Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πραγματικά πολύ ωραία συζήτηση και μοιράσματα :x

εγώ όταν θυμώνω με κάποια κατάσταση η κάποιον συνήθως στο 80% τσιμπάω κατευθείαν το συναίσθημα και καταλαβαίνω που με χτυπάει ,αυτό που έχω δεί να λειτουργεί είναι ότι δεν δίνω περιθώριο στον όποιο συναισθηματισμό να αυξήσει τον θυμό μου ,ούτε και πιέζω τον εαυτό μου να μην νιώσει θυμό και κυριώς όταν κάποιος ξεπερνάει κάποια όρια ,με αυτόν τον τρόπο έχω δεί ότι καταλαγιάσει πολύ ποιο εύκολα ο θυμός οπότε είμαι μετά και εγώ πιο ειλικρινείς με τον εαυτό μου ,ότι οκ εδώ έχεις θέμα ακόμα εδώ που πρέπει να δουλευτεί.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Συναισθήματα και συναισθηματισμός

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε:Όταν μπλοκάρει αυτό το κέντρο, μπλοκάρει και ο θυμικός μας τομέας και γίνεται ή ευσυγκίνητος ή αδιάφορος και μας δημιουργεί τις λεγόμενες συναισθηματικές ταυτίσεις καθώς και την αδυναμία να έχουμε συναίσθηση του Εαυτού μας...
οσο δηλαδη ειναι μπλοκαρισμενο αυτο το κεντρο επειδη δεν αντιλαμβανομαι τα συναισθηματα που λειτουργουν υπογεια μεσα μου ταυτιζομαι με τα συναισθηματα των αλλων και τα κανω δικα μου? αυτες ειναι οι συναισθηματικες ταυτισεις?

@};- :romance-heartbeating:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”