ΕΠΕΛΕΞΕ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ασυνειδησία έχει γίνει μία φυσιολογική κατάσταση του φυσικού ανθρώπου και οι περισσότεροι ζουν με αυτόν τον τρόπο, κάνοντας κατάχρηση κάθε ελευθερίας που τους έχει δοθεί...

Όλοι οι άνθρωποι, πίσω από την αλαζονεία τους, κρύβουν την αναξιότητά τους, αλλά κρύβουν επίσης και τις πιο βαθιές ανθρώπινες ποιότητες, γιατί και τα δύο χρειάζονται κόπο και προσπάθεια για να τα ανακαλύψει ένας άνθρωπος... Να εμβαθύνει στο ένα, για να ανοίξει ο χώρος να εμβαθύνει και στο άλλο...

Η αλαζονεία δεν είναι παρά ένα προπέτασμα του φόβου, αλλά λίγοι άνθρωποι μπορούν να το καταλάβουν, γιατί δεν δέχονται ότι είναι αλαζονικοί...Νομίζουν ότι είναι φυσιολογικοί, γιατί έχουν μάθει να ζουν με τις ασυνείδητες σκεπτομορφές τους και να συμπεριφέρονται σύμφωνα με αυτές τις αντιλήψεις τους....
Οι σκεπτομορφές κάνουν τον άνθρωπο ανόητο, δεν είναι ο ίδιος...Όμως θολώνουν την αντίληψη του και έτσι ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται ότι θέλει ο προγραμματισμός του και όχι ότι μπορεί ο ίδιος, όταν έχει μάτια και αφτιά ανοιχτά...

Είναι η συμπεριφορά του όχλου, γνωστή και μη εξαιρετέα...Δεν είναι ο ένας πιο αλαζονικός από τον άλλον, γιατί η αλαζονεία έχει πολλές μορφές , δεν είναι μία μόνο...
Όταν βαδίζει όμως ο όχλος στον γκρεμό, το πως θα βαδίσει δεν διαφοροποιεί το τέλος του...

Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει ένας άνθρωπος συνειδητός, όταν για χρόνια εκπαιδεύτηκε με έναν τρόπο που τον καθιστά ασυνείδητο... Όσα χρόνια χτίστηκε μέσα στο "εγώ" του, τόσα χρόνια θα κάνει και να ξε-χτιστεί...

Δεν μπορεί μεμιάς να γκρεμίσει, όσα με τόσο κόπο έχτισε, νομίζοντας ότι έκανε κάποιο κατόρθωμα...Δεν είναι εύκολο να τα βάλει με αυτό το κατόρθωμα, και να αναιρέσει όλα του τα προηγούμενα επιτεύγματα...Δεν είναι εύκολο να αναιρέσει το παρελθόν του, δεν είναι εύκολο να ξεφύγει από την μελλοντική του μοίρα...

Όμως δεν θα σταματήσω να λέγω, ότι είναι μόνο θέμα Στόχου μια συνειδητή πορεία στην Ζωή...
Αρκεί να το πιστέψεις, γιατί αν δεν το πιστέψεις δεν θα καταφέρεις να το Θελήσεις κιόλας...

Νομίζω ότι μέχρι τώρα οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν πιστέψει και δεν το έχουν Θελήσει με όλη τους την καρδιά να βρουν τον Άνθρωπο και τον Θεό μέσα τους...

Δεν θέτουν Στόχους για την πορεία τους και έτσι τα βήματά τους σε τούτη την Ζωή είναι όπου λάχει...

Ο Άνθρωπος είναι μια έννοια, όπως και ο Θεός, για τον φυσικό άνθρωπο...Δεν έχει Ουσία...Είναι κάτι απροσδιόριστο και ο καθένας όταν του μιλάς για τον Άνθρωπο σκέφτεται "μα τι λέει? εγώ δηλαδή τι είμαι? δεν είμαι άνθρωπος?"

Για να παραδεχτεί ότι δεν είναι Άνθρωπος, ο φυσικός άνθρωπος, χρειάζεται να ανακαλύψει την ερμηνεία του Ανθρώπου μέσα του...Να κατανοήσει ότι το να επιβιώνει στον Φυσικό Κόσμο δεν τον καθιστά και Άνθρωπο...

Αν δεν το κατανοήσει αυτό, θα ψυχορραγεί συνεχώς από την ίδια του την ασυνειδησία και θα πολεμάει να την συντηρήσει...
Και θα την συντηρεί μέσα από την θρησκεία του, την φυλή του, την οικογένειά του, την πατρίδα του, την οικονομική του κατάσταση, την εξυπνάδα του, την περιουσία του, την εξουσία του και τις πεποιθήσεις του...περιμένοντας να πεθάνει...

Επέλεξε...



@};-


Αγαπημένη μου ψυχή, ήθελα να φτάσω στην αρχή. Να δω το φως, να με αναγνωρίσω… Σταθήκαμε στο κέντρο του Γαλαξία και με μιας εκείνος γέμισε «φωνές»…
«Επέλεξε», μου είπε ο Μεγάλος Ιερέας…

Σε άκουσα, αγαπημένη μου ψυχή, και είδα τον άνεμο…
«Θέλω να γίνω άνεμος…»
Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πατώντας πάνω σε ένα οκτάεδρο. Ένιωσα τη δύναμη, την ταχύτητα, την παγωνιά… Απλωθήκαμε, χωρίς όρια.
«Κρυώνω, Μεγάλε Ιερέα»
«Επέλεξε…»

Σε άγγιξα, αγαπημένη μου ψυχή, και είδα τη φωτιά…
«Θέλω να γίνω φωτιά»
Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πάνω σε ένα τρίγωνο. Ένιωσα την εστία, τα όρια, το κάψιμο… Μαζευτήκαμε, στο κέντρο.
«Καίγομαι… Μεγάλε Ιερέα»
«Επέλεξε…»

Σε ένοιωσα, αγαπημένη μου ψυχή, και είδα το νερό…
«Θέλω να γίνω νερό…»
Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πάνω σ’ ένα εικοσάεδρο. Ένιωσα το απέραντο, τη γαλήνη, τον έρωτα. Μιλήσαμε στη σιωπή.
«Πνίγομαι… Μεγάλε Ιερέα»
«Επέλεξε…»

Σε είδα, αγαπημένη μου ψυχή, και είδα τη γη…
«Θέλω να γίνω γη»
Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πάνω σε ένα τετράγωνο. Ένιωσα το χρόνο, το ύψος, το βάθος. Γίναμε μορφή.
«Περιορίζομαι… Μεγάλε Ιερέα»
«Επέλεξε…»

Σε κοίταξα αγαπημένη μου ψυχή και είδα το φως…
«Θέλω να γίνω φως»…
«Δεν έχεις άλλη επιλογή», μου είπε ο Μεγάλος Ιερέας.

Τότε με πήρες από το χέρι… με πήγες στον κήπο μας… Χιλιάδες «κλέφτες»…
«Θέλεις να γίνεις φως;»
«Θέλω να γίνω ότι είσαι…»

Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πάνω σ’ ένα σταυρό! Ένιωσα ισορροπία, γαλήνη, αγάπη. Γίναμε φως!
«Σ’ αγαπώ… Δε θέλω άλλη επιλογή, Μεγάλε Ιερέα…»

Συνημμένα
αρχείο λήψης.jpg
αρχείο λήψης.jpg (36.04 KiB) Προβλήθηκε 8694 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: @};- @};- @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:cry: :romance-heartbeating: @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Πολύ με συγκίνησες Βασούλα!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Annoula »

Όμως δεν θα σταματήσω να λέγω, ότι είναι μόνο θέμα Στόχου μια συνειδητή πορεία στην Ζωή...
Αρκεί να το πιστέψεις, γιατί αν δεν το πιστέψεις δεν θα καταφέρεις να το Θελήσεις κιόλας...
Σε κοίταξα αγαπημένη μου ψυχή και είδα το φως…
«Θέλω να γίνω φως»…
«Δεν έχεις άλλη επιλογή», μου είπε ο Μεγάλος Ιερέας.

Τότε με πήρες από το χέρι… με πήγες στον κήπο μας… Χιλιάδες «κλέφτες»…
«Θέλεις να γίνεις φως;»
«Θέλω να γίνω ότι είσαι…»

Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πάνω σ’ ένα σταυρό! Ένιωσα ισορροπία, γαλήνη, αγάπη. Γίναμε φως!
«Σ’ αγαπώ… Δε θέλω άλλη επιλογή, Μεγάλε Ιερέα…»

:cry: :cry: :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Όμως δεν θα σταματήσω να λέγω, ότι είναι μόνο θέμα Στόχου μια συνειδητή πορεία στην Ζωή...
Αρκεί να το πιστέψεις, γιατί αν δεν το πιστέψεις δεν θα καταφέρεις να το Θελήσεις κιόλας...
@};- @};- @};-

Πωπω, η εικόνα Βασούλα :cry: :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};- @};- @};-
Όμως δεν θα σταματήσω να λέγω, ότι είναι μόνο θέμα Στόχου μια συνειδητή πορεία στην Ζωή...
Αρκεί να το πιστέψεις, γιατί αν δεν το πιστέψεις δεν θα καταφέρεις να το Θελήσεις κιόλας...
:x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:cry: :cry: @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( :-( :-( :-( :-(
Όσα χρόνια χτίστηκε μέσα στο "εγώ" του, τόσα χρόνια θα κάνει και να ξε-χτιστεί...
:-ss :-ss :-ss
εχουμε και λέμε 50+50=100 και άλλα 100 = 200 ........... καλά είμαστε μέχρι τα 450 :D
Βρεθήκαμε μαζί στο φως, πάνω σ’ ένα σταυρό! Ένιωσα ισορροπία, γαλήνη, αγάπη. Γίναμε φως!
«Σ’ αγαπώ… Δε θέλω άλλη επιλογή, Μεγάλε Ιερέα…»
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλάκι μου η Αγάπη ξεπερνάει τον χρόνο...ο φόβος τον διπλασιάζει...

να το συνυπολογίσεις στο μέτρημα...

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};- @};-
Vaso έγραψε:Οι σκεπτομορφές κάνουν τον άνθρωπο ανόητο, δεν είναι ο ίδιος...Όμως θολώνουν την αντίληψη του και έτσι ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται ότι θέλει ο προγραμματισμός του και όχι ότι μπορεί ο ίδιος, όταν έχει μάτια και αφτιά ανοιχτά...
Vaso έγραψε:Για να παραδεχτεί ότι δεν είναι Άνθρωπος, ο φυσικός άνθρωπος, χρειάζεται να ανακαλύψει την ερμηνεία του Ανθρώπου μέσα του...Να κατανοήσει ότι το να επιβιώνει στον Φυσικό Κόσμο δεν τον καθιστά και Άνθρωπο...

Αν δεν το κατανοήσει αυτό, θα ψυχορραγεί συνεχώς από την ίδια του την ασυνειδησία και θα πολεμάει να την συντηρήσει...
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Όμως δεν θα σταματήσω να λέγω, ότι είναι μόνο θέμα Στόχου μια συνειδητή πορεία στην Ζωή...
Αρκεί να το πιστέψεις, γιατί αν δεν το πιστέψεις δεν θα καταφέρεις να το Θελήσεις κιόλας...
Αλήθεια είναι @};- Και πως να το πιστέψεις, αν δεν έχεις δει ποτέ σου Άνθρωπο?

Ίσως να υπάρχουν περιπτώσεις που να έχεις ακούσει για Ανθρώπους, με ποιότητες, με μια συνείδηση διευρυμένη, αλλά αυτά είναι για άλλους, όχι για ανθρωπάκια σαν και σένα :?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Stefanos »

:cry: Ματάκια μου @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από eirini »

:cry: :cry: @};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:Ελλάκι μου η Αγάπη ξεπερνάει τον χρόνο...ο φόβος τον διπλασιάζει...
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”