ΕΠΕΛΕΞΕ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αντρίκο μου, συζήταγα εχτές με έναν φίλο για αυτούς τους "σοφούς" ανθρώπους, που μας έδωσαν μαργαριτάρια γνώσης και ότι κανένας από αυτούς δεν είχε βρει τον Εαυτό του τελικά...

Ο Β.Ράιχ πχ. έδωσε πολύ γνώση και σοφία στον τομέα της βαθύτερης ψυχανάλυσης, αλλά ο ίδιος είχε μια τελείως ταραγμένη οικογενειακή ζωή...που σημαίνει ότι κάποιος τομέας της ζωής του ήταν βλαπτικός...

Η απάντηση που έχω βρει εγώ είναι ότι η σοφία λειτούργησε μέσω των άλλων και όχι μέσω του Εαυτού τους...
Ο Ράιχ έμαθε πολύ καλά τα της Ψυχής, μέσω των ασθενών του, τους οποίους μελετούσε χρόνια...

Όμως τελικά, αν δεν ανακαλύψεις την Σοφία μέσα από την δική σου Ψυχή, μέσα στον ίδιο σου τον Εαυτό, απλά θα έχεις γνώση για τους άλλους, αλλά θα σου λείπουν τα προσωπικά βιώματα της έρευνας...

Και εγώ έχω διαβάσει πολύ, πάρα πολύ στην Ζωή μου...
Όμως η Θεραπεία μου προήρθε από την απόφαση να γνωρίσω Εμένα...Καθαρά και λυτρωτικά
Και τότε έπρεπε να τα ξεχάσω όλα...

Και ναι σήμερα ο Ήλιος είναι λαμπερός και ζεστός...Όπως είναι η Αγάπη

:* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Annoula »

Και ναι σήμερα ο Ήλιος είναι λαμπερός και ζεστός...Όπως είναι η Αγάπη
:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Και ναι σήμερα ο Ήλιος είναι λαμπερός και ζεστός...Όπως είναι η Αγάπη
ναι!!! O:-) O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Valia

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: Όμως τελικά, αν δεν ανακαλύψεις την Σοφία μέσα από την δική σου Ψυχή, μέσα στον ίδιο σου τον Εαυτό, απλά θα έχεις γνώση για τους άλλους, αλλά θα σου λείπουν τα προσωπικά βιώματα της έρευνας...
>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Και ναι σήμερα ο Ήλιος είναι λαμπερός και ζεστός...Όπως είναι η Αγάπη
@};- O:-) :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Αντρίκος »

αν δεν ανακαλύψεις την Σοφία μέσα από την δική σου Ψυχή, μέσα στον ίδιο σου τον Εαυτό, απλά θα έχεις γνώση για τους άλλους, αλλά θα σου λείπουν τα προσωπικά βιώματα της έρευνας
αλλα ακομη και τα προσωπικα βιωματα, σε σχεση παντα με μια θεωρια, εξυπηρετησαν σ'εμενα και ενισχυσαν αυτο που ειχα ηδη στο μυαλο μου, σαν νοητικη εικονα του πως θελω να ειναι τα πραγματα/ο κοσμος μου. διχως να το χρωματιζω θετικα η αρνητικα. μια αλλαζονεια μονο ερχεται στην επιφανεια καπου καπου και αυτη κρυμμενη σ'ενα αυταρεσκο χαμογελο οταν λεω καποια ιστορια μου. τοχω σταματησει, ομως αν τυχει, βγαινει αυτοματα. ειδικα οταν αφορα γυναικες και ειμαι σε αντροπαρεα. Ουφ!
Όμως η Θεραπεία μου προήρθε από την απόφαση να γνωρίσω Εμένα
ο θεος μας δινει οτι μπορουμε να σηκωσουμε την καθε στιγμη. καπου το ειδα αυτο. και σκεφτηκα πως η αποφαση να γνωρισω εμενα δεν θελω να ερθει μετα απο κατι αρνητικο/ασχημο. και ειναι μια αποφαση που, ετσι οπως το νιωθω, την παιρνω καθε πρωι που ξυπνω αν οχι ακομη πιο συχνα. το ενα νομιζω εχει να κανει με τους φοβους μου και το αλλο με την αγαπη. νοητικα ολα αυτα, το αναγνωριζω, ειναι και αυτη η ακεραιοτητα που αισθανομαι πως μου λειπει, οπως και η αξιοσυνη. αποφαση μου για αρχη να μη το κρυβω. απο μενα. ετσι ισως,για αρχη, να μην τα ζητω απτους αλλους. σταματά το παρε δωσε.
Και τότε έπρεπε να τα ξεχάσω όλα
μαλλον, σ'εκεινο το σημειο, δεν εχει καποιος αλλη επιλογη, ετσι δεν ειναι?

:x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< @};-

φιλακια, μπολικες αγκαλιες Βασω μου, και ναι, οπως η ζεστασια και η λαμπροτητα του ηλιου προερχονται απτον ιδιο, ετσι ζεστη και φωτεινη ειναι και η αγαπη που απλα ειναι. ετσι το νιωθω. αυτοφωτο vs ετεροφωτο αστερι(?). που ομως ολα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους. ειναι ζωντανα.
υ.γ.: ναι, το θυμαμαι. ^:)^ ακομη και στην τουαλετα με βιβλια. και τι βιβλια! :D :D
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Stanislas De Guaita - Το πρόβλημα του κακού στο Αστρικό Πεδίο

Αντρίκο μου, μόνο για την τουαλέτα πια! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

μαλλον, σ'εκεινο το σημειο, δεν εχει καποιος αλλη επιλογη, ετσι δεν ειναι?

όχι δεν έχει, Αντρίκο, γιατί αλλιώς το κατώτερο νοητικό, θα κοντράρει με το ανώτερο και τότε θα έχουμε έναν πόλεμο, σε υψηλότερο πεδίο μεν από ότι είναι ο πόλεμος στο αστρικό, παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι πόλεμος...Νομίζω ότι είναι και ο πιο ισχυρός, λόγω πνευματικής αλαζονείας...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:Και ναι σήμερα ο Ήλιος είναι λαμπερός και ζεστός...Όπως είναι η Αγάπη
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:

Vaso έγραψε:Stanislas De Guaita - Το πρόβλημα του κακού στο Αστρικό Πεδίο

Αντρίκο μου, μόνο για την τουαλέτα πια! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- :x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όμως τελικά, αν δεν ανακαλύψεις την Σοφία μέσα από την δική σου Ψυχή, μέσα στον ίδιο σου τον Εαυτό, απλά θα έχεις γνώση για τους άλλους, αλλά θα σου λείπουν τα προσωπικά βιώματα της έρευνας...
Βάσω έγραψε:Και ναι σήμερα ο Ήλιος είναι λαμπερός και ζεστός...Όπως είναι η Αγάπη
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Annoula »

Stanislas De Guaita - Το πρόβλημα του κακού στο Αστρικό Πεδίο

Αντρίκο μου, μόνο για την τουαλέτα πια! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από lazaros »

:)) :)) :)) :)) :))
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Το πιο όμορφο είναι ένας άνθρωπος να κάνει το Παρόν του Αρχή...Να παίρνει τις ευκαιρίες του Σήμερα να Θυμάται τον Άνθρωπο που Είναι...
:x @};-

Αντρεα >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από eirini »

Όμως τελικά, αν δεν ανακαλύψεις την Σοφία μέσα από την δική σου Ψυχή, μέσα στον ίδιο σου τον Εαυτό, απλά θα έχεις γνώση για τους άλλους, αλλά θα σου λείπουν τα προσωπικά βιώματα της έρευνας...

Και εγώ έχω διαβάσει πολύ, πάρα πολύ στην Ζωή μου...
Όμως η Θεραπεία μου προήρθε από την απόφαση να γνωρίσω Εμένα...Καθαρά και λυτρωτικά
Και τότε έπρεπε να τα ξεχάσω όλα...
Μεγάλο πράγμα αυτό..... Από τότε που άρχισα να κοινωνικοποιούμαι περισσότερο, θυμάμαι τον εαυτό μου να παρατηρεί τις ζωές των άλλων...τα πάντα όμως και να βγάζει συμπεράσματα μέσα από τις διηγήσεις τους..... αγαπημένο θέμα συζήτησης και στη δουλειά μου όπου συναναστρεφόμουν καθημερινά με πολύ κόσμο (κυρίως γυναίκες......πολύ κάψιμο!!!! 8-} )
Ωραία και????? έχω μάθει να καταλαβαίνω πολύ καλά τους άλλους και να αντιλαμβάνομαι πραγματα γι' αυτούς.... το ότι δεν έχω καμία επαφή με εμένα και τα συναισθήματά μου, όμως, ποιός μπορεί να το αποτρέψει??? ρομποτάκι και παρατηρητής των άλλων.... και μετά ψάχνουμε γρίφους για το τι ειναι η ακμη ή βρείτε το τι αισθάνεστε τώρα..... πφφφφ..... :-<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”