ΕΠΕΛΕΞΕ...

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Δεν μπορούν όμως να κάνουν αλλιώς παρά να εμπλακούν οι άνθρωποι με τους ανθρώπους σε μια κοινωνικοποίηση που έχει πολύ μοναξιά, θλίψη και πόνο...Αναγκαστικά ζουν οι άνθρωποι μεταξύ τους, χωρίς καμία ουσιώδη χαρά. Συμβαίνει και σε προσωπικές σχέσεις, όχι μόνο στις σχέσεις που είναι κανείς αναγκασμένος να έχει λόγω εργασίας πχ.
Νομίζω ότι αυτός ο φόβος είναι ο πιο συχνός, αλλά και ο πιο βαθύς που δύσκολα κανείς θα το παραδεχτεί ότι ναι έτσι είναι...
Και μετά, ο καθένας δημιουργεί σχέσεις για να καλύψει την μοναξιά του και αυτός ο φόβος δεν τον αφήνει να αφεθεί ανεπιφύλακτα να αγαπήσει και να αγαπηθεί...
Μέσα σε 4 γραμμές περιέγραψες ακριβώς τα παραλειπόμενα της ζωής μου... ...Μόνο που αυτά τα παραλειπόμενα είναι και τα πιο ουσιαστικά!!!
...Καλά, για τις επαγγελματικές σχέσεις που είσαι αναγκασμένος να δεχτείς λόγο εργασίας, εκεί να δεις γλέντια!!! Πως λοιπόν μετά από αυτά να μπεις με όλο σου το είναι σε μια σχέση;
Η πλανάρα η μεγάλη ήταν πως όσο ήμουν Ελλάδα, έλεγα πως θα πάω Μελβούρνη και θα τα αλλάξω όλα! Είχαμε κάνει μια συζήτηση θυμάμαι με την Ιωάννα και μου είχε πει πως για να τα αλλάξεις, η αλλαγή πρέπει να ξεκινήσει από σένα. Και με μεγάλη έπαρση της απάντησα¨"Ε, μα ναι βρε Ιωαννα μου, αυτό εννοείται!" Τι ακριβώς ηλίθιε τύπε εννοείται;;;;;; Μου απαντάω τώρα, κατόπιν εορτής...
Βάσω έγραψε:Γιατί γεννηθήκαμε για να είμαστε μαζί, και μαθαίνουμε από ΄παιδί ότι όλοι οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί και να προσέχουμε πολύ...Το πιο αγνό ΄κομμάτι μας τραυματίστηκε ανεπανόρθωτα στην παιδική ηλικία και γι' αυτό χάθηκε η ενότητα μέσα μας και έξω μας.
¨...Και μόλις μου έσκασαν οι καλά παγιωμένες εντολές μέσα μου:
"Μην εμπιστεύεσαι κανέναν! όλοι θέλουν το κακό σου. Μόνο η οικογένεια σου σε αγαπάει" (Πότε ακριβώς γελάνε, θέλω να μου το πείτε! =)) )

Και επίσης σε μικρότερη ηλικία:
"Μην τυχόν και πάρετε καραμέλες από κανέναν ξένο. Ότι θέλετε να μου το ζητάτε από μένα."
"Μην τυχόν και έρθει κανείς στο σχολείο και σας πει με έστειλε η μαμά σου να σε πάρω και πάτε μαζί του. Θα έρχομαι πάντα εγώ. Και αν ποτέ γίνει κάτι και δεν μπορώ, θα έχω βρει τρόπο να σας ειδοποιήσω πρώτα"
Ναι, από τη μια τραυμάτιζαν την παιδική μου ηλικιά, αλλά από την άλλη τώρα σκέφτομαι και λέω, στον κόσμο που ζούμε και ακούμε καθημερινά για αρπαγές ανηλίκων για δωρεά οργάνων κλπ... κατά πόσο μπορείς να το δικαιολογήσεις αυτό; ...Ή μα***ιες λέω;;; ~x(
Βάσω έγραψε:Όμως τι σημαίνει ασυνείδητο? Αυτό που είναι μέσα σου αλλά δεν θέλεις να το παραδεχτείς και αρκείσαι να ζεις με λιγότερη συνείδηση από όσο στην Ουσία σου έχεις...
Πόση μα πόση δουλειά εμπεριέχεται σε μια μόνο πρόταση...(!) Πω........
Βάσω έγραψε:Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
Ναι, ε; 8-> 8-> 8->

:x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Valia

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Valia »

Vasoula έγραψε: Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...

εκεί είναι η Θεραπεία...
πω πω...πολύ δυνατή φράση @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Αντρίκος »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Αυτό το "φοβάμαι εμένα", Αντρίκο μου, σε εξουθενώνει κυριολεκτικά, αν δεν ξέρεις ποιός είσαι εσύ που φοβάσαι και δεν ξέρεις ποιός είναι αυτός που σε φοβίζει...
Ναι είναι αλαζονικό να λες "δεν φοβάμαι" γιατί δεν είναι ουσιώδης αλήθεια που θα σε βοηθήσει να τολμήσεις...
Ίσως αυτό είναι και η ανάγκη του ανθρώπου να λέει, απλά για να μην τολμήσει...Κρύβει μεγάλο φόβο αυτό ΄το "δεν φοβάμαι
αυτο που αισθανομαι τους τελευταιους μηνες ειναι πως φοβαμαι την περσονα που εχω χτισει με τα χρονια. και τo ξεβολεμα του γκρεμισματος. αποτελεσμα. αδρανεια. το λεγε-λεγε που αναφερεις κιεσυ μαλλον.
ίσως είναι πολύ μεγαλύτερο και ουσιώδες να λες στον Εαυτό σου "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω"...σου δίνει το θάρρος να ξέρεις ότι αυτός που φοβάσαι είναι μηδαμινός μπροστά σ' αυτόν που Αγαπάς...
@};- @};- λιγουλακι, μη φανταστεις, μια δυο φορες που το ειπα και εδρασα αναλογα, σκορπισε το φοβο. και δεν ξερω αν ηταν αγαπη αλλα αγαλιαση ενιωσα.
ω είναι πολύ σχετικό αυτό, Αντρίκο...
Οι φόβοι μας δεν είναι ίδιοι, ίδιος είναι αυτός που φοβάται μέσα μας...
οι ουσιαστικοι φοβοι δεν ειναι ετουτοι του ανθρωπου και της αγαπης? :-??
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
εκεί είναι η Θεραπεία...
:x @};-
Όμως τι σημαίνει ασυνείδητο? Αυτό που είναι μέσα σου αλλά δεν θέλεις να το παραδεχτείς και αρκείσαι να ζεις με λιγότερη συνείδηση από όσο στην Ουσία σου έχεις...
:-o ^:)^

Βασω μου, φιλοι μου
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Συνημμένα
10403041_10205433914156824_1100513859931683379_n.jpg
10403041_10205433914156824_1100513859931683379_n.jpg (20.09 KiB) Προβλήθηκε 6190 φορές
1908161_900657126611934_2471727637997872066_n.jpg
1908161_900657126611934_2471727637997872066_n.jpg (18.81 KiB) Προβλήθηκε 6190 φορές
10422945_908070339210919_4431694484087131594_n.jpg
10422945_908070339210919_4431694484087131594_n.jpg (28.42 KiB) Προβλήθηκε 6190 φορές
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αντρέα >:d< >:d< >:d< >:d<

Μάνο >:d< >:d< >:d< >:d<

Ιωάννα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Μάνος έγραψε:Ναι, από τη μια τραυμάτιζαν την παιδική μου ηλικιά, αλλά από την άλλη τώρα σκέφτομαι και λέω, στον κόσμο που ζούμε και ακούμε καθημερινά για αρπαγές ανηλίκων για δωρεά οργάνων κλπ... κατά πόσο μπορείς να το δικαιολογήσεις αυτό; ...Ή μα***ιες λέω;;;
πιστεύω ότι την διαφορά την κάνει το συναίσθημα Μάνο,
γιατί είναι λογικό και απαραίτητο να προφυλάσσεις ένα παιδάκι από κινδύνους
και άλλο να μνησικακείς και να φοβάσαι την ζωή ο ίδιος και κάθε σου λέξη να γίνεται
ένα καρφί στην Ψυχούλα του παιδιού χτίζοντας τοίχους φόβων και επιφυλάκτικότητας

θυμήθηκα τώρα που σου γράφω, την μητέρα μου που σε ηλικία γυμνασίου
εφηβίας δλδ μου είχε περιγράψει ένα περιστατικό βιασμού μια κοπέλας που άκουσε σε είδηση με τέτοιο τρομοκρατικό και σαδιστικό συναισθηματικά τρόπο
στο λέω και θυμάμαι ακόμα το συναίσθημα που εξέπεμπε, που με είχε επηρεάσει τόσο πολύ
που ενώ πήγαινα κανονικά στο φροντιστήριο το απόγευμα περπατώντας
είχα αρχίσει να παίρνω λεωφορείο γιατί άρχισα να φοβάμαι!! :-(
και έκανα καιρό να συνέλθω τουλάχιστον λειτουργικά γιατί βαθύτερα σίγουρα με τραυμάτισε
βαθιά στην εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους και δη στους άντρες


:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και να προσθεσω στα τερατουργηματα τους και την φραση που ακουγα εγω "μην εμπιστευεσαι κανεναν ουτε τον εαυτο σου καλα καλα δεν μπορεις να εμπιστευεσαι" οπως επισης το πολυκλασσικο και πολυφορεμενο μετα απο καθε νουθεσια "εσενα σε εμπιστευομαστε στους αλλους δεν εχουμε εμπιστοσυνη καμμια"

:-( :-( :-(

παιδακια ολα :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Φωτεινούλα μου :x :x :x
Σ'ευχαριστώγια την διευκρίνηση και το παράδειγμα σου.
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί αγαπώ πολύ την Ζωή...και ξέρεις, μόλις η κόλαση μυρίζεται Αγάπη, μεταμορφώνεται...
:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

«Βασούλα» έγραψε:Για να παραδεχτεί ότι δεν είναι Άνθρωπος, ο φυσικός άνθρωπος, χρειάζεται να ανακαλύψει την ερμηνεία του Ανθρώπου μέσα του...Να κατανοήσει ότι το να επιβιώνει στον Φυσικό Κόσμο δεν τον καθιστά και Άνθρωπο...

Αν δεν το κατανοήσει αυτό, θα ψυχορραγεί συνεχώς από την ίδια του την ασυνειδησία και θα πολεμάει να την συντηρήσει...
Και θα την συντηρεί μέσα από την θρησκεία του, την φυλή του, την οικογένειά του, την πατρίδα του, την οικονομική του κατάσταση, την εξυπνάδα του, την περιουσία του, την εξουσία του και τις πεποιθήσεις του...περιμένοντας να πεθάνει...

Επέλεξε...
Βασούλα μου γλυκιά :romance-kisscheek:
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

O:-) >:d< :x :x :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :romance-heartbeating:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”