ΕΠΕΛΕΞΕ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

παρατηρητής της επιφάνειας των άλλων, έγινες και γίνονται σχεδόν όλοι οι άνθρωποι...
Το βάθος των άλλων το γνωρίζουν πολλοί λίγοι. Και αυτό σταματάει και την επίκριση Ειρηνούλα, αλλιώς επικρίνεις τους άλλους χωρίς να βλέπεις εσένα καθόλου...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από eirini »

Οντως..... μέχρι εκεί έφτανα..... :?
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x :)) :)) :)) :)) :)) :)) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Stanislas De Guaita - Το πρόβλημα του κακού στο Αστρικό Πεδίο

Αντρίκο μου, μόνο για την τουαλέτα πια! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Για το καζανάκι!! Σσσσσπππππλλλλααααααςςςςς.....!!!!=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Το πιο όμορφο είναι ένας άνθρωπος να κάνει το Παρόν του Αρχή...Να παίρνει τις ευκαιρίες του Σήμερα να Θυμάται τον Άνθρωπο που Είναι...
8->

Ειρηνάκι :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ειρηνούλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Αντρίκος »

Αντρίκο μου, μόνο για την τουαλέτα πια!
:)) :))

μαλλον, Το πρόβλημα του κακού στο Εντερικό Πεδίο!..
περνωντας τη ζωη, οντας ελαφρως δυσκοιλιος. πολυ σφιξιμο βρε παιδι μου!.. :D O:-)
Νομίζω ότι είναι και ο πιο ισχυρός, λόγω πνευματικής αλαζονείας...
ετσι θαναι Βασω. ας δουλεψω στο θεμα της απλης γηινης αλαζονειας μου για τωρα.

@};- :sunny: :sunny: :sunny:
το ότι δεν έχω καμία επαφή με εμένα και τα συναισθήματά μου, όμως, ποιός μπορεί να το αποτρέψει??? ρομποτάκι και παρατηρητής των άλλων....

πφφφφφ x 15!!!
Ειρηνη >:d< >:d< >:d<

Μπεττυ >:d< >:d< >:d<

>:d< >:d< >:d< πολλες αγκαλιες σε ολους! >:d< >:d< >:d<
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ετσι θαναι Βασω. ας δουλεψω στο θεμα της απλης γηινης αλαζονειας μου για τωρα.
για πες Αντρίκο... :x
Τι ακριβώς εννοείς με το "γήινη αλαζονεία"?

η αλαζονεία βλέπεις είναι το συμπέρασμα...Μέχρι όμως να φτάσεις σ' αυτό, έχει μια μεγααααλη διαδρομή προσδιορισμών


Κάποιος στέκεται στην άκρη και δίνει σφαλιάρες στον Εαυτό του και νομίζει ότι είναι ταπεινός
Κάποιος στέκεται στην άκρη και δίνει σφαλιάρες στους άλλους και νομίζει ότι είναι αλαζονικός
Μέσα-έξω έχουν ιδιαίτερη σημασία για την αυτοεπίγνωση


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Αντρίκος »

Βασω μου 'πατησα' σε αυτο
όχι δεν έχει, Αντρίκο, γιατί αλλιώς το κατώτερο νοητικό, θα κοντράρει με το ανώτερο και τότε θα έχουμε έναν πόλεμο, σε υψηλότερο πεδίο μεν από ότι είναι ο πόλεμος στο αστρικό, παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι πόλεμος...Νομίζω ότι είναι και ο πιο ισχυρός, λόγω πνευματικής αλαζονείας...
σε συνεχεια ετουτου,
Όμως η Θεραπεία μου προήρθε από την απόφαση να γνωρίσω Εμένα...Καθαρά και λυτρωτικά
Και τότε έπρεπε να τα ξεχάσω όλα...
σκεφτηκα πως μιας και δεν εχω φτασει σε εκεινο το υψηλοτερο πεδιο, θα ειναι η πνευματικη, μια αλλαζονεια πιο.. αιθερια!.. level up αλλαζονειας ενα πραγμα. τρομαρα μου.
μια γηινη αλλαζονεια ειναι εμφανης καθε φορα που τρεφω τον εγωισμο και βολευω τον εαυτουλη μου (σε αντιθεση με τον εαυτο μου). Ειτε μεσα / ειτε εξω. διαφερουμε στην επιφανεια αλλα οι φοβοι μας ειναι ιδιοι. οι δικοι μου γιατι να διαφερουν δηλαδη? ασε που ποτε εγω δεν φοβομουν τιποτα. ετσι ελεγαν ολοι. κιεγω μαζι χωρις να το μιλω βεβαια. δεν χρειαζοταν κιολας. μα φοβαμαι εμενα πιο πολυ απολα. και οσο το εκρυβα τοσο πιο πολυ θεριευε η αλλαζονεια πως μπορω να κανω τα παντα. και να ελεγχω τα παντα. αισθανομαι πως γκρεμιζω κομματια ετουτου τα τελευταια δυο χρονια ομως κουβαλω και
κομματια απαυτα που γκρεμισα. δεν μου ειναι ευκολο να τα αφησω. το βολεμα. και φυσικα σιχαινομουν τους ταπεινους το ιδιο με τους αλλαζονες. ποιος, εγω που απο τα πιο δυσκολα πραγματα ηταν να πω 'δεν ξερω'.
Κάποιος στέκεται στην άκρη και δίνει σφαλιάρες στον Εαυτό του και νομίζει ότι είναι ταπεινός
Κάποιος στέκεται στην άκρη και δίνει σφαλιάρες στους άλλους και νομίζει ότι είναι αλαζονικός
Μέσα-έξω έχουν ιδιαίτερη σημασία για την αυτοεπίγνωση
8-> :-?? :-?? 8->

δηλαδη?
εκανα και κανω και τα δυο! ειτε μεσα ειτε εξω. ταυτοχρονα ενιοτε.
πάντα όμως υπάρχει μια αρχή...το να αρχίσεις να ψάχνεις είναι μια αρχή!
Ας κανω το τωρα αρχή.
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

τε εξω. διαφερουμε στην επιφανεια αλλα οι φοβοι μας ειναι ιδιοι. οι δικοι μου γιατι να διαφερουν δηλαδη? ασε που ποτε εγω δεν φοβομουν τιποτα. ετσι ελεγαν ολοι. κιεγω μαζι χωρις να το μιλω βεβαια. δεν χρειαζοταν κιολας. μα φοβαμαι εμενα πιο πολυ απολα. και οσο το εκρυβα τοσο πιο πολυ θεριευε η αλλαζονεια πως μπορω να κανω τα παντα. και να ελεγχω τα παντα. αισθανομαι πως γκρεμιζω κομματια ετουτου τα τελευταια δυο χρονια ομως κουβαλω και
κομματια απαυτα που γκρεμισα. δεν μου ειναι ευκολο να τα αφησω. το βολεμα. και φυσικα σιχαινομουν τους ταπεινους το ιδιο με τους αλλαζονες. ποιος, εγω που απο τα πιο δυσκολα πραγματα ηταν να πω 'δεν ξερω'.
Αυτό το "φοβάμαι εμένα", Αντρίκο μου, σε εξουθενώνει κυριολεκτικά, αν δεν ξέρεις ποιός είσαι εσύ που φοβάσαι και δεν ξέρεις ποιός είναι αυτός που σε φοβίζει...
Ναι είναι αλαζονικό να λες "δεν φοβάμαι" γιατί δεν είναι ουσιώδης αλήθεια που θα σε βοηθήσει να τολμήσεις...
Ίσως αυτό είναι και η ανάγκη του ανθρώπου να λέει, απλά για να μην τολμήσει...Κρύβει μεγάλο φόβο αυτό ΄το "δεν φοβάμαι"

ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Ναι είναι αλαζονικό να λες "δεν φοβάμαι" γιατί δεν είναι ουσιώδης αλήθεια που θα σε βοηθήσει να τολμήσεις...
Ίσως αυτό είναι και η ανάγκη του ανθρώπου να λέει, απλά για να μην τολμήσει...Κρύβει μεγάλο φόβο αυτό ΄το "δεν φοβάμαι"
:whistle: :whistle: :whistle:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Maraki »

ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
:cry: :cry:
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

διαφερουμε στην επιφανεια αλλα οι φοβοι μας ειναι ιδιοι.
ω είναι πολύ σχετικό αυτό, Αντρίκο...
Οι φόβοι μας δεν είναι ίδιοι, ίδιος είναι αυτός που φοβάται μέσα μας...


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ναι είναι αλαζονικό να λες "δεν φοβάμαι" γιατί δεν είναι ουσιώδης αλήθεια που θα σε βοηθήσει να τολμήσεις...
Ίσως αυτό είναι και η ανάγκη του ανθρώπου να λέει, απλά για να μην τολμήσει...Κρύβει μεγάλο φόβο αυτό ΄το "δεν φοβάμαι"

ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
@};- :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
@};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”