ΑΦΥΠΝΙΣΗ

Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Ευχαριστουμε Κωνσταντινε @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12156
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

...πραγματικά υπέροχο... @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33549
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

πολύ όμορφο @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24584
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

>:d< @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Συγκινητικό, πανέμορφο! :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Τα "σκοτεινά" μας μέρη τα σπρώχνουμε συνήθως ακόμα πιο βαθιά, ξεγελώντας τον εαυτό μας, ότι δεν υπάρχουν. Και αρχίζουμε να τα αναζητάμε στους άλλους και να τους "μισούμε" γι' αυτά που βλέπουμε σ' αυτούς.

Πολλοί λίγοι έχουν το κουράγιο να αρχίσουν από τον εαυτό τους. Γι' αυτό και τόσο έντονη αντιπαλότητα μεταξύ των ανθρώπων.
Ορίζουν την ηθική τους, σύμφωνα με αυτό που θα ήθελαν να είναι και ξεχνούν πως είναι. Και αυτό που θα ήθελαν να είναι, είναι και το σημείο αναφοράς τους για να κρίνουν τους άλλους. Μα στην ουσία κρίνουν τον εαυτό που δεν γνωρίζουν, δυστυχώς!!!

Η κοιλάδα του πόνου, ο λαβύρινθος, το υπόγειο...είναι η ουσιαστική διαδρομή μας προς τον φωτεινό Εαυτό μας. Και το κατέβασμα εκεί, η ουσιαστική μας απόφαση να ζήσουμε πραγματικά και όχι με ψευδαισθήσεις ενός εαυτού που οι άλλοι μας "φόρτωσαν" χωρίς καν να μας ρωτήσουν.

Γι' αυτό εύχομα ξανά, να αντιληφθούν όλοι τον πραγματικο "φάρο" σ' αυτό το υπόγειο που δεν είναι άλλος από τον θεϊκο Εαυτό τους!

Οι υπόλοιποι "φάροι" απλά δείχνουν την διαδρομή...Το φως όμως μόνος του ο καθένας το "ανταμώνει", όταν το αποφασίσει!!!
Yποθέτω πώς για να βρείς το φώς είναι απαραίτητο,πρώτα ,το πέρασμα από το σκοτάδι?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με το "σκοτάδι" εννοώ το υποσυνείδητο! Αν δεν γνωρίσεις τι έχει εκεί, δεν μπορείς εύκολα να προχωρήσεις στον βαθύτερο πυρήνα...

Δεν μπορείς να νιώσεις Αγάπη, ούτε ενότητα, αν υπάρχουν μέσα σου διαχωρισμένα μέρη...Πάντα κάτι θα συμβαίνει και θα διαχωρίζεσαι από τους ανθρώπους, θα τους ρίχνεις φταίξιμο για ότι εσύ δεν μπορείς να νιώσεις...Ο θεός δεν είναι καταφύγιο, αλλά Αλήθεια!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:Ο θεός δεν είναι καταφύγιο, αλλά Αλήθεια!

:x :x :x :x

@};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Με το "σκοτάδι" εννοώ το υποσυνείδητο! Αν δεν γνωρίσεις τι έχει εκεί, δεν μπορείς εύκολα να προχωρήσεις στον βαθύτερο πυρήνα...

Δεν μπορείς να νιώσεις Αγάπη, ούτε ενότητα, αν υπάρχουν μέσα σου διαχωρισμένα μέρη...Πάντα κάτι θα συμβαίνει και θα διαχωρίζεσαι από τους ανθρώπους, θα τους ρίχνεις φταίξιμο για ότι εσύ δεν μπορείς να νιώσεις...Ο θεός δεν είναι καταφύγιο, αλλά Αλήθεια!

:x :x :x :x
Βασούλα ποιά η διαφορά του υποσυνείδητου με το ασυνείδητο :-?
επίσης όταν λές βαθύτερο πυρίνα :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Iωαννούλα είναι "όροι" που εγώ ανακάλυψα στην διαδρομή μου, στην έρευνα των ψυχικών περιεχομένων και στον πειραματισμό μου με την πνευματική Νοημοσύνη...Δεν έχουν απόλυτη "συνάφεια" με τους όρους της επιστήμης της ψυχολογίας, παρ' όλο που πολλές φορές μοιάζουν…
΄Ηξερα από τον δάσκαλό μου ότι δεν μπορώ να βιώσω την πνευματική μου αφύπνιση, αν πρώτα δεν γνώριζα το μέρος του είναι μου που είχε διαχωριστεί μέσα από τα στερεότυπα της φυσικής ζωής…Αν δεν ανακάλυπτα την πολικότητα, δεν θα μπορούσα παρά να βασίζομαι στην πόλωση…
Το υποσυνείδητο ήταν το 1ο μέρος του «υπόγειου» που με την θέλησή μου κατέβηκα!
Χρειαζόταν να δω ότι δεν ήμουν τελικά «διαφορετική» από αυτό που ονομάζουμε «κακό-καλό» και το αφήνουμε να μας κυβερνά μέσα από μια αιώνια θλιψη…

Πιο βαθιά όμως, μέσα σε ένα λυκόφως, βρίσκεται ο θεός. Στο ασυνείδητο ανακάλυψα τους Νόμους του και τα αρχέτυπα, τις διαστάσεις της ανθρώπινης ύπαρξης και το δίκτυο ενότητας, την ουσία της Αγάπης, που δεν αφορά τον συναισθηματικό μας κόσμο, αλλά το Πνεύμα μας!

Η ανατροπή των δεδομένων της Ζωής, η αλλαγή, ο μετασχηματισμός και η ενοποίηση στο είναι μας είναι μια γνώση μέσα μας που όμως μας χωρίζει από αυτήν ένας ωκεανός απελπισίας και αμνησίας…

Δεν θυμόμαστε, με αποτέλεσμα να περιέχουμε μόνο όσα μάθαμε ότι μας χρειάζονται…Πάνω εκεί πάτησε η θρησκεία και κατεύθυνε την διδασκαλία της Αγάπης, μετατρέποντάς την σε ευαγγέλιο σωτηρίας…
Η διδασκαλία της Αγάπης όμως είναι μέσα μας ατόφια, όπως και ο Χριστός βρίσκεται μέσα μας ατόφιος! Για να τον έχεις όμως ζωντανό μέσα σου, χρειάζεται να εμπιστευθείς την αιωνιότητα…Αλλιώς παραμένει μέσα σου σαν σωτήρας!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Κι όταν λες υπόγειο Βασούλα, τί εννοείς?
Προσπαθώ καιρό να καταλάβω, αλλά δεν το 'χω τελικά :D
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το "υπόγειο" είναι το μέρος του είναι μας που περιέχει τους όρους της ζωής, τα βιώματα, την πρότυπη συμπεριφορά μας, τις μάσκες μας, όσα προσθέσαμε στον εαυτό μας για να μην νιώθουμε μοναξιά και να έχουμε αποδόχή...
Από εκεί προκύπτουν και τα αλλεπάλληλα μπλοκαρίσματα σε τομείς της ζωής μας και η α-σθένειά μας!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ευχαριστώ! @};- :x >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”