ΕΠΕΛΕΞΕ...

Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε: ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...


@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vasoula έγραψε:ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:x :x @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
:x :x :x

...Είναι και μερικά πράγματα που νομίζεις πως δεν τα φοβάσαι ενώ στην πραγματικότητα τα τρέμεις! Πράγματα που δύσκολα μπορεί να αντιληφθεί ένας κοινός νους και παραμένει με την ιδέα ότι δεν τα φοβάται... Ούτε στον ίδιο μας τον εαυτό δεν τα ομολογούμε πολλές φορές...
Αν για παράδειγμα κάποιος με ρωτήσει: "φοβάσαι τους ανθρώπους;" Η απάντηση θα είναι '"όχι φυσικά". Στην πραγματικότητα όμως μπορεί να τους φοβάμαι για κάποιο λόγο που δεν έχω ακόμα εντοπίσει... Εκεί πως έρχονται τα πράγματα να φωτιστούν; Πως γίνεται ένας πραγματικός διαχωρισμός μέσα μας μεταξύ του φοβάμαι και του δεν φοβάμαι;

...Φαντάζομαι όλοι αυτοί οι φόβοι πηγάζουν από το ασυνείδητο...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μάνο σε νιώθω ,ειδικά στο ερώτημα αν φοβάαι τους ανθρώπους
και εγώ πίστευα ότι δεν τους φοβάμαι αλλά ήταν μια πλάνη τελικά και το είδα όταν παρατήρισα πόσο είχα απομανκρυνθεί από τους ανθρώπους και είχα κλειστεί στο καβούκι μου.
η δικαιολογία η φτηνή φυσικά που έδινα είναι ότι με είχαν πληγώσει ( κλασικά λάτρευα τον ρόρο του θύματος και της καημένης :? )
κάποια στιγμή είδα με αλήθεια ότι δεν με είχαν πληγώσει περισσότερο από ότι πλήγωσα εγώ τον εαυτό μου ,και επίσης ήταν και τα σενάρια στην μέση και οι προσδοκίες που είχα εγώ για την σχέση μου με τους ανθρώπους.


>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

...Είναι και μερικά πράγματα που νομίζεις πως δεν τα φοβάσαι ενώ στην πραγματικότητα τα τρέμεις! Πράγματα που δύσκολα μπορεί να αντιληφθεί ένας κοινός νους και παραμένει με την ιδέα ότι δεν τα φοβάται... Ούτε στον ίδιο μας τον εαυτό δεν τα ομολογούμε πολλές φορές...
Αν για παράδειγμα κάποιος με ρωτήσει: "φοβάσαι τους ανθρώπους;" Η απάντηση θα είναι '"όχι φυσικά". Στην πραγματικότητα όμως μπορεί να τους φοβάμαι για κάποιο λόγο που δεν έχω ακόμα εντοπίσει... Εκεί πως έρχονται τα πράγματα να φωτιστούν; Πως γίνεται ένας πραγματικός διαχωρισμός μέσα μας μεταξύ του φοβάμαι και του δεν φοβάμαι;

...Φαντάζομαι όλοι αυτοί οι φόβοι πηγάζουν από το ασυνείδητο...
Μανούλη μου ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ΄των ανθρώπων, φοβούνται τους ανθρώπους...Είναι τόσο μεγάλο, που φτάνει στα όρια της τρέλας :cry:
Δεν μπορούν όμως να κάνουν αλλιώς παρά να εμπλακούν οι άνθρωποι με τους ανθρώπους σε μια κοινωνικοποίηση που έχει πολύ μοναξιά, θλίψη και πόνο...Αναγκαστικά ζουν οι άνθρωποι μεταξύ τους, χωρίς καμία ουσιώδη χαρά. Συμβαίνει και σε προσωπικές σχέσεις, όχι μόνο στις σχέσεις που είναι κανείς αναγκασμένος να έχει λόγω εργασίας πχ.
Νομίζω ότι αυτός ο φόβος είναι ο πιο συχνός, αλλά και ο πιο βαθύς που δύσκολα κανείς θα το παραδεχτεί ότι ναι έτσι είναι...
Και μετά, ο καθένας δημιουργεί σχέσεις για να καλύψει την μοναξιά του και αυτός ο φόβος δεν τον αφήνει να αφεθεί ανεπιφύλακτα να αγαπήσει και να αγαπηθεί...Μπήκα πολύ πιο βαθιά τώρα...Στον φόβο για την Αγάπη...

Ίσως γι' αυτό η εξέλιξη της ανθρωπότητας πάει σε τόσο αργούς ρυθμούς, απελπιστικά αργούς...
Γιατί γεννηθήκαμε για να είμαστε μαζί, και μαθαίνουμε από ΄παιδί ότι όλοι οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να προσέχουμε πολύ...Το πιο αγνό ΄κομμάτι μας τραυματίστηκε ανεπανόρθωτα στην παιδική ηλικία και γι' αυτό χάθηκε η ενότητα μέσα μας και έξω μας.

Ασυνείδητο είναι ναι...Όμως τι σημαίνει ασυνείδητο? Αυτό που είναι μέσα σου αλλά δεν θέλεις να το παραδεχτείς και αρκείσαι να ζεις με λιγότερη συνείδηση από όσο στην Ουσία σου έχεις...

Στο φβ κάτω από το άρθρο μου για την κόλαση, μια κοπελιά είπε
Πιο μεγαλη κολαση απο αυτο που ζουμε στην γη ειπαρχει;
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
εκεί είναι η Θεραπεία...



>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε:Ίσως γι' αυτό η εξέλιξη της ανθρωπότητας πάει σε τόσο αργούς ρυθμούς, απελπιστικά αργούς...
Γιατί γεννηθήκαμε για να είμαστε μαζί, και μαθαίνουμε από ΄παιδί ότι όλοι οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να προσέχουμε πολύ...Το πιο αγνό ΄κομμάτι μας τραυματίστηκε ανεπανόρθωτα στην παιδική ηλικία και γι' αυτό χάθηκε η ενότητα μέσα μας και έξω μας.
:-(
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...

εκεί είναι η Θεραπεία...
@};- @};- :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Maraki »

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
Πω..πω μια φρασουλα που τα λεει ολα... @};-

:x :x :x :x
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
:x @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Annoula »

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
:cry: :cry: :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
:cry: :romance-kisscheek:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατί γεννηθήκαμε για να είμαστε μαζί, και μαθαίνουμε από ΄παιδί ότι όλοι οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να προσέχουμε πολύ...Το πιο αγνό ΄κομμάτι μας τραυματίστηκε ανεπανόρθωτα στην παιδική ηλικία και γι' αυτό χάθηκε η ενότητα μέσα μας και έξω μας.
:cry: @};-
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d< O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

.Στον φόβο για την Αγάπη...
και εδώ είναι το μεγάλο μου πρόβλημα :-(
και καμιά φορά που λέω το σ'αγαπώ ,κατευθείαν χτυπάνε καμπανάκια μέσα μου,οχι γιατί δεν το νιώθω εκείνη την ώρα αλλά του τύπου αφου φοβάσε την αγάπη τι το λές ?
την αιτία δεν την έχω βρεί δυστυχώς ακόμα :roll:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”