ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ένας λόγος που χρειάζεται να αφοσιωθούμε στον άνθρωπο, ίσως από τους πιο σημαντικούς, είναι γι' αυτήν την ταλαιπωρημένη του Ψυχή, που δεν της δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να τιμήσει το θεϊκό...

Δεν της δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να δοξάσει την αγνότητά της και την χαρισματική της φύση, από κάποιες τέτοιες σκληρές διαπαιδαγωγήσεις τύπου "πήγαινε να κλάψεις μόνος σου"...
Και ξαφνικά το παιδί χάνει την σημαντικότητά του, που στο ανθρώπινο Βασίλειο ονομάζεται Ψυχή...

Το έχω βιώσει σαν παιδί, να πολεμάς να διατηρήσεις την Ψυχή σου...Και ξέρω πόσο εύκολο είναι να παραδοθείς σ' αυτόν τον πόλεμο, γιατί σε έπεισαν ότι μόνο όταν παραδίνεσαι επιβιώνεις...

Ένας δρόμος ανοίγεται τότε μπροστά στο παιδί, σαν να είναι μονόδρομος...
Ντουγρού για την κόλαση...

Γιατί όταν δεν κάνεις πόλεμο να διατηρήσεις το ιερό σου μέρος, δεν σημαίνει ότι κέρδισες την Ζωή σου...αλλά το παιδί δεν το ξέρει! Εκατομμύρια άνθρωποι δεν το ξέρουν επίσης...Γιατί αν δεν το ξέρει το παιδί, δεν το ξέρει κανένας...Τι σημαίνει "ιερός πόλεμος"...

"Να προσπαθείς συνεχώς, η ζωή είναι αγώνας, θα νικήσουν οι πιο δυνατοί", έτσι μεγαλώνουμε όλοι...Να παλεύουμε να είμαστε στην μεριά του δυνατού...Παιχνίδια εξουσίας για να αποδείξουμε ότι είμαστε οι δυνατοί της ζωής...Χωρίς συναισθήματα και ευαισθησίες, αυτοί επιβιώνουν...Που δεν ακούνε την καρδιά τους, πεισμένοι ότι αυτή θα τους οδηγήσει μόνο στους συναισθηματισμούς, που δεν ταιριάζουν με τους δυνατούς...

Και αλήθεια είναι...η καρδιά σε οδηγεί σε έντονους συναισθηματισμούς και είναι η δικαιολογία για να παραδοθεί κανείς στην λογική ή να παραμείνει συναισθηματικά ανώριμος μέσα σε παράλογους φόβους...
Δεν σε ωριμάζει η καρδιά, αν το στομάχι την πιέζει για τις εντυπώσεις...Ας μην γελιόμαστε...

Ο Δρόμος της Καρδιάς ξεκινάει με την διαπίστωση ότι ακόμα και αν παρδοθήκαμε και δεν πολεμήσαμε, τον πόλεμο δεν τον γλιτώσαμε τελικά...Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...

Ο μονόδρομος μπορεί να φαίνεται εύκολος σαν επιλογή, αλλά το τι δημιουργεί το βλέπουμε πάντα εκ των υστέρων, όταν τον εγκαταλείψουμε για να πάρουμε τον δικό μας Δρόμο...

Πάντα έλεγα, καλύτερα να περπατάω σε έρημο, παρά να βαδίζω σε χαραγμένους δρόμους...
Και αν διψάσω? Και αν πεινάσω? Κι αν αρρωστήσω? Κι αν χάσω την κατεύθυνση?
Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
Ένα βήμα εμείς, δύο ο Θεός...
Συνημμένα
images (4)-love.jpg
images (4)-love.jpg (15.69 KiB) Προβλήθηκε 10495 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24584
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολύ Αληθινό και Ομορφο :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ο Δρόμος της Καρδιάς ξεκινάει με την διαπίστωση ότι ακόμα και αν παρδοθήκαμε και δεν πολεμήσαμε, τον πόλεμο δεν τον γλιτώσαμε τελικά...Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...

Ο μονόδρομος μπορεί να φαίνεται εύκολος σαν επιλογή, αλλά το τι δημιουργεί το βλέπουμε πάντα εκ των υστέρων, όταν τον εγκαταλείψουμε για να πάρουμε τον δικό μας Δρόμο...
Τίποτα τελικά δεν γλυτώνουμε.. πάντα έρχεται η στιγμή για τον καθένα που θ' αντιμετωπίσει τον "εχθρό" του, αν όχι από επιλογή, σίγουρα από ανάγκη..

Και ισχύει για όλα τα επίπεδα της ζωής μας.

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29968
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Ο Δρόμος της Καρδιάς ξεκινάει με την διαπίστωση ότι ακόμα και αν παρδοθήκαμε και δεν πολεμήσαμε, τον πόλεμο δεν τον γλιτώσαμε τελικά...Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...
Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
Ένα βήμα εμείς, δύο ο Θεός...
:romance-heartsthree: @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26021
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- :romance-heartbeating: >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33524
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και αλήθεια είναι...η καρδιά σε οδηγεί σε έντονους συναισθηματισμούς και είναι η δικαιολογία για να παραδοθεί κανείς στην λογική ή να παραμείνει συναισθηματικά ανώριμος μέσα σε παράλογους φόβους...
Δεν σε ωριμάζει η καρδιά, αν το στομάχι την πιέζει για τις εντυπώσεις...Ας μην γελιόμαστε...

Ο Δρόμος της Καρδιάς ξεκινάει με την διαπίστωση ότι ακόμα και αν παρδοθήκαμε και δεν πολεμήσαμε, τον πόλεμο δεν τον γλιτώσαμε τελικά...Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...

Ο μονόδρομος μπορεί να φαίνεται εύκολος σαν επιλογή, αλλά το τι δημιουργεί το βλέπουμε πάντα εκ των υστέρων, όταν τον εγκαταλείψουμε για να πάρουμε τον δικό μας Δρόμο...

Πάντα έλεγα, καλύτερα να περπατάω σε έρημο, παρά να βαδίζω σε χαραγμένους δρόμους...
Και αν διψάσω? Και αν πεινάσω? Κι αν αρρωστήσω? Κι αν χάσω την κατεύθυνση?
Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
Ένα βήμα εμείς, δύο ο Θεός...

@};- :romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Ο Δρόμος της Καρδιάς ξεκινάει με την διαπίστωση ότι ακόμα και αν παρδοθήκαμε και δεν πολεμήσαμε, τον πόλεμο δεν τον γλιτώσαμε τελικά...Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...
Βασούλα έγραψε:Πάντα έλεγα, καλύτερα να περπατάω σε έρημο, παρά να βαδίζω σε χαραγμένους δρόμους...
Και αν διψάσω? Και αν πεινάσω? Κι αν αρρωστήσω? Κι αν χάσω την κατεύθυνση?
Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
Ένα βήμα εμείς, δύο ο Θεός...
Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε: Ο Δρόμος της Καρδιάς ξεκινάει με την διαπίστωση ότι ακόμα και αν παρδοθήκαμε και δεν πολεμήσαμε, τον πόλεμο δεν τον γλιτώσαμε τελικά...Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...

Ο μονόδρομος μπορεί να φαίνεται εύκολος σαν επιλογή, αλλά το τι δημιουργεί το βλέπουμε πάντα εκ των υστέρων, όταν τον εγκαταλείψουμε για να πάρουμε τον δικό μας Δρόμο...

Πάντα έλεγα, καλύτερα να περπατάω σε έρημο, παρά να βαδίζω σε χαραγμένους δρόμους...
Και αν διψάσω? Και αν πεινάσω? Κι αν αρρωστήσω? Κι αν χάσω την κατεύθυνση?
Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
Ένα βήμα εμείς, δύο ο Θεός...
@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Danielli »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33549
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Πάντα έλεγα, καλύτερα να περπατάω σε έρημο, παρά να βαδίζω σε χαραγμένους δρόμους...
Και αν διψάσω? Και αν πεινάσω? Κι αν αρρωστήσω? Κι αν χάσω την κατεύθυνση?
Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
Ένα βήμα εμείς, δύο ο Θεός...
:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11701
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vasoula έγραψε: Ο κίνδυνος είναι να μην νιώσεις ότι ποτέ δεν είσαι μόνος σου...Όλοι οι άλλοι κίνδυνοι ξεπερνιούνται...
:x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23447
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Υπάρχει εκεί μέσα κάτι που πάντα είναι ετοιμοπόλεμο για να πάρει τα ιερά του πίσω και χρειάζεται να το ενθαρρύνουμε, γιατί έχει σκληρούς αντίπαλους να αντιμετωπίσει...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΕΓΩ...ΔΥΟ Ο ΘΕΟΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:romance-heartbeating: @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”