχουμε συναίσθηση του Εαυτού μας και έτσι των πράξεων μας και τον λόγων μας και μας κάνουν να είμαστε ασυνεπείς με τις προθέσεις μας ή μας κάνουν να μην αντιλαμβανόμαστε τις προσβλητικές και ασεβείς συμπεριφορές μας, μας κάνουν δε υπερβολικά εύθικτους, καχύποπτους και αμυντικούς, ή υπερβολικά ευσυγκίνητους, άφρονες και ανεκτικούς ή συνδυασμό και των δύο...μια το ένα, μια το άλλο.
...Άρα οι συναισθηματισμοί εκτός από μεγάλο εμπόδιο στης συναίσθησης του Εαυτού μας είναι και δικαιολογίες! Μόνο έτσι μπορούμε να δικαιολογήσουμε τις όποιες συμπεριφορές μας, αφού ηρεμήσουμε. Το 'χω;

Σε περιπτώσεις πάντως έντασης και μεγάλων συναισθηματισμών έχω διαπιστώσει ότι οι εισπνοές - εκπνοές "εισπνέω φώς, εκπνέω φως" και "εισπνέω Αγάπη, εκπνέω Αγάπη" βοηθάνε! :x


Βασούλα έγραψε:Με την ευκαιρία να πω, ότι από τον συναισθηματισμό μας μπορούν να μας ελέγξουν οι άλλοι, επιδρώντας στον συγκινησιακό μας τομέα.
'Ετσι ένας "λογικός" άνθρωπος, που φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται από συναισθηματισμούς, μπορεί να γίνει αντικείμενο ελέγχου από κάποιον που γνωρίζει πως να επιβάλλεται και να επιδρά σ' αυτόν τον τομέα...ή μπορεί και να το κάνει ασυνείδητα, παριστάνοντας το θύμα...
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή κάποιος να δεχτεί τον έλεγχο και συνειδητα;;; ΟΚ, το ασυνείδητα και το να παίξει το ρόλο του θύματος το καταλαβάινω, αλλά συνειδητά;;;

Επίσης προφανώς χρειάζεται διάκριση για να καταλάβουμε αν ο άλλος προσπαθεί να μας ελέγξει ή όντως χρειάζεται τη βοήθεια μας... Και η διακρισούλα δεν είναι πάντα εμφανής... (Να τα λέμε και αυτά) @};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από nondas »

Όταν χτυπάει ο συναισθηματισμός σε μένα τότε ,δεν ξέρω με ποιο τρόπο, ηρεμώ , καταπίνω μεν , αλλά λειτουργώ και λειτουργώ σαν να μην είχε γίνει τίποτα προκειμένου πχ στη δουλειά να βγει κάτι που έχει προθεσμία. Βέβαια όταν περνάει η διαδικασία διαχείρισης της κατάστασης που έφερε εσωτερικά το ξέσπασμα τότε πιάνουν οι ενοχές ότι πάλι κατάπιες και δε μίλησες κλπ. Μάλλον κάνω focus στην διευθέτηση της κατάστασης γνωρίζοντας την αδυναμία μου να διαχειριστώ αποτελεσματικά αυτό που με αναστατώνει την ώρα που συμβαίνει. Είναι σαν να με αγνοώ εκείνη την στιγμή και επανέρχομαι μετά. Θλιβερό τώρα που το γράφω και το διαβάζω και πρέπει να το διορθώσω γιατί είναι σίγουρα μεγάλη δυσλειτουργία.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4575
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Ellaki έγραψε: Αναφέρθηκες στον θυμό σαν θετικό συναίσθημα και αρνητικό συναισθηματισμό.
Όταν υπάρχει θυμός στην καρδιά σου (συναίσθημα) τότε νομίζω ότι και η συμπεριφορά σου ασυνείδητα καθορίζεται από αυτόν μέχρι την στιγμή που θα καταφέρεις να εστιάσεις στο θέμα που σου δημιούργησε τον θυμό. Από εκεί και πέρα είναι και πάλι επιλογή μας εαν θα μείνουμε να αναμασάμε τα παλιά ή θα αποφασίσουμε να θεραπεύσουμε την πληγή με την δική ευθύνη πλέον.

Όμως όταν εκφράζεις παρορμητικά θυμό τότε πίσω από αυτόν τον συναισθηματισμό μπορεί να κρύβονται και άλλα συναισθήματα, όπως φόβος, μνησικακία, αναξιότητα κλπ
Στην ουσία σου δίνεται μια ευκαιρία να δεις πιο βαθιά και να αναγνωρίσεις τα συναισθήματα που κρύβονται, ακόμη και αυτήν την πράξη που μπορεί να βλάψει έναν άλλον άνθρωπο εαν την χειριστείς σωστά μπορείς να την στρέψεις προς όφελός σου.
To κομμάτι του θύμου /συναισθηματισμού το καταλαβαίνω, πως απο πίσω κρυβονται αναξιοτητα, φόβος κλπ και πως μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να δεις τι συμβαίνει πιο βαθια.
Το κομμάτι θυμός /συναίσθημα απο την καρδία, δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι το πιάνω Ελλη μου. Εννοείς ότι παρότι εδράζει στην καρδιά δεν σε "γεμιζει" όπως αλλά συναισθήματα αλλά προέρχεται απο άλλα θέματα που τον δημιουργούν; Και αν ναι, σε τι διαφέρει απο τον θυμό/συναισθηματισμό; Οτι δεν σε "βαραίνει" και ότι μπορείς μεσω αυτού να πας κατευθείαν στο "πρόβλημα" να το δεις καθαρά ;

@};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :-?
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”