ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην σημερινή εποχή, που οι πνευματικές ενέργειες έχουν πλησιάσει πολύ την διάστασή μας, πολλοί άνθρωποι αισθάνονται την ανάγκη να οδεύσουν προς το μονοπάτι της εσωτερικής αναζήτησης.
Αναρωτιούνται πώς; Πώς μπορούν να «ταξιδεύσουν» στον πνευματικό κόσμο, πώς να πάρουν καθοδήγηση, πώς να διευρύνουν την συνείδησή τους, πώς να ανακαλύψουν τον Εαυτόν τους, πώς να «μιλήσουν» με τον Θεό!
Η απάντηση είναι "με τον διαλογισμό"!

Τι είναι όμως ο διαλογισμός;

Τα αποσπάσματα που ακολουθούν είναι μια μικρή γνώση. Δεν αποτελούν ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ, γιατί αυτή ανακαλύπτεται από τον καθένα μας ξεχωριστά. Τα βιβλία γίνονται μόνο οι σκάλες που οδηγούν στην ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Αλίμονο αν όλη η εσωτερική διαδρομή μας στηριζόταν μόνο στην γνώση που λαμβάνουμε μέσα από τα βιβλία. ΄Όμως τα βιβλία είναι ένα κίνητρο για να ανακαλύψουμε ότι όποιον δρόμο και αν ακολουθήσουμε εσωτερικά, η συνάντηση όλων μας γίνεται σ’ ένα σημείο. Το σημείο που είναι προδιαγεγραμμένο για αυτήν την συνάντηση. Και η διαδρομή μας μέχρι εκεί περιέχει τις εμπειρίες μας, που αν και δεν είναι ποτέ ίδιες, είναι εκείνες που χρειάζονται για την συνάντηση…




Μερικά αποσπάσματα από το βιβλίο Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ του Χαρουτιν Τορκομ ΣαραΙνταριάν – Εκδόσεις ΤΗΛΟΡΗΤΗΣ

Ο νους μας είναι μόνο ένα όργανο, ένα μικροσκόπιο, ένα τηλεσκόπιο, ένας υπολογιστής, μια τηλεόραση, ένα ραντάρ. Ο νους είναι μια μηχανή. Αν ο γνώστης ταυτίζεται με τα περιεχόμενα της μηχανής προκαλείται αποκρυστάλλωση και πολλά προχωρημένα άτομα αποκρυσταλλώνονται σ’ αυτά που γνωρίζουν. Δεν μπορούν να προχωρήσουν πέρα από την γνώση τους ή να αντιληφθούν πως οτιδήποτε γνωρίζουν δεν είναι παρά μόνο ένα τμήμα και ένα τμήμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει ολόκληρη την πραγματικότητα, ολόκληρη την γνώση.
Ο νους όταν αποκρυσταλλωθεί από τα περιεχόμενά του δημιουργεί περηφάνια, απομόνωση, κενοδοξία και παύει να μεταφέρει τα μηνύματα και τις εντυπώσεις που έρχονται από ανώτερες περιοχές. Αυτή είναι η εσωτερική τύφλωση.
Αν κρατάτε τον νου καθαρό, όπως κρατάτε καθαρό το τηλεσκόπιο ή τον υπολογιστή σας από τη σκόνη, τις διαταραχές και τις μορφές, τότε θα είστε ικανοί να ανοίξετε τον νου σας στην αλήθεια, σε οποιαδήποτε στιγμή, για οποιονδήποτε, με οποιαδήποτε μορφή και θα είστε ικανοί να τον κάνετε έναν μεταβιβαστεί ανάμεσα στις πνευματικές και φυσικές περιοχές, που θα προσφέρει μεγάλη υπηρεσία στην φυλή, προσελκύοντας τις ωθήσεις, τα ρεύματα και τις ενέργειες της Νέας Εποχής και διαμορφώνοντάς τα έτσι, ώστε όλη η ανθρωπότητα να ανυψώνεται και να μεταμορφώνεται.

Ο σκοπός του διαλογισμού δεν είναι να χαθούμε στην «υπέρτατη σιωπή» ή να συγχωνευτούμε με το όλο. Ο σκοπός του διαλογισμού είναι να ταξιδέψουμε από επίπεδο σε επίπεδο και να καταγράψουμε τις ομορφιές, τη γνώση και τα πλούτη κάθε επιπέδου και να τα φέρουμε κάτω για υπηρεσία της ανθρωπότητας. Είναι μια πρωτοποριακή εργασία που ανοίγει καινούργιους δρόμους προ το άγνωστο και το κάνει γνωστό.

Ο σκοπός του διαλογισμού δεν είναι να χαθούμε στην «Κοσμική Συνείδηση», αλλά μάλλον να δούμε το μεγάλο Σχέδιο και να προετοιμαστούμε για να το υπηρετήσουμε. Αυτό απαιτεί πειθαρχία, θυσία και αφοσίωση.
Εκείνοι που διαλογίζονται για να εξασφαλίσουν χαρά και ευτυχία ή επιτυχία είναι εγωιστικά προσανατολισμένοι και αργά ή γρήγορα θα δουν το γκρέμισμα των ονείρων τους.

Ο σκοπός του διαλογισμού δεν είναι να χαθούμε στην «Κοσμική Συνείδηση», σαν ένα είδος μεθυσμένης κατάστασης του νου. Ο σκοπός του διαλογισμού είναι να αντιληφθούμε την ενότητα του Κόσμου, να τη νιώσουμε και να καταγράψουμε τα διαδοχικά βήματα της ανάπτυξής μας.
Ο αληθινός διαλογισμός δεν θα σας οδηγήσει στην λήθη, σε ένα αίσθημα χασίματος και εξαφάνισης. Αντίθετα θα σας οδηγήσει σε μια πιο ακριβή επίγνωση του όλου και της σχέσης του με τα μέρη και του ρόλους σας στο «μεγάλο δράμα».
Ο σκοπός του διαλογισμού είναι να εκλεπτύνει και να τελειοποιήσει τις εκφράσεις σας και να τις κάνει την πραγματική λεωφόρο επικοινωνίας ανάμεσα σε πρόσφατα αλακαλυφθείσες πραγματικότητες, ενέργειες και ομορφιές και τη ζωή, σαν ένα σύνολο.

Υπάρχει η ανάγκη να κρατάτε τον νου σιωπηλό και μη ανταποκριτικό.
Αλλά εδώ βρίσκεται ένα λεπτό σημείο. Ο νους θα είναι σιωπηλός και μη ανταποκριτικός προς τα εξωτερικά αντικείμενα, αλλά ανταποκριτικός στις υποκειμενικές εντυπώσεις, λειτουργώντας σαν ένας ανώτερος και τέλειος μεταφραστής. Θα πρέπει να έχει τόσο πολύ εκλεπτυνθεί στην αντικειμενική και υποκειμενική πλευρά, ώστε θα μπορεί να μεταβιβάζει κάθε ιδέα που έρχεται με όρους υπηρεσίας προς την ανθρωπότητα. Αυτό δεν μπορεί να γίνει με το να βάζετε τον νου σε σιωπή, αλλά με το να τον αναπτύσσετε και να τον εξυψώνετε. Η ακινησία και γαλήνη του νου πετυχαίνονται όχι με την καταπίεση του νου, αλλά με την αποκοπή των εντυπώσεων που έρχονται στο νου από τα όργανα των αισθήσεων. Σε μια τέτοια περίπτωση ο νους είναι ήρεμος στο εξωτερικό, αλλά είναι ανοιχτός στις εσωτερικές εντυπώσεις, ώστε να τις καταγράφει καθώς έρχονται.
Καθώς οι ανώτερες εντυπώσεις καταγράφονται και αφομοιώνονται στο νοητικό πεδίο, οι τρεις ενέργειες του Λωτού αρχίζουν να ελευθερώνονται, μέσω των τριών φορέων της προσωπικότητας. Αυτό δημιουργεί μια προσωρινή αναστάτωση στο φυσικό, συναισθηματικό και νοητικό σώμα, καθώς η αρχαία σκόνη που είναι κρυμμένη στα επίπεδα αυτών των σωμάτων αρχίζει να έρχεται στην επιφάνεια για να γίνει ορατή, να αναγνωριστεί και να καθαριστεί.
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

Καλή μου Βάσω, με το ωραίο αυτό θέμα του διαλογισμού, μου θύμισες, τις τόσες φορές που συζητάω με "καθημερινούς" ανθρώπους -με την έννοια του όι δεν ασχολουνται καθόλου με τον εσωτερισμό- και που έχουν τόσο μεγάλη δυσκολία να διαλογιστούν ή να οραματιστούν... επειδή δεν μπορούν να τιθασεύσουν το νου

Μήπως θα ήθελες για όλους αυτούς τους φίλους που χάνονται στη "σκληρή καθημερινότητα" να δώσεις μερικές χρήσιμες πρακτικές συμβουλές ή τεχνικές περί διαλογισμού?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βίκη μου
πρακτικές συμβουλές διαλογισμού ε?

Το κυριότερο που θα είχα να πω, είναι να μην προσπαθούμε...

Κάθε προσπάθεια δηλώνει αντίδραση και έτσι με πολύ κόπο οι άνθρωποι μπορούν να συγκεντρωθούν.

Στην αρχή χρειάζεται ολιγόλεπτη σιωπή...Ο νους να εκπαιδευτεί πρώτα. Τρεις βαθιές ανάσες. Με κάθε εκπνοή ελευθερώνουμε ένταση, σκέψεις, κίνηση.

Ο εστιασμός σε μια φωτεινή πηγή βοηθά επίσης (μπορεί να είναι ένα κερί, του οποίου την φλόγα κρατάμε και όταν κλείνουμε τα μάτια)

Μια καλή πρόταση είναι να φέρνουμε την σκέψη στην καρδιά και να νιώθουμε εκεί φως.

Πόσο μπορει κανείς να παραμείνει σ' αυτήν την "ακινησία"? Στην αρχή, όσο μπορεί...Χωρίς πίεση. ΄Οταν δημιουργούνται σκέψεις, ας μην τις αξιολογεί. Το λάθος είναι να προσπαθούμε να τις διώξουμε. Ας αποδεχθούμε λοιπόν ότι υπάρχουν. Δεν "εμπλεκόμαστε" με τις σκέψεις, γιατί τότε δίνουμε ενταση στην ενέργειά τους.

Μια άλλη πρόταση είναι ο διαλογισμός "γκάσο" που ο Ουσούι μάθαινε στους μαθητές του.

Αν δεν τον ξέρετε θα σας τον γράψω το απόγευμα.

Το ταξίδι δεν απαγορεύεται...Ο διαλογισμός δεν είναι απαραίτητα σιωπή.

Και επειδή συμφωνώ με το παραπάνω κείμενο απόλυτα, γι' αυτό και το έγραψα.

Η πλασματική ευτυχία, τα όμορφα ποταμάκια και οι λιμνούλες είναι απόδραση από τον κόσμο των μορφών. Και δεν είναι ο στόχος του διαλογισμού.

Εχω δει πως πολλοί άνθρωποι που βρίσκονται σε τέτοιο περιβάλλον μέσω του διαλογισμού, δεν μπορούν να επιστρέψουν εύκολα.

΄Ομως ο διαλογισμός είναι προσωπική υπόθεση.
Αυτό μπορώ να σας το βεβαιώσω.

Κλείνεις τα μάτια και προσεύχεσαι...Σου έχει μάθει κανείς πως?
Δεν γίνεται αυτόματα?
Είναι η επιθυμία της προσευχής, η επιθυμία να βρεθείς μόνος με τον Θεό, που σε καθοδηγεί στην προσευχή.

Στον διαλογισμό, είναι η επιθυμία να βρεθείς μόνος με τον Εαυτό σου, που σε καθοδηγεί στην διαδρομή.

Εμπιστοσύνη και επιθυμία να δούμε ποιός είναι ο Εαυτός, είναι μια καλή αρχή για να διαλογιστούμε. Και να είμαστε αποφασισμένοι να τον ακολουθήσουμε από τον Ουρανό, μέχρι το υπόγειο!!!

Οτιδήποτε άλλο, για την αρχή, θα φάνταζε δύσκολο.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
toxotis
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 2:54 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από toxotis »

Καλή μου Βάσω, με το ωραίο αυτό θέμα του διαλογισμού, μου θύμισες, τις τόσες φορές που συζητάω με "καθημερινούς" ανθρώπους -με την έννοια του όι δεν ασχολουνται καθόλου με τον εσωτερισμό- και που έχουν τόσο μεγάλη δυσκολία να διαλογιστούν ή να οραματιστούν... επειδή δεν μπορούν να τιθασεύσουν το νου

Μήπως θα ήθελες για όλους αυτούς τους φίλους που χάνονται στη "σκληρή καθημερινότητα" να δώσεις μερικές χρήσιμες πρακτικές συμβουλές ή τεχνικές περί διαλογισμού?
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Vaso έγραψε: ΄Ομως ο διαλογισμός είναι προσωπική υπόθεση.
Ο διαλογισμός για έναν αρχάριο μάλλον είναι περίπλοκος αν είναι μια σειρά από νοητικές ασκήσεις αλλά η σταδιακή χαλάρωση του σώματος από άκρη σ' άκρη, η σωστή αβίαστη αναπνοή φέρνουν την "επιβράδυνση" και το "βύθισμα" κι είναι πολύ καλή ιδέα για ξεκίνημα.
Κάπως έτσι θυμάμαι να ξεκίνησα, στην εγκυμοσύνη της πρώτης μου κόρης, με πολύ καλά αποτελέσματα στο επίπεδο του ενεργειακού συντονισμού.
Δεν υπήρξα ποτέ συνεπής στο ραντεβού μας, αλλά όταν τον χρειαζόμουν ήξερα τι έπρεπε να κάνω είτε βρισκόμουν μόνη είτε σε πλήθος! Στην δεύτερη κόρη μου μπορώ να παινευτώ ότι με μισή ώρα διαλογισμού κατέβαζα τα επίπεδα του σακχάρου :roll:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Λένα
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Μάιος 2007 2:17 pm

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

Δημοσίευση από Λένα »

ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ
ΛΕΓΕΤΑΙ : ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΣ ( ΛΑΟΥ ΤΣΟΥ ) ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΡΕΜΠΕΛ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ , ΙΣΩΣ ΟΧΙ? ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ SITE
www.therapy.gr ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ RESUME ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Xριστινάκι, σου απαντώ εδώ, γιατί είναι το κατάλληλο σημείο για την ερώτηση-παράκλησή σου...

Για μένά ο διαλογισμός ήταν και είναι πηγή εσωτερικής έμπνευσης και καθοδήγησης και όχι τεχνικής.
΄Ετσι δεν μπορώ να τον καταγράψω σε βήματα και να τον δώσω σαν τεχνική ύποστήριξης, μέσα από ένα σεμινάριο.

Η αρχική δυσκολία της συγκέντρωσης ξεπεράστηκε με αφοσίωση και επιμονή, γιατί ηθελα πολύ να μείνω "μόνη" με τον εαυτό μου, αρχικά.
Στην συνέχεια έγινε "ανίχνευση", και μετά έγινε "κατάσταση"...
Τώρα είναι πραγματικότητα.

Σαφώς και μπορώ να δώσω την εμπειρία μου, αλλά να ξέρεις ότι κάθε άνθρωπος έχει την δική του δυναμική να αναπτύξέι την σχέση με τον εαυτό του, τις ανάγκες του, τον θεό, το πνεύμα, το σύμπαν...

Την ανάγκη μου για διαλογισμό την ανακάλυψα χωρίς να γνωρίζω τι σημαίνει...Στα 14! ΄Ισως και πιο νωρίς, αλλά τότε το έλεγα "προσευχή"...Δεν είχα βλέπεις καμία δυνατότητα μέχρι τότε να αναγνωρίσω μέσω διαλογισμού την πραγματικότητα, γιατί κανείς δεν μπορούσε τότε να μου πει τι θα πει διαλογισμός...

Μεγαλώνοντας και γνωρίζοντας αυτήν την "πραγματικότητα", ανακάλυψα ότι οι διαλογισμοί με τα "ποταμάκια" και τις "λιμνούλες" δεν με αντιπροσωπεύουν, γιατί έκαναν τους ανθρώπους να τοποθετούνται σε ονειρικο περιβάλλον και να απομονώνουν κάθε ευκαιρία γνώσης...

΄Ετσι ανέπτυξα τον δημιουργικό οραματισμό! ΄Οπου σ' αυτόν είσαι αληθινά ο εαυτός σου, χωρίς προσωπεία και δικαιολογίες ομορφιάς.

Αφέθηκα και ταξίδεψα όπου μπορείς να φανταστείς...
Εμπιστεύθηκα τις παρουσίες που συνάντησα, εμπιστεύθηκα τους ήχους και τις μυρωδιές... και μέσα από αυτο το "οδοιπορικό" εμπιστεύθηκα τον εαυτό μου.

Μόλις "χόρτασα" από ταξίδια, άρχισα να "βυθίζομαι" στην γη...Να ακούω και να νιώθω την πνευματική ενέργεια να δίνει "ζωή" σε ότι θεωρούσα "άψυχο"...

Και πάει λέγοντας... κάθε φορά και κάτι καινούργιο που το ρουφούσα με απόλυτη εμπιστοσύνη και αφοσίωση...

Μα δεν μπορώ, αλήθεια, να μάθω κάποιον να το κάνει...
Να τον εκπαιδεύσω γι' αυτό.
Να τον διδάξω...

Γιατί δεν ξέρω, αν του πω αλήθεια!

Μπορεί η "λιμνούλα" να φάνταζε για μένα "ονειρικός κόσμος", όμως για σένα μπορεί να είναι η απελευθέρωση που χρειάζεσαι για να προχωρήσεις...

Μπορεί ο διαλογισμός με τις ανάσες για μένα να είναι χάσιμο χρόνου, για σένα όμως μπορεί να είναι η αρχή της χαλάρωσης των εντυπώσεων που λειτουργούν νοητικά...

Θεωρώ πολύ κακό, να λέγεται "αυτό είναι σωστό" ή "αυτό είναι λάθος", ειδικά στον διαλογισμό. Γιατί ο καθένας μας έχει τις δικές του ανάγκες και τα δικά του οχυρά να γκρεμίσει για να εμπιστευθεί το "σκοτάδι"...

΄Αλλοι αυτό το σκοτάδι το "βλέπουν", άλλοι το "ακούν", άλλοι το "αισθάνονται", άλλοι το "βιώνουν"...Με κάθε τρόπο!

Μπορούμε όμως να μαζευτούμε και να κάνουμε έναν διαλογισμό...Αν αυτό βοηθά, ευχαρίστως!
Τρόπους όμως θα πρέπει να βρεις μόνη σου...και ποιός σου ταιριάζει καλύτερα...

Θα ήθελα κι άλλες απόψεις πάνω σ' αυτό το θέμα...με μεγάλη ευγνωμοσύνη και χαρά! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Bάσω μου καθώς διάβαζα μου ήρθε μια αίσθηση σαν να μίλαγες μπροστά μου, τόσο ζωντανά, με μια αίσθηση γλυκύτητας και ηρεμίας, τελικά ακόμα και η απόσταση απο το internet είναι πλασματική

θέλω να καταθέσω ότι είναι πολύ όμορφο και απαραίτητο που ξεκινάς αυτό το topic, θα ήθελα να συμφωνήσω πολύ μαζί σου στο σημείο που αναφέρεις
Μεγαλώνοντας και γνωρίζοντας αυτήν την "πραγματικότητα", ανακάλυψα ότι οι διαλογισμοί με τα "ποταμάκια" και τις "λιμνούλες" δεν με αντιπροσωπεύουν, γιατί έκαναν τους ανθρώπους να τοποθετούνται σε ονειρικο περιβάλλον και να απομονώνουν κάθε ευκαιρία γνώσης...
επίσης απο την προσωπική μου εμπειρία θα ήθελα να καταθέσω ότι χρείαζεται υπομονή και ανάγκη να μείνεις με τον εαυτό σου και να αφεθείς, να σβήσεις την συνεχή μηχανή του μυαλού, να απολαύσεις την σιώπη πόυ πιστεύω ότι απο μόνη της τρέφει και εξισορροπεί

(φραουλόπαιδο πολλές αγαπούλες :arrow: )
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όπως κάθε τι στην υλική μας ζωή χρειάζεται εξάσκηση, έτσι και ο νους μας χρειάζεται κίνητρα για να ξεφύγει από τον προγραμματισμό του και εξάσκηση για να το αναγνωρίσει.

Στην αρχή ο νους μας κάνει ότι έχει μάθει να κάνει...δηλαδή να σκέφτεται...Σκέψεις ξεπηδούν από το πουθενά και εμείς νευριάζουμε μαζί του, που δεν ηρεμεί...

Στην πραγματικότητα όμως οι σκέψεις μας είναι και η πηγή της ζωής μας. Πριν καν αισθανθούμε, έχουμε δημιουργήσει μια σκέψη, μια δεύτερη και μια τρίτη, που έρχονται με αλλεπάλληλη δράση να μπλοκάρουν το συναίσθημα, προκαλώντας μας έτσι τον φόβο να εμπιστευθούμε.

Η δυσκολία χαλάρωσης του νου, προέρχεται από τον φόβο του θανάτου, νομίζοντας ότι χωρις σκέψη, χάνουμε και τον έλεγχο του εαυτού μας, άρα και της ζωής μας.

Ο νους πρέπει να δραστηριοποιείται σε κάτι, για να αισθανόμαστε και ασφαλείς, θεωρώντας ότι αν τον αφήσουμε στην σιωπή, θα χάσουμε την επαφή με την πραγματικοτητα, όπως κάνουμε όταν κοιμόμαστε.

Σ' αυτόν τον προγραμματισμό, η μόνη αντιπαράθεση είναι το συναίσθημα. Τον εκπαιδεύουμε λοιπόν να ανταποκρίνεται στο συναίσθημα που μας δημιουργεί μια φανταστική εικόνα.

΄Οταν λεω στους ανθρώπους "οραματιστειτε μια σκάλα και ανεβείτε την", οι 6 στους 10 δεν μπορούν να την οραματιστούν και οι 8 στους 10 δεν μπορούν, ακόμα και να την "δουν", να την ανέβουν. Και αυτό γιατί ο νους μας έχει προγραμματιστεί να δημιουργεί ασφαλείς εικόνες που μπορεί να βιώσει εμπειρικά.

Στις ομάδες ανθρώπων που δεν έχουν κάνει ποτέ διαλογισμό, είναι πιο εύκολο να οραματιστούν αρχικά ένα ασφαλές τοπίο και να δράσουν μέσα σ' αυτό, από το να οραματιστούν απλά φως!

΄Οταν στον διαλογισμό "γκάσο" η εντολή είναι να επικεντρωθούν στα δύο ενωμένα μέσα δάχτυλα, οι περισσότεροι αδυνατούν να καθίσουν παραπάνω από 5 λεπτά σ' αυτήν την θέση και κατεβάζουν τα χέρια στο επόμενο λεπτό, πράγμα που τους αφαιρεί την συνεχή συγκέντρωση σε μία κατεύθυνση.

Εδώ λοιπόν χρειάζεται η επιμονή, η εξάσκηση και η εξοικείωση με το συναίσθημα της εμπιστοσύνης σε μια υπαρκτή πραγματικότητα, χωρίς σκέψεις. Μόλις κλείσουμε τα μάτια, το πρώτο που βιώνουμε ειναι το σκοτάδι. Και ειναι αυτό που μας φοβίζει, ώστε να επιτρέψουμε στον νου να δημιουργήσει την κίνηση της ζωής, δηλαδή τις σκέψεις, για να αισθανόμαστε "ζωντανοί"...
΄Οταν αυτό το στάδιο ξεπεραστεί με την εξασκηση, τότε έρχεται η χαλάρωση του νου και αρχίζουμε να επιτρέπουμε νοητικές εικόνες που μπορούμε να τις νιώσουμε και με το συναίσθημα.

(φραουλόπαιδο πολλές αγαπούλες )
Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Βάσω έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον διαλογισμό γκάσο.

Γιατί ορισμένες φορές φέρνει ανησυχία, θλίψη και νευρικότητα ?
Πως δικαιολογείται αυτό και τι σημαίνει ?
Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο διαλογισμός μου κράτησε 45 λεπτά ?
Να ξαναδοκιμάσω ή να περιμένω ?

Ευχαριστώ.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να ξαναδοκιμάσεις Ελλη μου...
Εννοείται..., χρειάζεται εκπαίδευση ο νους μας!!!

Επιμονή και θα δεις...

Η ανησυχία και η νευρικότητα έχουν να κάνουν με τον φόβο...
Μην δίνει σημασία...ακόμα και αν νιώσεις κάποια στιγμή ότι κάτι σε "απορροφά"...΄Αστο απλά να συμβεί!!!
Με εμπιστοσύνη!!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Το <απορροφά> είναι η σωστή λέξη.
Αυτό ακριβώς συνέβη και το άφησα με εμπιστοσύνη.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σαν ατομο δεν ημουν σε θεση οχι να διαλογιστω,αλλα ουτε να μεινω ενα λεπτο ακινητη,αμειλητη γενικα ησυχη..
Οταν ενα χρονο πριν ξεκινησα με το Α βαθμο του ρεικι, κατεβαλα μεγαλη προσπαθεια να καραφερω να φανταστω εστω και μια εικονα.
Ενα χρονο μετα μπορω να πω μονο την εμπειρεια μου που ειναι πολυ προσφατη..
Κατα την διαρκεια του διαλογισμου στο σεμιναριο που ηταν καθοδηγουμενος απο την δασκαλα μου,,στο σημειο που θα περναγε μια μπαλα απο το ηλιακο πλεγμα την πρωτη φορα βρηκε εντονη αντισταση, τοσο που ενιωσα μεγαλο βαρος..
Το βραδυ αυτης της ημερας φυσικα ημουν πολλες ωρες στην τουαλετα με την σπαστικη κολιτιδα που εχω και που εδω και ενα χρονο λογω ρεικι εμφανιζοταν σπανια και ανωδυνα..
Την δευτερη μερα κατα την διαρκεια ενος πιο δυνατου διαλογισμου,
την ωρα που περναει η μπαλα απο το ηλιακο πλεγμα ,νιωθω σαν να πεφτει τουμποφλο περναει και ανακατευομαι ολη..
Στα επομενα 5 λεπτα ειμαι στην τουαλετα κανοντας εμετο...
στην επομενη μυηση εχω ηδη αρχισει να νιωθω την ανασα στο σημειο αυτο απο μεσα προς τα εξω...
Ειναι μοναδικη αισθηση , δεν ειμαι σε θεση να βρω τα λογια να το περιγραψω..
Ο διαλογισμος ηταν η αρχη της θεραπειας ,και τωρα το δουλλεω οσο μπορω..
Ειναι αληθεια οτι οταν ειναι απο καθοδηγηση φευγω πιο ευκολα συγκεντρωνομαι και το ζω..αλλα πρεπει να αφηνομαστε και οπου μας παει, και μονο που μενουμε στη σιωπη ειναι κατι..
ειναι η αρχη για να ακουσουμε το μεσα μας...
Δεν θελω νας κουρασω αλλο, ηθελα απλα να μοιραστω την εμπειρια και την θεραπεια του διαλογισμου οπως την ενιωσα..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βρήκε χώρο η πνευματική ανάσα να περάσει ε? :wink:
Ομορφα Αμαλία μου!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”