ΑΦΥΠΝΙΣΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι στην ζωή μου που με θεωρούν αναλυτική και με αποφεύγουν...
΄Οσοι πιστεύουν ότι η ζωή είναι απλή και έτσι χρειάζεται να την βιώνουν, χωρίς πολλά πολλά...

Οι πολλές αναλύσεις βλάπτουν σοβαρά την ελπίδα...

Είναι τραγικό να παρατηρείς μέσα σου την ανισορροπία σου...καλύτερα να δεθούμε σε ένα πνευματικό όνειρο και να το αφήσουμε να μας οδηγήσει στην ομορφιά...κάπου αλλού, όχι εδώ στην γη...
Εδώ ήρθαμε για να υποφέρουμε, αλλά ο θεός μας έδωσε την ευλογία του ονείρου...Ονειρευόμαστε πως θέλαμε να ζούμε και μειώνουμε την ζωή μας και τις αποστάσεις μέσα στο όνειρο!

΄Ετσι μέσα στο όνειρο, ερωτευόμαστε, εξιδανικεύουμε, ελπίζουμε...
Δημιουργούμε μια πραγματικότητα με στιγμές ευλογίας και αποφεύγουμε μια αλήθεια με αιώνια ευλογία...
Γιατί?
Γιατί δεν έχουμε το θάρρος να αντικρύσουμε τον εαυτό μας!
΄Ηδη έχουμε σχηματίσει μια υποσυνείδητη άποψη για εμάς...ανάξιοι, αμαρτωλοί, αιώνια τιμωρημένοι να απέχουμε από την ευλογία της αιωνιότητας...Την ζητιανεύουμε στις στιγμές και την αρνουμαστε στον θάνατο...

Κάποιος να με προσέχει...να μου δείξει ότι είμαι άξια για τον θεό...Κάποιος που θα συγχωρέσει την αμαρτία μου...Η άγνοια είναι το μέσον της αγνοποίησης...Η γνώση και οι καρποί της έδιωξαν τους πρωτόπλαστους από τον παράδεισο, εγώ θέλω να παραμείνω στην άγνοια, γιατί μόνο μέσα από αυτήν συμφιλιώνομαι με τον αφέντη μου, τον δημιουργό μου, τον φόβο μου!

Οι αφυπνισμένοι είναι επικίνδυνοι...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι στην ζωή μου που με θεωρούν αναλυτική και με αποφεύγουν...
΄Οσοι πιστεύουν ότι η ζωή είναι απλή και έτσι χρειάζεται να την βιώνουν, χωρίς πολλά πολλά...

Οι πολλές αναλύσεις βλάπτουν σοβαρά την ελπίδα...
Σ' ότι αφορά σ'εμένα... Εντάξει, υπάρχουν φορές που δεν πολυκαταλαβαίνω την βαθύτερη έννοια - το εύρος αυτού που διαβάζω. Και πάλι όμως ελπίζω πως θα 'ρθει η στιγμή που θα το αντιληφθώ. Εννοώ ότι ακόμη κι όταν τα πράγματα δείχνουν δύσκολα, υπάρχει πάντα η ελπίδα ότι θα τα καταφέρουμε.
Εμένα Βασούλα μου αρέσουν οι αναλύσεις σου, μή σταματήσεις ποτέ σε παρακαλώ! Ακόμη κι αν δεν καταλαβαίνω πάντα τί εννοεί ο ποιητής, τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι ότι κάτι μου ξεφεύγει και έχω την ευκαιρία να το ψάξω. Για το αποτέλεσμα μή με ρωτήσεις, θα με πιάσεις μάλλον αδιάβαστη για την ώρα...
Οι πολλές αναλύσεις, ΕΙΝΑΙ ελπίδα και σκοτώνουν την πλήρη άγνοια! Σ'ευχαριστούμε γι'αυτές και για τόσα άλλα!!! :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελενάκι, όχι ποτέ δεν θα σταματήσω...Θα είναι σαν να αναιρώ όλη την εσωτερική μου διδασκαλία...τον Εαυτό Μου και τον θεό...

όσα δεν κατανοείς σήμερα, αύριο θα γίνουν φως και δρόμος!

Αυτό που με βοηθά να σας συντροφεύω είναι μόνο ότι αυτό που έχεις εσύ σήμερα μπροστά σου, εγώ το έχω πίσω μου...τίποτα άλλο, καμία διαχωριστικότητα, καμία έλλειψη ή πλήρωση...

Εχω την αδιάψευστη Πίστη ότι μετά από ένα σημείο και έπειτα, ο μόνος οδηγός μας είναι αυτή η ζωντανη ύπαρξη μέσα μας, ο Εαυτός Μας που είναι ενωμένος με το Αγαθό αιώνια και πέρα από κάθε αμφιβολία...

:x :x :x :x >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Ελενάκι, όχι ποτέ δεν θα σταματήσω...Θα είναι σαν να αναιρώ όλη την εσωτερική μου διδασκαλία...τον Εαυτό Μου και τον θεό...

όσα δεν κατανοείς σήμερα, αύριο θα γίνουν φως και δρόμος!

Αυτό που με βοηθά να σας συντροφεύω είναι μόνο ότι αυτό που έχεις εσύ σήμερα μπροστά σου, εγώ το έχω πίσω μου...τίποτα άλλο, καμία διαχωριστικότητα, καμία έλλειψη ή πλήρωση...

Εχω την αδιάψευστη Πίστη ότι μετά από ένα σημείο και έπειτα, ο μόνος οδηγός μας είναι αυτή η ζωντανη ύπαρξη μέσα μας, ο Εαυτός Μας που είναι ενωμένος με το Αγαθό αιώνια και πέρα από κάθε αμφιβολία...

:x :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Σε ευχαριστώ για αυτη σου την Πίστη! @};-
>:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- @};- :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33524
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασουλίνι σ'ευχαριστώ :-( @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31547
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};- @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33549
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

ELEN M έγραψε:
Vaso έγραψε:Υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι στην ζωή μου που με θεωρούν αναλυτική και με αποφεύγουν...
΄Οσοι πιστεύουν ότι η ζωή είναι απλή και έτσι χρειάζεται να την βιώνουν, χωρίς πολλά πολλά...

Οι πολλές αναλύσεις βλάπτουν σοβαρά την ελπίδα...
Σ' ότι αφορά σ'εμένα... Εντάξει, υπάρχουν φορές που δεν πολυκαταλαβαίνω την βαθύτερη έννοια - το εύρος αυτού που διαβάζω. Και πάλι όμως ελπίζω πως θα 'ρθει η στιγμή που θα το αντιληφθώ. Εννοώ ότι ακόμη κι όταν τα πράγματα δείχνουν δύσκολα, υπάρχει πάντα η ελπίδα ότι θα τα καταφέρουμε.
Εμένα Βασούλα μου αρέσουν οι αναλύσεις σου, μή σταματήσεις ποτέ σε παρακαλώ! Ακόμη κι αν δεν καταλαβαίνω πάντα τί εννοεί ο ποιητής, τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι ότι κάτι μου ξεφεύγει και έχω την ευκαιρία να το ψάξω. Για το αποτέλεσμα μή με ρωτήσεις, θα με πιάσεις μάλλον αδιάβαστη για την ώρα...
Οι πολλές αναλύσεις, ΕΙΝΑΙ ελπίδα και σκοτώνουν την πλήρη άγνοια! Σ'ευχαριστούμε γι'αυτές και για τόσα άλλα!!! :x :x :x
Ελενίτσα μην ανησυχείς, όλοι περάσαμε αυτό το στάδιο, κείμενα που αρχικά δεν καταλαβαίναμε όσο περνάει ο καιρός και καταλαβαίνουμε πιο πολλά κ πιο πολλά κλπ...

Βασούλα :x :x
Εγώ με τις αναλύσεις που κάνεις νιώθω την αγάπη σου.. :x :x >:d< >:d<
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”