Ψάξε μέσα σου...

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Sofoula »

Από πολύ νωρίς ήθελα να καταλάβω πως οι άνθρωποι κατέληγαν παγιδευμένοι μέσα στην καθημερινότητά τους. Ο φόβος του να μην αγαπηθούμε, η αποδοχή των άλλων, τόσες απαιτήσεις που στο τέλος ξεχνάμε τι σημαίνει νιώθω...

Και όταν τα σχολεία μυρίζουν βαρεμάρα, ο κόσμος των ενηλίκων δείχνει ακόμα πιο θλιβερός. Δουλειά, σπίτι, οικογένεια, μηχανική ζωή, όλα τόσο δεδομένα, τόσο ίδια. Είναι σαν μια δύνη που μας ρουφάει. Συχνά βλέπω ανθρώπους να προσπαθούν να ξεχάσουν πως βυθίζονται, με τρόπους που τους ρίχνουν ακόμα πιο βαθιά στο πηγάδι. Λίγη αδρεναλίνη δεν εξαγοράζει την ζωή. Αλλά είτε βρίσκεται κανείς στον "ίσιο δρόμο", είτε αποκλίνει, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο για το μέσα του.

Και ήθελα να καταλάβω πως γίνεται να προσπαθούν να με πείσουν ότι αυτά που μου λένε είναι σωστά... Όταν πριν καν κλείσω τα 20 μου χρόνια είχα δει ανθρώπους να πεθαίνουν από ναρκωτικά, από τροχαία, από ξεκαθαρίσματα λογαριασμών, από αυτοκτονίες, από ασθένειες... Όταν είδα γονείς βιάζουν τα παιδιά τους, όταν ο πατέρας ενός παιδικού μου φύλου σκότωσε ένα 7χρονο κοριτσάκι για να εκδικηθεί την οικογένειά του... Όταν ο κόσμος ρημάζεται, όταν οι σχέσεις είναι αγοραπωλησία, όταν δεν μπορούσα να βρω ούτε έναν άνθρωπο ευτυχισμένο.

Πως να θεραπεύσω το σκοτάδι μου, όταν το σκοτάδι αυτού του κόσμου φαινόταν να είναι ακόμα χειρότερο? Στο όνομα του "ενδιαφέροντος" και πάντα "για το καλό μου" έπρεπε να λάβω βία, γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να με "συνετήσουν". Ίσως να μην είμαι ο μέσος όρος, με μια παιδική ηλικία από σκατά, που το μόνο που κράτησα ως θετικό ήταν πως ντύθηκα, ταΐστηκα και μορφώθηκα, αλλά και σε κάθε άλλη περίπτωση που ήρθε στον δρόμο μου ένιωσα την ίδια οδύνη. Ανθρώπους που παίζουν τους ρόλους τους, που εξαρτώνται από κάποιον, κάτι... Που φοβούνται συνεχώς και γιαυτό συνεχώς αμύνονται και επιτίθενται. Χωρίς καν να το καταλάβουν.

Είναι σχεδόν αστείο, πως αυτός ο κόσμος είναι τόσο αχάριστος, που αν πας να γίνεις κάτι διαφορετικό, κάτι αυθεντικό, θα στραφεί εναντίον σου να σε εκδικηθεί. Το μόνο που σου επιτρέπεται είναι να ονειρεύεσαι μια άλλη ζωή, χωρίς να μπορείς να κουνηθείς πέρα από τον κύκλο που σου ορίζουν. Και ενώ το μέλλον που έβλεπα να σχεδιάζεται για μένα με έφερνε σε απελπισία, μια Ψυχή με βοήθησε να ακούσω αυτήν την ψιθυριστή φωνούλα που μου έλεγε:

Ψάξε μέσα σου... Βρες τον Ήλιο σου, γιατί όλα γυρνούν γύρω από τον Ήλιο. Βρες το Αστέρι σου και ακολούθησέ το, γιατί μόνο αυτό μπορεί να σου δείξει τον Δρόμο σου. Βρες το Θάρρος σου, την Δύναμή σου, τις Αρετές σου, που είναι ατελείωτες, όπως το Σύμπαν ή την Ανθρώπινη Ψυχή... Γιατί το μόνο που χρειάζεσαι για να Ζήσεις, είναι να είσαι ο Εαυτός σου...

Εικόνα
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Σοφάκι μου :cry: :cry: :cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Έφη »

Σοφάκι ... :-( >:d< >:d< >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Σοφακι μου γλυκο πλασματακι :cry: >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από eirini »

Σοφακι γλυκο.. :cry: @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- @};- >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από nondas »

Σοφάκι :cry: :cry: :cry: @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: @};- @};-

Σοφούλι μου! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Annoula »

Σοφάκι μου γλυκο :cry: :cry: :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4062
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

Όμορφα.. @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από Μάνος »

Σοφία έγραψε:Πως να θεραπεύσω το σκοτάδι μου, όταν το σκοτάδι αυτού του κόσμου φαινόταν να είναι ακόμα χειρότερο? Στο όνομα του "ενδιαφέροντος" και πάντα "για το καλό μου" έπρεπε να λάβω βία, γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να με "συνετήσουν".
Σοφία έγραψε:Ψάξε μέσα σου... Βρες τον Ήλιο σου, γιατί όλα γυρνούν γύρω από τον Ήλιο. Βρες το Αστέρι σου και ακολούθησέ το, γιατί μόνο αυτό μπορεί να σου δείξει τον Δρόμο σου. Βρες το Θάρρος σου, την Δύναμή σου, τις Αρετές σου, που είναι ατελείωτες, όπως το Σύμπαν ή την Ανθρώπινη Ψυχή... Γιατί το μόνο που χρειάζεσαι για να Ζήσεις, είναι να είσαι ο Εαυτός σου...
Σοφάκι μου γλυκό :cry: @};-
Σε ευχαριστούμε για αυτό το μοίρασμα...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από AMALIA »

Ψάξε μέσα σου... Βρες τον Ήλιο σου, γιατί όλα γυρνούν γύρω από τον Ήλιο. Βρες το Αστέρι σου και ακολούθησέ το, γιατί μόνο αυτό μπορεί να σου δείξει τον Δρόμο σου. Βρες το Θάρρος σου, την Δύναμή σου, τις Αρετές σου, που είναι ατελείωτες, όπως το Σύμπαν ή την Ανθρώπινη Ψυχή... Γιατί το μόνο που χρειάζεσαι για να Ζήσεις, είναι να είσαι ο Εαυτός σου...
Σοφακι μου γλυκο... :cry: @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ψάξε μέσα σου...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:cry: @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”