Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Βασούλα έγραψε:εκείνος θα είναι ένας διαβάτης που δεν έχασε τον δρόμο του, αλλά απλά τον περπατάει με ανοιχτή καρδιά
8-> 8-> 8-> 8-> 8->
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Έχει μια ιερότητα η καθημερινή μας Ζωή...
Κάποιος μπορεί αυτήν την καθημερινότητα να την θεωρήσει ρουτίνα... Κινήσεις πέρα-δώθε μηχανικές... άλλοτε υποχρεωτικές, άλλοτε επιλεγμένες... Να εγκλωβίσει την ζωή μέσα σ' αυτές τις κινήσεις... ξυπνάω-εργάζομαι-διασκεδάζω-κοιμάμαι...
Κάθε μέρα είναι ένα απεριόριστο σήμερα...
Μπορεί ο νους να σταματήσει αυτό το μπρος-πίσω μεταξύ της ανάμνησης και της προσδοκίας, όταν δεν ψάχνουμε τον τρόπο να ζήσουμε, αλλά επιτρέψουμε στο σήμερα να γίνει η έκπληξη και να την καλοδεχτούμε, όπως και να έχει...
Ποιός μπορεί να ξαναγεννηθεί και να θυμάται την Υπόσχεσή του, ότι όσα βουνά και να ανέβει ή να κατέβει, όσες θάλασσες και να διασχίσει, όσες καταιγίδες ή λιακάδες και να συναντήσει στο διάβα του, εκείνος θα είναι ένας διαβάτης που δεν έχασε τον δρόμο του, αλλά απλά τον περπατάει με ανοιχτή καρδιά?
Δεν υπάρχει το αργά ή γρήγορα θα φτάσουμε κάπου, παρά σαν μια ακόμα προσδοκία...
Και με προσδοκίες δεν φτάνουμε πουθενά... κάνουμε απλά κύκλους, περιορισμένοι από την αμνησία μας...
Είμαστε περαστικοί...
Αυτό είναι μια Αλήθεια, που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει...
Το θέμα είναι τι αφήνουμε πίσω μας...
διαπιστωνω τελευταια οτι ειμαι μεσα στην γκρινια και την μουρμουρα (σαν γνησια καρκινος!! :D ) για το προγραμμα μου τον τελευταιο μηνα που οντως εχει περασει σε μια κατασταση οπως την περιεγραψες.. ο μεγαλυτερος εκνευρισμος δεν πηγαζει απο την κουραση αλλα απο το γεγονος οτι νιωθω οτι δεν εχω καθολου χρονο για τον εαυτο μου.. να ηρεμησω να μεινω με Μενα λιγο.. η δουλεια μου τρωει ενα δεκαωρο στην καλυτερη καθημερινα με το πηγαινε ελα και μετα αν εχω χρονο θα κοιμηθω κανα 2ωρο πριν παω στη σχολη..

αλλα τελικα οσο γκρινιαζω μεσα μου νιωθω οτι παω κοντρα στην ροη.. και την ωρα της δουλειας ουσιαστικα περιμενω πως και πως να τελειωσει για να προχωρησω να κανω τα υπολοιπα πραγματα που θελω.. αγγαρεια δηλαδη.. τι θεωρω εμποδιο τελικα οποτε πως να μην με εξουθενωνει κιολας? το λεω καθημερινα αλλα ξεχασα να εφαρμοσω στην πραξη το Καθε Στιγμη Μαζι.. σε καθε μου Βημα Μαζι.. και χτες το βραδυ ξεκινησα να κανω τις δουλειες του σπιτιου γιατι ειχε γινει σαν μπουρδελο (καθολου τυχαιο!) και για πρωτη φορα τις εκανα σαν ιεροτελεστια σαν κατι που κανω με τον Εαυτο μου για τον Εαυτο μου.. :x

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα μου πόσο σε νιώθω...(!)
:* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μπεττούλα κάθε φορά που νοιώθω να μου βγαίνει ρουτίνα στην δουλειά
λέω όπα πήρες απόσταση από το Υπάρχω και τιμάω την Ύπαρξη μου κάθε στιγμή :)) :)
μια δουλειά γραφείου κάνω, για πολλούς, και για εμένα ιδιαίτερα πιο παλιά
ήταν δουλειά ρουτίνας, όμως έχω ρουφήξει τόση εμπειρία και έχω διανύσει δρόμο πιο κοντά
σε Εμένα μέσα από αυτό το μέσον, να το πούμε έτσι, που λέγεται εργασία και είμαι πολύ ευγνώμων για αυτό
και κυρίως γιατί όντως εδώ στον φυσικό κόσμο χρειάζεται να δουλέψεις για να πάρεις κάποια χρήματα.
τις ημέρες που είμαι σε αρμονία με το μέσα μου κάθε τι που κάνω παίρνει μια μαγική αίσθηση Χαράς εσωτερικής και πληρότητας
μπορεί αύριο να βγάζω αλλιώς τα χρήματα μου, δεν το ξέρω, για αυτή την στιγμή όμως είναι σημαντικό για εμένα
να Είμαι στην στιγμή παρών και να είναι όλο το Σύμπαν εκεί όταν για παράδειγμα αρχειοθετώ την χαρτούρα του γραφείου, αυτό για εμένα ήταν αποκάλυψη :)) :x
και χτες το βραδυ ξεκινησα να κανω τις δουλειες του σπιτιου γιατι ειχε γινει σαν μπουρδελο (καθολου τυχαιο!) και για πρωτη φορα τις εκανα σαν ιεροτελεστια σαν κατι που κανω με τον Εαυτο μου για τον Εαυτο μου..
:) @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μπεττούλα @};- >:d< >:d< >:d<
Φωτεινούλα @};- O:-) >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από eirini »

Fotini έγραψε: όμως έχω ρουφήξει τόση εμπειρία και έχω διανύσει δρόμο πιο κοντά
σε Εμένα μέσα από αυτό το μέσον, να το πούμε έτσι, που λέγεται εργασία και είμαι πολύ ευγνώμων για αυτό
και κυρίως γιατί όντως εδώ στον φυσικό κόσμο χρειάζεται να δουλέψεις για να πάρεις κάποια χρήματα.
τις ημέρες που είμαι σε αρμονία με το μέσα μου κάθε τι που κάνω παίρνει μια μαγική αίσθηση Χαράς εσωτερικής και πληρότητας
ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:και χτες το βραδυ ξεκινησα να κανω τις δουλειες του σπιτιου γιατι ειχε γινει σαν μπουρδελο (καθολου τυχαιο!) και για πρωτη φορα τις εκανα σαν ιεροτελεστια σαν κατι που κανω με τον Εαυτο μου για τον Εαυτο μου..
:x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Φωτεινή έγραψε:Μπεττούλα κάθε φορά που νοιώθω να μου βγαίνει ρουτίνα στην δουλειά
λέω όπα πήρες απόσταση από το Υπάρχω και τιμάω την Ύπαρξη μου κάθε στιγμή :)) :)
μια δουλειά γραφείου κάνω, για πολλούς, και για εμένα ιδιαίτερα πιο παλιά
ήταν δουλειά ρουτίνας, όμως έχω ρουφήξει τόση εμπειρία και έχω διανύσει δρόμο πιο κοντά
σε Εμένα μέσα από αυτό το μέσον, να το πούμε έτσι, που λέγεται εργασία και είμαι πολύ ευγνώμων για αυτό
και κυρίως γιατί όντως εδώ στον φυσικό κόσμο χρειάζεται να δουλέψεις για να πάρεις κάποια χρήματα.
τις ημέρες που είμαι σε αρμονία με το μέσα μου κάθε τι που κάνω παίρνει μια μαγική αίσθηση Χαράς εσωτερικής και πληρότητας
μπορεί αύριο να βγάζω αλλιώς τα χρήματα μου, δεν το ξέρω, για αυτή την στιγμή όμως είναι σημαντικό για εμένα
να Είμαι στην στιγμή παρών και να είναι όλο το Σύμπαν εκεί όταν για παράδειγμα αρχειοθετώ την χαρτούρα του γραφείου, αυτό για εμένα ήταν αποκάλυψη
ΓΦωτεινούλα μου!!!
Τι όμορφα που το έθεσες!!!
Πολύ σ' ευχαριστώ, με μια τεράστια αγκαλιά και μεγάλο φιλί!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Φωτεινούλι :) :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:) >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Φωτεινούλι :x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

Κι όμως! Η Ζωή δεν τσουλάει... ο χρόνος δεν περνάει, όταν κολλήσει στο μηδέν...
Κάθε μέρα είναι ένα απεριόριστο σήμερα...

Μπορεί ο νους να σταματήσει αυτό το μπρος-πίσω μεταξύ της ανάμνησης και της προσδοκίας, όταν δεν ψάχνουμε τον τρόπο να ζήσουμε, αλλά επιτρέψουμε στο σήμερα να γίνει η έκπληξη και να την καλοδεχτούμε, όπως και να έχει...

Η εμπειρία μας ποτέ δεν είναι αρνητική ή θετική, όταν τολμάμε να ολοκληρωνόμαστε μέσα της κάθε στιγμή που δεν επιτρέπουμε στην ανάσα μας να κόβεται...
Γιατί να είναι σίγουρο πια, ότι η ανάσα δεν κόβεται από μια αρνητική εμπειρία, ούτε παίρνεται από μια θετική εμπειρία...


Ποιός μπορεί να ξαναγεννηθεί και να θυμάται ότι ο Θεός είναι μέσα του και εκείνος είναι μέσα στον Θεό, ξεχνώντας τους όρους που του έθεσαν για να γίνει άνθρωπος?
Ποιός μπορεί να ξαναγεννηθεί και να θυμάται την Υπόσχεσή του, ότι όσα βουνά και να ανέβει ή να κατέβει, όσες θάλασσες και να διασχίσει, όσες καταιγίδες ή λιακάδες και να συναντήσει στο διάβα του, εκείνος θα είναι ένας διαβάτης που δεν έχασε τον δρόμο του, αλλά απλά τον περπατάει με ανοιχτή καρδιά?

Είμαστε περαστικοί...
Αυτό είναι μια Αλήθεια, που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει...
Το θέμα είναι τι αφήνουμε πίσω μας...

Υπάρχει ο Λόγος της Αθωότητας και ο Λόγος της κατηγορίας... Και καλούμαστε να επιλέξουμε με ποιό από τα δύο θα Ζήσουμε, γιατί όσο και να κάνουμε πως δεν το ξέρουμε, η επιλογή είναι δική μας τελικά...
Υπεροχο :romance-heartbeating: @};-


Μπεττουγιο μου :) >:d<

Φωτεινακο μου :) >:d<
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Βασούλα... @};- :x :x

Μπεττούλι, Φωτεινούλα... :x >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Καμιά φορά χάνω κάποιο "Καλημέρα σου" Βασούλα μου.. αλλά πάντα έρχεται η κατάλληλη στιγμή για να το διαβάσω >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΑΤΗΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Φωτεινουλα μου ζηλεψα.. τι ωραια που το εθεσες! :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”